Southern

volkun

Član foruma
Pre deset godina ili koju više, započeo sam sa gradnjom prototipne N makete u području savezne države Tennessee. Maketa obuhvača dio ADM Miling Co. u gradu Cleveland - TN in dio velike prerade celuloze pored grada Etowah - TN. Uz vrlo male dimenzije građena je u tri glavne etaže i dvije međuetaže. Period se vrti između godina 1960 do 1980. U to doba bilo je u području Appalchi oko 700 različitih željezničkih kompanija. Među največe je spadala i SOU = SR = SOUTHERN (danas je to NS Norfolk Southern, koja je sastavljena iz više velikih željezničkih kompanija). Za bolje razumevanje veličine SOU i dužine njenih pruga u USA, dolje je priložena mapa:
919b215355f1ca0c0a1d3bbdedef4d13.jpg

Za maketu planirane su tri dzel lokomotive: dve GP-7 Ph1 (prva faza) i jedna SD-24. Ostala mi je samo SD-24, a druge dvije su menjale vlasnika :neznam:
sd-24b.JPG

Bliži pogled od ispred:
sd-24c.JPG

Vrlo ljepo kotrlja prugom čak i kod nizkih napona. ugrađena je i predpriprema za dekoder. proizvođač je Atlas.
Kod tračnica z N maketu sam kolebao između dviju vrsti: Code 80 i Code 55, gledaj sliku, pa če biti odmah jasna razlika:
1a.JPG

Code 55 izgledaju odlično. Ali: problem je kod materiala - tirna greda. Izabrao sam code 80. I kod kupnje vagona i lokomotivi nije bilo brige o visini vjenaca na kotačima :cool:. Uvjek su kod naših maketa neki kompromisi, pa mođda je i dobro tako.
 

volkun

Član foruma
Da napomenem: par godina sam službeno radio u USA, baš u saveznoj državi Tennessee, pa sam napravio ogromno snimaka, posjetio idustrijske djelove, koji mi trebaju za prototip makete, obilazio željezničke modelare, trgovine, muzeje i još mnogo toga što ide uz željeznicu. nabavio sam puno robe jer je preko okeana cjena prosto smješna napram EU. Ima material još ogromno, ali vozni parka (N lokomotive i N vozovi) brzo nestaju. ostalo mi je još par komada, kao što sam več napomenuo. I još jednom se pokazalo, koliko je nenadmašiva sahrana lokomotivi i vagona u originalnim pakovanjima i sve zajedno u kutiji ili više njih ;). Sve je ostalo posle deset godina sasvim čisto, bez prljavštine, kotači se nesmetano okreču, također kopletna kolica i kvačila normalno funkcionišu (to su sva Magne-Matic kvačila). Još slika kutije, što je ostalo od "USA N programa":
zbirka N.JPG

Kutija sadrži 23 originalno pakovanih vagona i jedan otvoreni vagon u slučaju potrebe za rezervnim djelovima. Ima i nekoliko kolica sa kotačima i kvačilom. A ima i prerade, koju sam napravio pre par godina: nove boje i oznake, te manje prerade detajla na vagonima. Ne da mi se više i sutra nastavljam . . .
 

volkun

Član foruma
U susatvu makete SR su samo vagoni kampanija, koje su kotrljale prugama pod upravom SR, kasnije CSX. Ali na žalost ne svi, jer sam polovinu vagona prodao. Ukupno bilo je njih preko 60. Znači tri zaista duge vagonske kompozicije, čak i dvije, kada sam vuču obavljao sa dvije lokomtive:cool:
Svi vagoni u mojo kolekciji imaju različite brojeve, iako su iste vrste i ista kampanija, što je vrlo bitno kod vožnje vlakova po određenom scenariju / sezoni. Također su svi vagoni opremljeni Magne-matic kvačilima (varianta Kadee).

1. vagon je predstavnik ADM Miling Co., dakle vagon kompanije koja je i sasatvni dio SR makete.
- vrsta vagona: Airslide Hopper 50ft (dužina originalnog vagona iznosi 50feet)
- oznaka i broj vagona: ADMX 53029
- proizvođač: Bowser
adm53029.JPG

2. vagon (vrata se otvaraju ;) ): Louisville & Nashville
- AAR Box Car 40ft
- L&N 90205
- Inter Mountain Railway Co.
l&n90205c.JPG

3. i 4. vagon: Union Pacific
- Box Car 40ft
- UP 193562
- UP 193566
- Atlas
up193562_193566.JPG

5. i 6. vagon: Norfolk & Western
- Box Car 40ft
- N&W 205219
- N&W 205222
-Atlas
n&w205219_205222.JPG

7. i 8. vagon: Central of Georgia
- Box Car 40ft
- CG 7111
- CG 7160
- Atlas
cg7111_7160.JPG
lp . . .
 

volkun

Član foruma
9. i 10. vagon: Southern
- Stock car 40ft
- SOU 45784 (otvaranje vrata)
- Micro Trains Line
- SOU 54655
- Atlas
sou45784_54655.JPG

11. vagon (otvaranje vrata): Great Northern
- Stock car 40ft
- GN 56385
- Micro Trains Line
gn56385.JPG

12. vagon: Southern
- Box Car 40ft
- SR 24185
- Atlas
sou24185.JPG

13. vagon (otvaranje vrata): Norfolk Southern
- Box Car 50ft
- NS 2210
- Micro Trains Line
ns2210.JPG
lp . . .
 

volkun

Član foruma
14. vagon: Milwaukee Road
- mechanical Reefer 51ft 3/4"
- MIL 9798
- Micro Trains Line
mil9798a.JPG

15. i 16. vagon: Anchor Gasoline Corporation
- 11.000 Gallon Tank car
- AGAX 236
- AGAX 242
- Atlas
agax242_236.JPG

17. vagon: Champion Oils - Sterling Fuels
- 6.734 Gallon Tank car
- HJMX 6002
- Micro trains Line
hjmx6002.JPG

18. vagon: Norfolk & Western
- Gondola 50ft (sa metalčnim cjevima!)
- N&W 72216
- Micro Trains Line
n&w72216.JPG
lp . . .
 

volkun

Član foruma
19. i 20. vagon: Southern
- Hopper
- SOU 95604
- SOU 97361
- Life-Like
Ta dva vagona su prerađena iz originalnih C&O vagona nova šema bojanja, postarano i nove oznake (SOU) i brojevi.
sou95604_97361.JPG

21. vagon: Chesapeake and Ohio
- Box Car
- C&O 23000
- Bachmann
Vagon je u novim bojama i postaran.
c&o23000.JPG

22. vagon: Chesapeake and Ohio
- Box Car
- C&O 23679
- Life-Like
Jedini N vagon sa EU kvačilama, u biti je isti kao gornji . . .
c&o23679.JPG

23. vagon: Southern
- Tank Car / Capy 197.000 MWM
- SOU 995008
- Micro Trains Line
sou995008a.JPG

Taj vagon je stvarno dugačak i vrlo precizno izrađen. Ima i puno vajnskih dodataka, koje nisam stavio na vagon (kao ograda na vrhu vagona oko poklopca). Natpisi su odrađeni profesionalno i mogu se čitati bez problema, neki sa povečalom ;). Još jedna bliža fotografija istog modela:
sou995008b.JPG
To je moj vozni USA park u N sistemu. Razlika je vrlo očita između različitih proizvođača. Meni najbolji i najdetaljnji su sigurno od firme IMRC, koje sam sve prodao tako reči za med:cool:. Sljedi mali predah tek onda dođu na red ostale firme. To bi mogla biti Micro Trains Line, dobri su i Kato, koji su također dobili drugog vlasnika. Sve ostale su kako tako - dobre . . . Moje lično mišlenje i iskustva o velikoserijskim proizvođačima.

Kako dugo če biti taj vozni park još kod mene, nezna se. Čekam da unuk odluči o N maketi i dobije zajedno i taj vozni park. Ako ne, onda sve ide na "trg" :neznam:
lp
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh