Sezonski vlak 1615/1614 Salona (Ljubljana - Split - Ljubljana)

Stanley

Poznati forumaš
Razmišljao sam bi ili ne bi otvarao ovu temu jer ovaj vlak ne spada među atraktivne i naročito ''problematične'' po sastavu, ali neka se nađe - od viška glava ne boli.
Naime, u voznom redu 1978./1979. upao mi je u oči sezonski brzi vlak Salona Ljubljana - Split - Ljubljana. Sjećam ga se i osobno jer sam ga viđao u prometu.
Po spomenutom VR vlak je prometovao tokom ljetne sezone od 7. srpnja/jula do 2. rujna/septembra i to 1615 petkom, a 1614 subotom. Dodatno je vozio u još neke datume koji su taksativno nabrojani (u takozvanim špicama). Prometovao je i u drugim voznim redovima, također kao sezonski, a čini mi se - nisam siguran - da je nekih sezona vozio i svakodnevno.
U sastavu je imao WL i vagon za prijevoz automobila.
U VR 1978./1979. Salona je kao kao vlak broj 1615 vozila Unskom prugom, a kao 1614 Ličkom prugom. Izvadio sam podatke o voznom redu gdje je navedeno vrijeme polaska iz pojedinih kolodvora, osim kod krajnjih kolodvora gdje je navedeno vrijeme dolaska (d). U nekim kolodvorima (Zidani Most, Dobova, Knin, Perković) zadržavao se nešto dulje radi zamjene vuče ili čekanja veze.
1615: Ljubljana 18.45 - Trbovlje 19.30 - Zidani Most 19.54 - Zagreb Zapadni kolodvor 21.13 - Bosanski Novi 23.03 - Bihać 00.40 - Knin 03.40 - Drniš 04.13 - Perković 04.59 - Split(d) 06.00
1614: Split 19.30 - Perković 20.47 - Knin 22.10 - Gračac 23.40 - Vrhovine 02.25 - Oštarije 03.56 - Karlovac 04.47 - Zagreb Zapadni kolodvor 05.35 - Dobova 06.13 - Zidani Most 07.00 - Trbovlje 07.13 - Ljubljana(d) 07.58
Upadaju u oči neke zanimljivosti:
- Salona u Zagrebu nije ulazila u Glavni kolodvor, već je prometovala preko Zapadnog kolodvora i rasputnice Trešnjevka
- kod vlaka 1615 u VR nije navedeno bavljenje u Dobovi, što je vjerojatno greška jer bi bilo logično očekivati zamjenu vuče
- vlak se zadržavao na relativno malo kolodvora, pa čak nije stajao u Sisku, Sunji i Gospiću
Sastaviti putničku garnituru od postojećih modela ne bi bio problem. Što se tiče vuče, u Sloveniji je to neka od elektri. Kod vlaka 1615 na relaciji Dobova - Split mogla bi biti JŽ 661 ili JŽ 663 (vjerojatnije ona prva). Kod vlaka 1614 na relaciji Split - Knin JŽ 661 ili JŽ 663, a Knin - Dobova JŽ 664.
Ne znam kada je točno elektrificirana pruga Sunja - Bosanski Novi. Ako je to bilo prije 1978., onda bi kombinacija bila Dobova - Bosanski Novi JŽ 441 i Bosanski Novi - Split JŽ 661 ili JŽ 663. A za razdoblje nakon elektrifikacije čitave Unske pruge kombinacija bi bila Dobova - Knin JŽ 441 i Knin - Split JŽ 661 ili JŽ 663.
Sada ne bi bilo loše pronaći vrijeme tj. vozne redove kada je Salona prometovala, sastav vlaka, a po mogućnosti i neku fotografiju.
 

4w4

Član foruma
...dosta dobro...(mislim na ceski site)...vidjeh ga avgusta/kolovoza '88 u Splitu(jedini put da sam ga vidio) i isao je ovako : iza "EMD" sad koji bjese neznam je isao vagon za automobile ,pa troja kola i WL za Lb potom WL i sve istim inverznim redoslijedom za Maribor...sto ne znaci da je tako '90 i '91...bjese i x-ova i dotjeranih i vrlo korektnih "Ganzova"...i y -onaca naravno...
 

4w4

Član foruma
...sto se tice pruge Sunja-B. Novi nije pod strujom prije 1981,a poslije 1983...u tom periodu je provedeno ...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
...dosta dobro...(mislim na ceski site)...vidjeh ga avgusta/kolovoza '88 u Splitu(jedini put da sam ga vidio) i isao je ovako : iza "EMD" sad koji bjese neznam je isao vagon za automobile ,pa troja kola i WL za Lb potom WL i sve istim inverznim redoslijedom za Maribor...sto ne znaci da je tako '90 i '91...bjese i x-ova i dotjeranih i vrlo korektnih "Ganzova"...i y -onaca naravno...
Ako se ne varam, tada '88 sva kola je davao ŽG Lb, a od 'Ganzova' je vjerojatno bio ovakav kušet 1. razreda (Acl):
JZ Acl.jpg
(photo Rolf Wiemann)
 

4w4

Član foruma
...da tako ili slicno,ne znam sad precizno,ali oni sa 9 kupea i kapaciteta 72 sjedala (osam po kupeu), nizeg krova, negdje pocevsi od 1984. svi su bili obnovljeni (drugacija vrata,celo kola,prozori...)kada su ih SZ izbacile(i ako su?)...mislim da su donedavno vozili...za vrijeme JZ se mogli vidjeti u svim kompozicijama osim internacionalnih...gdje Lb dostavljase kola...vrlo cesti u kompozicijama 296/297 (u" unutrasnjoj" grupi Ploce-Ljubljana gdje nisu trebali biti, ali veliki rashod kod Sa i sl.), za 740/741 isto vazi osim troja kola iz Maribora koji su ljubljanski y-onci sa foteljama u drugom razredu,prije 1983/84 to su bili "Ganzovi" u starijem izdanju(grupa kola koja inace vise ne figurira u toj kompoziciji od 1989.),a i sarajevski a/b "y"-Gose imase u onih pet kupea drugog razreda fotelje...i ovaj "ac" se mogao zimi krajem 80ih vidjeti npr. petkom navece na 741 kao pojacanje redovnom Lb spavacem i Sa "bc" izmedju Lb-Sa (ne Ploce)...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
...da tako ili slicno,ne znam sad precizno,ali oni sa 9 kupea i kapaciteta 72 sjedala (osam po kupeu), nizeg krova, negdje pocevsi od 1984. svi su bili obnovljeni (drugacija vrata,celo kola,prozori...)kada su ih SZ izbacile(i ako su?)...mislim da su donedavno vozili...za vrijeme JZ se mogli vidjeti u svim kompozicijama osim internacionalnih...gdje Lb dostavljase kola...vrlo cesti u kompozicijama 296/297 (u" unutrasnjoj" grupi Ploce-Ljubljana gdje nisu trebali biti, ali veliki rashod kod Sa i sl.), za 740/741 isto vazi osim troja kola iz Maribora koji su ljubljanski y-onci sa foteljama u drugom razredu,prije 1983/84 to su bili "Ganzovi" u starijem izdanju(grupa kola koja inace vise ne figurira u toj kompoziciji od 1989.),a i sarajevski a/b "y"-Gose imase u onih pet kupea drugog razreda fotelje...i ovaj "ac" se mogao zimi krajem 80ih vidjeti npr. petkom navece na 741 kao pojacanje redovnom Lb spavacem i Sa "bc" izmedju Lb-Sa (ne Ploce)...

Da, radi se o 'Ganz' B vagonima (9 odjeljaka) koji su imali režim razmjene 50.
Jedan takav Ganz B vagon (već sa SŽ logom):
171_UnbenanntScannen17_1[1].jpg

(slika Tomi Vauda 'railserbia.net')
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Koliko mi je poznato, od tih kratkih Ganz vagona, danas je na SŽ još jedino aktivna AB verzija (čak mislim da niti vagon 'Restavracija' već
neko vrijeme ne vozi), kolege iz Slovenije neka me isprave ako griješim :
14709913014_bd21df52ee_c[1].jpg

(slika Ernst-Jan Goedbloed)
 

4w4

Član foruma
...prepoznah ga... inace na ovim Zg i Bg forumima gdje povremeno diskutujem(gdje ima perfekcionista,a i ljudi koji su radili,a i rade i dalje u stvarnosti) sam mnogo konzumirao stvari koje nisam znao ,mada i sam sa dosta stvari operiram...ne mogu da odolim(malo je van teme) ,a da ne spomenem u vezi "x-poljaka"( odnosi se na kraj 80ih) od Sa i Bg ...kakve su to krntije bile,to nije bilo ni za lokalne kompozicije najpastoralnijih regiona ex-Yu gdje prolazi pruga (mislim da su Lb i Zg stosta pokusavali improvizovat na njima)...i sarajevski" y"-onci su bili krajem 80-ih uzasno derutni (ovo ne vazi za Bg dobrim dijelom),a kompozicije iz Ploca gdje su ljeti veoma visoke temperatue su bile vrlo "slikovite "...kako su one ciscene ??...i kakvi su to zadasi...a rijec je o jednoj od najatraktivnijih dionica u Evropi....
 

nik

Veteran foruma
...prepoznah ga... inace na ovim Zg i Bg forumima gdje povremeno diskutujem(gdje ima perfekcionista,a i ljudi koji su radili,a i rade i dalje u stvarnosti) sam mnogo konzumirao stvari koje nisam znao ,mada i sam sa dosta stvari operiram...ne mogu da odolim(malo je van teme) ,a da ne spomenem u vezi "x-poljaka"( odnosi se na kraj 80ih) od Sa i Bg ...kakve su to krntije bile,to nije bilo ni za lokalne kompozicije najpastoralnijih regiona ex-Yu gdje prolazi pruga (mislim da su Lb i Zg stosta pokusavali improvizovat na njima)...i sarajevski" y"-onci su bili krajem 80-ih uzasno derutni (ovo ne vazi za Bg dobrim dijelom),a kompozicije iz Ploca gdje su ljeti veoma visoke temperatue su bile vrlo "slikovite "...kako su one ciscene ??...i kakvi su to zadasi...a rijec je o jednoj od najatraktivnijih dionica u Evropi....
Sarajevski Y vagoni (ne računajući nekoliko spavaćih i drugu generaciju Bosna Expressa) su bili građeni isključivo do oko 1970. dok su ostali ŽTP-i imale vagone građene i do 1986. a stariji ljubljanski, zagrebački i beogradski Y vagoni su se pred raspad bivše države počeli modernizirati ugradnjom toplozračnog grijanja (od sarajevskih vagona modernizirana je samo prva generacija Bosna Expressa ali bez ugradnje toplozračnog grijanja).
Također je u jedan zagrebački X kušet ugrađeno toplozračno grijanje ali su u onda ŽTP/HŽP Zg '90/91. naglo otpisani svi X vagoni.
 

nik

Veteran foruma
Ovi modernizirani/pregrađeni exGanz Ac, AB, B i WR vagoni bi bili zgodna tema za ACME u nekom malo kasnijem razdoblju pogotovo jer su u prometu već 1/4 stoljeća bez prekida i još poneki voze (a modernizirani WR još i od 10-15 godina ranije). Sve sitne dijelove već imaju (cjevaste prelaznice, prelazne mostiće, odbojnike, prsne grede, stepeništa, ispodpodnu opremu, rukohvate, zasebne krovne luftere ako zatrebaju, okretna postolja oba tipa, dodatne dijelove na okretnim postoljima, čeone i bočne prozorske trake makar i razrezane prije montaže, dijelove interijera; sjedala i ležaje a možda i uzdužne pregrade) pa im za potpuno novu familiju JŽ vagona u biti treba alat samo za karoseriju, pod i bazu interijera (sa 2, 3 ili 4 seta alata za bočne stranice te baze interijera mogu se pokriti razne varijante ovih vagona koje uvijek imaju ista postolja, čela, krov i pod). Također se varijante sa dodanim toplozračnim grijanjem mogu napraviti korištenjem istih dijelova (alata) kao i kod odgovarajućih modifikacija grijanja na Y vagonima.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Koliko mi je poznato, od tih kratkih Ganz vagona, danas je na SŽ još jedino aktivna AB verzija (čak mislim da niti vagon 'Restavracija' već
neko vrijeme ne vozi), kolege iz Slovenije neka me isprave ako griješim :
Da, imaš pravo, postoje još samo nekoliko tih vagona kao ABl, ja imam samo dva vagona fotografirana, jedan je SŽ ABl 50 79 38-00 003-5 (22,20m preko odbojnika) a drugi SŽ ABl 50 79 38-10 001-7 (22,60 m preko odbojnika). Da nije greška, razlika je 40 cm, barem tako piše na suknjici. Restoran je barem postojao (ako još ne postoji), čak je išao pre koju godinu za Mürzzuschlag ali ove godine je rećeno da ide u kasaciju. Dužina tog vagona je inače 22,60m. Inaće na SŽu bio je još jedan zaista Ganz bife (u sastavu muzejskog vlaka), dužine od 18,70m ali taj je bio sredinom 90-tih toliko hrđav da su ga kasirali i umjesto toga sada postoji onaj plavi restoran u sastavu muzejskog vlaka (dužine 22,60m). Od tog tipa postojali su još B vagoni (dužine 23,70m) i Acl vagoni koji su svoj život završili u 2008. Ovi su bili krači dužine 21,80 m (tip 47-40).
Ali zbrinjuje me nešto kod tih vagona, barem kako sam čuo od nekuda - to uopće nisu Ganz vagoni nego Goša IT...?
 

nik

Veteran foruma
Da, imaš pravo, postoje još samo nekoliko tih vagona kao ABl, ja imam samo dva vagona fotografirana, jedan je SŽ ABl 50 79 38-00 003-5 (22,20m preko odbojnika) a drugi SŽ ABl 50 79 38-10 001-7 (22,60 m preko odbojnika). Da nije greška, razlika je 40 cm, barem tako piše na suknjici. Restoran je barem postojao (ako još ne postoji), čak je išao pre koju godinu za Mürzzuschlag ali ove godine je rećeno da ide u kasaciju. Dužina tog vagona je inače 22,60m. Inaće na SŽu bio je još jedan zaista Ganz bife (u sastavu muzejskog vlaka), dužine od 18,70m ali taj je bio sredinom 90-tih toliko hrđav da su ga kasirali i umjesto toga sada postoji onaj plavi restoran u sastavu muzejskog vlaka (dužine 22,60m). Od tog tipa postojali su još B vagoni (dužine 23,70m) i Acl vagoni koji su svoj život završili u 2008. Ovi su bili krači dužine 21,80 m (tip 47-40).
Ali zbrinjuje me nešto kod tih vagona, barem kako sam čuo od nekuda - to uopće nisu Ganz vagoni nego Goša IT...?
Što je 'Goša IT'?
 

4w4

Član foruma
Sarajevski Y vagoni (ne računajući nekoliko spavaćih i drugu generaciju Bosna Expressa) su bili građeni isključivo do oko 1970. dok su ostali ŽTP-i imale vagone građene i do 1986. a stariji ljubljanski, zagrebački i beogradski Y vagoni su se pred raspad bivše države počeli modernizirati ugradnjom toplozračnog grijanja (od sarajevskih vagona modernizirana je samo prva generacija Bosna Expressa ali bez ugradnje toplozračnog grijanja).
Također je u jedan zagrebački X kušet ugrađeno toplozračno grijanje ali su u onda ŽTP/HŽP Zg '90/91. naglo otpisani svi X vagoni.[/QUOTE
Sarajevski Y vagoni (ne računajući nekoliko spavaćih i drugu generaciju Bosna Expressa) su bili građeni isključivo do oko 1970. dok su ostali ŽTP-i imale vagone građene i do 1986. a stariji ljubljanski, zagrebački i beogradski Y vagoni su se pred raspad bivše države počeli modernizirati ugradnjom toplozračnog grijanja (od sarajevskih vagona modernizirana je samo prva generacija Bosna Expressa ali bez ugradnje toplozračnog grijanja).
Također je u jedan zagrebački X kušet ugrađeno toplozračno grijanje ali su u onda ŽTP/HŽP Zg '90/91. naglo otpisani svi X vagoni.
...ovdje ja ne mislim toliko na kompleksnije stvari (modifikacija grijanja itd...), nego su (inace znao sam da su "sarajlije " globalno dosta stare) oni u poredjenju sa starijim"Y" od Zg i Ns (kojih izgleda nije bilo previse... mislim Ns... te su bolje odrzavani,a i neko je iz Vojvodine negdje po forumima napisao da su svi sa foteljama...netacno ...ima ih itekako za osam ljudi u drugoj klasi,ali su u veoma dobrom stanju...sa smedjim skajem su,sarajevski su sa zelenim,a zagrebacki su sa zelenim plishanim ...)...veoma ofucani(Sa)...pocupanih ogledala,fotografija,pepeljara...dobro ne svi(NARAVNO I PROFIL PUTNIKA NA NEKIM RELACIJAMA GDJE NIJE BILO DOVOLJNO KAPACITETA,a koje pokrivaju "sarajlije" je ucinio svoje)......takodje su ulupani sa strane (70-80% Sa parka),o "X" sarajevskim i ne pricati...Lb i Zg modifikacije na "x" takodje(znaci nisam mislio ni na sta kompleksnije)...pokusavali su onaj "jad" na onim klupetinama omeksati ...na to sam mislio...a sarajevski "x" pitam se da li su ikada imali zavjese i fotografije...mislim da su i Bg "x" i "y" za unutrasnje relacije kao i sarajevski uglavnom(za Skopje,Nis,Bar...sezonci za Split i sl...)i nimalo ne mislim da su npr.svi zagrebacki u odlicnom stanju...ljubljanski bogami jesu...kao sto su i "Ganzovi" obnavljani od 1984.(tri puta bolji od 80% "y" sarajlija),i ljubljanski stariji "y" otada uglavnom imaju fotelje itd...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Što je 'Goša IT'?
Tip vagona kao i Goša Y, Goša X. Gledam fotke GANZ vagona i gledam fotke tih ABl-a pa više ko gledam, manje vidim kaj bi imali skupnog... Kupeji su drugčiji, sve ispod poda je drugčije, postolja drugčija, krov je drugačan... Usporedimo jednog pravog "GANZ" vagona i jednog tog Goša IT
JŽ Bl 51 72 23 10 120-2 Ljubljana (Branko Kovač).jpg
JŽ Bl 51 72 23-10 120-2, Ljubljana 196x. Sliku stavio Branko Kovač iako je najvjerojatnija od Jožefa Trpina

171_UnbenanntScannen17_1.jpg
Ovaj bi mogao biti prerađen GANZ. Bi mogao biti.

SZ AB 50 79 38-10 001-7, 2006-06-09, Nova Gorica (Darko Pahic Szabo)_01.jpg
SŽ ABl 50 79 38-10 001-7, Nova Gorica, 9. jun 2006

E sad, uspredi ovaj treči, "Goša IT" vagon sa prvim i drugim. Krov je drugčije oblike, postolja su druga, sve ispod poda je drugčije, unutrašnjost je nalik Y-onu... Da bi išli praktički totalno preraditi GANZ vagon u skračeni Y? Jel bi se to isplatilo?
 

nik

Veteran foruma
Ti kratki vagoni su sigurno nekakve prerade. E sad da li su i ovi kraći napravljeni od Ganz vagona teško je reći. Moguće da su skraćeni prilikom prerade kako bi unutra bolje pasale već postojeće komponente interijera Y vagona. Ganz vagoni su moderna samonoseća cjevasta konstrukcija pa njihovo skraćivanje nebi trebali predstavljati veći problem. Također je moguće i da su za ove vagone korišteni kao osnova neki kraći još malo stariji vagoni cjevaste konstrukcije jugoslavenske gradnje (koji su 50-ih rađeni kao novogradnje sa predratnim okretnim postoljima drvenih ili ratom uništenih vagona); mislim da je takav bio i onaj nekadašnji slovenski bife iz muzejskog vlaka. Trebalo bi detaljnije proučiti te stare YU-novogradnje, pogotovo duljinu i formu krova... Onaj zeleni SŽ sa 9 prozora je sigurno exGanz; odgovara forma krova pa čak i broj odzračnika na njemu.

Prilično je nepoznato da su čak i neki stariji DB 'Silberling' vagoni rađeni kao metalizacije na produljenim fremovima predratnih vagona tako da razne 'kemije' nikada nisu isključene...
 
Last edited:

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Tip vagona kao i Goša Y, Goša X. Gledam fotke GANZ vagona i gledam fotke tih ABl-a pa više ko gledam, manje vidim kaj bi imali skupnog... Kupeji su drugčiji, sve ispod poda je drugčije, postolja drugčija, krov je drugačan... Usporedimo jednog pravog "GANZ"

View attachment 51023
SŽ ABl 50 79 38-10 001-7, Nova Gorica, 9. jun 2006

E sad, uspredi ovaj treči, "Goša IT" vagon sa prvim i drugim. Krov je drugčije oblike, postolja su druga, sve ispod poda je drugčije, unutrašnjost je nalik Y-onu... Da bi išli praktički totalno preraditi GANZ vagon u skračeni Y? Jel bi se to isplatilo?

REGIST ŠTEV 020107
UIC STEVILKA VAGONA 507938100017
SERIJA VAGONA ABlm
UIC TIP VAGONA X
NAZIV LASTNIŠTVA Slovenske železnice
DOLŽINA ČEZ ODBOJNIKE 26,4
HITROST VAGONA 120
MASA VAGONA 40.2
DATUM 1. UVRSTITVE 09.1965
PROIZVAJALEC Y188
TOVARNIŠKA ŠTEVILKA 00016

y188 = Goša
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
REGIST ŠTEV 020107
UIC STEVILKA VAGONA 507938100017
SERIJA VAGONA ABlm
UIC TIP VAGONA X
NAZIV LASTNIŠTVA Slovenske železnice
DOLŽINA ČEZ ODBOJNIKE 26,4
HITROST VAGONA 120
MASA VAGONA 40.2
DATUM 1. UVRSTITVE 09.1965
PROIZVAJALEC Y188
TOVARNIŠKA ŠTEVILKA 00016

y188 = Goša

Ovi podaci ne djeluju baš točno, jer bi prema njima ispalo da je taj kratki AB vagon u stvari tip 'X', dužine 26,40m tzv 'Poljak'.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ovi podaci ne djeluju baš točno, jer bi prema njima ispalo da je taj kratki AB vagon u stvari tip 'X', dužine 26,40m tzv 'Poljak'.

Ispisao sam ih točno takve kakvi su (bili) u registru.

:cool_2:
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh