Roco set 'Güterzug Jugoslawien' ep.IVb

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, zar nije ta lokomotiva jedna od onih koje bi trebale završiti na Jesenicama? Možda su zato stavili onaj lim izmedju grede i kotla. Drugo pitanje je još kod prednje osovine; na JŽu su bili tako puni kotači kako i sa špicama. No meni se više sviđaju one sa špicama kako je na SŽ 33-037, JŽ 33-110 u Štanjelu itd... :)
Pa taj lim (u stvari oba) imaš na prvoj slici u ovoj temi, evo i još jedna gdje se bolje vidi, tako da i alat za to Roco već ima.
cifjbph3suoivn9vl.jpg

http://www.kleinbahnsammler.at/wbb2/index.php?page=Thread&postID=134746
 

nik

Veteran foruma
Za Roco bi bilo najbolje da pusti probni balon u vidu seta teretnih vagona poput seta 44002 koji ima osam teretnih vagona uz vrlo pristupačnu cenu od oko 75 e.

I lično mislim da bi eventualni set bez E kola bio nepotpun. A alat imaju jer rade MAV model.
View attachment 36918
Roco 44002 su 'Junior' modeli koji ama baš nikom nisu potrebni. Tržište je puno daleko boljih rabljenih modela po istoj cijeni.
Da, Roco ima alate i za E vagon (sa i bez platforme) i za Gbs (uz male kompromise, kao na SŽ) i za Eas (alati od KMB) ali te alate ima već i desetljećima pa još ništa niti od JŽ niti od HŽ.
 

nik

Veteran foruma
Nik, zar nije ta lokomotiva jedna od onih koje bi trebale završiti na Jesenicama? Možda su zato stavili onaj lim izmedju grede i kotla. Drugo pitanje je još kod prednje osovine; na JŽu su bili tako puni kotači kako i sa špicama. No meni se više sviđaju one sa špicama kako je na SŽ 33-037, JŽ 33-110 u Štanjelu itd... :)
Nisam shvatio ovo sa Jesenicama...

Što se prve osovine i ostaloga tiče bilo bi jedino bitno da se odabere lokomotiva (broj) koja zadovoljava slijedeće kriterije:
-postoji dovoljno fotodokumentacije
-ima zastave na 'ušima' i nema bijele obruče kotača
-izvediva sa postojećim Roco alatima ili uz minimalne dodatke, i uz minimalne kompromise
-vozila je u 80-ima, ili barem u drugoj polovici 70-ih, što znači da nije slovenska*
...u stvari već bi mogli početi tražiti 'odgovarajuću'.

*) Slovenci ionako ovu seriju ne doživljavaju kao 'svoju'.
 
Last edited:

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
a zašto ne 05, 06 30 lok su BORSIG, 05 je vrlo slična DB 03 samo nema treći cilindar, a i 06 i 30 ima vrlo sličnih DB. uglavnom nešto što može biti u dodatnim djelovima. Samo da netko u Roco ima malo dobre volje.
 

nik

Veteran foruma
a zašto ne 05, 06 30 lok su BORSIG, 05 je vrlo slična DB 03 samo nema treći cilindar, a i 06 i 30 ima vrlo sličnih DB. uglavnom nešto što može biti u dodatnim djelovima. Samo da netko u Roco ima malo dobre volje.
Zato jer je alat za parnu lokomotivu puno skuplji nego za električnu ili dizel a ove lokomotive su vozile samo po exYU a i to davno (osim muzejske SŽ 06). Austrijska SB/MAV 109 (JŽ/SŽ 03) je puno poznatija i ima znatno veće tržište pa su očekivane edicije takve da je cijena 400 eura. Kome bi se onda mogle prodati 05/06/30 po 500 eura? Ako treba biti neka JŽ parnjača po 500 eura onda neka to bude serija 32 pa će čak i kupce imati, i to brojne! Sve ostalo po toj cijeni može biti samo tržišni promašaj...
 

nik

Veteran foruma
Moja 'odokativna' procjena je da bi se serije 06 moglo prodati i preko 200 komada (prvenstveno SŽ), serije 05 možda 100 a serije 30 niti 50. To je sve zajedno jedva 400 komada a riječ je o 3 različita modela od kojih je jedan u 2 verzije (06; JŽ i SŽ). Za tu količinu se dovoljni postojeći mesing modeli od Crhe.

Ja u ovoj temi predlažem ediciju od 200-300 ili 400 komada samo kao varijantu bojenja i natpisa već postojećeg modela i pitam se da li bi se Rocu dalo za tu količinu raditi još dodatni alat za 2-3 sitnice (možda čak i bi ako se odluče za ovakav model).

Bilo bi zgodno kada bi se uspjelo naći neku JŽ lokomotivu čiji ti dodatni sitni dijelovi pašu i za SŽ muzejsku 33 jer bi onda ukupna edicija ova dva modela bila 500-600 komada što više nije baš zanemarivo. U stvari bi JŽ 33 i SŽ 33 trebalo gledati kao jedan 'projekt'.
 
Last edited:

Mon

 
Osoblje foruma
Mada sam ja "skockao" moju 33-ku koju sam želeo bio bi voljan da uzmem još jednu ukoliko je to JŽ model, sa limom ispod vrata kotla, sa usmerivačem dima itd...

A bio bih isto zainteresovan za par 05-ca...
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
kolega Nik ti pričaš o novom modelu, a ja ti pričam da na DB 03 treba skinut reflektor i napisat na njoj 05-010 JŽ ŽTP Zg i da velika večina modelara bude sretna što može kupiti tu lokomotivu, a to ne može koštati 500 eura samo da još ovi u roco ili trix to shvate.
 

nik

Veteran foruma
kolega Nik ti pričaš o novom modelu, a ja ti pričam da na DB 03 treba skinut reflektor i napisat na njoj 05-010 JŽ ŽTP Zg i da velika večina modelara bude sretna što može kupiti tu lokomotivu, a to ne može koštati 500 eura samo da još ovi u roco ili trix to shvate.
Ne možeš na DB 03 napisati JŽ 05 jer te dvije lokomotive imaju isto toliko zajedničkog kao JŽ 663 i američka SD40.
Serija 33 je druga priča kao i sve one ostale koje sam nabrojao (03, 18, 25, 36, 53 i 62) a isto vrijedi i za one koje nisam (09, 23, 24, 106, 154, 158, 159 itd.) tako da raditi 'izmišljeni model' stvarno nebi imalo smisla...
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
koliko je promašena SŽ 03 od stvarne nebi više bila niti JŽ 05 od DB03 pa je ljudi svejedno kupuju.neke stare slike 05 koje sam vidio i 03 od Trix koju posjedujem su gotovo iste! i da 5 grama plastike koliko ima oklop od lok ne može koštati 300 ili 500 eura, jer motor, prijenos, kotači odgovaraju znači samo je kutija drugačija ali badava mi raspravljamo ako proizvođači ne vide računicu!!
 

nik

Veteran foruma
koliko je promašena SŽ 03 od stvarne nebi više bila niti JŽ 05 od DB03 pa je ljudi svejedno kupuju.neke stare slike 05 koje sam vidio i 03 od Trix koju posjedujem su gotovo iste! i da 5 grama plastike koliko ima oklop od lok ne može koštati 300 ili 500 eura, jer motor, prijenos, kotači odgovaraju znači samo je kutija drugačija ali badava mi raspravljamo ako proizvođači ne vide računicu!!
Ali stvar je u tome da od DB 03 za JŽ 05 ne odgovara gotovo ništa...
 

Davor

Veteran foruma
Meni je samo žao što sve ove konstruktivne predloge nema ko da pročita od ljudi koji kod proizvođača modela rade na novim artiklima i novim tržištima.
Bilo bi korisnije da po stranim, uglavnom nemačkim modelarskim forumima pokrećemo te teme i zainteresujemo ljude.
Možda Roco ne vidi sebe tu ali jedno drvo ne čini šumu.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
-vozila je u 80-ima, ili barem u drugoj polovici 70-ih, što znači da nije slovenska*
...u stvari već bi mogli početi tražiti 'odgovarajuću'.

*) Slovenci ionako ovu seriju ne doživljavaju kao 'svoju'.

Da.

Znam da svako ima »svoju« epohu i da su zbog toga takva razmatranja neminovno subjektivna, ali ako več diskutiramo o tome evo kako bi izgledale moje prioritete.

Kao prvo, to je epoha IVa, koja je bila najuzbudljivija mješavina starog i novog, kakve kasnije više nije bilo, i u toj epohi su u Slovenije još prometovale parne lokomotive (zvanično je bio kraj parne vuče čini mi se u godini 1978).

A kao tipičnu »teretnu« parnu lokomotivu za Sloveniju bi odabrao seriju 25, a od dizela iz iste epohe 644. U Sloveniji smo uvijek imali veoma mali broj lokomotiva serije 661 tako da nije bila signifikantna, i tek 644 je bila lokomotiva koja je zamjenila parne lokomotive.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
ma to su sitnice, malo skratiti lokomotivu za cca 2 cm ako je to roco problem uopće ju ne trebaju raditi. raspored kotača je isti promjer je gotovo isti, kormilo je isto, tender je gotovo isti, jedino je preveliko ložište evo im prilike da to isprave na našoj 05. šalim se naravno, ali 33 e to je već nešto drugo. imam tri želje,a to su 05, 06, 33. bit ću skroman hoću sve triiiiii aaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!


u zimi 84/85 dvije 33 su radile kratko manevru u Zg glavnom kolodvoru, zato da bi strojovođe obnovile ispite na njoj za RR ( ratnu rezervu). Zadnje dvije su iz Koprivnice otišle u rezalište u Viroviticu nekom privatniku 89, i to sam ih ja vukao sa 732 do tamo nažalost!
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Mon

Thommo

 
Osoblje foruma
JŽ 32 Malletica bi, osim nama i Mađarima, bila zanimljiva i Rumunjima, i Turcima, jer je koliko znam vozila u CFR i TCDD. No mislim da je teško očekivati da ikad izađe, mooožda kad 3D printeri omoguće male serije za razumnu cijenu.

JŽ 62 navodno dolazi u režiji REE... Bumo vidli.
 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
JŽ 32 Malletica bi, osim nama i Mađarima, bila zanimljiva i Rumunjima, i Turcima, jer je koliko znam vozila u CFR i TCDD. No mislim da je teško očekivati da ikad izađe, mooožda kad 3D printeri omoguće male serije za razumnu cijenu.

JŽ 62 navodno dolazi u režiji REE... Bumo vidli.
Ova Malletica bi, kao egzotika i jedina takva europska lokomotiva, bila zanimljiva puno širem krugu kupaca nego što se obično misli tako da sam uvjeren da ćemo njen velikoserijski model imati u nekoj ne tako jako dalekoj budućnosti ali on sigurno neće biti jeftin (što bi značilo 500 eura ili više za analognu bez zvuka).
 

nik

Veteran foruma
Da.

Znam da svako ima »svoju« epohu i da su zbog toga takva razmatranja neminovno subjektivna, ali ako več diskutiramo o tome evo kako bi izgledale moje prioritete.

Kao prvo, to je epoha IVa, koja je bila najuzbudljivija mješavina starog i novog, kakve kasnije više nije bilo, i u toj epohi su u Slovenije još prometovale parne lokomotive (zvanično je bio kraj parne vuče čini mi se u godini 1978).

A kao tipičnu »teretnu« parnu lokomotivu za Sloveniju bi odabrao seriju 25, a od dizela iz iste epohe 644. U Sloveniji smo uvijek imali veoma mali broj lokomotiva serije 661 tako da nije bila signifikantna, i tek 644 je bila lokomotiva koja je zamjenila parne lokomotive.
Da, epoha IVa je bila jako šarolika i zanimljiva a slična je bila i IIIc. Jedino je problem što se tog vremena sjeća već manji broj modelara tako da je i tržište za te modele relativno malo. Za slovenske modele iz tog vremena još i ima šansi i postoji kakvo-takvo tržište ali za ostatak bivše države mislim da je to prilično 'tanko'.
Slažem se za seriju 25; ona je uz 53 obilježila sam kraj parne vuče u Sloveniji (kao što su to 22 i 51 u Hrvatskoj, desetljeće kasnije).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh