Posip / tucanik / balast - vrste, veličine itd

A

Anonymous

Guest
ovako sam se ja poigrao sa nasipom. 2x4mm pluta (8x87mm=696mm) nevjerojatno blizu stvarnom nasipu. Pod jednu tracnicu i to tocno pod tracnicu ugurana 1,5mm zice. Ja uzeo neku mekanu zeljeznu. Moze bakrena, moze dentaloskodrvce, moze sta vam padne pod ruku. Nagib mi se cini sasvim OK i tako cu to raditi jednog dana na mojoj maketi. Sodar ce svakako doci direktno iz prirode.
Sad me samo zanima jesam li uspio ugurati fotku ili je samo link ?

ppiccoloo

DSCN0431.jpg


to sam zelio pokazati. pa ako je vagonci na tracnici onda je OK
tekst o nasipu je u nekom ranijem postu.

ppiccoloo

PS: ja zadovoljan
 
Last edited by a moderator:

mmatja

Poznati forumaš
mmatja kaže:
Didy kaže:
...Znaci, interesuje me kojeg prozvodjaca preporucujete kada je u pitanju balast za sine. Mozda neki savjet i za kucnu izradu ali bojim se da je tu tesko pogoditi dimenzije kamencica da sve na kraju izgleda lijepo...
Definitivno: http://www.asoa.de/ Ovdje nude sve za obradu pruge. Mislim da boljeg materiala nečeš nači nigdje drugdje!
L.P.
Istina je, kao što sam več jednom zapisao, da je Asoa zakon što se materiala za posipavanje pruge pritiče. Ali cijena im je jedna velika mana: PRESKUPO! Zato sam otišao u potražnju za alternativom. Našao sam ovu trgovinu na e-Bay: http://stores.ebay.com/Mark-Twain-Hobby ... 4340.l2568 gdje se može nači po jako povoljnim cijenama između ostalog i "balast" od Woodland-a, koji po mom mišljenju ne zaostaje mnogo izza Asoa-e...Ja sam se definitivno odlučio, da uzmem jednog od njihovog asortimana.
L.P.
 

Schigi

Član foruma
Bio sam do PET shop-a ovamo kod buvljaka na nbg-u i naisao sam na stvarno sirok izbor posipa za akvarije i ostalo... na kraju sam se odlucio za ovaj:



na slici se vidi sve, cena 70 centi za 1kg, granulacija 0.3-1.2mm (sto bi jelte po onom nekom pravilu spadalo u pesak jer bi se sljunkom zvalo da su granule vece od 2mm... nevazno). sto se boje tice tu se ne razumem previse koja je boja tucanika na americkim prugama :hmmm ali za pocetak mi i nije vazno
moze li ovo da prodje kao zastor na maketi/diorami?

:plaza:
 

Attachments

  • posip HO.JPG
    posip HO.JPG
    74.5 KB · Pregleda: 80

torrente

Poznati forumaš
granulacija je ok za HO. ali kvarcni pijesak sa svojim presijavanjem je s:xx:
ali kao sto vec rekoh ako tebi odgovara, odgovara i meni. >:read:
 
A

Anonymous

Guest
i MENI - a postoje i temperice pa se sve to da ljepo i prepiturati, kaj ne......
 

torrente

Poznati forumaš
bilo koju boju kad naneses na sljunak gubis texturu jer ti doslovno zagipsa sve. sve moze ali ipak fabricki pijesak je fabricki i dzaba trud kad jedan dan skontas da i taj fabricki nije ipak bio preskup.
 

Mixa

Član foruma
wiggum kaže:
http://cgi.ebay.de/Gleisschotterverteiler-fuer-Wechselstrom-Gleichstrom_W0QQitemZ300490367305QQcategoryZ9058QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m8QQ_trkparmsZalgo%3DMW%26itu%3DUCC%26otn%3D13%26po%3DLCA%26ps%3D63%26clkid%3D7804657344397121578

Jako zanimljivo. Mislim da se tak nekaj da lako napraviti.

Nasao sam sliku pogleda odozgo, nije komplikovano da se napravi... :)
 

Attachments

  • HO-ballast-spreader-photos.jpg
    HO-ballast-spreader-photos.jpg
    83 KB · Pregleda: 165
A

Anonymous

Guest
Je i ja sam videl to u KZMZ kad je jedan clan to donio. No, nije bila ovako ljepog izgleda.
Cini mi se da cu se i ja baciti na taj projekt - idem se baciti na crtanje i izbor materijala.
Javim se kad bude gotovo......ak ne zaboravim (dobro, dobro, zapisat cu)

ppiccolo

moram urediti post, jer sam sad zamjetio da je ovo sodranje bez podignuca tracnice na npr. 2 x 4mm ili 1 x 4mm. :hmmm :hmmm :hmmm
 
A

Anonymous

Guest
Moja malenkost je to u klub donijela...
Ne znam da li pričamo o tom događaju, ali pretpostavljam da da, jer koliko znam, nitko to drugi nema...

Ako pričamo o tome, onda ću svom starijem kolegi ( :ljubav ) reći da mi se čini da mu je promaknuo jedan važan detalj.
Moj posipač ima 2 krute četke kojima odmah iza sebe 1. formira nasip i 2. čisti sve do zadnjeg kamenčića sa visine -0,5 do cca -1mm ispod pragova.
Čak smo namjerno napravili rupu u nasipu, rukom "posolili" preko gabarita i povukli njega da on to poravna.
Savršeno, i nema nigdje traga gdje je to rađeno.

Moj je od prozirnog pleksija, pa je ružan jer ga je šoder zaprljao.
Slijedeći puta ću ga očistiti, pa će biti sigurno još lijepši od ovoga! :D

BTW, moja procjena je da 1m nasipa napravim za cca minutu, onako, laganini... :zvizdi:
I nema potrebe za čišćenjem ili prčkanjem...
:plaza:
 

Damir

 
Osoblje foruma
:shock: Kad napravim maketu,bi li taj posipač mogao na posudbu u Rijeku :?: (ako neko ovo šturo pročita mislit će da je riječ o transferu nogometaša) :D
 
A

Anonymous

Guest
damir kaže:
:shock: Kad napravim maketu,bi li taj posipač mogao na posudbu u Rijeku :?: (ako neko ovo šturo pročita mislit će da je riječ o transferu nogometaša) :D

Dogovoriti ćemo već nešto...

Samo mora prvo kod mene pošodrati 200tinjak m, da se dokaže da stvarno valja! >:)

lp
 
A

Anonymous

Guest
rupu u nasipu,

...znaci "rupu" u plutu koji glumi nasip. H0modelar - prisjecam se tog dogadjaja pa mi jako drago da smo se sticajem okolnisti i ovdje nasli. Mi se nalazimo svugdje samo ne na "klunk" "klunk".

[okvir]Kad napravim maketu,[/okvir]
[okvir]Samo mora prvo kod mene pošodrati 200tinjak m,[/okvir]

potencijala ocito ima, i to je dobro. Skoro da bi se moglo reci dok ima male zeljeznice ima i veselja :palci_gore:

ppiccolo
 
A

Anonymous

Guest
Kažu ljudi da postoji lako štivo za čitanje i ono drugo...

Moram priznati da sam se izgubio od traženja smisla komentara sa rupama do estetskog doživljaja sa flourescentno žutim tekstom :D :D :D

Prvi tren sam se uplašio da nešto ne valja, jer se ta forma uglavnom koristila za neke vrlo bitne obavijesti admina...


No, svi koji ga znaju ili će ga upoznati, shvatiti će da sa njime barem nikad nije dosadno!

Dakle, piccolo (ili kako se sam potpisuje: ppiccolo >:) ) :ljubav

lp
 
A

Anonymous

Guest
Pa da ne budemo O.T. , dragi H0modelar, postavlja se pitanje koji bi materijal za to bio najbolji ili sa kojim bi se to najlakse izvelo sa onim materijalom kojeg covjek ima kod kuce. Imam fine tanke "spere" koja se lagano pili rucno. Imam deblji karton koji se lako reze skalpelima.
Imam tri vrste ljepila - drvofix, UHU, i ono otrovno od kojeg se skoro umire - "cijanid" (mislim da se tak nekak zove) A i od alata imam sve sto mi treba - ostaje jos samo izvaditi palac iz .g......... i to napravit, barem kao neki prototip jer na mojoj maketi ce svi nasipi biti 8mm . Dakako osim stanica !

ppiccolo
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh