Prerada vagona - OBB Diho u HŽ Daa

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kameni, ako trebaš one mostove od Baat vagona, možeš se obratiti na Boruta Puklavca pa ga pitaš kako je s time ili ako možeš sačekati, onda mogu ja dati u jetkovanje skupa sa ostalim rečima. Plan za sljedeće jetkovanje je negdje juna/jula ali trenutačno još nisam siguran koliko bo stvari da bi se jetkanje moglo realizovati.
Hvala Gorchi, sva sreća i dobro da si me podsjetio... prije dosta vremena sam od Boruta naručio tu Baat pločicu zato jer sam izgubio jedan jetkani dio s vagona. Tako da su sigurno u kutiji s dijelovima i sigurno imam te mostove od Baat vagona :_) :_) :) jedna briga manje :)
O.T. --- moja narudžba za jetkanje koju sam ti ranije poslao na pp i dalje ostaje :_)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Austrijski metar....

Međuosovinski razmak - kraći za 6 mm

Na Daa i Diho vagonu međuosovinski razmak je 8.00m što je u mjerilu 91.95 mm.
Izmjeren razmak na Diho modelu 85.8 mm što je u stvarnosti 7.465 m odnosno kraće od deklariranog razmaka.
Dakle Diho model ima razmak osovina manji za 53,5 cm odnosno u mjerilu 6,0 mm (6,15 mm)

Duljina vagona - kraći a 5 mm
Duljina Daa vagona je 12.44m dok je duljina Diho 12.00.
Razlika od 44 cm u mjerilu predstavlja 5 mm (5,06 mm)

Širina vagona - uži za 2,5 mm
Širina Diho modela je 32,11mm.
Orginalna širina Daa modela je jedna od ovih jer sam našao 3 podatka 3,0m (34,5mm) ili 3,020m (34,71mm) i 3,048m (35,03)
Znači radi se o razlici u širini od 2,4mm ili 2,6mm ili 2,9mm

Zaključak:
Dakle odlučio sam kompromisno produljiti frem i karoseriju za 5 mm čime bi vagon imao točne dimenzije duljine (preko odbojnika) i istovremeno 1 mm manji međuosovniski razmak što je vizualno zanemarivo a korekcija tog odstupanja bila bi prezahtjevana.

Vagon ću proširiti za 2 mm s dvije stirenske ploče od 1mm sa svake strane vagona. Tako da će ukupna širina s ljepilom i bojom biti 34,5mm (3,0m)
Ploče debljine 1.5mm još nisam u potpunosti odbacio kao moguću opciju. Jedini razlog je puno kompliciranije rezanje od 1.5mm ploče

------------------------------------------------------------------------

Lasersko rezanje,
Danas sam probao rezati stiren laserom i evo rezultata.

upload_2016-4-12_21-22-5.png

Ovo prvo je utor na gornjoj strani stiena od 0.5mm a ovo iznad je otvor.
Kao što se može vidjeti na slici laser topi rub kod rezanja što u neku ruku i nije loše ako se taj rub recimo ofarba u srebrno. Kod Daa vagona nema ruba.
E sad na računalu smo zadali 10x10mm a evo što sam dobio nakon rezanja 10.23 x 10.23. Zanči širina reza je 0,46 odnosno odnosno 0,5mm.
Kako je laser na CNC glavi onda su kutevi zaobljeni.
Na donjoj strani stirena je površina glatka ali se u kutevima vidi trag lasera što bi trbalo porpaviti finom turpijom :_)

Laser ocjena 7/10 bolje je za rezanje drveta i kartona. Prilično topi stiren. Kada smo smanjili snagu onda nije dobro rezalo.
Ideja je suta probati s 3-4 prolaza i malom snagom. Uglavnom nemjerljivo bolje nego ručno rezanje :_)

Jednako tako sutra je nova proba rezanja stirena putem CNC glodalice s nožem 2.0mm i nakon toga graverkom V45 deg. s 2 vrhom 0.5 mm.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Kao što se može vidjeti na slici laser topi rub kod rezanja što u neku ruku i nije loše ako se taj rub recimo ofarba u srebrno. Kod Daa vagona nema ruba. .
Ti 'ispupćeni' rubovi nakon topljena stirena, iako na prvi mah izgledaju interesantno, za recimo vagonske prozorske okvire, ipak sam mišljenja da ne bi bili dobro rješenje za to, jer su se koliko po slici vidim,
rubovi otopili neravnomjerno, pa ih je zapravo najbolje pobrusiti! Moje skromno razmišljanje.... :palac_gore:

Ideja je suta probati s 3-4 prolaza i malom snagom. Uglavnom nemjerljivo bolje nego ručno rezanje :_)

Jednako tako sutra je nova proba rezanja stirena putem CNC glodalice s nožem 2.0mm i nakon toga graverkom V45 deg. s 2 vrhom 0.5 mm.
:gladan
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Iskustvo s laserom i rezanjem stiren ploče sam prošao, i nakon nekoliko pokušaja uštimavanja brzine piljenja (topljenja) laserom, došao sam do zaključka da laser ne zadovoljava kod stirena, ali je kod šperploče izvrstan.

Nismo još jedino do sada probali rezati malom temperaturom, pa nekoliko puta po mjestu..
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ti 'ispupćeni' rubovi nakon topljena stirena, iako na prvi mah izgledaju interesantno, za recimo vagonske prozorske okvire, ipak sam mišljenja da ne bi bili dobro rješenje za to, jer su se koliko po slici vidim,
rubovi otopili neravnomjerno, pa ih je zapravo najbolje pobrusiti! Moje skromno razmišljanje.... :palac_gore:


:gladan
Slažem se izgledaju interesantno ali su neravnomjerni :) na prvi pogled....., na drugi pogled,.... su OK ali na treći pogled hmmm...
brušenje :_)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Iskustvo s laserom i rezanjem stiren ploče sam prošao, i nakon nekoliko pokušaja uštimavanja brzine piljenja (topljenja) laserom, došao sam do zaključka da laser ne zadovoljava kod stirena, ali je kod šperploče izvrstan.

Nismo još jedino do sada probali rezati malom temperaturom, pa nekoliko puta po mjestu..
E kolega kolega ;) da si se time ranije pohvalio ne bih otkrivao toplu vodu hahaha :) :)
Dakle potvrđeno je da laser nije najbolji za stiren ali se može. Sutra ćemo probati manjom snagom većom brzinom 3-4 puta po istom mjestu.

A nakon toga CNC glodalica i CNC graverka... :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo ovo su mjere u mjerilu 1:87 zakružene na jednu decimalu...
Molim za pomoć ako netko ima i može usporediti dimenzije jer nisam previše siguran da su točne. Trebale bi biti ali.....!!!

Širina otvora kliznih vrata je 1500 mm (17.2 mm)
Udaljenost otvora kliznih vrata od stražnjeg ruba vagona 4500 mm (51.7mm)
Udaljenost prozora WC-a od ruba vagona 250 mm (2.8 mm)
Širina otvora WC prozora 700 mm (8.0 mm)
Udaljenost izbačenog prozora od ruba vagona 1700 mm (19.5mm)

Sve drugo (visina i širina prozora kao i pozicija zadnjeg prozora je kompromis zbog toga jer imam stakla koja je teško modificirati...

Slika prikazuje lijevu i desnu stranu vagona (razlika je u jednom prozoru
upload_2016-4-13_15-16-19.png
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Korak naprijed nazad dva....
CNC rezanje je prebačeno za sutra jer je originalni CNC software krivo optakirao AutoCad nacrt zbog čega je došlo do prevelikih odstupanja tako da smo odustali od izrezivanja....
Sada pokušavamo odgonetnuti u čemu je bio problem.
Sutra ujutro ćemo nastaviti s rezanjem...

Inače kolega koji radi s tim laserima i CNC strojevima je samozatajni N-ovac. čak sam radi kučice u N mjerilu.
Pokušat ću ga nagovoriti da stavi slike na forum :) ... i naravno priprema se napraviti N maketu... tko zna koliko takvih prikrivenih maketara ustvari ima....
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zavrseno je probno lasersko rezanje. Problem je bio u verziji Corel-a.
Podesena je snaga lasera i fino reze stiren. Rezali smo i jedan materijal dizajniran za lasersko rezanje.
Rezultat je zanimljiv. Radit ce se korekcija od nekih 0.8 do .1mm ovisno o poziciji.
Sutra CNC koji je precizniji ali ima radius 1 mm alata koji se ne moze izbjeci.
Prozor je OK.
Vrata su od Diho vagona samo radi probe :)
Nista nije bruseno. Prozori tesko ulazeu utore
image.jpeg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ako neko ima nacrt HZ Gredelj Daa nio bih zahvalan da posalje ili stavi post s slikom :)
 

1borna

Veteran foruma
Još će ispasti da nije trebao niti kupiti vagon, neke detalje sa ovjesom je mogao skinuti sa nekog drugog odgovarajućeg
a gore ionako radi iznova!
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Kameni, ajde reci u čemu je kvaka sa Corelom i laserom? Ja se već jedno vrijeme pokušavam to sa stirenom pa smo imali čak i "Fire in the hole!!!!"
Koja je debljina stirena i koje su postavke u Corelu?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Koliko mogu vidjeti, ovdje se kod izrezanog stirena vidi da kutovi izrezanih otvora ne slijede oblik prozora (izrezani kutovi su previše 'oštri'), jel?
Tocno kutevi su ostri. Zato sada isprobavamo sve kombinacije i kod rezanja laserom za te prozore napravit cemo radiuse. Danas zavrsavamo CNC frezanje tamo ostrih kuteva nema sto je dobro. Laserje samo sljjedio liniju. Sada cemo sve to izmjeriti i vidjeti koja je to tocno tolerancija za laser. Za sada smo blizu. Oko 0.3 do 0.8 mm kako gdje.
Uglavnom tek kad budem zadovoljan izrezanim onda idem na fazu 2 odnosno rezanje frema i izbo enih prozora :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kameni, ajde reci u čemu je kvaka sa Corelom i laserom? Ja se već jedno vrijeme pokušavam to sa stirenom pa smo imali čak i "Fire in the hole!!!!"
Koja je debljina stirena i koje su postavke u Corelu?
Wille skuzili smo da raster lasera i corel ver. 17 imaju nekih problema.
Onda smo sve radili u corelu 14 sto se pokazalo kao odlicno rjesenje.
Otprilike ovako AutoCAD nacrt otvorimomu Corelu 17 pa ga snimimo kao 14 i otvorimo u 14naestici.
Stiren 1 mm.
Na laseru snagu podesimo da pali 0.5mm u jednom prolazu i pustili sve 2 puta.
Onda smo shvatili da je bolje dalaser rezezrcalnu sliku jer s donje strane ispadne bolje.
Danas cemo isprobati sve kombinacije...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Koliko mogu vidjeti, ovdje se kod izrezanog stirena vidi da kutovi izrezanih otvora ne slijede oblik prozora (izrezani kutovi su previše 'oštri'), jel?
Sky moja prosla poruka je takva jer pisem s mobitela a onda je sve moguce -)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh