Posip / tucanik / balast - vrste, veličine itd

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Zanima me vaše mišljenje koji je po vama realniji posip A ili B primjer?
 

Attachments

  • posip a.jpg
    posip a.jpg
    69.9 KB · Pregleda: 326
  • posip b.jpg
    posip b.jpg
    69.2 KB · Pregleda: 331
  • posip.jpg
    posip.jpg
    92.6 KB · Pregleda: 323

MrVirus

Poznati forumaš
pozz. po mojem viđenju i iskustvu sa pruge onaj posip sa krupnijim "tucanikom" je vjerniji
 

torrente

Poznati forumaš
sitnija varijanta definitivno :!: kad budes prolazio pored prave pruge uzmi jedan kamen pa ga uporedi sa sirinom sine. sitniji ce ti odgovarati.
 

MrVirus

Poznati forumaš
ovaj njegov sitniji je presitni jer djeluje i pomalo prašinasto. tucanik je ipak krupniji kamen i u pravilu je malo veći od one matice/tirafona kojom je pričvrščena tračnica za prag ili u novije vrijeme gotovo iste veličine onih spojki.... no, to je ipak moje razmišljanje.
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Da onaj krupniji je oriđiđi za HO noch-ov a onaj sitniji je turbo jeftin 650g 5kn baumax!
Pošto ću ja toga trebat jedan pravi vagon šta mislite o tome da ih izmješam?
 
A

Anonymous

Guest
Ovo je ipak kompleksniji problem. Ako pogledaš krupniji tucanik, mogao bi se naći kamenčić koji je velik koliko je širok prag. Toga nema u stvarnosti. Pogledaš li sitniji, najveći kamenčić je velik baš koliko i treba, no da su samo oni u smjesi bilo bi odlično. Smetaju oni jako sitni koji daju dojam prašine. Najbolje bi rješenje bilo probrati najveće kamenčiće iz sitnijeg nanosa i najmanje kamenčiće iz krupnijeg nanosa i to je TO.

Metodu odaberi sam, no ja bih ti ipak preporučio da ne sitničaviš oko toga. Ima gorih stvari od ove. ;) Sve što imaš potroši po prugi i iz daleka neće nitko niti primjetiti :palac_gore:
 

MrVirus

Poznati forumaš
nightrain kaže:
Ovo je ipak kompleksniji problem. Ako pogledaš krupniji tucanik, mogao bi se naći kamenčić koji je velik koliko je širok prag. Toga nema u stvarnosti. Pogledaš li sitniji, najveći kamenčić je velik baš koliko i treba, no da su samo oni u smjesi bilo bi odlično. Smetaju oni jako sitni koji daju dojam prašine. Najbolje bi rješenje bilo probrati najveće kamenčiće iz sitnijeg nanosa i najmanje kamenčiće iz krupnijeg nanosa i to je TO.

Metodu odaberi sam, no ja bih ti ipak preporučio da ne sitničaviš oko toga. Ima gorih stvari od ove. ;) Sve što imaš potroši po prugi i iz daleka neće nitko niti primjetiti :palac_gore:

složio bih se sa tvojom idejom, :palci_gore:
 

gagy222

Aktivan član
ovaj sitni koristi samo na z.stanicama, a na ostalim delovima makete krupni. mix isto nije lose resenje ali ako ces da biras izmedju dva posipa meni je realniji ovaj sitniji.
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Hvala svima na mišljenjima :palac_gore:
Koliko vidim ovaj sitniji ima pozitivnu ocjenu kao i krupniji, tako da ću vjerojatno ići na sitniji jer kako sam rekao 650g je samo 5kn u baumaxu a onaj krupni je Noch-ov koji je ipak dosta skuplji, njega sam samo uzeo malu vrećicu čisto da imam za usporedbu a ovog imam već par kila :)
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
U Osijeku je to bilo na nekoj polici onoj pokretnoj na odjelu sa cvjećem!
Evo sad sam ga natopio alkoholom pa ću vidjeti!
 

Didy

 
Osoblje foruma
Mogao sam pitanje postaviti i u temi u kojoj "pricamo" o mojoj maketi ali mislim da je bolje da je izdvojimo u zasebnu temu jer mozda ove stvari interesuju jos nekoga, a ovako je jednostavnije za pronaci.

Znaci, interesuje me kojeg prozvodjaca preporucujete kada je u pitanju balast za sine. Mozda neki savjet i za kucnu izradu ali bojim se da je tu tesko pogoditi dimenzije kamencica da sve na kraju izgleda lijepo...

Malo sam gledao po internetu i vidim da je ponuda sarolika pocevsi od broja proizvodjaca pa do boja i velicnina. Takodjer nisam siguran ni koja kolicina bi mi trebala tj. kako otprilike utvrditi i taj podatak?
 

mmatja

Poznati forumaš
Didy kaže:
...Znaci, interesuje me kojeg prozvodjaca preporucujete kada je u pitanju balast za sine. Mozda neki savjet i za kucnu izradu ali bojim se da je tu tesko pogoditi dimenzije kamencica da sve na kraju izgleda lijepo...
Definitivno: http://www.asoa.de/ Ovdje nude sve za obradu pruge. Mislim da boljeg materiala nečeš nači nigdje drugdje!
L.P.
 

vule

Poznati forumaš
IMG_4283.jpg

ja za HO koristim kamenčiće za ptičje kaveze i zadovoljan sam s njima ,jeftini ,dostupni.....
 
A

Anonymous

Guest
Balast je masa koja se dodaje brodu da stvori određeno opterećenje i ravnoteža broda. Balast se dodaje u brodske balastne tankove u pravilu da smanje statička i dinamička opterećenja broda i za vrijeme kad je brod prazan da se smanje otpori koji se javljaju tijekom plovidbe, te da se snizi težište broda kako bi mu se povećala stablnost tokom plovidbe.

Balastni tankovi se mogu nalaziti pri dnu broda (središnji) ili se nalaziti i na bočnim stranama broda.
(podatak skinut sa "wikipedije")

...a i ne razumijem gdje je tu neki problem. Ako malo proracunate a znate velicinu kamenja na kojem lezi kolosjek dobit ce te rezultat 0,5-1,0 mm. A takovog pjeska ima gdje god se okrenes. Cediljku u ruke pa u prvi parkic pa malo procjedite. Kad ste dobili zeljeni granulat operete ga i osusite. Sodar za sodranje kolosjeka ko grom a ne kosta nista ( osim malo truda )
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh