Putnički vagoni GANZ i Goša IT

nik

Veteran foruma
Modernizirani Ganz WR, kolovoz 1978. (vjerojatno nedugo nakon modernizacije).
JZ_WR_XX-08-1978.jpg
I ista slika nešto lošije kvalitete ali u boji.
JZ_WR.jpg
S obzirom na to koliko je rano rađena ova modernizacija trebalo bi, u slučaju proizvodnje ove familije Ganz vagona kao modela, obavezno kod izrade alata karoserije uključiti i ovaj modernizirani restoran (različita su čela i vrata te detalji na krovu dok su otvori prozora na karoseriji isti a samo prozirni prozorski 'umetci' različiti dok se gumeni 'okvir' može samo otisnuti crnom bojom na karoseriji a isto je možda i sa zlatnim okvirima prozora koji se otvaraju; također ih se može samo 'nacrtati' a onda se za vrata iskoriste 'umetci' od Goša Y vagona pa za ovaj modernizirani WR uopće ne treba novi alat za prozore); ispodpodna oprema i postolja su ionako lako 'izmjenjivi' (a zamjenske komponente već imamo od Goša Y modela) dok inteijer nije mijenjan (ili barem ne bitno pa se to može zanemariti).
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Iz zadnje slike se da lijepo vidjeti godinu poslednje revizije - 1964, vjerojatno u 8. mjesecu. Mnogo teže je vidjeti točan datum i mjesto... Ali ipak, ova fotografija je vjerojatno napravljena u jeseni 1964 (septembar, oktobar)?
 

nik

Veteran foruma
Iz zadnje slike se da lijepo vidjeti godinu poslednje revizije - 1964, vjerojatno u 8. mjesecu. Mnogo teže je vidjeti točan datum i mjesto... Ali ipak, ova fotografija je vjerojatno napravljena u jeseni 1964 (septembar, oktobar)?
Problem je što se ne vidi dobro broj vagona...
Broj bi mogao biti 4022 (Ganz WL su bili od 4022 do 4040) a revizija možda Mb (ili Ma ili ?) 18.6.64.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Ganz WL nakon popravka u Mariboru 60-ih (slike iz Pokrajinskog arhiva Maribor).
pogled na gibni podstavek spalnega voza.JPG
spalni voz.JPG
Zaboravili su prije slikanja desno iznad prozora napisati SCHLAFWAGEN....
 
Last edited:

railskin

Novi član
Još jedna slika ove iste olupine spavaćeg sa Wegmann postoljima; očigledno je imao lagano izbočenu 'lajsnu' ispod prozora samo je to bilo neuočljivo dok je tamo bila bijela crta.

2uiu9n5.jpg


http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?p=55125#p55125

Uz dužno poštovanje Nikola, ti sa "izbočinom ispod prozora" su vagoni sasvim drugog tipa! Radi se o Ganz-ovoj seriji iz 1948 (naručeno 100, isporučeno 3 zbog rezolucije informbiroa).
 

Stanley

Poznati forumaš
Uz dužno poštovanje Nikola, ti sa "izbočinom ispod prozora" su vagoni sasvim drugog tipa! Radi se o Ganz-ovoj seriji iz 1948 (naručeno 100, isporučeno 3 zbog rezolucije informbiroa).
Ja se dobro sjećam jednog putničkog vagona s izbočinom ili ''lajsnom'' ispod prozora, koji je izvana jako ličio na klasični GANZ-ov vagon iz ove teme.
Dapače, u takvom vagonu putovao sam u lipnju/junu 1964. godine iz Beograda u Zagreb kada smo se vraćali sa takozvanog ''malog maturalca'' poslije osmogodišnje škole (Beograd - Đerdap - Prahovo - Niš). Pamtim da je bio svjetlozelene boje, zapravo u onoj kombinaciji zelene koju je tada koristilo ŽTP Beograd.
Ono što me iznenadilo bile su drvene klupe, jer su GANZ-ovi vagoni imali sjedišta od skaja.
To upućuje na pretpostavku da bi mogla biti riječ o GANZ-ovom vagonu iz 1948. i da je prvobitno bio namijenjen za 3. razred.
Raspitati ću se preko foruma railserbia.net, vjerojatno netko ima više saznanja o takvom vagonu.
 

nik

Veteran foruma
Ja se dobro sjećam jednog putničkog vagona s izbočinom ili ''lajsnom'' ispod prozora, koji je izvana jako ličio na klasični GANZ-ov vagon iz ove teme.
Dapače, u takvom vagonu putovao sam u lipnju/junu 1964. godine iz Beograda u Zagreb kada smo se vraćali sa takozvanog ''malog maturalca'' poslije osmogodišnje škole (Beograd - Đerdap - Prahovo - Niš). Pamtim da je bio svjetlozelene boje, zapravo u onoj kombinaciji zelene koju je tada koristilo ŽTP Beograd.
Ono što me iznenadilo bile su drvene klupe, jer su GANZ-ovi vagoni imali sjedišta od skaja.
To upućuje na pretpostavku da bi mogla biti riječ o GANZ-ovom vagonu iz 1948. i da je prvobitno bio namijenjen za 3. razred.
Raspitati ću se preko foruma railserbia.net, vjerojatno netko ima više saznanja o takvom vagonu.
Ovdje raspravljamo o spavaćima a oni su i na svim citiranim slikama. To o čemu ti pišeš bi mogao biti Goša IT od kojeg nemamo niti jednu sliku u originalnom stanju. A bilo je i raznih metalizacija.
 

nik

Veteran foruma
Uz dužno poštovanje Nikola, ti sa "izbočinom ispod prozora" su vagoni sasvim drugog tipa! Radi se o Ganz-ovoj seriji iz 1948 (naručeno 100, isporučeno 3 zbog rezolucije informbiroa).
Još jednan komentar gorenapisanom; nema šanse da bi tada za Jugoslaviju bilo naručeno 100 spavaćih kola....
 

milošjocif

Član foruma
Da li tko zna konkretno,gdje bi mogao nabaviti ova dva vagona?Sledeči vikend sam u Sopronu 3 dana,pa me interesuje,dali postoji tamo kakva trgovina za nas modelare?LP Miloš0150.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da li tko zna konkretno,gdje bi mogao nabaviti ova dva vagona?Sledeči vikend sam u Sopronu 3 dana,pa me interesuje,dali postoji tamo kakva trgovina za nas modelare?LP MilošView attachment 62385

Bio je u Sopronu dućan SZEMAFOR 9400 Sopron Pap - Ret 9 Tel./Fax: 0036 99 324758, ali izgleda da ga više nema.

A vjerojatno još postoji jedan u Szombathelyu (cca. 70 km od Soprona), na Váci Mihály utca 72:

http://www.bygmodell.hu/
 

nik

Veteran foruma
Na 1:51 se iza 661 u Zadru vidi Ganz WL od ŽTP Zg (broj 2xx) koji već ima JŽ 'televizor' umjesto KSR loga i Wegman postolja umjesto Kalake.
Do sada nismo nigdje vidjeli ovaj tip vagona sa ovakvim oznakama, iz nešto novije epohe.

Screenshot 2015-09-07 02.56.18.png
Screenshot 2015-09-07 02.57.06.png
Screenshot 2015-09-07 02.57.20.png
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Na 1:51 se iza 661 u Zadru vidi Ganz WL od ŽTP Zg (broj 2xx) koji već ima JŽ 'televizor' umjesto KSR loga i Wegman postolja umjesto Kalake.
Do sada nismo nigdje vidjeli ovaj tip vagona sa ovakvim oznakama, iz nešto novije epohe.

View attachment 65738
View attachment 65739
View attachment 65740
Na gornjim slikama je JŽ 51 72 60-19 281-3 WL a iz iste serije je bio i JŽ 51 72 60-19 283-9 WL (Dunakeszi 314 1957.g, KSR: 4029, UIC-KSR: 51 72 60-49 616-4, UIC-ZG: 60-19 283-9, kasnije: Uak-zž 80 72 925 0728-0 kola pomoćnog vlaka).
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
i stanje vagona iz prve ruke u pismu čitaoca objavljenom u Željezničaru na liniji Zagreb-Dalmacija. Zadnje godine njegova trčanja bez imalo luksuza u njemu na unutarnjoj liniji...DSC_0266 želj.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh