Pogoni skretnica

Martin

Poznati forumaš
A, i ovo ide dobro.....

HTB10OZyas2vU1JjSZFwq6x2cpXam.jpg
 

Martin

Poznati forumaš
Heh, odlučio sam i ja priječi na servo pogone.....
Malo sam gledao tuđe uratke, pa, onda pokušao sam (elektroniku ne, to mi radi prijatelj). Samo mehaniku.
Kanalica, spajalica za papir, motor 9g s malom rukom.....

20180826_172600.jpg

20180826_171525.jpg

20180826_171515.jpg

20180826_181750.jpg20180826_174306.jpg
 

Martin

Poznati forumaš
Hm, da ne lutam, mozda netko zna; koju zicu, ili sto, bi bilo najbolje iskoristiti za pomicanje srcista na skretnicama?
Dakle, sam radim pogone, i vise, manje, sve sam drugo rijesio.
Probao sam sa spajalicama za papir, ali ne cine se dovoljno elasticne.....
Patentirana zica....nesto drugo....gdje nabaviti?
 

Martin

Poznati forumaš
Hm, nakon duljeg vremena, nastavljam s izradom pogona...
No, imam jos pitanja, prvenstveno za elektronicare....
Koliko servo motora bi s prekidacima moglo raditi na jedan par testera?
I, koliko bi dugacak mogao biti vod od testera do serva?
 
Last edited by a moderator:

Ludi deda

Član foruma
Najbolje je rjesenje mesingana zica fi 0,8 mm. Prodaje se obicno u kolutima u hobi ducanima. Super elasticna a oet dovoljno podatna za savijanje i spajanje na micro servo motore. Nadam se uspjehu.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Najbolja žica za prebacivanje kod elektromagnetskih pogona je čelična. Roco u svoje pogone stavlja čeličnu žicu 0.4mm dužine cca 50mm koja upravo zbog elastičnosti ostvaruje silu kojom drži skretnicu u krajnjem položaju.
Kod servo motora je drugačiji princip pa mogu ići i mekši I manje elastični materijali.
Čelična žica se ne može se jednostavno deformirati I s njom nije baš lagano raditi (rezanje, savijanje, fiksiranje...) postoje žice od opružnog mesinga i opružne bronce (fosforna bronca) koja su mekše od čelika i lakše se radi s njima. Obična mesing žica sklona je zamoru materijala zato treba odabrati neke od navedenih. Za elektromagnetske pogone mogu se koristiti i žice za gitaru koje su od fosforne bronce kao npr. žica G koja je 0.17" ili 0.4mm.
Zbog svega ja bih koristio čelične žice iako mogu i malo deblja mesinga ili od feder bronce.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Srednja cijena DCC servo dekodera je oko 7 do 8 EUR po izlazu.
Ispod te cijene su arduino rješenja, i izgradnja opensource dekodera. Iako se može uštediti ne bih to preporučio početnicima u ekektronici.
Sve skuplje od toga treba, dobro proučiti.

U rangu cca do 30 EUR nude se profi rješenja za dekodere s 4 servo izlaza. Digikejis je ranije spomenut pa ga preskačem...

ESU switch pilot može se naći ispod 30 EUR. Best Buy Definitivno.
Screenshot_20210109_104210.jpg

Ispod 30 EUR je Ulhenbrockov servo decoder. Klasična visoka kvaliteta. Osobno bi prije uzeo ESU.
Screenshot_20210109_102206.jpg

Iznad toga u rangu do 40 EUR je preskup Digitrax neisplativ decoder... S retro designom
Screenshot_20210109_104542.jpg

A tu je LDT kojeg je pregazio vrijeme... Nekad je bio jeftino rješenje... Danas neisplativ potpuno.
Dolazi u kitu i košta 39 EUR dekoder za 4 servo motorai bez kutije!?!? Screenshot_20210109_061255.jpg

I onda s Tajvana, grlom u jagode 100 USD anemodels. A ovo sve skupa ne vrijedi pola te cijene.
Screenshot_20210109_104055.jpg

:)
Za sve ostalo Mastercard.
 

Martin

Poznati forumaš
Hvaaala na jako iscrpnom odgovoru!
Imam jedan kineski arduino, koji bi mogao upravljati s 10 ili16 pogona.....
S Alyja, 20 dolora.
No, treba mi za ukupno oko 70 skretnica (trenutno 36)...
Eksperimentirali smo s testerima......dva testera, prekidaci i servo motori. Ide to jako fino, ali ne znam koliko bi takvih pogona mogao pokretati s jednim parom; 3 idu, ali, ne znam moze li vise.....
I, da, koliko dugacki smiju biti kablovi do pogona......ima neki gubitak signala....cega li......
 

Martin

Poznati forumaš
Nema te mogucnosti! Zadate su dve otpor vrednosti i to mu dodje kao da smo rucno u delicu sekunde smanjili ili pojacali na potenciometru.
Evo na ovom snimku se vidi kako tester radi na tri moda. Prvi je rucni koji je u funkciji na nasem primeru
Drugi je neutral mod kada servo bude na sredini i treci je auto mod. Tu servo ide lagano levo desno.

Taj treci auto mod se moze upotrebiti za neke stvari kao sto to imaju preskupe pokretne figurice.Kosač,drvoseča,sex scene itd itd...
Na ovo sam mislio......
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hvaaala na jako iscrpnom odgovoru!
Imam jedan kineski arduino, koji bi mogao upravljati s 10 ili16 pogona.....
S Alyja, 20 dolora.
No, treba mi za ukupno oko 70 skretnica (trenutno 36)...
Eksperimentirali smo s testerima......dva testera, prekidaci i servo motori. Ide to jako fino, ali ne znam koliko bi takvih pogona mogao pokretati s jednim parom; 3 idu, ali, ne znam moze li vise.....
I, da, koliko dugacki smiju biti kablovi do pogona......ima neki gubitak signala....cega li......
Bez problema 1.5 do 2m. Nakon toga mogući problemi. Uglavnom što bliže to bolje. Dekoder staviti blizu skretnica.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh