Prerada Lima 1043 u HŽ

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Imam više dilema:
Prva dilema: mislim se koju varijantu bojanja da idem? skloniji sam plavoj varijanti (da uparim lokomotivu s mimarinim vagonima koje imam) al teško je naći te RAL-ove pa neznam..
Mislim se između ove 3.
Slike su preuzete na njima piše vlasnik:
 

Attachments

  • DW_070305_dstanicic_1354.jpg
    DW_070305_dstanicic_1354.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 562
  • DW_070305_dstanicic_1355.jpg
    DW_070305_dstanicic_1355.jpg
    67.4 KB · Pregleda: 562
  • DW_070305_dstanicic_1360.jpg
    DW_070305_dstanicic_1360.jpg
    67.8 KB · Pregleda: 564

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Druga dilema
Šta uraditi sa svjetlima.. Treba mi savjet. Naravno želim što bliže pogoditi model i da bude što vjerniji orginalu.. Sobzirom na raspored svetala koji je na slici jel ima neki Hž koji bi odovarao ovom rasporedu svjetala (ja se bojim da nema??') koji onda model uz minimalnu intervenciju pokušat odradit i kako se to reflektira na odabir modela s gornje 3 slike (mislim na odabir sheme bojanja)???
 

Attachments

  • DSCN0341 svijetla.JPG
    DSCN0341 svijetla.JPG
    104.7 KB · Pregleda: 516

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Treća dilema:

Šta uraditi tj kako najbezbolnije izvesti poništavanje "kanalića" na boku lokomotive jer sve HŽ 1141 imaju glatku površinu.. te pitanje može li se npr nakon brušena koristiti auto kit (najfiniji koji postoji'') pa lagano vodenim brusom to uglancati??jer trenutno nemam maketarskog kita???
Hoću da u startu sve isplaniram koko posle ne bi bilo e trebao sam ovo, trebao sam ono..
Imam još pitanja u svezi elektrifikacije dioda i sl. ali kad rješimo raspores svjetala vidjeti ću tek tada šta i kako za diode..
 

Attachments

  • DSCN0342 kanalići.JPG
    DSCN0342 kanalići.JPG
    125 KB · Pregleda: 501

gagy222

Aktivan član
Ja sam upravo pre 10 min izvukao bele linije na mojoj 441 JZ i tako priveo kraju moju preradu ove lokse. oko trece dileme sam se naj vise namucio. probao sam smirglati ali se to oduzilo pa sam Svicarskim ostrim nozicem polako skidao te linije i kasnije ismirglao samo da dobijem extra ravnu povrsinu. e sad verovatno ima laksi i jednostavniji nacin ali to ostaje na nekom drugom. gornje reflektore sam skinuo ta dva sa starne ali kod mene na loksi ima i taj srednji tako da sam samo obradio ova dva sto sam skinuo i srednji ostavio. moja loksa je FLEISCHMANN
inace super sto se komplet providna plastika skida, bice ti mnogo lakse za farbanje nego meni.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Uf... namučila me ta plastika skroz..savije se totalno pri izvlačenju bio sam 100% siguran da će puknuti ali nije :palci_gore:
Koju marku farbe si koristio za svoju 441??? Ako nije problem proizvođač i šifra i RAL ako piše na boji ili ako znaš koji ide.. Možeš slobodno okačiti i sliku koju.. nije uopće off topic čak naprotiv bio bi zahvala..ako nebudem išao na plavu varijantu čak će biti od velike pomoći.. :molitva
Da kod tebe je druga marka lokse ali je slično.. 8sad me pravo muči taj reflektor :??: inače, meni odgovara da je Lima pa ako nešto i uništim manja šteta.. ;)
 

gagy222

Aktivan član
Nije problem, ionako ne vredi da otvaram novu temu jel nemam ceo postupak uslikan
ova je preradjena!!!
 

Attachments

  • IMG_2167.JPG
    IMG_2167.JPG
    407.2 KB · Pregleda: 509

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
djzlaja kaže:
Prva dilema: mislim se koju varijantu bojanja da idem? skloniji sam plavoj varijanti (da uparim lokomotivu s mimarinim vagonima koje imam) al teško je naći te RAL-ove pa neznam..
Mislim se između ove 3.
 

Attachments

  • mimara3nb5[1].jpg
    mimara3nb5[1].jpg
    360.4 KB · Pregleda: 466

gagy222

Aktivan član
e sad dalje. poskidao sam te odvratne retrovizore. bukvalno odsekao te reflektore sa strane i ostavio srednji osmirglao stranice i ofarbao sa REVELL EMAIL BASIC ili prajmer . i u mom slucaju zastito trakom za krecenje stakla jer nije bilo sanse da ih skinem a da ih ne slomim.
 

Attachments

  • IMG_2533.JPG
    IMG_2533.JPG
    442.5 KB · Pregleda: 492
  • IMG_2535.JPG
    IMG_2535.JPG
    343.8 KB · Pregleda: 497

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da znam Sky :palac_gore: , ma kad sam čitao svoj post pomislio sam da ću dobiti odmah ovaj odgovor.. ma ja sam više mislio radi slaganja boja (i nekako mi je sipa ta shema bojanja) iako mi je prošlo kroz glavu da možda npr 1995g. možda nisu 1141 bili ni prebojali u plavu varijantu :??: (ovo kažem možda jer nemam pojma kad su bojane pa zato :crvenilo: )
 

gagy222

Aktivan član
a za boju isto REVELL ali od oka mesanjem crvene i zute, ali naravno posto ja nikad nemam srece sa bojama jel moram malo da omasim to je ovako ispalo. meni se u principu svidja tako da sta je tu je. :D
i za kraj pantografe cekam od Branka.
 

Attachments

  • IMG_2541.JPG
    IMG_2541.JPG
    386.6 KB · Pregleda: 515

gagy222

Aktivan član
a da i ako ikako mozes nadji neku malo vise mat crvenu ja nisam mogao tako da ovako je ispala sklopljena kad su se linije osusile. imam jos par detalja i par sitnica da popravim ali u biti je to to. ako ti se svidja ovako farbanje recicu ti i br. farbe. puno srece u preradi. :palac_gore:
 

Attachments

  • IMG_2543.JPG
    IMG_2543.JPG
    370.4 KB · Pregleda: 240

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Odlično je :palac_gore:
Da jedino mala zamjerka al to si i sam rekao ovaj dio oko prednjih prozora zbog zaštite je ostao malo nepokriven.. (vidim nisi skidao ni kablove ni izolatore na krovu, nisi htio ili su zaljepljeni???)
Inače i ja sam s istim revellovim primerom radio..samo sam ga potrošio pa ću morat pričekat novi..
Inače od ove varijante bojanja upravo i bježim radi bijele crte.sumljam da bi je ovako dobro izveo...
Da naravno napiši mi i broj farbe..sigurno ću kad tad probat ovo bojanje..
 

gagy222

Aktivan član
karoserija crvena 31 i zuta MATT 15; ona dole plava matt 56.i postolja MATT 9. krov sam pomesao belu MATT 5 i Srebrnu 90. sve od oka naravno. ;)

i naj bitnije. morao sam oko 1mm da spustim gornji deo soferke da lici bar malo na 441 i da bez problema gornja bela linija bude gde treba. to isto sa REVELL onom tecnim za popunjavanje u tubi.
 

gagy222

Aktivan član
djzlaja kaže:
(vidim nisi skidao ni kablove ni izolatore na krovu, nisi htio ili su zaljepljeni???)

zalepljeni su i to dobro, isto nisam video nacin skidanja a da ne dodje do loma. njih cu kasnije cetkicom a mozda i polomim koji da ih priblizno rasporedim kao na 441
 

Davor

Veteran foruma
Ja ovo ne smem gledati... s:xx:
Kenedi i 441. :naklon: :palci_gore: :palac_gore:
 

Attachments

  • IMG_2543.JPG
    IMG_2543.JPG
    59.6 KB · Pregleda: 177

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Krenu sam s radovima prvo sam krenio rješavati Problem br 3. rebrastu povrinu lokomotive.

Pitanje.. mogu li koristiti auto kit (neki najfiniji za kitovanje???)
 

Attachments

  • DSCN0356.jpg
    DSCN0356.jpg
    267.4 KB · Pregleda: 182
  • DSCN0354.jpg
    DSCN0354.jpg
    272 KB · Pregleda: 176
  • DSCN0355.jpg
    DSCN0355.jpg
    263.9 KB · Pregleda: 174

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
loomotiva će biti Hž 1141-213 ona što ima natpis "VUČA VLAKOVA"... ili HŽ 1141-301 (tu se mislim još.
U svakom slučaju na vrhu je jedan reflektor (pa sam odstranio ona dva viška na vrhu-baš mi ih je bilo nešto žao skidati ali kad već rušim pokušati ću biti što bliže orgonalu), a naprijed su dupla crveno-bijela svjetla!!! E stvarno sad neznam šta da učinim???
dajte pomagajte, neki savjet;
-da li da bušim drugo svjetlo ispod ili iznad ovog postojećeg???? (ja bih rekao iznad???šta mislite?)
-ima li itko ideju kako da izvedem "vijenac od oba fara da viri vani kao što je sada ovaj orginalni i kako je uostalom i u stvarnosti.. to jednostavno nemam ideje... neki komad plastike obradit pa zaljepiti????
- također pitanje da li da bušim reflektor na vrhu jer srednji koji ostaje nije bio probušen za razliku od dva do???
pomagajte :molitva :molitva :molitva :molitva
 

Attachments

  • DSCN0358 usporedba.JPG
    DSCN0358 usporedba.JPG
    142.8 KB · Pregleda: 158
  • 301 farovi.JPG
    301 farovi.JPG
    48.8 KB · Pregleda: 159

SHUCA

Poznati forumaš
Pre no sto nastavite, obratite paznju na mere i pozicioniranje vetrobranskih stakala kod "nase"
Asee u odnosu na OBB 1043. Dok ne "podignete "osnovu i produzite stakla po sirini, necete
"dobiti" povoljan medjuodnos povrsina na celu :!: Vecito ce "nesto faliti" ! Jos ukoliko dodate jos jedan far po vertikali-
jako ce biti smanjen MEDJUPROSTOR :?: odnosno ,grupa farova ce biti PREBLIZU staklu. :!: Nekako nacrtah o cemu pisem :hmmm
 

Attachments

  • DSCN0358 usporedba.JPG
    DSCN0358 usporedba.JPG
    42.4 KB · Pregleda: 126

nik

Veteran foruma
djzlaja kaže:
loomotiva će biti Hž 1141-213 ona što ima natpis "VUČA VLAKOVA"... ili HŽ 1141-301 (tu se mislim još.
U svakom slučaju na vrhu je jedan reflektor (pa sam odstranio ona dva viška na vrhu-baš mi ih je bilo nešto žao skidati ali kad već rušim pokušati ću biti što bliže orgonalu), a naprijed su dupla crveno-bijela svjetla!!! E stvarno sad neznam šta da učinim???
dajte pomagajte, neki savjet;
-da li da bušim drugo svjetlo ispod ili iznad ovog postojećeg???? (ja bih rekao iznad???šta mislite?)
-ima li itko ideju kako da izvedem "vijenac od oba fara da viri vani kao što je sada ovaj orginalni i kako je uostalom i u stvarnosti.. to jednostavno nemam ideje... neki komad plastike obradit pa zaljepiti????
- također pitanje da li da bušim reflektor na vrhu jer srednji koji ostaje nije bio probušen za razliku od dva do???
pomagajte :molitva :molitva :molitva :molitva

Ako radiš 1141-300 onda su ti originalne lampe na modelu točno na sredini onih duplih na HŽ-lokomotivi a ako radiš neku drugu podseriju 1141 (netiristoriziranu) onda su ti original lampe na modelu na poziciji gornjih pa samo dodaš donje (koje mogu biti i crvene).
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
SHUCA kaže:
Pre no sto nastavite, obratite paznju na mere i pozicioniranje vetrobranskih stakala kod "nase"
Asee u odnosu na OBB 1043. Dok ne "podignete "osnovu i produzite stakla po sirini, necete
"dobiti" povoljan medjuodnos povrsina na celu :!: Vecito ce "nesto faliti" ! Jos ukoliko dodate jos jedan far po vertikali-
jako ce biti smanjen MEDJUPROSTOR :?: odnosno ,grupa farova ce biti PREBLIZU staklu. :!: Nekako nacrtah o cemu pisem :hmmm

Svaki savjet i primjedba je dobro došla.. iskreno ovo bi mi promaklo.. istina osjećao sam da bi mi farovi otišli "preblizu" staklima zato sam i pitao da li gore ili dole da ih probam staviti, al sam mislio da će biti preblizu jer su dupli farovi manji od ovog para koji su na lokomotivi..nisam primjetio ovo za vjetrobransko staklo.. "Podizanje" ne bi trebao biti problem i to je lako odraditi ali proširenje bi bio problem jer stakla upadaju u otvor tako da ti u proširenju falilio prozora??? Pa se mislim da je samo podignem?? Valjda nisam nejasno objasnio problem :??:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh