Pomoćni vlak

Stanley

Poznati forumaš
Nisam primijetio da imamo ovakvu temu, a vjerujem da bi mogla biti zanimljiva za željezničke modelare.
Namjena pomoćnih vlakova je intervencija kod sudara, iskliznuća i drugih izvanrednih događaja na željezničkim prugama. Pomoćne vlakove imaju sve željezničke uprave.
Prema Prometnom pravilniku HŽ iz 1998. godine pomoćni vlak spada u vlakove za posebne namjene, a prema Uputi o tehničkim normativima i podacima za izradu i provedbu voznog reda (Uputa 52) HŽ iz 2006. godine pomoćni vlakovi se razvrstavaju u tri ranga:
  • rang I ima potpuno opremljeni pomoćni vlak u čijemu se sastavu nalazi vagonska dizalica
  • rang II ima pomoćni vlak koji u svome sastavu nema vagonske dizalice
  • rang III ima pomoćni vlak s jednostavnom opremom
Za svaki rang pomoćnog vlaka Uputom 52 propisan je i sastav s brojem vagona za alat, vagona za osoblje i vagona za alat i osoblje.
Na mreži HŽ propisana su tri pomoćna vlaka I. ranga s dizalicom, uz određenje domicilnog kolodvora i sastava kako slijedi:
  • Zagreb - 3 vagona za alat + 1 vagon za osoblje
  • Vinkovci - 1 vagon za alat + 1 vagon za osoblje
  • Knin - 1 vagon za alat + 1 vagon za osoblje
Pomoćni vlakovi II. ranga imaju domicile u Osijeku, Rijeci, Splitu i Varaždinu, a pomoćni vlakovi III. ranga u Puli i Pločama.
Podsjećam eventualno neupućene, iako sumnjam da ih uopće ima, kako izgleda pomoćni vlak s nekoliko fotografija koje potječu sa foruma zeljeznice.net.

Pomoćni vlak I. ranga u kolodvoru Perković nakon nesreće u Rudinama 2009. godine:

eJfu3wq.jpg


vPEtUXc.jpg


Vagoni pomoćnog vlaka II. ranga u depou Rijeka:

YqkTsg7.jpg


SMHG10c.jpg


I nekoliko fotografija iz davnijih vremena. Najprije pomoćni vlak Ložionice Zagreb koji je bio stacioniran u kolodvoru Zaprešić. Imao je u sastavu 65-tonsku parnu dizalicu, a lokomotiva na slici je JŽ 11-047 - uvijek pod parom za slučaj potrebe. Snimke su iz 1978. godine:

t1fpW04.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Dizalica je u Zaprešiću pomagala pri kasiranju vagona. Zaprešić je godinama bio poznat kao ''groblje'' lokomotiva i drugih željezničkih vozila:

zwLPQN9.jpg


FD10aEG.jpg


Parna dizalica pri obnovi željezničkog mosta Erdut - Bogojevo 1946. godine:

pG3Xyxu.jpg


1IV23GT.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Modela za pomoćne vlakove na tržištu ima, iako ne baš veliki izbor. Za početak dizalice, a prva je Roco:

GuBVUu2.jpg


Druga je Märklin….

skHsn6h.jpg


… za koju se pomoćni vagon nabavlja posebno:

s77u05P.jpg


Parna dizalica od Weinerta:

f6ZElhP.jpg


Slijede vagoni za osoblje i alat. Najprije Sachsenmodelle:

AoRbKFu.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Roco:

GEYDF0U.jpg


DxjugMT.jpg


miMBEbc.jpg


rPoSNVg.jpg


I za kraj model koji bi mogao proći pod vagon za alat, proizvođač je Roco:

jeJbcAK.jpg


Toliko za uvod. Vjerujem da će biti dopuna teme u riječi i slici, a primjedbe zbog ponekog propusta ili krivog navoda se unaprijed prihvaćaju.
 

Davor

Veteran foruma
Stanley odlična tema o kojoj se puno zanimljivog može pisati.
Nadam se da ću u ponedeljak skenirati jedan lep tekst o pomoćnom vozu na JDŽ imeđu dva svetska rata pa ću ga priložiti ovde.

Dizalica pomoćnog voza stacionirana u Beogradu. (fotografisao sam iz pokreta)
Mislim da bi @Politikolog mogao da ima izuzetnog materijala. ;)
Photo0727.jpg
 

Politikolog

Član foruma
Slazem da je zanimljiva tema i da ce biti interesanta onima koji preferiraju infru i sve sto ide uz nju ;)

Dizalica pomoćnog voza stacionirana u Beogradu. (fotografisao sam iz pokreta)
Mislim da bi @Politikolog mogao da ima izuzetnog materijala. ;)
View attachment 73056
Jedino sto ja imamo vezano za pomocni voz je ovo, pa ako nekome znaci fotka:
16684636987_f133316f9a_b.jpg

Dizalicu nazalost jos nisam uspeo da ulovim u voznji... Do sad sam je, kao i Davor fotkao jedino na njenom standardnom mestu na Glavnoj stanici.
A bez dizalice je to samo ,,obican voz" :(
 

nik

Veteran foruma
Ovi na ŽFBH su iz Njemačke došli već kao otpisani vagoni pomoćnog vlaka kasnih 90-ih. Sjećam ih se sa zagrebačkog RK kad su bili u prolazu. Zajedno sa njima su išle i lokomotive BR 211/212.
 

Stanley

Poznati forumaš
Nisu li troosovinski vagoni došli kao pomoć posle nekog zemljotresa?
Jesu, poslije potresa u Banja Luci 1969. godine. Služili su kao privremene nastambe.
Ali su i iznajmljivani za potrebe izvanrednih vlakova JŽ u vrijeme pojačanog prometa - obično uoči i na kraju nekog praznika. Primjerice, ja sam se vozio dan prije praznika 1. maja izvanrednim brzim vlakom Zagreb - Sarajevo upravo u takvoj garnituri kao na slici koju je postavio TV Slovenija.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Jesu, poslije potresa u Banja Luci 1969. godine. Služili su kao privremene nastambe.
Ali su i iznajmljivani za potrebe izvanrednih vlakova JŽ u vrijeme pojačanog prometa - obično uoči i na kraju nekog praznika. Primjerice, ja sam se vozio dan prije praznika 1. maja izvanrednim brzim vlakom Zagreb - Sarajevo upravo u takvoj garnituri kao na slici koju je postavio TV Slovenija.

OT u ovoj temi, ali kao zanimljivost, sječam se da je ŽG Ljubljana negdje krajem 70 –ih od DB-a iznajmilo 3 (?) X vagone, koji su prometovali kao poslovni vlak između Maribora i Ljubljane (to je trajalo dok nisu JŽ 711 preradili u Zeleni vlak kao novi poslovni vlak između Maribora i Ljubljane), a u otprilike isto vrijeme je ŽG od DB-a iznajmilo i nekoliko »Silberlinga« (pojma nema koliko, možda oko 10), koji su izgleda prometovali u lokalnim vlakovima okolo Ljubljane – na žalost nisam ništa od toga fotografiral, a Silberlingi su bili vraćeni vjerojatno nakon godine ili dvije, ne znam više.
 

milošjocif

Član foruma
U sastavu beogradskog pomočnog vlaka bi mogao biti i jedan energetski vagon (2-19) iz sastava PV.Je to istina i dali ima kakvih fotografija?
LP Miloš
 

Politikolog

Član foruma
U sastavu beogradskog pomočnog vlaka bi mogao biti i jedan energetski vagon (2-19) iz sastava PV.Je to istina i dali ima kakvih fotografija?
LP Miloš

Koliko ja znam samo ona kompozicija koju sam okacio cini beogradski pomocni voz, vagone PV-a do sad nisam vidjao...
Inace odlican video Jagafoto-a pomocnog voza:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh