Prerada Roco H0 Kbs-a u HŽ Kgs

Thommo

 
Osoblje foruma
U zadnje su se vrijeme ovi putnikaneri nešto osilili na forumu, ACME im daje ubojitu artiljeriju... :palci_gore:

...pa evo da se i ljubitelji teretnjaka izbore za malo mjesta pod suncem. LOL

Uglavnom, nedavno mi je stigao jedan Roco model vagona sa niskim stranicama. Vjerojatno je to OBB ili DB Kbs, ali nema ni kutije ni oznaka po sebi pa ne znam točno koji je art.no. Evo i slike:

Kbs1.jpg

Kbs2.jpg

Kbs3.jpg


Kad sam ga vidio sjetio sam se da imam neke moje slike za usporedbu:
 

Attachments

  • Kgs-z_24july06_RBr_TD_1.jpg
    Kgs-z_24july06_RBr_TD_1.jpg
    242.6 KB · Pregleda: 217
  • Kgs-z_26july06_RBr_TD_1.jpg
    Kgs-z_26july06_RBr_TD_1.jpg
    318.4 KB · Pregleda: 215

Thommo

 
Osoblje foruma
Na prvi pogled vidi se nekoliko problema/razlika:

1. Rebra na stranicama, tj. korugacije koje ukrućuju stranicu su malo drugačije izvedene - na HŽ vagonu ih je manje i veće su
2. HŽ vagon ima, ako dobro vidim, ukrućenje poda gredom trapeznog oblika po sredini uzdužne osi, dok je na modelu to izvedeno manjim gredama koje su više bočno
3. Svi natpisi moraju se postaviti na "zavarene ploče" i izvesti u bijeloj boji na smeđoj podlozi

Ima i podudarnosti:

A. Boja je gotovo identična - nema prefarbavanja! :palac_gore:
B. Dužina je 100% ista
C. Nosači osovina su 99% identični
D. Pravokutne gredice po boku ispod stranica su isti kao na prototipu
E. Odbojnici su okrugli na oba vagona

:palac_gore:

Pa da vidimo što s problemima:

1. Stranice, tj. razlike u rebrima meni neće smetati. Stranice su ionako pomične, tko kaže da ih za par godina pri nekoj reviziji neće zamijeniti za neke sličnije na modelu?! :zvizdi:
2. Razlike s donje strane vagona ionako se najmanje vide, a ne ubrajam se među "brojače zakovica" (TM)! ne-ne
3. Mislim da naši decal majstori (Jani, Wille, nightrain) ovaj problem mogu bez problema riješiti.

Moje je pitanje za decale, može li se to izvesti bez ALPS printera, tj. na bijelom decal papiru printati smeđe "ploče", a bijela slova da ostane neprintani decal?

Pozivam vas na raspravu o ovoj preradi, čisto da vidimo kako što lakše doći do kojeg "našeg" modela. :>idea:

Hvala!
 

NClight

Hybernated
Auuu... to te ja pitam! :ples2:

Mislim da bi za oznake rješenje sa bijelim decalom i smeđim ispisom bilo jako zadovoljavajuće, uz naravno malko igranja i zapisivanja odgovarajuće kombinacije. Ostaje naravno pitanje dali se sve oznake rade ili samo one koje su najbitnije, te inkjet ili laser?

Ploče za natpise nisu problem... malko plastike ili lima na pravu dimenziju... grund farba ili sl. ili direkt zaljepiti dekal uz malko pomoći sa smeđim/crvenim flomasterom po rubovima...

Patiniranje mi pada na pamet kao dodatna mogućnost prikrivanja nedostataka na decalima i ostalim natpisima na vagonu.

Za nosače bi se dalo također nešto odraditi sa malo plasticarda tj. profila... no ako ne želiš čačkati, nećemo razvijati ideju >:)

Ova inicijativa sa teretnjacima mi se dopala... imam i ja nešto u pripremi za N, no o tom-potom >:)
 

nik

Veteran foruma
U H0 je Roco 66612 MAV Ks gotovo identičan HŽ-ovom (iako je tu problem punog a ne šupljeg okvira ispod bočnih stranica ali to se da maskirati oborenim stupovima)...

t3_R-66612.jpg


BIG_0005451375.jpg
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Budući se ovdje radi više-manje o oznakama na zavarenim pločama, svakako bijeli decal papir s inverznim smeđim tiskom. Ovo se bi dalo odraditi da ni vrag ne skuži da je decal, a ne tisak. E, sad laser ili ink-jet. Ma vrijedi probati s obje verzije i upotrijebiti onu koja bolje ispadne. Primjetio sam da laser na žalost u sitnicama malo šteka...ink-jet je u detaljima nešto bolji....
Problem bi mogao bit jedino pogodit točnu smeđu boju koja je i na modelu...

@nik
pozicija zavarenih ploča za oznake ne odgovara HŽ modelu...na Mađaru su ploče na stranicama a na HaŽejcu ne sanduku...
 

nik

Veteran foruma
Wile E Coyote kaže:
Budući se ovdje radi više-manje o oznakama na zavarenim pločama, svakako bijeli decal papir s inverznim smeđim tiskom. Ovo se bi dalo odraditi da ni vrag ne skuži da je decal, a ne tisak. E, sad laser ili ink-jet. Ma vrijedi probati s obje verzije i upotrijebiti onu koja bolje ispadne. Primjetio sam da laser na žalost u sitnicama malo šteka...ink-jet je u detaljima nešto bolji....
Problem bi mogao bit jedino pogodit točnu smeđu boju koja je i na modelu...

To se radi onda "obrnutim" načinom; prvo otprintaš manje-više odgovarajućom bojom a onda "gađaš" tu boju kod farbanja modela, i na kraju malo weatheringa.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
nik kaže:
U H0 je Roco 66612 MAV Ks gotovo identičan HŽ-ovom...
Ne bih baš rekao... U biti, i sam si to vidio pa si editirao post... :plaza:
Uglavnom, MAV nema onaj karateristični prazan prostor ispod stranica, a to mi se čini puno veća "falinga".

Nevezano za to, ovaj model #66612 želio sam nabaviti, čak sam ga i naručio u MoKo-u... Nažalost nikad nije došao, a nisam ga baš viđao ni po bayu. :|: Valjda su ga naši mađarski kolege pokupovali na vrijeme.
 

nik

Veteran foruma
Thommo kaže:
nik kaže:
U H0 je Roco 66612 MAV Ks gotovo identičan HŽ-ovom...
Ne bih baš rekao... U biti, i sam si to vidio pa si editirao post... :plaza:
Uglavnom, MAV nema onaj karateristični prazan prostor ispod stranica, a to mi se čini puno veća "falinga".

Nevezano za to, ovaj model #66612 želio sam nabaviti, čak sam ga i naručio u MoKo-u... Nažalost nikad nije došao, a nisam ga baš viđao ni po bayu. :|: Valjda su ga naši mađarski kolege pokupovali na vrijeme.

Da ali taj prazan prostor se ne vidi ako su stupovi spušteni. Što je kod MAV vagona isto kao kod HŽ-a a kod DB-itd različito; ojačanje frema, odbojnici, izgled stranica, nepostojanje nosača čeonih stupova (koji se vade), položaj bočne kukice za vezivanje.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Wile E Coyote kaže:
Budući se ovdje radi više-manje o oznakama na zavarenim pločama, svakako bijeli decal papir s inverznim smeđim tiskom. Ovo se bi dalo odraditi da ni vrag ne skuži da je decal, a ne tisak. E, sad laser ili ink-jet. Ma vrijedi probati s obje verzije i upotrijebiti onu koja bolje ispadne. Primjetio sam da laser na žalost u sitnicama malo šteka...ink-jet je u detaljima nešto bolji....
Problem bi mogao bit jedino pogodit točnu smeđu boju koja je i na modelu...
Coyote, nekak' si mislim da te probam nagovoriti za ovu sitnu preradicu... :D ;)

Kolega iz "Štaciona", koji inače radi na kontejnerskom terminalu u Rijeci, obećao mi je fotke vagona s novim oznakama... A on ih vidi svaki dan, jer HŽ redovito na njima vozi kontejnere.

Što kažeš?
 

NClight

Hybernated
Da se nadovežem (i odgovorim sam sebi)...

Za inverzni ispis i bojanje mislim da je bolja opcija ink-jet od lasera... boja će biti "čistija" u tonu... bolje od toga ide jedino sa sublimacijskim, ali je pitanje dali bi decal-papir to podnio.
Definitivno bijeli decal-papir i inverni otisak.. nešto što se može u "kućnoj radinosti" sa iole kvalitetnijim ink-jetom koji može raditi u foto-kvaliteti. Već sam napisao, a i nik je dao isto mišljenje da bi se uz malko "patiniranja" moglo prikriti eventualne nedostatke kod označavanja... i dati autentičniji izgled >:)

Priprema je pola posla - pa bi možda bilo zgodno natpise odraditi u vektorskom formatu (Corel Draw npr.) na bazi dobrih fotki, naravno.

Što se samih modela tiče, (je... uhvatio me virus "HŽ Cargo" >:p> )
U šarenilu vagona koji su unutar iste oznake, ima dovoljno različitih da se može naći model koji u velikoj mjeri odgovara i ne traži previše zahvata... baš kao ovaj primjer.

I u N-u je Roco ponudio ovaj vagon, u nekoliko varijanti natpisa... nažalost bez mogućnosti skidanja stupova (na slici kat.br. 25015) :

BTW, kraći je za cca 0,6mm ili u prototipu za 10cm preko odbojnika nego što bi trebao biti... meni ne smeta :zvizdi:
 

Attachments

  • 25015.jpg
    25015.jpg
    71.7 KB · Pregleda: 73

nik

Veteran foruma
Ovaj Roco N ima "Steckrungen"; tipično njemački; većini ostalih zemalja se stupovi obaraju pa tako i našima...
 

NClight

Hybernated
Je, no koliko sam uspio pretražiti, sa "swungrungen" nisam našao odgovarajući model... tako da bi ovaj Roco možda bio više za preradu u POSIT-ovu pokretnu betonaru :arrow: <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=18&t=1831" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=18&t=1831</a>
Potraga u N-u se nastavlja >:)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh