Posip / tucanik / balast - vrste, veličine itd

Mon

 
Osoblje foruma
Kako misliš pigmenti?

Danas sam dobio na poklon 1 kg mineralnih pigmenata potpuno topivih :)
Vrlo su kvalitetni :) mozda ne kao MIG ali su fini prah.... Tko zna mozda su i MIG kvalitete. U svakom slucaju primaju se za sve podloge. Zena me skoro ubila jer mi se prilikom otvaranja malo crvenog pigmenta rasulo po stolu. Hehe...
View attachment 80275
E sad pitanje kako provjeriti da li je pigment kvalitetan odnosno sto ga cini kvalitetnim :)
http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/weathering-modela.4472/page-41#post-139545

.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kako dobiti ovo (desni kolosijek)?

index.php
Airbrush, wash i filteri....
 

Davor

Veteran foruma
Prilikom odabira uzora za postarivanje treba imati u vidu da pravila nema.
Složio bih se sa ovim postom.
Boja? Logika bi govorila kako je ona ovisna o: starosti samog tucanika, okoline, koliko su putnici vršili nuždu dok se nisu pojavili kemijski WC-i, tereta koji se prevozi i još stvari koje bi mogle utjecati na boju tucanika.
Znači, vlastiti vizualni osjet treba uključiti i doći će se do zadovoljavajućeg rezultata...

I dodao: Izgled pruge (šine + tucanik) zavisi od samog kamena koji se koristi, intenziteta prometa pa čak i klimatskih uslova. Sve naravno govorim za pravu železnicu.

@Martin Moguće je farbati četkicom/kistom sa običnim Rewell bojama.
Može se koristiti i Tamiya sprej. Da imam situaciju kao što je tvoja, verovatno bih se odlučio da nasip zaštitim nekom trakom/tankim kartonom pa da prvo špricam samu prugu a da onda sklonim zaštitu i tretiram i nasip.
 

Martin

Poznati forumaš
Dakle, definitivno znam što su pigmenti....nisam jedino znao da se mogu nabaviti u prahu....gdje to ima za kupiti?
Mislim, ja kanim postaravati već pošodranu prugu....

Sorry, ali u ovome sam potpuno nov, nemam pojma, jer nikad nisam radio tako nešto....ima li neki proizvođač, ili dobavljać....
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zna netko?
Da probam pomoci. Moj ti je savet da uzmes pigmente proverenog proizvodjaca na primer Vallejo.Kod nas u Beogradu ima vrhunska radnja a malo sam ti googlao i nasao u HR.http://www.airbrush.hr/hr/46-vallejo-model-air-boje

Na oglasima nemoj da kupujes pigmente neproverenog kvaliteta.Ima svasta tamo da se kupi za malo manje novca pa i da je duplo jeftinije ustedeces mozda 10 eur za neku paletu osnovnih boja.Momci svasta pakuju prepakuju.Obrati paznju ima otrovnih materija!!!
Oni se netrose toliko puno tako da nema potrebe za nekim kolicinama.Zato moj savet Vallejo ili neki drugi proizvod koji ti budu savetovali momci sa ovog sajta koji sam ti poslao.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Moj savet ti je da ti ja pošaljem par mojih nijansi..inače trebam poslati pigmente za par frendova tu u HR pa eto izdelite ih!

Nisu brendirani ali video si moje radove..nisu otrovni jer sam živ i dalje:fp:

Duplo su jeftiniji od ovih markiranih a učinak je isti..;)

Ja sak koristio neke markirane ali su mi ovi jako bolji..plus što su duplo jeftiniji plus što mi se više svidjaju;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
:djed
Moja preporuka je da obavezno korisite rukavice (čak i masku) prilikom radova sa pigmentima, bez razlike jel se radi o otrovnim ili ne-otrovnim pigmentima.
Ukoliko se ipak odlučite da radite bez rukavica onda obavezno nakon posla operite ruke četkicom
jer ćete na taj način očistiti (nadam se!) i prah pigmenta koji se je uglavio u porama kože.
Samo sa vodom i sapunom nećete moći da ga tako lako saperete/izvadite iz pora kože. Provereno i dokazano (proverio sam jednom davno, sam na sebi :fp: ).

hirurske-rukavice-01.jpg
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ako bas hocete da se trujete za male novce,imate u farbarama u komsiluku da kupite pigmente za beton.A te su mnogo zeznute i opasne
Te pigmente obicno i prepakuju i za bukvalno 6x vise novaca prodaju:palac_dolje:

Posle tretiranja modela,obavezno treba zastitni sloj da se nebi rukom dodirivala obojena povrsina.Znaci bezbojni lak.
Tu nema stednje jer ce vas to kasnije skupo kostati.


Posledice udisanja i drzanja obojenih predmeta se nece odmah ispoljiti

Bez deklaracije i uputstva nista nekupujte i nekoristite.Ko ima problema sa ocima sinusima plucima i kozom nikako.


Bolje je onda uzeti pigmente za freskoslikarstv:ovde se prodaju za 99 dinara sto je manje od 1 eura za 50 grama sto je osetno jeftinije od Vallejo pigmenata
http://www.spektar.slikarske-boje.co.rs/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=970&virtuemart_category_id=33

Mislim da su to cuveni Grcki pigmenti

Neke boje su skuplje ali ove zemljane nijanse sto su za maketu su ta cena

I one nisu bas zdrave ali su mnogo manje stetne od betonskih

To su koncentrati

Ovi slikarski su ok jer je maketa veca povrsina mada ima boljih metoda za bojanje sodera.Na internetu ima puno tutorijala
Na primer akrilne boje na vodenoj bazi.

Na kraju Vallejo za modele. Jeste manje pakovanje ali tu se ne troši puno a boje ce vam biti postojane i nece posle nekog vremena potamneti.

Pa ceo svet ih koristi i svi ozbiljni maketari.To je provereno i istestirano po standardu
 
Last edited by a moderator:

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ja ove pigmente uzimam od starog slikara iz Obrenovca koji ih sam izradjuje..kaze da to radi od nekog kamena kojeg nalazi u okolini e sad,nece da mi kaze gde da nadjem taj kamen! Jbg razumem ga..

Nije skup i briga me..meni su dobri! Crkveni pigmenti su takodje dobri i cena je ok samo nema nekih nijansi na raspolaganju! Uglavnom sam ih koristio i super su dok nisam pronasao ove!

Za masku i rukavice se slazem..iz zdravstvenih razloga i da ne bi ostajali otisci pri baratanju sa modelom!

Ove sa dekleracijom necu uzimati jer su cene nerealne..za tolicko pakovanje!
 

Martin

Poznati forumaš
Odlično; nego, pš
Moj savet ti je da ti ja pošaljem par mojih nijansi..inače trebam poslati pigmente za par frendova tu u HR pa eto izdelite ih!

Nisu brendirani ali video si moje radove..nisu otrovni jer sam živ i dalje:fp:

Duplo su jeftiniji od ovih markiranih a učinak je isti..;)

Ja sak koristio neke markirane ali su mi ovi jako bolji..plus što su duplo jeftiniji plus što mi se više svidjaju;)


Može, dogovorit ćemo se na PP.
 

Martin

Poznati forumaš
Sve skupa, sad ipak puno više znam. Čini se da je airbrush najbolje rješenje, ili?

Međutim, što je nezgodno; ja imam osobni problem s vidom (imam svega nekih 10-12% normalnog ljudskog vida), pa mi to uzrokuje i problem s bojama. Gledati izbliza, ne vidi se stvarni efekt, a iz daljeg ne vidim dobro........

Tako da mi i nijansiranje baš ne ide.

Gledam po internetu weathering, ali, bez konkretnog tutoriala (koliko čega), ja to teško mogu usvojiti i primijeniti.

Ima puno uradaka koji mi se sviđaju, ali, naprosto, ne znam koje su to boje i kako ih dobiti.

Npr;

kako iz ovog; (moja maketa)

index.php
 

MrVirus

Poznati forumaš
Samo se igraj sa bojama i nijansama.. Prošeći do pruge u Ogulinu, "snimi" boje i pokušaj na neutralnom terenu. Imaj u vidu da se s vremena na vrijeme tucanik mijenja i stavlja novi tako da i ovakav kakav sad imaš nije loše zadržati.. Uglavnom su smeđe nijanse, a sve ovisi raznim čimbenicima. Napisao ih negdje gore, pa da se ne ponavljam...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh