Pogoni skretnica

HrvojeR

Član foruma
Zanimljiva diskusija, došla za mene u pravo vrijeme -:)

Dosta sam nedavno proučavao ovu temu i sam (jer o servo pogonima nemam nikakvog praktičnog iskustva), i vrlo vjerojatno ću sam raditi servo pogone jer mi se čini vrlo pouzdan način pogona.

Osim ESU i Uhlenbrock dekodera koji su spomenuti gore, dosta pažnje privukao mi je i Tams MD-2 (za 8 servo pogona te dodatno 4 x 2 izlaza za elektromagnetske artikle - koliko sam razumio, može upravljati istovremeno s 8 servo pogona i 4 elektromagnetska artikla, što god to bilo). Cijena je 55 Eura, dakle oko 6,9 Eura po pogonu. No čitajući on - line upute za upotrebu, priznajem da se nisam uspio razumjeti kako ga programirati. Vjerojatno je lakše kad je dekoder ipak ispred vas, ovako je teško, na neviđeno.

Servo motore sam isto proučavao, mislim da je Tower Pro SG 90 9g (original) dobavljiv za nešto ispod 3 Eura komad sasvim zadovoljavajuće rješenje. Od komponenti trebaju još ili dva obična prekidača ili jedan koji mijenja polaritet, za polarizaciju srcišta. I naravno neki nosač cijele stvari, npr. L profil aluminij ili plastika. I malo čelične žice.

Ovako npr. izgleda pogon s dva prekidača:
img_2510tgzy1.jpg

Slika nije moja, čitava tema je na njemačkom forumu ovdje.

Servo pogon mi se sviđa i zato, jer umjesto malih mikroprekidača za polarizaciju kakvi se nalaze u Conrad, Hoffmann i drugim pogonima koristi velike prekidače kao na slici, koji su jeftini a ako se kojim čudom pokvare, lako ih je zamijeniti. Servo motori bi sami po sebi trebali biti pouzdani - ako ih koriste aviomodelari za svoje skupe modele, možemo valjda i mi, nama je rizik tj. šteta puno manja nego njima, ako servo motor otkaže. I na kraju - cijena - ista ili niža kao gotovi motorni pogoni. Servo pogon bi u pravilu trebao biti i tiši, posebno od Conradovog tipičnog "klak - klak".

Hrvoje
 
Last edited:

Martin

Poznati forumaš
Bez problema 1.5 do 2m. Nakon toga mogući problemi. Uglavnom što bliže to bolje. Dekoder staviti blizu skretnica.
Hm, ne mislim staviti dekodere.....prekidaci, na palentu.....
Upravo sam probao duzinu, ide na 17 metara...
Sad, vrag zna, kad se stavi vise vodova, hoce li smetati jedan drugom.....
Djeluje to malo dosta osjetljivo, k'o stare junferice, ali radi....zasad....
Koristim AWG 28 kabel, bi li bolji bio UTP, ili kakav koaksialni?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Za servo motore I maketarstvo uopće odlična stranica je https://hobbyking.com/
Njihova, ponuda je iznimno kvalitetna i najjači su igrač u Azija Pacifiku regiji
Mali update.......dakle, rade dva motora nezavisno, flat kabel, oko 18,5 metara, na jedan par testera, i dva prekidaca, svaki pomice svoj motor....
Zasad nema smetnji.....
Smetnje mogu biti na kablovima koji provode digitalni signal. Križaj kablove uvijek pod 90. I neka bude dobar razmak između signalnih i naponskih/strujnih kablova.
Smetnje na servo motoru se pojavljuju kada je servo motor ugašen (ghost signal). To se vidi na RC modelima kada receiver kod analognih sustava pokupi neke smetnje pa se servo motori mrdaju iako ne rade. U literaturi preporučuju servo cable booster za kablove preko 8m. Jako su jeftini. Ovi Hitecovi su s Hoby Kinga.
Screenshot_20210109_235934.jpg
Da, obavezno stavi cat5 kabel.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Za servo motore I maketarstvo uopće odlična stranica je https://hobbyking.com/
Njihova, ponuda je iznimno kvalitetna i najjači su igrač u Azija Pacifiku regiji

Smetnje mogu biti na kablovima koji provode digitalni signal. Križaj kablove uvijek pod 90. I neka bude dobar razmak između signalnih i naponskih/strujnih kablova.
Smetnje na servo motoru se pojavljuju kada je servo motor ugašen (ghost signal). To se vidi na RC modelima kada receiver kod analognih sustava pokupi neke smetnje pa se servo motori mrdaju iako ne rade. U literaturi preporučuju servo cable booster za kablove preko 8m. Jako su jeftini. Ovi Hitecovi su s Hoby Kinga.
View attachment 117507
Da, obavezno stavi cat5 kabel.
I možda nešto što smo zaboravili spomenuti iako ima na jednoj slici. Pogon odnosno sama skretnica trebala bi imati 2 feedback detekora. Posebno ulazne skretnice. Taj signal odnosno informacija služi softwareu radi dodatne sigurnosti da je skretnica do kraja prebačena u krajnji položaj. To mogu biti NC/NO prekidači ili Reed releji i magneti... Ukoliko skretnica nije prebačena do kraja onda vožnja prema narednom zadanom bloku na ruti preko te skretnice nije moguća.
Ovo rješenje je bitno kod skrivenih stanica i velikih maketa. Na manjim maketama može i bez toga...
Što se tiče polarizacije srcišta to je dodatni problem odnosno tema i mora se uzeti u obzir.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Davore
a kaj je sa servo decoderima koje mi koristimo od Dankwardta?
Backo, pisao sam više o DCC servo dekoderima jer je tržište servo dekodera ogromno. Meni se čini da se u tvom slučaju radi o servo motoru na koji je Conrad stavljao svoju etiketu a ustvari je generički Kinez starijeg dozajna. Ne znam po koliko ga ti nabavljaš ali normalna cijena mu je bila oko 6.50 €.
To je dobar i pouzdan servo. U gotovo 99% slučajeva uvijek je problem s mehanikom skretnice a ne sa samim servo motorom. Nekad je problem na servo motorima bio dead center (npr. Hitec). Ja imam i Hitec i Futabu koja je Mercedes prema Hitecu a opet nije u rangu najskupljih servo motora.
Danas postoje savršeni mali servo motori (30-30) za par dolara koji su i više nego dobri za skretnice. Pogledaj Hoby King koji ima ogroman izbor.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ja sam i mislio na servo decodere ,a ne na servo motore. Ja te decodere kupujem direktno od Dankwarta.
To su decoderi za 8 servo motora sa dvije pozicije ili 4 servo motora sa četri pozicije.

Evo i link
www.modellautobahnen.de/SHOP
Vidio sam... Kompletni dekoder s 2 položaja i 8 servo dekodera je 67 EUR bez poštarine. Tako da su u principu malo skuplji od ESU dekodera. Možda da ih se kupi u kitu isplatilo bi se.
Teško je reći što je bolje je 2 x 4 ili 1 x8.
Uglavnom ESU servo dekoder ide na programator I može ga se programirati direktno na maketi preko laptopa. Na kraju je to stvar osobnog izbora, odabranog protokola, softwarea ili ručnog upravljanja.
Možda da napišeš nešto o tim dekoderima iz tvog iskustva. Prednosti i mane.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Jos jedno pitanje; kako usporiti brzinu servo motora? Bi li se to postiglo isprekidanim signalom?
Svojevremeno je netko iz Slo postavio jedan takav video, ali, ne mogu ga naci....
To možeš kod ESU riješiti preko Programmera kad otvoriš u software u tab Servoa.
Dobri dekoderi imaju mogućnost podešavanja brzine.
Samo što ti pomka neće biti gladak već u sitnim koracima. Drugi način usporavanja je mehanička redukcija.

Kod "ručnog" prebacivanja može se na kontroleru odrediti brzina. Na arduino sistemima to je vrlo lagano.
 

Backo

Član foruma
Supporter 2021
Vidio sam... Kompletni dekoder s 2 položaja i 8 servo dekodera je 67 EUR bez poštarine. Tako da su u principu malo skuplji od ESU dekodera. Možda da ih se kupi u kitu isplatilo bi se.
Teško je reći što je bolje je 2 x 4 ili 1 x8.
Uglavnom ESU servo dekoder ide na programator I može ga se programirati direktno na maketi preko laptopa. Na kraju je to stvar osobnog izbora, odabranog protokola, softwarea ili ručnog upravljanja.
Možda da napišeš nešto o tim dekoderima iz tvog iskustva. Prednosti i mane.
Samo da pojasnim dekorer sa 8 servo motora ima dvije pozicije servo motora , a dekoder sa 4 servo motora svaki servo motor ima četiri pozicije. Mi to koristimo samo za aute.

Mi na vlakovima imamo oko 450 skretnica i to su sve sa dvije pozicije i sve imaju 2 feedback informacije da smo sigurni u fizičku poziciju skretnice.
Na autima imamo 200 skretnica sa 2 ili 4 pozicije i stop schaltera sa 2 pozicije.

Programator se skine sa njihove stranice i programira se preko laptopa direktno na maketi , može i brzina kretanja.

Većina servo motora jesu ti Conradovi cijena je bila cca 5€ jer srednja klasa je koštala oko 12€ ,a na ovoj količini motora to se jako osjeti. Sada Domagoj naručuje direktno iz Kine.
Znamo imati problem da se neka skretnica ne okrene kada vozimo sa automatikom samo nismo pronašli krivca:
Windigipet-CS3-dekoder-servo motor (tu je i Davor pomagao)

Kaj se tiće cijene kod mene bi dekoder koštao 470 kuna
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Samo da pojasnim dekorer sa 8 servo motora ima dvije pozicije servo motora , a dekoder sa 4 servo motora svaki servo motor ima četiri pozicije. Mi to koristimo samo za aute.

Mi na vlakovima imamo oko 450 skretnica i to su sve sa dvije pozicije i sve imaju 2 feedback informacije da smo sigurni u fizičku poziciju skretnice.
Na autima imamo 200 skretnica sa 2 ili 4 pozicije i stop schaltera sa 2 pozicije.

Programator se skine sa njihove stranice i programira se preko laptopa direktno na maketi , može i brzina kretanja.

Većina servo motora jesu ti Conradovi cijena je bila cca 5€ jer srednja klasa je koštala oko 12€ ,a na ovoj količini motora to se jako osjeti. Sada Domagoj naručuje direktno iz Kine.
Znamo imati problem da se neka skretnica ne okrene kada vozimo sa automatikom samo nismo pronašli krivca:
Windigipet-CS3-dekoder-servo motor (tu je i Davor pomagao)

Kaj se tiće cijene kod mene bi dekoder koštao 470 kuna.
Dobar review.
Uvijek postoji šansa da dekoder ne primi signal s centralne stanice.
Što se tiče cijene, kod tebe je dekoder jeftiniji nego na njihovoj stranici tako da je cijena iznimno povoljna za taj dekoder.
 

ebi2

Član foruma
Jos jedno pitanje; kako usporiti brzinu servo motora? Bi li se to postiglo isprekidanim signalom?
Svojevremeno je netko iz Slo postavio jedan takav video, ali, ne mogu ga naci....
Zdravo,
video je bio moj ako si mislo na sporo kretanje servomotora. Zapravo 2. Ja upotrebljavam minimaestro servo controlere sa 18 kanala i 24 kanala. Košta oko 30-50 EUR. 24 kanalni ima dimenzije 6x3cm. Vrlo dobro je to jer možeš svaki kanal programirati kao ulaz ili izlaz ili servo. Isto podržava i PVM regulaciju kad je ulaz analog. Brzinu kretanja se podešava programski. Jedini problem je taj, jer ima svoj programski jezik, koji sliči na assembler. Ne podržava multitaskinga, pa je treba sve operacije raditi sa stackovima. U suprutnom se naredna funkcija neče izvoditi dok se 1 sekvenca ne završi. Može se povezati i na arduino. Ja ga upotrebljavam iz za krmiljenje rampi (možeš vidjeti na videu), i za IR i LDR senzore. Za sada imam izrađen testni protoboard za krmiljenje IR i LDR senzora. Na dolnjem videu sam testirao otvaranje vrati na lokšupi sa 2 različite brzine. To je bilo prije 6 godina. Za skretnice servo motora ne upotrebljavam jer ima MTB-je.
LP Dušan



zatvaranje i otvaranje rampi

 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zdravo,
video je bio moj ako si mislo na sporo kretanje servomotora. Zapravo 2. Ja upotrebljavam minimaestro servo controlere sa 18 kanala i 24 kanala. Košta oko 30-50 EUR. 24 kanalni ima dimenzije 6x3cm. Vrlo dobro je to jer možeš svaki kanal programirati kao ulaz ili izlaz ili servo. Isto podržava i PVM regulaciju kad je ulaz analog. Brzinu kretanja se podešava programski. Jedini problem je taj, jer ima svoj programski jezik, koji sliči na assembler. Ne podržava multitaskinga, pa je treba sve operacije raditi sa stackovima. U suprutnom se naredna funkcija neče izvoditi dok se 1 sekvenca ne završi. Može se povezati i na arduino. Ja ga upotrebljavam iz za krmiljenje rampi (možeš vidjeti na videu), i za IR i LDR senzore. Za sada imam izrađen testni protoboard za krmiljenje IR i LDR senzora. Na dolnjem videu sam testirao otvaranje vrati na lokšupi sa 2 različite brzine. To je bilo prije 6 godina. Za skretnice servo motora ne upotrebljavam jer ima MTB-je.
LP Dušan



zatvaranje i otvaranje rampi

Dušan, odlično rješenje. Kako to spajaš na DCC. Preko schalt/switch dekodera ili imaš neki interface?
 

nik

Veteran foruma
Zdravo,
video je bio moj ako si mislo na sporo kretanje servomotora. Zapravo 2. Ja upotrebljavam minimaestro servo controlere sa 18 kanala i 24 kanala. Košta oko 30-50 EUR. 24 kanalni ima dimenzije 6x3cm. Vrlo dobro je to jer možeš svaki kanal programirati kao ulaz ili izlaz ili servo. Isto podržava i PVM regulaciju kad je ulaz analog. Brzinu kretanja se podešava programski. Jedini problem je taj, jer ima svoj programski jezik, koji sliči na assembler. Ne podržava multitaskinga, pa je treba sve operacije raditi sa stackovima. U suprutnom se naredna funkcija neče izvoditi dok se 1 sekvenca ne završi. Može se povezati i na arduino. Ja ga upotrebljavam iz za krmiljenje rampi (možeš vidjeti na videu), i za IR i LDR senzore. Za sada imam izrađen testni protoboard za krmiljenje IR i LDR senzora. Na dolnjem videu sam testirao otvaranje vrati na lokšupi sa 2 različite brzine. To je bilo prije 6 godina. Za skretnice servo motora ne upotrebljavam jer ima MTB-je.
LP Dušan



zatvaranje i otvaranje rampi

Koja bi bila usporedba MTB pogona skretnica i serva u istoj ulozi (prednosti i mane jednog i drugog)?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh