Sastavi vlakova ex YU

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ova popularna web stranica nedavno je nadopunjena podacima o sastavu vlakova za vrijeme bivše Jugoslavije (VR 1988/89):
http://www.vagonweb.cz/razeni/?rok=1989

Korisno za one koji se bave sastavljanjem kompozicija iz tog perioda! ;)
 

NClight

Hybernated
Odlično! Ovo valja poskidati i čuvati na hardu... nikad se nezna >:p> a ostaje i nada da će netko od domaćih poznavaoca stvar i proširiti ;)
Ostaje i dalje otvoren poziv svima koji imaju ili znaju sastave vlakova (od najranijih dana domaćih željeznica do danas!) da ih objavljuju ovdje ili u dijelu skrivene stanice (znate za koje materijale i zašto... >:) )
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala za link Sky, odlican je! :palac_gore:
Samo, kol'ko su ovi podatci i sastavi tacni?
Jel' moze neko da proveri podatke?
 

wiggum

Veteran foruma
Kaj se tiče tih sastava, mislim da uopće to nije problem znati jer mislim da u svim VR-ovima pišu sastavi, tak da se to vrlo lako pogleda/provjeri ili nadopuni...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Za pretpostaviti je da su se autori ove stranice služili voznim redom 1988/89.
Uz podatke iz VR-a, poželjna je i pokoja dobra fotka (na kojoj se mogu razaznati podtipovi kola),
čisto radi lakšeg odabira adekvatnog modela! ;)
 

NClight

Hybernated
Ispod sličice vagona (BTW, gifovi iz MM screensavera i sličnih programa za razonodu) stoje osnovni podaci te uz neke postoji i ikona sa foto-aparatom, klikom na nju dobijete i sličicu vagona ili cijelu malu galeriju... cool i praktično :plaza: samo što masa sličica ne odgovara bojanju vagona predstavljenog u piktogramu -gif-u :hmmm:

Još jedna simpatična stvar je i ikonica sa spojenim vagonima - klikom na nju možete vidjeti u još kojim sastavima je taj tip vagona vozio... simpa, ako ne želite duplati vagone u kolekciji, pa sa jednim-dva seta vagona složiti različite kompozicije.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
samo što masa sličica ne odgovara bojanju vagona predstavljenog u piktogramu -gif-u :hmmm:
Da, mislim da su ti piktogrami čisto radi simbolike i ne treba ih uzimati zdravo za gotovo.
Konkretan primjer: gledam Marjan Express, tadašnji vagoni za prijevoz automobila DDm nisu bili zatvoreni mrežom kao što to pokazuje piktogram (današnji MDDlm),
ali je istina da je vlak imao sve vagone 1.razreda + Buffet vagon negdje u sredini kompozicije.
Zadnji put kada sam se vozio Marjanom za vrijeme Juge, vlak je uistinu imao 9 vagona (ja po putu brojao :D )
+ jedan auto vagon, ali je tadašnja kompozicija bila sastavljena isključivo od srebrnasto-bijelih Goša Y vagona (prije pojave plavih).
 

NClight

Hybernated
Eto ti ga na... ne vjeruj česima ni kada darove nose (pogotovo na more)... rekao bi stari Homer >:) >:finger:
Izgleda da nam nema druge, nego sami :plaza:
Imam par stvarčica za tako nešto (gifovi) pa ako ima volje i želje... samo da iskamčim dozvolu za korištenje gifića...
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,

ne znam jesam dobro gledao, ali, gdje je npr. Tauern (219) Ucka..........


Martin
 
A

Anonymous

Guest
Sve u svemu, zanimljivo ;)

Sjećam se da smo putem juga išli Dalmacijom. Piše da je kretala u 10:00, a stavim ruku u vatru da je u 10:15


Sky kaže:
Korisno za one koji se bave sastavljanjem kompozicija iz tog perioda! ;)

Je li netko sastavlja?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Ovaj zadnji link-site je čak i bolji po nekim elementima od prethodnog češkog koliko brzinski vidim... kaj ne? :plaza:
Problem je što obuhvaća samo vlakove Maas-Rhein euroregije :(

nightrain kaže:
Je li netko sastavlja?
Naravno! ;)
Tema je tako i zamišljena da se na temelju tih podataka naprave minijaturne kompozicije.
Najavom ACME JŽ modela (i svega onoga što nas još čeka), ovakve teme dobivaju svoj smisao.
 

Vedi

Član foruma
nightrain kaže:
Sjećam se da smo putem juga išli Dalmacijom. Piše da je kretala u 10:00, a stavim ruku u vatru da je u 10:15

Kad budeš to napravil, mislim, htel bi to videti? >:)
Jer je kretala u 10:00.

6isbdf.jpg


Evo vam jedne kompozicije koju ja kanim sastavit jednog dana:

Vozni red 1986/1987.

D411 Hellas express

Sastav od 2. VI - 28. IX 1986. (srijedom)
Kretanje vlaka iz Zagreba za smjer Beograd.

LOK JŽ 441
Bc JŽ Munchen - Athènes (A.C.M.E. + prerada oznaka)
WLBl JŽ Munchen - Athènes (A.C.M.E.)
B JŽ Dortmund - Skopje (A.C.M.E.)
ABm DB Dortmund - Thessaloniki (ROCO 44748)
Dms DB Dortmund - Athènes (HERIS 11065)
Bcüm DB Dortmund - Athènes (HERIS 11024 ili 11023 ili 11147 ili ROCO 44925)
Bm DB Dortmund - Athènes (ROCO 44746)
Bm DB Dortmund - Athènes (ROCO 44746)
ABm DB Stuttgart - Thessaloniki (ROCO 44748)
B JŽ Stuttgart - Skopje (A.C.M.E.)
B JŽ Stuttgart - Skopje (A.C.M.E.)
ARl ili BRl JŽ Zagreb - Beograd (A.C.M.E. + prerada interijera i oznaka)

Kasnije stavim i sastav Hellas/Istanbul expressa iz istog Voznog reda, ali iz zimskog perioda (budući da su ljeti ta dva vlaka vozila odvojeno, a zimi spojeno).

A i čim nađem vremena poskeniraću sve sastave vlakove u međunarodnom i unutarnjem prometu u godini o kojoj razgovaramo.
Jeste zainteresirani za koje druge godine? :D
 

Thommo

 
Osoblje foruma
He, he, he, polako se skupljaju na forumu "pacijenti" sa 303 temperaturom... LOL >:) >:D:

Neka, neka, uz nas "pacijente" s drugim simptomima, bit će to k'o neka velika čekaonica kod doktora! :D :D
 

Stanley

Poznati forumaš
Evo vam još nešto za još veću temperaturu. >:)
Kad smo se već dohvatili pošanskih vagona i putujuće pošte, možda se neka modelarska riba zakači i za tu udicu. Stoga mi vrag nije dao mira pa sam se prihvatio dopune teme.
Najprije fotografije poštanskih vagona HŽ/HP, koji su nažalost nedavno otišli u povijest (sve je prešlo na ceste). Preuzeto s foruma zeljeznice.net, autori STIB i Zlayo_Zg:




Od H0 modela najsličniji im je ovaj Tillig. Najočitije su razlike u čeonim stranicama i u podvozju. Daju se preraditi u verziju HŽ, SŽ ili JŽ i, koliko vidim po web stranicama neki su modelari to već učinili:


Ovaj tip poštanskog vagona izvorno je radio TŽV Gredelj za potrebe pošte ex DDR, a kasnije (sedamdesetih pa i osamdesetih) su određeni broj kupila i bivša PTT poduzeća Zagreb, Sarajevo i Ljubljana. A jesu li ih Česi radili u svojoj verziji po licenci, ili su ih od nekoga kupovali, ne bih znao reći.
Za one koji razmišljaju o kompletiranju neke ''domaće'' garniture putujućom poštom dati ću nekoliko temeljnih informacija, u svakom slučaju od viška glava ne boli.
Povijest putujuće pošte stara je koliko i povijest željeznice. U vrijeme dok cestovni promet nije bio razvijen, a konj i kočija su postali anakronizam, većina poštanskog prometa koristila je željeznicu. I u Hrvatskoj je svojedobno na svakoj pruzi, uključivo vicinalne tj. lokalne, prometovala putujuća pošta. Razmjena zaključaka (vreće, paketi, svežnjevi novina i časopisa) obavljala se u svakom kolodvoru gdje se u blizini nalazio poštanski ured, ili je taj kolodvor bio najbliži nekom udaljenijem poštanskom uredu.
To ću pojasniti s dva primjera iz vlastitog iskustva:
- Jedan od putničkih vlakova Zagreb - Novska imao je u svom sastavu i putujuću poštu, vagon s dvije osovine. Kao klinac sam u Ivanić Gradu, za vrijeme ljetovanja kod bake i dede, dolazio srijedom pred vlak s poštom kako bih od poštara kupio frišku ''Arenu''. Poštar bi došao pred vlak s dvokolicom (sjećam se tih ručno guranih taljiga kao da je bilo jučer), predao što ima i preuzeo što je trebalo preuzeti, a zatim bi okupljenima na licu mjesta prodavao novine i časopise. Nakon toga bi odgurao kolica do poštanskog ureda.
- Noćni brzi vlak Zagreb - Split je u kolodvoru Kulen Vakuf predavao poštu za podosta udaljeni Donji Lapac (i preuzimao poštu iz Lapca). Isto je, dakako, vrijedilo i za smjer Split - Zagreb. Iz Lapca i do Lapca putnike i poštu prevozio je poštanski autobus.
Svaka putujuća pošta imala je svoj broj. Primjerice, 23 je vozila iz Zagreba za Rijeku, 31 za Split, 10 i 40 za Beograd, 14 za Vinkovce, 211 za Rogašku Slatinu, 212 za Kotoribu via Zabok, 21 i 22 za Osijek via Koprivnica, 26 je vozila Koprivnica - Varaždin, 30 iz Zagreba za Vrhovine itd.
Razvitkom cestovnog prometa putujuće pošte su postupno svedene na magistralne linije, dok su lokalne zamijenjene kamionetima/furgonima. Uvođenjem poštanskih brojeva bile su i drugačije označene. Evo primjera putujuće pošte 41640 Zagreb - Beograd, a navodim ga jer sam se u njoj osobno vozio (i napravio o tome reportažu za poštanski časopis) u siječnju 1978. godine. Vlak je bio B 621 Učka, Rijeka - Beograd.
Brojke znače:
- 41 = poštanski centar (u ovom slučaju Zagreb)
- 6 = putujuća pošta
- 40 = broj linije
Iz Zagreba za Beograd bile su dvije putujuće pošte dnevno. Druga je bila 41610, koja je vozila u sastavu vlaka B 499 via Sisak.
U to vrijeme, pa sve do rata i raspada bivše države početkom devedesetih, GPPC (Glavni poštansko-prometni centar) Zagreb 2 držao je još i ove linije putujućih pošta:
- 41623 Zagreb - Rijeka (noćni ubrzani 936)
- 41631 Zagreb - Split (noćni B 821 Mosor via Bihać)
- 41632 Zagreb - Gračac/Zadar (noćni B 219 Tauern via Oštarije)
Liniju prema Sarajevu opsluživalo je PTT poduzeće Sarajevo putujućom poštom 716XX (ne znam točan broj), noćnim vlakom B 741 Kozara, a liniju prema Ljubljani Podjetje PTT Ljubljana putujućom poštom 616XX (ni tu ne znam broj).
Na kraju, međunarodnu poštansku liniju prema Austriji opsluživala je putujuća pošta 116XX Beograd - Jesenice.
Toliko od mene na ovu temu. Ako sam nekome od vas stavio bubu u uho, vrijedilo je truda. ;)
 

Attachments

  • STIB PP.jpg
    STIB PP.jpg
    72.1 KB · Pregleda: 104
  • Zlayo ZG PP.jpg
    Zlayo ZG PP.jpg
    397 KB · Pregleda: 104
  • Tillig 74755.jpg
    Tillig 74755.jpg
    33 KB · Pregleda: 104

Vedi

Član foruma
Vedi kaže:
Kasnije stavim i sastav Hellas/Istanbul expressa iz istog Voznog reda, ali iz zimskog perioda (budući da su ljeti ta dva vlaka vozila odvojeno, a zimi spojeno).

Evo i Hellas/Istanbul expressa, ali jedna godina ranije:

Vozni red 1985/1986.

D411 Hellas/Istanbul express

Sastav od 29. IX 1985. - 31. V 1986. (srijedom)
Kretanje vlaka iz Zagreba za smjer Beograd.

LOK JŽ 441
WLBl JŽ München - Beograd (A.C.M.E.)
Bm DB München - Istanbul (ROCO 44746)
ABm DB Dortmund - Istanbul (ROCO 44748)
Bcme BDŽ Dortmund - Istanbul (TILLIG 74754)
Bm TCDD Dortmund - Istanbul (nepoznati model)
Bm DB Dortmund - Athènes (ROCO 44746)
Dms DB Dortmund - Athènes (HERIS 11065)
Bm DB Dortmund - Athènes (ROCO 44746)
ABm DB Dortmund - Athènes (ROCO 44748)
Bc OSE/CH Dortmund - Athènes (A.C.M.E. + prerada bojanja i oznaka)
B JŽ Stuttgart - Skopje (A.C.M.E.)
WLBl JŽ Stuttgart - Skopje (A.C.M.E.)
ARl ili BRl JŽ Zagreb - Beograd (A.C.M.E. + prerada interijera i oznaka)
 

Vedi

Član foruma
Stanley kaže:
Vedi kaže:
Jeste zainteresirani za koje druge godine?
Za sve vlakove i sve godine koje imaš pri ruci. ;)

Aha.... :D

Primam samo konkretna pitanja. ;)

1973/1974.
1975/1976.
1976/1977.
1979/1980.
1980/1981.
1981/1982.
1982/1983.
1983/1984.
1985/1986.
1987/1988.
1988/1989.
1989/1990.
1990/1991.
1991/1992.

Zezam se, sve sastave iz Voznog reda koji se nalazi na češkoj stranici, o kojem raspravljamo budem poskeniral, a za ostale budem vrlo rado, ali pojedinačna pitanja, jer budete to čekali sveskup inače do Nove godine. ;)

BTW, na toj češkoj stranici ima dosta nepravilnosti i već sam kontaktiral Martina, recimo svi poslovni vlakovi ŽTP-a Zagreb imaju samo jedno bojanje (ono najnovije) a u navedenom Voznom redu su se koristila na poslovnim vlakovima ŽTP-a Zagreb čak 4 različita bojanja (jedan primjer za recimo "Marjan express" je navel kolega Sky), a i činjenica je da su sastavi vlakova "izvađeni" iz Voznog reda, a ne iz STU-a, a budući da u dijelu za Unutarnji transport se nemože vidjeti koliko vagona imaju vlakovi, sve je stavljeno "otprilike" (kontaktiral sam sa Martinom prije nek je počel to raditi).

Sve u svemu jako pohvalno, a s vremenom se bude dosta toga ispravilo.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Thommo kaže:
He, he, he, polako se skupljaju na forumu "pacijenti" sa 303 temperaturom... LOL >:) >:D:
Živjeli 'pacijenti'! :ples2:
Vedi kaže:
Primam samo konkretna pitanja.
Očekivao sam da ćeš se uključiti u ovu, po svemu sudeći, zanimljivu temu i dati svoj ogromni doprinos! ;)

Budući da se bavim slaganjem Beograd-Zuerich Expressa, prosio bih te podatke za slijedeća razdoblja (tak da budem ziher):
1985/1986.
1987/1988.
1988/1989.
1989/1990.
Nekad sam putovao tim vlakom, sakupio nešto malo podataka, sa neta skinuo nešto malo fotki, i htio bih složiti jedan prototipski sastav iz tog razoblja...
BTW, austrijance za sastav imam:
<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=19&t=326&start=100" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=19&t=326&start=100</a>
U sastavu su znali biti i švicarci (Jouef,Liliput, LS Models), a za vagone ex YU čekam ACME modele!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh