Rolbe na ex-JŽ

Železničar

Poznati forumaš
Upravo sam od Slavka dobio potvrdu da je u Srbiji (ŽTO NS i ŽTP Bgd) bilo samo te dve mašine. Jedna je ova sa slike u Novom Sadu a to je verovatno ta ista u sa slike Batajnici, to je ta Novosadska. Ova druga Beogradska bi trebalo da bude ta na Šarganu, kao što je Nikola već predpostavio.
 

nik

Veteran foruma
Bora Somborac kaže:
Upravo sam od Slavka dobio potvrdu da je u Srbiji (ŽTO NS i ŽTP Bgd) bilo samo te dve mašine. Jedna je ova sa slike u Novom Sadu a to je verovatno ta ista u sa slike Batajnici, to je ta Novosadska. Ova druga Beogradska bi trebalo da bude ta na Šarganu, kao što je Nikola već predpostavio.

Također pretpostavljam da su obje; iz BG i NS, bile iste samo su ovu sa Šargana ofarbali u crno i flexom odrezali ležaje ovjes - da bolje istaknu crvene kotače (pa da bolje 'paše' uz parnjače tamo).
 

Davor

Veteran foruma
Malo je OT ali evo ideje kako napraviti čistač snega u HO ili nekom drugoj drugoj razmeri.
Oprostite na kvalitetu, slikano mobilnim u pokretu.
vagon grtalica 1.jpg
 

jule

Član foruma
Super je sve to ali sad da vidimo šta od toga ima u umanjenim verzijama. ;)

Pa ima nekoliko freza. Na netu sam našao u H0 dva Beilhacka ručni rad, i jedan supermodel Roco, a u N zasad znam samo za moj Beilhack, pokusni model. Onaj pravi je još u izradi.
Ručni rad:
455-600967-36600-716002c.jpg

Pa još jedan
455-600967-34002-br7163c.jpg

Roco
179780c.jpg

Jule
beilhack-01.jpg


Pozdrav svima, Jule
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
A koje bi bile ono bile parnjače iza? Izgleda kao njih čak 3, a srednja je u kontra pravcu.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zanimljivo da su stavili tri parnjače. No ipak zanimljivo bi bilo znati, jel to grtalo sačuvano negdje?
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
ZF%2004.jpg A čemu je služil tender, svi modeli grtala ga imaju uz sebe? Inače, ova fotka sa stražare kod Malovana je super. Čitao sam za starije doba riječke pruge, da su česti odroni i kamenje trgali taj propeler, pa je valjda zbog toga primarno područje operacije bila lička pruga, pošto Rudopolje-Vrhovine i Malovan-Otrić(Zrmanja) su poznate po zapuhu. Osim sadnje borova i ograda te mali vještački tunel kod Otrića jedino su izvedena obrana protiv zapuha. Možda je triangl na Zrmanji bio više zbog grtala, a manje zbog lokomotiva rivalica izgrađen. Jer prema Dalmaciji je više vjetra, a sve manje snijega. Na katastarskoj karti geofoto.hr nije ucrtana situacija iz sadašnjosti, tj. katastarski postoji put, koji nije identičan onom koji je izveden ispod kolosjeka i jednog kraka triangla...a trasa pruge je ucrtana. Tada se sve ipak radilo po propisima pa je meni to mala dubioza, kad je triangl napravljen.View attachment 51619 Zrmanja Triangl 2.jpg View attachment 51619
 

Attachments

  • ZF%2004.jpg
    ZF%2004.jpg
    151.6 KB · Pregleda: 1

1borna

Veteran foruma
Tender služi kao izvor pogonskih sirovina (vode i ugljena) isto kao i kod parnih lokomotiva!
I ta stara grtala su u stvari lokomotive, samo je kotao i zasebna kabina za ložača/strojovođu zatvorena u naizgled vagonsku konstrukciju.
/neke su bile samohodne a neke su trebale druge lokomotive za guranje/
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Marklin je već dugo imal taj komplet s DB 52, ali ne pašu prozori niti tender za JŽ model
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh