Roco set 'Güterzug Jugoslawien' ep.IVb

nik

Veteran foruma
ma to su sitnice, malo skratiti lokomotivu za cca 2 cm ako je to roco problem uopće ju ne trebaju raditi. raspored kotača je isti promjer je gotovo isti, kormilo je isto, tender je gotovo isti, jedino je preveliko ložište evo im prilike da to isprave na našoj 05. šalim se naravno, ali 33 e to je već nešto drugo. imam tri želje,a to su 05, 06, 33. bit ću skroman hoću sve triiiiii aaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!


u zimi 84/85 dvije 33 su radile kratko manevru u Zg glavnom kolodvoru, zato da bi strojovođe obnovile ispite na njoj za RR ( ratnu rezervu). Zadnje dvije su iz Koprivnice otišle u rezalište u Viroviticu nekom privatniku 89, i to sam ih ja vukao sa 732 do tamo nažalost!
Budi skroman na drugačiji (= realan) način i poželi 11, 32, 33 pa ti se možda na kraju i sve 3 želje ispune.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Dečki, nekome koji je modelar i uzme recimo lokomotivu 03, skine nekoliko dijelova (odreže iz komada plastike), malo doda plastike i još koju sitnicu pa završi sa preradom postojeće lokomotive za nekoliko sati se čini jako smiješno kako neki proizvođač to ne izradi. Ali ne znate kaj to zaista znači za proizvođača. Da se to uradi kako treba to nije jednostavno jer treba preraditi alat koji je iz metala. Recimo da uzmemo jednu BR58 i preradimo je u JŽ36-013. Znači treba skinuti jednu pjeskaru sa kotla. To je toliko komad da se je ne može pomoću lasera ili neke druge tehnologije zamijeniti. Jedna varianta je napraviti rupu oko te pjeskare u postojeći alat pa onda izraditi dio alata, koji se umetne i tako preradi cijeli alat za livenje kotla. Pošto se sve radi sa NC mašinama onda treba pripremiti stroj da izradi taj umetak. Takvu operaciju bi Kinezi mirno zaračunali od 5000 EUR.
Dodatak recimo parogeneratora. Ako se napravi na istom alatu skupa sa svom ostalim djelovima košta minimalno. Da se umetne postojeći alat pa napravi jednu modifikaciju, t.j. da se na prazno mjesto sa NC mašinom i možda čak elektroerozijom doda taj mali komadić plastike... Kinezi opet fino računaju. I tako dalje i dalje... Zato nemojte "skrači kotao za 2 mm" pa je okej - opet ide nekoliko tisuča EURa. I tako se nabroje sve skupa pa dodjemo do nekog broja veći od 10.000 EUR ili više e sad možete razmišljati.

U Nürnbergu sam pitao kod Rivarossija koliko bi bila minimalna količina modela, da uzmu istu plastiku i preboje je u naše boje. Ništa drugo, nikakvih prepravki. Minimalno 500 komada. Isto Roco. Da bi htjeli nešto pridodati ili korigirati... Hornby bi samo kod lokomotiva htio 1500 komada :mad:

Ja se slažem s Nikom, 33-ka bi mogla biti realizovana u JŽ, SŽ, ŽS (pa i Rudnik Kreka) variantama jer Roco ima sve potrebne dijelove na postoječim alatima, samo ih treba skupa sastaviti i obojati. Tako bi mogli dobiti lokomotivu sa normalnom Roco cijenu.

A kaj sa KMB alatima... Moje mišljenje je da su alate kupili prosto zbog toga da onemoguće konkurenciju a vjerujem da su alati:
1. dosta istrošeni
2. izradjeni sa detajlima koji su bili dobri za rane 90-te a neprihvatljivi za sadašnjost
Zato mislim da ne treba previše računati na upotrebu tih alata nego da će svojevremeno dolaziti modeli izradjeni sa potpuno novim alatima iako su već postojali kod KMB. Süd 109 ima tender tipa KkStb 156 koji se može upotrebiti sa KkStB 60, 170, 270, 80 (naše serije JŽ 24, 25, 28, 29...) pa koliko se lijepo vidi, napravili su potpuno novi alat a ne uzeli onog od KMB.

Moja 2 €c :)
 

nik

Veteran foruma
...

A kaj sa KMB alatima... Moje mišljenje je da su alate kupili prosto zbog toga da onemoguće konkurenciju a vjerujem da su alati:
1. dosta istrošeni
2. izradjeni sa detajlima koji su bili dobri za rane 90-te a neprihvatljivi za sadašnjost
Zato mislim da ne treba previše računati na upotrebu tih alata nego da će svojevremeno dolaziti modeli izradjeni sa potpuno novim alatima iako su već postojali kod KMB. Süd 109 ima tender tipa KkStb 156 koji se može upotrebiti sa KkStB 60, 170, 270, 80 (naše serije JŽ 24, 25, 28, 29...) pa koliko se lijepo vidi, napravili su potpuno novi alat a ne uzeli onog od KMB.

Moja 2 €c :)

KMB serije kkStB 170, 270 i 429 (JŽ 24, 25 i 106) nisu modeli iz ranih 90-ih nego od prije 10 godina i manje. Nadgradnja tendera, kabina i kotao nisu ništa lošiji nego kod novih Roco modela. Frem i pogon (već postoji od SB 109) bi Roco ionako morao nanovo raditi prema svojim 'standardima' a onda tu idu i novi kotači (metalni) i nove motke (lijevane) pa uz pripadajuću novu prsnu gredu (odbojnike već imaju svoje) i lampe (i njih već imaju svoje) imamo praktički novi model ali sa 70% vidljivih dijelova iz KMB alata. KMB alati sigurno nisu istrošeni jer su se modeli proizvodili tek nekoliko godina a pogotovo serija 270 (25) koja se tek pojavila neposredno prije gašenja KMB (zato je i najrjeđa na tržištu jer je količina ispala mala).
Može se zaključiti da bi Roco za 3 spomenute serije lokomotiva a uz korištenje pogona/tendera od svoje SB 109 i kabina/kotlova (možda i cilindara) iz KMB alata trebao samo nove fremove lokomotiva sa prsnom gredom i nove kotače sa motkama (pretpostavljam da serije 24 i 25 tu imaju i nešto zajedničkog) a to baš i nije velika investicija da se dobiju čak 3 nova modela lokomotive (uz pretpostavku da je pogon samo na osovine tendera, kao i na 109).
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Nikako ne treba podcjenjivati KMB alate za spomenute 3 lokomotive...
IMG_3853.JPG
IMG_3855.JPG
IMG_3856.JPG
IMG_3857.JPG
IMG_3858.JPG
Ovo je kkStB 170 odnosno JŽ 24.

Roco SB 109 nije ništa bolja, ako zanemarimo horizontalni rukohvat ispod prozora kabine.
72110_Detail_3.jpg

Čak je i kombinacija metalne žice i plastičnih nosača ista.
72110_Detail_4.jpg

https://www.reynaulds.com/products/Roco/72111.aspx
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, nisu slabi modeli od KMB, barem ove lokomotive ne ali Roco, ako bi htio recimo izdati KkStB 170/270 onda im se sigurno isplati napraviti lokomotive koje su vozile u nebroj zemalja - Poljska, Češka/Slovačka, Austrija, Jugoslavija, Madžarska, Italija a to znači napraviti one finese, koje prave razliku tih lokomotiva a to znači ili preraditi postojeće alate ili praviti nove. I da naravno, ako izdaju jednu izmedju tih lokomotiva, onda budu u biti imali lak posao. JŽ 24, 25, 28, 29, 131 (KkStb 60), KkStB 180 su blizanci - kotaći osim utega su na svim lokomotivama su isti (jednakog promjera), ne bih se ni čudio ako su neke poluge iste a za sve ove lokomotive imaju već pripremljen tender.

Soimenjače - kaj bi htio saznati o tim lokomotivama od g. Crhe? Kao prvo, g. Crha mi je rekao u nekom mejlu, da su to njegovi prvi modeli. Malo se poznaje, to sigurno ali treba znati, g. Crha pravi osnovu, sklapanje obavi svako za sebe. A tako i detajliranje. A kako to izgleda, pretraži forum za moju temu "izradnja 06-018 iz mesinga".
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Gorchi ono oko kupnje alata sa strane Roca da onemoguči konkurenciju je TAČNO. Naime Kleinmodellbahn je imao puno kredita za vreme pre proizvodnje 170. Kada je počeo praviti 170 stvarje krenula ali sa svom kapacitetom fabrike /koliko se sečam imao je 20tak zaposlenih/ nije bio u stanju izraditi više. Na pitanje zašto nije počeo raditi u Kini dao je interesantan odgovor da je bolje praviti kuči a ne trošiti pare na logistiki transportu, kontroli ......... Imam snimljeno jednu emisiju o Kleinmodelbahnu sa ORF u kojoj ima punu detajla. Zanimljivo je čak i to da je g,Oskar Klein sam pravio nacrte i projektirao lokomotive , čak radio kod montaže tih loksi. Kad je započeo sa serijom 429 stvari su se još poboljšale /jasno da sa dva modela ne možeš rješiti 8 sušnih godina/ ali tad i pored malih količina koje je pravio došao na nišan Modeleisenbahn-u /Roco-Fleischmann/ da jim oduzima posao. Sledilo je nekoliko nizkih udaraca posle kojih Kleinmodellbahn nije više dobio novca u bankama i sledi zatvaranje firme. Kad čitam sve ove postove kako bi svi sve nije mi jasno gde ste bili kad je došla van 170 . Kleinmodellbahn je imao količinu 200 komada kao limit da izradi model sa drugim printom. Nigde nikoga kao da su se svi počeli baviti željeznicama posle zatvaranja Kmb. Što se kvalitete tiče mana je bila pogon pošto je zbog slabog iskustva kod metalnih fremova napravi plastičan i strpao pogon u tender ter napravio kardan na kotače od lokse. Lokse su super dok stoje ali kad voze ubibože buke da ne trebaš sounddekodera ali sve to je rezultat šta može da napravi one man band. Ali svejedno za mene največa šteta jer modeli koje su napravili /auu što je bilo u planu- imali bi sve Austrougarske lokse/ Svi govorite kao da je Roco austrijska firma ali to jer samo brand name. Iznad je Modeleisenbahn Gmbh /Njemački/ koji je osnivan od banaka koje su htjele povratiti kredite što su dani Rocu. Ne bih više išao u detajle ali kad se sve složi dojdete do toga zbog čega se nisu pravili austrougarski modeli. Inače zanimljivo pogledati kako izgleda tender njemačke 24. Unutrašnji deo kao 109 alias 03. Samo vanjski deo je drugčiji . Isto prednji dio 24 nije toliko siromašniji od 109 ali cjena je upolamanja. Zašto? Zato što austrougarskih modela osim mesing NEMA pa mogu nabiti cjenu. Mogla je 109 koštati normalnih 250 -280 eura kao njemačke lokse /kojih ima več previše na tom planetu - modela mislim/ ali to je trg. Ima jedna pjesma za utjehu ide nekako tako: biče bolje neko viče na papiru mrtvo slovo ...... I kažem vam doči če i 170 i 270 pa još koja samo če nam još porati malo brade.
 

Izidor

Član foruma
Moram, da se slažem sa gornjim tekstom u potpunosti. Danas živimo u kapitalizmu i svaka firma se trudi na svoj način, da zadrži-proširi svoje tržište. Da se ne bi toliko gledalo samo na zarade banaka i meneđera u tim firmama, bilo bi više veselja i za nas ljubitelje. Možda u nekoj dalnoj budučnosti ima nade i za nas.:neznam::yes
 

Coppaz

Član foruma
Roco i dosta drugi proizvođači već imaju modele u svojim programima koje bi veoma lako mogli da prerade u JŽ-modele ili u ŽS, HŽ, SŽ, MŽ i tako dalje.

Problem je u tome da proizvođači nemaju interes da rizikuju nešto samo da bi zadovoljili nekoliko entuzijasta. U mnogim slučajevima je bilo tako da lokalni firme su naručivali (i platili u napred) možda 1000 komada preko nekih od tih velikih proizvođača, što već postoji. Tako valjda MoKo radi i znam da na primer NMJ u Norveškoj i Jeco (Hobbyexperten) u Švedskoj su uradili to da bi dobili skandinavski modele.

Smatram da to je potrebno i ovde… ali na žalost, to je najveći problem da osim MoKo nema nijedan hobi prodavac ili slično u bivšu YU tko ima ekonomske snage da progura takav projekat.
 
  • Like
Reactions: Sky

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh