Skretnice i sve o njima

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Od srednjih i velikih SLE imaju samo jedne od tih 4 vrste što bi me zanimalo. Piše pre-order

Naručio sam za pocetak 5 ovih što imaju SLE88 veliki radijus i platio sam 520kn, pogledao koliko bi me izašlo na Modellbahnlippe 880 sto čini razliku 360kn nije to mala razlika
Na žalost takve su cijene za kontinentalnu Europu :(
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Peco skretnice ono na što treba obratiti pažnju ja nisam imao pojma možda nekom pomogne :) Radi se o code 100 mada pretpostavljam da je isti sistem na svim codovima! Zakrivljene, ravne, manji-srednji-veliki radijusi sve imaju to nešto! Ovo su glanc nove nikad vožene koje montiram pa pošto ide ugradnja motorića za prebacivanje povadio sam opruge koje u biti sprečavaju to što se događa ako ih nema jer one ipak jezićke drže u svojim ležištima! Naravno da šipkica od motorića isto pridržava ali ipak može doći do pomjeranja prema van pa to izgleda kao na slikama i može doći do iskakanja jer plus što se pomjere jezićci su original blago zakrivljeni koje je svakako poželjno malo turpijom izravnati! Meni kad se to dogodilo nakon montaže potražio sam na you tube pa sam vidio da ima o tome! Umetanjem odgovarajuće plastične letvice ili nečeg sličnog da služi kao graničnik problem je riješen! Mislim da se na slikama sve vidi da je jasno :)
 

Attachments

  • 20210523_194330.jpg
    20210523_194330.jpg
    137.3 KB · Pregleda: 63
  • 20210523_194232.jpg
    20210523_194232.jpg
    125.3 KB · Pregleda: 62
  • 20210523_194103.jpg
    20210523_194103.jpg
    233.9 KB · Pregleda: 62

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Ima li neki pravilnik vezan za ove boje na tegovima jer sam vidio po slikama ili mi se čini da je kombinacija svih vrsta što se tiće položaja utega i kad je bijelo gore i kad je dolje? Ili je to nebitno?
 

Attachments

  • IMG_20220826_195221.jpg
    IMG_20220826_195221.jpg
    145.6 KB · Pregleda: 38

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Ima li neki pravilnik vezan za ove boje na tegovima jer sam vidio po slikama ili mi se čini da je kombinacija svih vrsta što se tiće položaja utega i kad je bijelo gore i kad je dolje? Ili je to nebitno?
Ima pravilnik, skretnica stoji u onu stranu na kojoj je crveno
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Hvala, nisam to nigdje pronašao. Uskoro ću ih postavljat na maketi pa da budu pravilno postavljene boje :) znači moglo bi se i reći kad je gore crveno ideš u skretanje a kad je gore bijelo zadržavaš smijer?

Mislim da to nije propisano u nekom od poznatijih pravilnika (npr. Signalni pravilnik, Pravilnik o održavanju gornjeg ustroja pruga...).

Pregled nekih starijih propisa nalazi se u članku 99. Zakona o sigurnosti u željezničkom prometu (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2007_04_40_1343.html), ali nažalost nije moguće iz naslova ovih propisa utvrditi sadrži li koji od navedenih propisa odredbe o označavanju utega.

Koliko znam za neke druge zemlje, označavanje tamo nije tako jednostavno da bi ovisilo samo o usmjerenosti ili ravno ili u krivinu, već ovisi o tome koji je redoviti položaj pojedinačne skretnice, određen kolodvorskim redom pojedinačnog kolodvora, a redoviti položaj može biti ili ravno ili u krivinu.
 

ebi2

Član foruma
Mislim da to nije propisano u nekom od poznatijih pravilnika (npr. Signalni pravilnik, Pravilnik o održavanju gornjeg ustroja pruga...).
Zdravo,
ova tvrdnja nije tačna. Položaj utega je propisan u signalnom Pravilniku iz 1978 godine na stranici 110 u 25. členu!
Dodajem sliku. Piše, da je utega obojana belo crveno. Kad je kretnica postavljena za vožnju u premu, crveni deo utege mora da bude okrenjen prema zemlji ali ka tiru kod kojega jeste.

LP
položaj ročk.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Zdravo,
ova tvrdnja nije tačna. Položaj utega je propisan u signalnom Pravilniku iz 1978 godine na stranici 110 u 25. členu!
Dodajem sliku. Piše, da je utega obojana belo crveno. Kad je kretnica postavljena za vožnju u premu, crveni deo utege mora da bude okrenjen prema zemlji ali ka tiru kod kojega jeste.

LP
View attachment 123587
Vezano za pitanje kolege tražio sam odredbe o tome koje se odnose na današnje vrijeme i na područje Hrvatske i nisam ništa našao o tome.

Npr. Pravilnik o značenju i uporabi signala, signalnih znakova i signalnih oznaka u željezničkom prometu:


Ali preporučam se za odgovor ako ga netko nađe jer ćemo svi znati više.
 

ebi2

Član foruma
Koliko sam razumeo Dražena njega je zanimao položaj barve na utegama jer ih ima na skretnicah makete, i da li je negde bilo to propisano. Zato sam citirao onaj Pravilnik, koji ne važi več puno godina. Verovatno ne modelira epohe VI, jer ima skretnice sa utegama.
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Koliko sam razumeo Dražena njega je zanimao položaj barve na utegama jer ih ima na skretnicah makete, i da li je negde bilo to propisano. Zato sam citirao onaj Pravilnik, koji ne važi več puno godina. Verovatno ne modelira epohe VI, jer ima skretnice sa utegama.
Da jer ako već postavljam lanterne sa utezima koje moram farbati da položaj boje crvene i bijele na utegu bude ispravan u odnosu na položaj skretnice! Recimo upitno mi je dali je ovo ispravan slijed ovdje što sam napravio jednu? Netreba gledati jezičke skretnice jer je ovo samo ukras postavnik znači namješten je u položaj za ravno ali mi je uteg u ovom primjeru gore crven.
 

Attachments

  • IMG_20220908_151802.jpg
    IMG_20220908_151802.jpg
    165.7 KB · Pregleda: 24
Last edited:

ebi2

Član foruma
Da jer ako već postavljam lanterne sa utezima koje moram farbati da položaj boje crvene i bijele na utegu bude ispravan u odnosu na položaj skretnice! Recimo upitno mi je dali je ovo ispravan slijed ovdje što sam napravio jednu? Netreba gledati jezičke skretnice jer je ovo samo ukras postavnik znači namješten je u položaj za ravno ali mi je uteg u ovom primjeru gore crven.
Ako je položaj ravno, onda mora biti bijeli dio utege gore, a crveni dole. Da li se kretnički nastavak (lanterna) miče u odnosu na položaj skretnice ili je fiksan?
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Ako je položaj ravno, onda mora biti bijeli dio utege gore, a crveni dole. Da li se kretnički nastavak (lanterna) miče u odnosu na položaj skretnice ili je fiksan?
Ova je nepomična nije mi bitna toliko al uskoro mi stižu pomične koje ću farbati
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh