Prerada Mehano Pullman vagona ...

thomcro

Aktivan član
Nabavio sam (ustvari, čitaj, kupio
1561410528.gif
64950631.gif
) 3 Pullman vagona od Mehana samo s jednom namjerom, preraditi ih u JŽ vagone. Vagoni će biti klasični, bez interijera a biti će 1. razred, 2. razred i službeni vagon. Prva dva sam obojao ali će trebati napraviti par malih korekcija na njima prije objave Urbi et orbi (
3734946272.gif
). Ustvari sva pažnja će trenutno biti koncentrirana na službeni vagon!

Danas sam (napokon) izrezao na bokovima 4 otvora gdje će biti vrata, zatvorio neke prozore i maknuo stakla (koji poznaju Mehano znaju da su prozori na putničkim vagonima spojeni sa krovom i da ta "stakla" oće vrlo lako pukunti ako ih se nepažljivo odvaja od vagona) vrlo pažljivo. Ali ... ajmo mi na fotografije da Vam pokažem što sam trenutno napravio. Ustvari prije fotografija samo još jedna mala napomena: sve je ovo još "sirovo" i nije konačno jer će trebati sve prekitati da se ispune praznine.

Ostao je još samo jedan otvor za izrezati (i ništa bez dobrog i oštrog noža)
100_0748.jpg


Sva 4 otvora
100_0751.jpg


Ispune na bokovima (ono što je zeleno) s time da će na mjestima gdje će biti vrata biti i prozori
100_0752.jpg


Vagon sa krovom i postoljima
100_0754.jpg


Ovaj dio (na gornjoj fotografiji) gdje se idi da držim vagon, ta vrata će "nestati". Također, morati ću raditi na sva 3 vagona nove stepenice.

Eto, toliko za sada! Do slijedećeg fotoreporta ...
2025945224.gif
100301023.gif
 

thomcro

Aktivan član
Da, zaboravio sam spomenuti, htio bi skrenut pažnju na par detalja budućim mladim majstorima preradá: ova plastika od koje su napravljeni putnički vagoni Mehana (i samo tijelo vagona i krov/prozori) je vrlo čudna!!! Plastika tijela vagona prilično je debela (oko 2,5 mm) i rezati je nožem nije nimalo lako (još sam ja koristio one svoje tanke noževe i skalpel za rezanje paprira da ne radim široki rez) a opet s druge strane kad sam napravio otvor/e za vrata na boku sve je izgledalo prilično krhko i lomljivo ( :??: ). Za krov/prozore sam otprije znao da je ta plastika izuzetno lomljiva i tu sam vrlo oprezno odvajao nepotrebne prozore.

Savjet: budite izuzetno oprezni jer ako nešto zeznete vrlo vjerovatno da neće biti prilike za popravni!!! Bolje je malo duže (vremenski) rezuckat nego brzo sve upropastiti!

Damire, onaj komad zelene plastike je odličan i njime ću fino popuniti nepotrebne otvore ali je isto zaje*an kao i sam vagon. Kad sam rezao prvi komad za jedna vrata, malo sam nespretno savinuo taj dio i odmah je sve puklo kako nije trebalo. Nasreću nije puklo po većoj površini nego po manjoj pa sam tu plastiku djelom iskoristio za zatvoriti prozore.
 

Davor

Veteran foruma
Pre neki dan sam bio u iskušenju da kupim tri Mehano pullmana i da ih s vremenom preradim u JŽ. Nešto slično sam video, mislim na slovenačkom forumu, nisam siguran.
Međutim, Thomcro prepuštam ti štafetu, gledam i učim. :palac_gore:

Pozdrav,

Davor
 

thomcro

Aktivan član
brzi_voz_628/629 kaže:
... gledam i učim. ...
Odmah da ti kažem, što se bojanja tiče kupi/nabavi/bilo-što erbraš! Ja sam ona druga dva vagona bojao (bolje rečeno, tapkao) komadićem fine spužve ali nisam baš pretjerano zadovoljan. Morat ću sve prebrusiti finim finim vodobrusnim papirom (koliko se bude dalo da ne oštetim izbočenja oko prozorá!) i sve nanovo obojati.

Žuta crta, oznaka 1. razreda, je pak priča za sebe!!! Vidjeti ću kako će biti sa onim donjim djelom ("fremom") koji bi trebao biti drugačijeg bojanja. Nekako sam sve uvjereniji da ću u konačnici morat investirat u erbraš jer ovakvo ručno bojanje ne daje baš neki zadovoljavajući rezultat! Ali ima još vremena dok ne dovršim ovaj vagon, tad ću razmišljati na koji način ga dobro obojati.
 

thomcro

Aktivan član
Bio sam u toj temi al' je nisam otvarao do kraja :uvrnut :zvizdi:

Ma nije Mehano radio baš sve šrot (mislim na modele ne kako su ih bojali!) i uz malo truda da se napraviti sasvim zadovoljavajuću preradu uz samo malo boje.

Evo i fotografijá ostala dva vagona ...
100_0756.jpg


100_0757.jpg


100_0758.jpg


100_0759.jpg


... s time, opet ću naglasiti, morat ću sve prebrusiti finim vodobrusnim papirom (da ne oštetim plastiku i ispupčenja oko prozora) i sve nanovo obojati!
 

thomcro

Aktivan član
Neznam baš, to je ipak plastika i moguće je da bi otapala u boji izgrizla plastiku. Ali uzmi komad plastike koji je sličan i oboji/prešpricaj dio pa ćeš vidjeti kako se sve ponaša.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
brzi_voz_628/629 kaže:
A jel može da posluže auto lakovi u spreju? :hmmm

Naravno da može, samo svakako moraju biti akrilni. Thomcro, uštedi si za airbrush za početak i kupi boju u spreju i nek bude akrilni i vidjet ćeš da bude dobro. Za buduće radove i kad se openeziš, nabavi airbrush.
 

thomcro

Aktivan član
Danas sam bil u jednom dućanu (ustvari nekakova vrsta papirnice) u Rijeci samo da vidim čega ima jer mi trebaju papiri određene nijanse i debljine (nije za lokomotive nego za novogodišnje čestitke :D :zvizdi: ). Između ostalog, imaju priličan izbor akrilnih boja u malim bočicama samo sad treba izabrat nijansu. Sutra (petak) ću se vratiti jer idem kupit neke druge stvari pa ću videt ako nađem što od boja. ižInače, koliko sam vidio bočica je 12.90 kuna. Akrilne boje!

Javim sutra što sam našao/kupio :zvizdi: !

Što se tiče erbraša, navodno da ih ima u Rijeci na par mjesta i po različitim cijenama. Sve to treba još istražiti i prilagoditi se novčaniku :D
 

Davor

Veteran foruma
thomcro kaže:
Što se tiče erbraša, navodno da ih ima u Rijeci na par mjesta i po različitim cijenama. Sve to treba još istražiti i prilagoditi se novčaniku :D
Baš me čudi da Kinezi ne prodaju tako nešto... :hmmm :D :D :D Sigurno nisu stigli da kopiraju, MIG - 31 (ili već koji) im je oduzeo vreme. >:)
 

thomcro

Aktivan član
Kol'ko sam ja upućen, sama "prskalica" i nije skupa ali je zato kompresor
970388.gif
. A neznam može se kupit odvojeno :??: jedno od drugog. Jer meni bi trebao samo erbraš bez kompresora jer imam aparat koji druka zraka (nije kompresor al' je skoro tu negdje).

Budemo videli, čim popusti ovo ludilo od toploće ( :D ) krenut ću u obilazak i potražiti što se nudi.
 

1borna

Veteran foruma
Bilo je već na ovome forumu dosta govora o tome, pa i Vule je prodavao jednog....vidi na maketarskom forumu ima dosta ponuda a i adresa. Za nove i kvalitetne treba računati i sa 1.ooo kn.!
 

thomcro

Aktivan član
Još jedan vrlo važan savjet za buduće majstore:

... kad se jednom krov skine sa vagona ... dok sve nebude gotovo ne stavljajte ga natrag na vagon!

Razlog je vrlo jednostavan: kako svi prozori drže krov za vagon vrlo je vjerovatno ga će se nešto oštetiti prilikom "manevriranja" krovom gore-dole. Znam iz osobnog iskustva (srećom pa nije puno i uz malo brusnog papira sve će se moći ispraviti) :zvizdi: :andjel:
 

Herbie

Član foruma
1borna kaže:
Bilo je već na ovome forumu dosta govora o tome, pa i Vule je prodavao jednog....vidi na maketarskom forumu ima dosta ponuda a i adresa. Za nove i kvalitetne treba računati i sa 1.ooo kn.!

Ja sam kupio od Vuleta zračni kist. Prezadovoljan sam cijenom i zračnim kistom koji sam kupio. Platio sam ukupno 200 kuna u što je bila uključena poštarina i redukcija.

Prvo sam mislio uzeti kod Hanicha Vegu 600 SET, ali je cijena bila oko 650 kuna pa sam odustao od toga.

Detaljnije o zračnom kistu može se pronaći ovdje: http://www.malezeljeznice.net/_forum/vi ... &start=140
 

thomcro

Aktivan član
Sorry ali takve stvari mi i nisu baš za kupovinu iz "druge ruke" (osim ako se ne kupuje od nekoga poznatoga) *mudri*

Gledao sam maloprije na netu šta ima u Čipoteki, tamo ima preko nekoliko setova ali i cijena varira! Kako sam i napisao, s obzirom da mi sad to uopće nije hića, jer vagon je još ohoho od završetka, malo ću prozujat Rijekom (i okolicom) da vidim čega ima i što se nudi i po kojoj cijeni.

Ako ništa drugo, na koncu ostaju moje vrijedne ruke :D :zvizdi:

I da se vratimo natrag na temu, jutros sam na jednim "vratima" bušio otvore za prozore ... bolje da neznate kako je ispalo :uvrnut :molitva (nije zalud ono da se prvi mačići u vodu bacaju :D ). Srećom pa još imam plastike pa ću moći taj dio nanovo izrezati.
 

Davor

Veteran foruma
thomcro kaže:
Sorry ali takve stvari mi i nisu baš za kupovinu iz "druge ruke" (osim ako se ne kupuje od nekoga poznatoga) *mudri*

I posuđuje se samo proverenim osobama. Do pre 7 - 8 godina imao sam neku vrstu malog erbraša na struju (uključi se u struju, sipa boja i udri). Komšija zamolio oca da mu pozajmimo da prefarba traktorsku prikolicu a on sipao gušću farbu i mašina je crkla. :polomljen: A ni ja nisam bio daleko od s:xx:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh