Roco SŽ 363 'Brižitka'

Izidor

Član foruma
Nije ovdje greška SŽ umjesto JŽ; to je aktuelna vozna SŽ lokomotiva i za nju ima puno interesa.
Ovo nije samo varijanta farbanja kao 03; ovo je novi model i ako ga se Roco odluči raditi onda će, da bi se alat isplatio, morati izaći i sve osnovne varijante farbanja a to su kasni JŽ (žuta), rani SŽ (žuta), SŽ 'Pohorje', SŽ Adria-Kombi, kasni SŽ (žuta) i kasni SŽ (crvena) s tim da srednje 2 izađu u jako malim serijama.
Nik zna, kako razmišljaju ljudi u Rocu i oni, koji rade modele:palac_gore::palci_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nije ovdje greška SŽ umjesto JŽ; to je aktuelna vozna SŽ lokomotiva i za nju ima puno interesa.

Slažem se u potpuno. Najverovarnije taj broj kupaca koji bi eventualni JŽ model imao unutar ex-YU, SŽ model bi dobio u SLO i SLO-komšiluku.
Nadam se da će ih biti dovolljno i držim im fige da ROCOjevci urade ovaj SŽ-model. :palac_gore:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Moje mišljenje – ako ne bude sada SŽ 363, onda kasnije nikako neće biti JŽ 363. A ako bude sada SŽ 363, onda kasnije može (ali ne mora) biti JŽ 363. Dakle koja kombinacija je bolja?
Ova prva, naravno! Naručit ću i ja svoj primjerak...
 

malimiha

Član foruma
Postoji velika mogučnost da je MoKo dobio od Roco domaći zadatak da javi kolko modela SŽ 363 može prodat na ex YU području. To sigurno neće biti zatraženo naprimer u Njemačkoj ili Francuskoj.
A taj domaći zadatak je pogotovo rezultat Roco pretraživanja za željeni Model "wunschmodell".
 

Izidor

Član foruma
Model se i dalje (ili ponovo) nalazi i na Roco stranicama...
http://www.roco.cc/de/productsearch/0-72623-0-0-0-0-0-0/products.html
On nikad nije ni skinut sa te stranice-firma još uvjek čeka na prednaruđbe ljubitelja iz svih zemalja, u kojima Roco prodaje svoje modele. Razlog, da još nije došlo do realizacije tog modela je u više stvarima :
1.nisu dobili dovoljno prednaruđba od trgovaca, da bi to bio garant, da se izrada novih alata barem djelomično izplati
2.ako se dobro pogleda ni SNCF verzija, koju su prvu izbacili se ne prodaje toliko, koliko se računalo (tržište za njiu je daleko veče od naše verzije lokomotive); pogotovo kad je Jouef svoj model poboljšao, a LSM svoj najvaljeni model iste lokomotive još uvjek nije izbacio na tržište
Zato je Roco taj projekat malo stavio na stranu, dok ne dobije dovoljni broj prenaruđba trgovaca.
 

wiggum

Veteran foruma
Evo upravo 3 fotografije iz epohe najavljenog modela:
SZ 363 038 (09.09.1992, Jesenice)
363-038-1.jpg


SZ 363 032 (09.09.1992, Jesenice)
363-032-1.jpg


SZ 363 023 (05.09.1992, Maribor)
363-023-1.jpg


http://www.railroadpictures.de/html/archiv-news.php?Param=1|2013-03-16
 

wiggum

Veteran foruma
Ne; sve ovo su slike iz '92. a prema slici najavljeni Roco model, kao i prvi ACME Moped, ima nove klizače panografa i retrovizore pa je riječ o razdoblju iza 2005. ili čak i kasnije.
A gdje je klima i natpis "Slo Žel" na tom novom modelu? Jer sada je jedino 005 u tom bojanju, a evo kako to izgleda:

SZ_363_005_Gz_Ostrozno_04102011.jpg
 

malimiha

Član foruma
Ja još nisam odlučio :hmmm:, možda ću i ja naručit u MoKo jedan model za vitrinu za pomoć u realizaciji modela :palci_gore:
 

Izidor

Član foruma
Ne; sve ovo su slike iz '92. a prema slici najavljeni Roco model, kao i prvi ACME Moped, ima nove klizače panografa i retrovizore pa je riječ o razdoblju iza 2005. ili čak i kasnije.

http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=39&t=7239&p=153616&hilit=sž+363+model+sž+363#p153616 :

HO amater je napisao :
''Rocovi konstrukterji so bili v naši firmi dva dni in dejansko premerili eno brižito v "nulo". Začudeni so bili nad razlikami med francosko CC in našo varianto. Francoska namreč prihaja letos ven. Brižita naj bi bila rumena, ni nujno, da bo 005, saj so imeli s seboj ogromen arhiv fotk. Razlika med staro rumeno in rdečo je v vozovnih odjemnikih. Čeprav so imeli na voljo vso originalno dokumentacijo, so meritve izvedli res profesionalno. Kolikor mi je znano, je brižita sedaj že zrisana in na poti na Kitajsko na risanje orodja.
Če bo sreča, bo prvi model ugledal luč sveta na naslednjem Nurnbergu.
Poleg nje sta bile predmet obdelave še 361 in 03. Obe sta namreč v novostih Roca za letošnje in naslednje leto.

Če koga še kaj zanima, pa naj mi pošlje zs.''

Znači imaju fotke, nacrte, sve pomereno.....čekamo samo Branka, da nam javi jel uspio sa svojim brojem modela.:pozdrav:
 

nik

Veteran foruma
A gdje je klima i natpis "Slo Žel" na tom novom modelu? Jer sada je jedino 005 u tom bojanju, a evo kako to izgleda:

SZ_363_005_Gz_Ostrozno_04102011.jpg
Ova na tvojoj slici je lokomotiva sa klimom u 'retro-bojenju' iz ere crvenih Brižita.
Roco je, prema slici, najavio 'redovnu' Brižitu sa kraja žute ere.
Evo slike iz Roco najave; samo su brojevi 'zamućeni'...
responsebinary.asp

http://www.roco.cc/de/product/179519-72623-0-0-0-0-0-002002/products.html
Doduše čudna je kombinacija novih klizača i retrovizora a bez klime a čudan je i izostanak UIC broja desno na boku tako da je teško procijeniti koju verziju u stvari Roco najavljuje.
Iako sam u početku razmišljao o nabavi jedne Brižite nakon svega ovoga od toga sam odustao je mi se obavezujuća prednarudžba a bez da se uopće zna varijanta modela koja će izaći, njegova barem približna cijena i okvirni rok isporuke čini neprihvatljivom opcijom.
 

wiggum

Veteran foruma
Ne; sve ovo su slike iz '92. a prema slici najavljeni Roco model, kao i prvi ACME Moped, ima nove klizače panografa i retrovizore pa je riječ o razdoblju iza 2005. ili čak i kasnije.
A gdje je klima i natpis "Slo Žel" na tom novom modelu? Jer sada je jedino 005 u tom bojanju, a evo kako to izgleda:

Da, bio sam u pravu! :cool: Na Rocovoj slici je aktualna 005! :fotic:To objašnjava nove klizače pantografa, a ova moja doljnja slika objašnjava gdje je klima i natpis "Slo Žel".

Strelice pokazuju kako je klima izbrisana u Photoshopu, a odaju ih žice KM (zelene strelice) i uzorak snjegobrana na krovu (žuta strelica):
363005.jpg
 

nik

Veteran foruma
Da, bio sam u pravu! :cool: Na Rocovoj slici je aktualna 005! :fotic:To objašnjava nove klizače pantografa, a ova moja doljnja slika objašnjava gdje je klima i natpis "Slo Žel".

Strelice pokazuju kako je klima izbrisana u Photoshopu, a odaju ih žice KM (zelene strelice) i uzorak snjegobrana na krovu (žuta strelica):
363005.jpg

I ja sam došao do istog zaključka oko 'brisanja' klime pa onda nikako ne možemo znati koju verziju Roco najavljuje jer ova sa slike iz najave postoji samo virtualno.
Kako onda Roco uopće očekuje bilo kakve ozbiljne prednarudžbe na osnovu ovakve brljotine???
Ima puno zainteresiranih za kupnju Brižite ali ne BILO KOJE VERZIJE; nije ovo hobby model za 50-70 eura pa da to nije bitno!
Roco...:wc:
 

wiggum

Veteran foruma
Treba prednaručiti, pričekati odluku (proizvodnja ili ne), i zatim vidjeti model na predstavljanju na nekom sajmu ili katalogu, te onda prednarudžbu ostaviti ili jednostavno otkazati. Mislim da nema potrebe komplicirati.
 

malimiha

Član foruma
Da, bio sam u pravu! :cool: Na Rocovoj slici je aktualna 005! :fotic:To objašnjava nove klizače pantografa, a ova moja doljnja slika objašnjava gdje je klima i natpis "Slo Žel".

Strelice pokazuju kako je klima izbrisana u Photoshopu, a odaju ih žice KM (zelene strelice) i uzorak snjegobrana na krovu (žuta strelica):
363005.jpg
wiggum pa ti si pravi Sherlock Holmes :cool_2:
 

Izidor

Član foruma
Treba prednaručiti, pričekati odluku (proizvodnja ili ne), i zatim vidjeti model na predstavljanju na nekom sajmu ili katalogu, te onda prednarudžbu ostaviti ili jednostavno otkazati. Mislim da nema potrebe komplicirati.
Naravno, nema druge opcije za sad. Videčemo nakon sajma kaj če biti od toga.;)
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sve ono što je bilo rečeno je istina.

No više se postavlja pitanje, zašto Roco na svoju stranicu nije dao fotografije varijante koju želi izraditi, i umjesto toga obradio fotografiju druge varijante – možda je Roco zbog toga, da bi izbjegao dobivanje autorskih prava za objavljivanje adekvatne fotografije, posegnuo za fotografijom (svog službenika?) Kammerhofer-a? Taj isti je za Roco fotografirao i 03 u muzeju.

EDIT:
Malo OT, ali želim da sebe ispravim, čini se da Harald Kammerhofer službuje u ÖBB:

https://www.xing.com/profile/Harald_Kammerhofer

tako da je možda samo kakav vanjski suradnik Roco-a.
 
Last edited by a moderator:

Izidor

Član foruma
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?p=159603&sid=943881ecf5cb0a8c8d41c8e95f0ee0ca#p159603
Ho amater :
Hvala za vzpodbudo Borsig, Gorchi in ostali!
Izdelava ni bila prav zahtevna, saj sem uporabil ulitek, kot za 363-001. Pogon je Hornby Jouef, rešetke in ostale drobnarije so foto jedkane, to delo znajo dobro opravit fantje v IskriEmecu.
Jani aka N amater me je s svojimi nasveti naučil delati prav kakovostne ulitke, vendar v H0 merilu detajli kljub vsemu lepše izgledajo, če so detajlirani v novem srebru. Je tudi ceneje, saj je ulivanje enega modela postalo dražje od foto jedkanja. Treba je vedeti, da se za lokomotivo podobnih mer v H0 merilu porabi skoraj liter modrina ali eksperta ter kasneje še kar nekaj epoksi smole. Stekla izdelujem z gedeo kristalom. Barvanje je izvedeno z airbrushom in revell barvami v predpisani RAL lestvici SŽ.

Od brižit sta mi za izdelavo ostali še dve, rekarca (pohorka) in adria. Ko bo čas, bom izdelal tudi te. Pojma nimam, kdaj bo to.

Lahko pa vam tudi povem, da tudi Roco pripravlja brižito, ki naj bi bila predstavljena kot prototip že na naslednjem ToyFair v Nurnbergu. Prav gotovo bo brižita narejena v rumeni barvi, brez ogledal, klime in dolge UIC oznake, kar pomeni, da bo iz epohe V, torej iz devetdesetih let. Postavlja pa se vprašanje ali v JŽ ali SŽ oznakah. Izbral sem številko 004 in sicer na pobudo našega člana foruma, ki mu je bila to prva lokomotiva, na kateri je "vežbal". Kasneje naj bi Roco izdelal še 005 in sicer tako kot vozi sedaj ter še eno rdeče barve. Res pa je, da sodelujem s konstrukcijskim birojem in ne s tržniki Roca, ki se bodo dokončno odločili. Sicer pa o brižiti več v drugih temah tega foruma, saj tu predstavljam svoja vozila
icon_wink.gif
''

Možda je sada malo više jasnije, kaj ima Roco u planu, naravno ako ovo drži, kaj piše gore i ako ljudi u Rocu nisu promjenili planove (tekst je iz 13.9.2012)
;)
Ali uvjek postoji otvoreno pitanje, da ni jedna firma ne izdaje svoje planove unaprijed, dok se pojavi nešto u dučnu, jer se svi boje konkurencije.:pozdrav:
Kako god obrnuli Roco ima svoje ljude, koje šalje na teren, da rade na projektima, mnogo tog materiala dobivaju i putem ljubitelja. To kod njih nije unikum, važi i za ostale proizvođače.:palac_gore::_offtopic_:
 
Last edited by a moderator:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh