SHUCA , stariteti-noviteti "N"

Barney

Član foruma
Nisam neki osobiti stovatelj parnjaca, ali ovo je jedan vrlo dobar model. Vidi se odmah da je tu ipak ulozeno nesto vise truda u izradu. :)

Barney
 

SHUCA

Poznati forumaš
I ova Ruskinja treba da dobije pogon i nove -tanje ograde :)

A evo HEAVY METAL postave... :aplauz: Modeli rađeni krajem 70-ih ...U METALU >:)
Arnorld BAY 3/6
Minirix Br 52

Jednostavna lepota i robustnost-bez mnogo filozofiranja.
Na maketi prave VUČNE MAZGE a pogodne za rukovanje jer ,kako su rađene u metalu,
NEMA sitnih plastičnih delova koji mogu pod prstima pukniti :D
 

Attachments

  • Picture 170.jpg
    Picture 170.jpg
    65.3 KB · Pregleda: 225
  • Picture 176.jpg
    Picture 176.jpg
    62 KB · Pregleda: 223
  • Picture 179.jpg
    Picture 179.jpg
    78.4 KB · Pregleda: 223

SHUCA

Poznati forumaš
I da ostanemo kod H.Metala :D
Arnold BR 41 sa rauchgeneratorom.... nabavljeno negde 1980-3 :?: :?:
Takva ista je dala zivot da VITTORIO krene >:)
Minitrix BR 01, mazga nad mazgama :palci_gore: Slepci je povukli iz proizvodnje pa sada rade plastficiranu verziju sa pogonom u tenderu

ROCO BR 44 sa malo problematicnim kardanskim prenosnikom snage.
I kod ovog metall-modela je pogon napred,no motor je u tenderu :idea:

Svi do sada prikazani METALL modeli su radjeni po starom receptu : Dobro izbalansirano težište,
masivni motor koji je koncipiran za masu modela, pogon NAPRED,gde je i prirodno :citaj: + po koja
gumica da pojača adheziju. Zubnici takođe metalni. Tender služi iskljućivo za strujni kontakt :palac_gore: Možda su malo bučniji, no ........
U poređenju sa ovakvim H.M. proizvodima, današnja produkcija mi deluje malko TURBO-FOLK >8-o: :D
 

Attachments

  • Picture 181.jpg
    Picture 181.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 184
  • Picture 185.jpg
    Picture 185.jpg
    82 KB · Pregleda: 189
  • Picture 183.jpg
    Picture 183.jpg
    94.9 KB · Pregleda: 176

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
SHUCA kaže:
Minitrix BR 01, mazga nad mazgama :palci_gore: Slepci je povukli iz proizvodnje pa sada rade plastficiranu verziju sa pogonom u tenderu

baš takvu ja imam plastičnjaru :)


Lijepe lokomotive :eek:
 

NClight

Hybernated
Paaa.... *mudri* danas ima modela u N-u koji se od H0 razlikuju tek po kopči/kupplungu :ljubav :ljubav :ljubav
Shuca ima pravo u dosta stvari... nekada su N modeli (ali i ostala mjerila) bili robusniji, metalni, veće težine sa jačim motorima... no u isto vrijeme su bili i manje "točni" u prikazu prototipa i nerijetko su imali tek naznake prave lokse koju su predstavljali. O ogromnim vijencima kotača, "masnim", debelim polugama i bučnim mehanizmima da i ne govorimo. :tisina
Danas se više traži finoća u prikazu i točnost u mjerilu, a tu potpuno ljevani metalni modeli nemaju previše za reći u N-u (čast izuzecima kojih je ipak premalo :( )
Najkvalitetniji velikoserijski N danas je u stvari kombinacija ljevanog metala i brizgane plastike... no istovremeno neki stari modeli su i do danas nenadmašeni (ili su se održali u proizvodnji 20+ godina)... svatko ima svoje standarde i očekivanja od modela... svakome na volju i izbor, je'l tako? :plaza:

"The beauty is in the eye of the beholder" *mudri*
 

SHUCA

Poznati forumaš
Da, NCL :aplauz: to stoji, no reljefne bravure na haubi se isto tako filigranski daju uraditi i u spritzgusu kao i u plastici.
Razlog za okret proizvodjaca ka skoro iskljucivo plastici ,lezi NE u jeftinijoj sirovini po gramu brizganja,vec u banalnoj cinjenici da alati za brizganje metala KRACE traju.
Primetices da su poneki metal modeli radjeni u dve-tri varijante.
Primer ti je MINITRIX Br01.. Kada je alat od prve dotrajao,napravili su noviju (bolju) verziju .
Remont alata je kostao koliko i novi, pa su firme radije izbacivale novu-usavrsenu verziju.
Pravi razlog nestanka kvalitetnih metalnih modela je vise stvar marketinga -isuvise u dugo trajali >:)
Nesto slicno se dogodilo i sa automobilima u poslednjih 20-ak godina. Zaboravilo se na OSNOVNU namenu robe :D Modeli treba da trce po sinama-i to dosta.
Zacudjujuce je to da uprkos ogromnom tehnolskom napretku i novim materijalima, poslednjih decenija imamo sve KRACETRAJACU tehnicku robu :eek:
Nesto mi tu vonja >:p>
 

NClight

Hybernated
Ah... danak potrošačkom društvu i trulom kapitalizmu >:x)> >:)

Moglo bi biti i gore... npr. modeli od drveta ili na napuhavanje... ko luft-madraci >:p>

No vratimo se mi na tvoje modele... slike, slike amo! :ples
 

polval

Član foruma
Modeli na napuhavanje? Vec cujem Teleshop reklamu,
"modeli ce vam zauzimati manje prostora kada ih ne koristite a zbog ustede prostora vase ce supruge imati vise razumevanja za vas hobby!"


:)))))))))))))))))))
 

SHUCA

Poznati forumaš
Šta, ;) još H-METALA :?: :?:
Pa evo još Minitrixa iz 1979 ... BR 52 ali sa "TVRDIM" tenderom koji sam sam napravio :D
Ovakva verzija će se pojaviti na tržistu tek nakon 15 godina >8-o:
Kada pomenem robustnost i vozne osobine,mislim upravo na ovaj model- NE STAVLJATI PRSTE na šine ispred nje u zaletu >8-o:
Udarac je neverovatno jak,a moguće je i uštinuće :!:
Na najnovijoj verziji su ubacili Faulhaber motor :?: i nove-tanje poluge,ali je šasija ISTA :!:
Ne menjati konja koji dobija derby... ;)

I neverovatna,mileća masina..... Dok ovo pređe 1 metar, možeš na miru skuvati i popiti kafu >:)
KATO BR 86.... Nikako da nabavim i DRG verziju. :hmmm Ovaj komad je za mene donet 1981 iz Germanije odmah posle premijere na sajmu..... Jedina zamerka: plastični razvodnik :evil: .
Obratite pažnju na MOTORČINU u kabini :eek:
 

Attachments

  • Picture 174.jpg
    Picture 174.jpg
    78 KB · Pregleda: 422
  • Picture 161.jpg
    Picture 161.jpg
    82.9 KB · Pregleda: 426

SHUCA

Poznati forumaš
BRAVURE U METALU >:p>
Godina 1975 Minitrix BR 89 , presla ekvivalent od kojih milion kilometara :D i jos ce :palac_gore:
Napravljena u doba bez kompjutera,lasera i modernih zezonbona u ogromnoj seriji....
Jos ranije....ARNOLD 1974-5 Stoji da su tockovi malo pregrubi :hmmm

I ROCO 1983...

Pa sad.... Ako su tih davnih godina sa tadasnjom tehnologijom uspevali da urade ovako dobro VELIKOSERIJSKE modele u metalu :eek: postavlja se pitanje zasto su sa time prekinuli....
 

Attachments

  • Picture 180.jpg
    Picture 180.jpg
    167.1 KB · Pregleda: 391
  • Picture 185.jpg
    Picture 185.jpg
    116.4 KB · Pregleda: 391
  • Picture 184.jpg
    Picture 184.jpg
    107.9 KB · Pregleda: 394

Barney

Član foruma
SHUCA kaže:
Pa sad.... Ako su tih davnih godina sa tadasnjom tehnologijom uspevali da urade ovako dobro VELIKOSERIJSKE modele u metalu :eek: postavlja se pitanje zasto su sa time prekinuli....
Jednostavno. Sve je to postalo preskupo, a ono sto je ostalo tako dobro je jos skuplje. Uvijek nam se isprijeci ta vrazja cijena... :evil:

Barney
 

NClight

Hybernated
Je... cijena metala koja ide gore svako malo. Fleischmann je službeno prije kojih godinu dana objavio povećanje cijena zbog povećanja cijene metala i ostalih materijala :(

Bravure i gravure, u metalu ili plastici... ma samo ih dajte 'vamo... >:)
 

SHUCA

Poznati forumaš
Ma,to sa poskupljenjem zbog cene metala mi jako smrdi.... Koliki je to udeo u UKUPNOJ ceni modela ???
Ima jedna analogija,pomalo neverovatna :shock: Dok su firme bile vlasnistvo porodica, cene su bile primerenije. Ovako ispada da sto je vise akcionara, SVI bi hteli veci SVOJ deo,pa , po mojem skromnom misljenju, TU TREBA traziti uzroke ovakvih cena,kakve su danas. Lepo rec NCL ...TRULI KAPITALIZAM :uvrnut
Primer- Minitrix BR 89 je nabavljena 1975 ili 6 :?: po ceni oko 50 DM.... Vec pocetkom 80-ih je bila oko 90 DM ,da bi pre prelaska na EURO bila oko 130 DM :D Poslednji put sam je video 2003.po ceni od oko 150 EURA t.j. oko 300 DM :eek: Sada izracunajte stopu rasta,pa mi recite-da li je bila TOLIKA inflacija u Evropi :??: I kako to da sva ostala elektrotehnicka roba belezi PAD cena u istom razdoblju,a nasi vozovi odnosno firme za taj trend "NISU CULI" >:finger:

No, hajde da "napasamo oci".....
Minitrix BAY 2/5 1985.
ARNOLD,metal-model Bn-2 iz istog perioda.
HOBYTRAIN-KATO....
 

Attachments

  • Picture 178.jpg
    Picture 178.jpg
    127.6 KB · Pregleda: 307
  • Picture 179.jpg
    Picture 179.jpg
    145.7 KB · Pregleda: 311
  • Picture 181.jpg
    Picture 181.jpg
    102.4 KB · Pregleda: 313

SHUCA

Poznati forumaš
Ovih dana se IGRAM sa ovim odlivkom od nekog Ceha (Cizz model) koji sam dobio od prijatelja Petra S. iz LJ.
Bojenje je proizvoljno :zvizdi: :zvizdi: i ima jos tu posla...
A ovu francuskinju je finisirao pomenuti gospodin Petar.... Sa njime i Janijem imam fenomenalnu razmenu odlivaka i iskustava u izradi modela :palci_gore: .
Poziv i ostalima je otvoren :D
Bas se potrudio oko detalja i nalepnica..
Eto nama NOVE modelarske zvezde :palci_gore: :palci_gore:
 

Attachments

  • Picture 188.jpg
    Picture 188.jpg
    110.2 KB · Pregleda: 310
  • SCH-CC65505-A[1].jpg
    SCH-CC65505-A[1].jpg
    90.4 KB · Pregleda: 314

SHUCA

Poznati forumaš
ARNOLD 1976....
Metalna sasija i ceo mehanizam :palac_gore:
Vagoni su davno otisli od mene,pa sada pokusavam da ih ponovo nabavim.
 

Attachments

  • Picture 191.jpg
    Picture 191.jpg
    80 KB · Pregleda: 275
  • Picture 194.jpg
    Picture 194.jpg
    92.7 KB · Pregleda: 275

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh