Savjeti/pitanja/mišljenja o preradama cestovnih modela

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Re: Preuređivanje Herpa modela

Herbie kaže:
Nasao sam da se prodaju ovi plavi,
Prije svega hvala Niku za linkove..slike.. :palac_gore:
Inače, iskreno ja sam se tek s ovim proizvođačem susreo nedavno kad je Herbi stavio sliku i pitao čije je to kamion i jako pozitivno iznenadio..neznam kako mi je bio promakao (al zato je forum tu :ples ) Mislim da sam Herbiju pronašao te kamione baš kod ovog lokschuppen_at i mislim da su tada 3 različita kamiona bila u ponudi al neki su posle bili prodani ako se nevaram..
Kamioni su stvarno primjerak "must have" u kolekciji...po svim vidovima...
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Re: Preuređivanje Herpa modela

Thommo kaže:
@ Zlaja & Herbie

Onaj Wikingov MAN sam dobio jeftino, jer je malkice oštećen i ima gadne tragove ljepila... Ali ako mi na nekoj diorami bude u drugom planu + malo weatheringa, mogao bi biti OK. Taj nije imao tandem prikolicu na ponudi...

Inače, u originalu je to ovo:

Nisam znao da ima i u crvenoj kombinaciji...
meni iskreno nesmeta ako ima malo nedostatak na kamiončiću naročito ako je jeftin onda je pogodan za weathering i doradu, inače kad je nov ja nemam nekako srca ga ni pokušat "rušit".. :)
Ovaj kamion odavno jurim mislim da ću uskoro ga i dojuriti klopa
 
A

Anonymous

Guest
Re: Preuređivanje Herpa modela

Herbie kaže:
Ja vec duze vrijeme trazim Memo Mercedese i to s 3 i 4 osovine, ali nikako da nadem istih boja. Nasao sam da se prodaju ovi plavi, ali mi se ne svidaju sto su bijele boje zastite od sunca i prednji štosdenferi (ne mogu se sjetiti tocnog naziva). Kupio bi ih odmah, ali bojim se ici sam to bojat jer bi ispalo jako lose. Da li se to moze kvalitetno prebojati ako dode dobrom majstoru u ruke?

Može.
 

Herbie

Član foruma
Re: Preuređivanje modela

Thommo je u jednoj temi stavio slike kipara sa svojeg podrucja pa se je interesirano koji model je tome slican i pogodan za preradu. Nakon sto sam to procitao dosao sam na ideju da bi i ja mogao preurediti jedan Kibri model. Nasao sam sliku modela, ali nigdje ne mogu naci model da se prodaje pa molim forumase koji prate Kibri da mi vele da li ce se ovaj model tesko naci na ebayu ili kod nekog trgovca.



P.S.
Cekam da mi stignu dijelovi od Herpe pa cu presloziti ovaj Man i staviti slike.
 

nik

Veteran foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

Kibri 10812 ti je novija verzija (boja) istog modela...

2147_0.JPG


http://modellautos-herzog.de/product_in ... eszug.html

...a Kibri je često imao i povoljne setove sastavljene od hrpe već postojećih kitova u jednom 'paketu'...

sol_K9894_pic1_z1.jpg


http://www.krefelder-lokschuppen.de/sho ... ype=vendor

...u ovom slučaju 'Kibri 9894 - Grosses Kieswerk mit Zubehör Jahresmodell'.
 

nik

Veteran foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

Prilično nepoznat a odličan i jeftin velikoserijski model H0 kipera 4x4 iz 80-ih je Tridentov ÖAF (MAN F8) 16.192 FAK (5t). Rađen je kao vojni (austrijska vojska i UN) i civilni (komunalno narandžasti i 'obični'), sa ili bez dizalice (HIAB) iza kabine i uvijek je pakiran sa 2 'maske' (MAN i ÖAF) i priloženim nosačem ralice.

tri9001911072009b.jpg


tri9001911072009a.jpg


oaf16192.jpg


http://www.trident-miniatures.co.at/

bilder%5C90055.jpg
 

Herbie

Član foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

nik kaže:
Kibri 10812 ti je novija verzija (boja) istog modela...

2147_0.JPG

Gledao sam i nasao sam ja te sve modele, ali je fora u tome sto trebam ovaj model (zuta kabina) jer ima crvene sasije. Planiram uzeti dva kibri modela i jedan sloziti da bude prema ovome u stvarnosti, a drugi ce biti u slozen od onoga sto mi ostane. Veliki problem stvara mi to sto ne znam tj. nikada mi ne ispadne dobro farbanje. Planiram ovo ljeto uzeti metalne autice iz kutija i vjezbati farbanje na sve nacine koje sam vidio ovdje na forumu.
 
A

Anonymous

Guest
Re: Preuređivanje Herpa modela

Herbie kaže:
Gledao sam i nasao sam ja te sve modele, ali je fora u tome sto trebam ovaj model (zuta kabina) jer ima crvene sasije. Planiram uzeti dva kibri modela i jedan sloziti da bude prema ovome u stvarnosti, a drugi ce biti u slozen od onoga sto mi ostane. Veliki problem stvara mi to sto ne znam tj. nikada mi ne ispadne dobro farbanje. Planiram ovo ljeto uzeti metalne autice iz kutija i vjezbati farbanje na sve nacine koje sam vidio ovdje na forumu.


Ukoliko ne možeš pronaći sa crvenom šasijom možeš obojati sa bojom u spreju ili airbrushom.
 

Herbie

Član foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

telige kaže:
Herbie kaže:
Gledao sam i nasao sam ja te sve modele, ali je fora u tome sto trebam ovaj model (zuta kabina) jer ima crvene sasije. Planiram uzeti dva kibri modela i jedan sloziti da bude prema ovome u stvarnosti, a drugi ce biti u slozen od onoga sto mi ostane. Veliki problem stvara mi to sto ne znam tj. nikada mi ne ispadne dobro farbanje. Planiram ovo ljeto uzeti metalne autice iz kutija i vjezbati farbanje na sve nacine koje sam vidio ovdje na forumu.


Ukoliko ne možeš pronaći sa crvenom šasijom možeš obojati sa bojom u spreju ili airbrushom.

Nadam se da cu naci Mercedesa ca crvenom sasijom jer onda ih brzo preslozim i dobijem model koji mi je potreban. Ukoliko ne nadem model sa crvenom sasijom i odlucim se na bojanje sa bojom u spreju zanima me da li ima povratka u slucaju da bojanje lose ispadne (da li se moze boja ocistiti)?
 
A

Anonymous

Guest
Re: Preuređivanje Herpa modela

Herbie kaže:
Nadam se da cu naci Mercedesa ca crvenom sasijom jer onda ih brzo preslozim i dobijem model koji mi je potreban. Ukoliko ne nadem model sa crvenom sasijom i odlucim se na bojanje sa bojom u spreju zanima me da li ima povratka u slucaju da bojanje lose ispadne (da li se moze boja ocistiti)?
Ima povratka, aceton je rješenje, ali mislim da nećeš morati jer ukoliko slijediš upute za bojanje i pripremu nećeš imati problema sa bojanjem.
Rastaviš sve do šasije, dobro očistiš pa zatim sa primerom za plastiku tanko posprejaš na čistu i suhu šasiju, pričekaš da se osuši primer (minimalno 10 minuta, najbolje pričekati pola sata), zatim posprejaš sa bojom( ja svoje šasije sprejam sa crvenom od Madexa, oznaka: M 170 / RAL 3001 CRVENA- pogledaj moje prerade pa usporedi da li ti takva boja odgovara) cijelu šasiju, pričekaj da se osuši ( iako je brzosušivi akrilni sprej najbolje ostaviti nekoliko sati da nebi imao otiske prstiju na šasiji- to je uslučaju ako ti je na nekom dijelu deblji sloj boje pa se ne osuši kao ostali dijelovi). Prije upotrebe obavezno dobro protresti sprejeve kao što ti i piše na njima.
Ukoliko još nisi radio sa sprejevima, najbolje ti je isprobati na nekom "kinezu" od plastike ili na nekom običnom komadu plastike da vidiš princip rada sa primerom i bojom u spreju. Pa ako budeš zadovoljan sa rezultatom tada možeš preći na Herpinu šasiju- to možeš učiniti sada prije nego nabaviš model. Tu možeš isprobati skidanje te boje sa acetonom sa plastike. To je moj savjet da budeš siguran dok budeš radio sa Herpom.
 

Herbie

Član foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

Procitao sam tvoj postupak bojanja i zvuci mi jednostano, ali treba imati strpljenja i vremena to u miru raditi. Malo me muci sto ima dosta sitnih detalja za obojati iz crne boje u crvenu pa ne znam kako to izvesti. Problem je sto su sitnih dijelovi u pitanju i sto treba bojati sa sprejom. Ako su odlucim na bojanje proci cu puno jeftinije, ali biti ce upitna kvaliteta modela. Malo cu jos traziti org dijelove u bojama, a ako ne uspijem onda krecem sa vjezbanjem u ljetnim mjesecima kad cu imati vremena i zivaca za vjezbanje.
 
A

Anonymous

Guest
Re: Preuređivanje Herpa modela

Herbie kaže:
Procitao sam tvoj postupak bojanja i zvuci mi jednostano, ali treba imati strpljenja i vremena to u miru raditi. Malo me muci sto ima dosta sitnih detalja za obojati iz crne boje u crvenu pa ne znam kako to izvesti. Problem je sto su sitnih dijelovi u pitanju i sto treba bojati sa sprejom. Ako su odlucim na bojanje proci cu puno jeftinije, ali biti ce upitna kvaliteta modela. Malo cu jos traziti org dijelove u bojama, a ako ne uspijem onda krecem sa vjezbanjem u ljetnim mjesecima kad cu imati vremena i zivaca za vjezbanje.

Iskreno, ne znam kako je preuređivati Herpu jer to nikad nisam radio. Kao što si mogao primjetiti ja trenutno preuređujem samo "noname" "kineze" tako da i nije neka šteta ako što gadno zeznem- do sada nisam ,a obojao sam preko 20 modela sa sprejevima. Ono na početku što sam bojao kistom i spužvicom, e tamo jesam zeznuo ali sa sprejevima nisam. Jednostavnije je i kvalitetnije bojanje sa sprejevima.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Preuređivanje Herpa modela

telige kaže:
Herbie kaže:
Procitao sam tvoj postupak bojanja i zvuci mi jednostano, ali treba imati strpljenja i vremena to u miru raditi. Malo me muci sto ima dosta sitnih detalja za obojati iz crne boje u crvenu pa ne znam kako to izvesti. Problem je sto su sitnih dijelovi u pitanju i sto treba bojati sa sprejom. Ako su odlucim na bojanje proci cu puno jeftinije, ali biti ce upitna kvaliteta modela. Malo cu jos traziti org dijelove u bojama, a ako ne uspijem onda krecem sa vjezbanjem u ljetnim mjesecima kad cu imati vremena i zivaca za vjezbanje.

Iskreno, ne znam kako je preuređivati Herpu jer to nikad nisam radio. Kao što si mogao primjetiti ja trenutno preuređujem samo "noname" "kineze" tako da i nije neka šteta ako što gadno zeznem- do sada nisam ,a obojao sam preko 20 modela sa sprejevima. Ono na početku što sam bojao kistom i spužvicom, e tamo jesam zeznuo ali sa sprejevima nisam. Jednostavnije je i kvalitetnije bojanje sa sprejevima.


I nije baš tako jednostavno prerađivati Herpu kao ostale proizvođače.Evo zašto....Herpa radi svoje modele od neke čudne vrste plastike koja reagira na akrilnu boju i plastika se omekšava. Radio sam jednom MAN TGA, prerada u "Stragatrans" i nemalo sam se iznenadio kad mi se sanduk počeo mežurati. Nikad mi se to prije nije događalo s Rietze ili AWM modelima. Na sitnijim dijelovima to i nije bilo toliko izraženo, ali na velikoj plohi hladnjače - uffff, grdo. Pomogao sam si na način da sam nanio kit i sve pošmirglao i ispalo je super.
 
A

Anonymous

Guest
Re: Preuređivanje Herpa modela

Wile E Coyote kaže:
telige kaže:
Iskreno, ne znam kako je preuređivati Herpu jer to nikad nisam radio. Kao što si mogao primjetiti ja trenutno preuređujem samo "noname" "kineze" tako da i nije neka šteta ako što gadno zeznem- do sada nisam ,a obojao sam preko 20 modela sa sprejevima. Ono na početku što sam bojao kistom i spužvicom, e tamo jesam zeznuo ali sa sprejevima nisam. Jednostavnije je i kvalitetnije bojanje sa sprejevima.


I nije baš tako jednostavno prerađivati Herpu kao ostale proizvođače.Evo zašto....Herpa radi svoje modele od neke čudne vrste plastike koja reagira na akrilnu boju i plastika se omekšava. Radio sam jednom MAN TGA, prerada u "Stragatrans" i nemalo sam se iznenadio kad mi se sanduk počeo mežurati. Nikad mi se to prije nije događalo s Rietze ili AWM modelima. Na sitnijim dijelovima to i nije bilo toliko izraženo, ali na velikoj plohi hladnjače - uffff, grdo. Pomogao sam si na način da sam nanio kit i sve pošmirglao i ispalo je super.

Radio si sa primerom ili bez njega?
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Preuređivanje Herpa modela

I jedno i drugo.
Kad mi se smežuralo prvi put, onda sam drugi sanduk prvo opalio primerom, ali opet ista stvar. I pod primerom se smežuralo, ne toliko kao pod bojim, ali ipak jest...
Ne znam zašto se to dogodilo, ali pretpostavljam da je do vrste plastike....
 

Herbie

Član foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

Zbog svih komentara, a i posljedica prilikom preuredivanje Herpe modela odlucio sam se na "suho" preslagivanje modela. Jos planiram napraviti s Kibri modelima preslagivanje i odustati polako od toga jer puno kosta. Kad preuredim Herpu staviti cu postupak "suhog" preslagivanja i cijene za pojedine dodatke.
 

Herbie

Član foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

Molim sve koji se razumiju u skidanje naljepnica sa Herpa modela da mi pomognu. Nasao sam ovaj model od Herpe i boje mi u potpunosti odgovaraju prema jednom kombiju iz stvarnosti. Zanima me kako skinuti sa ovog modela naljepnice sa vrata, prednje maske i da li se moze skinuti rotirka i cerada, a da ne ostanu tragovi na modelu i da ga ne moram bojati nakog toga?

Na taj kombi ponovno bi stavio naljepnice na prednju masku i vrata pa me takoder zanima da li se netko bavi izradom naljepnica? Hvala
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Preuređivanje Herpa modela

Što se tiče natpisa, uzmi 90%-tni izopropil alkohol i udri glancati...
Što se toče skidanaj rotirke i cerade, pretpostavljam da ne bi trebalo bit problema. Rotirke su vjerojatno pričvršćene sa dva pipca s donje strane, a poznavajući Herpu i ostale, ne bih rekao da je bilo što lijepljeno. Cerada je zasigurno odvojeni komad plastike i mislim da se može skinuti.
Što se tiče decala, javi se na PP, možda mogu pomoći.
 

Herbie

Član foruma
Re: Preuređivanje Herpa modela

Wile E Coyote kaže:
Što se tiče natpisa, uzmi 90%-tni izopropil alkohol i udri glancati...
Što se toče skidanaj rotirke i cerade, pretpostavljam da ne bi trebalo bit problema. Rotirke su vjerojatno pričvršćene sa dva pipca s donje strane, a poznavajući Herpu i ostale, ne bih rekao da je bilo što lijepljeno. Cerada je zasigurno odvojeni komad plastike i mislim da se može skinuti.
Što se tiče decala, javi se na PP, možda mogu pomoći.

Gdje je najbolje kupiti 90%-tni izopropil alkohol (gdje ga ima kod nas)? Model moram rastaviti pa onda cijelu kabinu glancati ili mogu na slozenom modelu samo glancati?
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Re: Preuređivanje Herpa modela

Izopropilni alkohol potraži u ljekarnama, ako ga nemaju mogu ti naručiti, samo se raspitaj za cijenu prethodno. Možeš model i nerastavljan glancati, samo pazi da ti se ne "zamute" prozori ako previše omaškom glancaš po staklu. Rastavljeni model bi mogao lako puknuti i onda nemaš ništ...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh