Stariji poštanski vagoni (ne Y) i pripadajuća 'oprema' (kolica itd.)

nik

Veteran foruma
Ovdje možemo raspravljati o svim starijim 'domaćim' poštanskim vagonima kao i o svemu ostalom vezanom za poštanski promet na željeznici.

Za početak nešto od 'opreme'; poštanska peronska kolica ('prikolice') sa 3 kotača.

Zagreb Glavni Kolodvor
Mail36.jpg

http://www.zeljeznice.net/forum/ind...jeznice-i-pota-dugotrajna-i-uspjena-simbioza/

LS Models 89600 (žuta, 5x); nisu ista kao zagrebačka ali su jako slična.
229001_c.jpg

http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/LS Models/97-4-0-229001-004010-0-0-0-4-0-0-grp-de-p-0/ein_produkt.html

Nisam, zasad, uspio naći sliku njihovog 'vučnog vozila' koje se koristilo u Zagrebu...
 

nik

Veteran foruma
Čini mi se da već imamo prikladnu temu, trebalo bi joj samo modificirati naslov:

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/poštanski-vagoni-ex-yu.1767/
Ne, ova 'moja' je baš o određenim vagonima (starijim) i ponešto o opremi; dakle o vozilima. A ova koju si naveo je o svemu pomalo. Bilo bi najbolje tu 'staru' temu samo prebaciti pod 'sastave vlakova' jer je tamo više riječ o samom prometu. A ovu moju, zajedno sa one dvije; o Gredelj i Goša Y vagonima, ostaviti ovdje.
Tu sam kasnije mislio obraditi starije tipove poštanskih vagona, jedan po jedan. A u onoj 'staroj' općoj temi, pogotovo ako se prebaci u sastave vlakova, je najzgodnije pisati o tome gdje su vozili; pogotovo što je na istoj relaciji moglo voziti više različitih tipova. Mislim da bi tako bilo najpreglednije
Također u tu 'opću' temu spadaju i strani poštanski vagoni koji su vozili kod nas...
 
Last edited:

Stanley

Poznati forumaš
Ne, ova 'moja' je baš o određenim vagonima (starijim) i ponešto o opremi; dakle o vozilima. A ova koju si naveo je o svemu pomalo...
Tu sam kasnije mislio obraditi starije tipove poštanskih vagona, jedan po jedan.
Aha, sada je jasnije. Mogu ti reći da si se prihvatio rudarskog posla, jer je bilo toliko tipova poštanskih vagona (s 2 i 4 osovine) da ćeš čupati kosu. Neki su bili unikatni primjerci (sjećam se npr. jednog 4-osovinca koji je vozio putujuću poštu Zagreb - Osijek - Zagreb via Koprivnica).
 

Stanley

Poznati forumaš
Evo i mojeg skromnog priloga za početak, a riječ je o poštanskoj dvokolici.
Takvu dvokolicu imala je nekada davno pošta u Ivanić Gradu, a služila je za prijevoz pošiljaka od pošte do kolodvora i obratno. Poštar bi dogurao dvokolicu do putujuće pošte Zagreb - Novska koja je prometovala u sastavu prijepodnevnog putničkog vlaka i obavio razmjenu. To dobro pamtim jer sam svake srijede (ljeti, kada sam bio kod bake i dede) dolazio na kolodvor kupiti novi broj Arene, koju je poštar prodavao na licu mjesta. Takve dvokolice imale su i druge pošte uz pruge, uključivo lokalne jer su nekada putujuće pošte prometovale svim prugama.
Približno sličan model proizvodi Preiser. Kažem približno, jer je dvokolica koje se ja sjećam imala manje kotače i duži tovarni prostor. No, za maketu ili dioramu nekog lokalnog kolodvora s razmjenom pošte može dobro poslužiti.

Kolica se nalaze u kompletu Preiser 17103:

lhAGqyI.jpg


Ovo su kolica o kojima govorim. Osobno bih izabrao gornju (tamniju) varijantu:

IsNo74C.jpg
 

nik

Veteran foruma
Evo i mojeg skromnog priloga za početak, a riječ je o poštanskoj dvokolici.
Takvu dvokolicu imala je nekada davno pošta u Ivanić Gradu, a služila je za prijevoz pošiljaka od pošte do kolodvora i obratno. Poštar bi dogurao dvokolicu do putujuće pošte Zagreb - Novska koja je prometovala u sastavu prijepodnevnog putničkog vlaka i obavio razmjenu. To dobro pamtim jer sam svake srijede (ljeti, kada sam bio kod bake i dede) dolazio na kolodvor kupiti novi broj Arene, koju je poštar prodavao na licu mjesta. Takve dvokolice imale su i druge pošte uz pruge, uključivo lokalne jer su nekada putujuće pošte prometovale svim prugama.
Približno sličan model proizvodi Preiser. Kažem približno, jer je dvokolica koje se ja sjećam imala manje kotače i duži tovarni prostor. No, za maketu ili dioramu nekog lokalnog kolodvora s razmjenom pošte može dobro poslužiti.

Kolica se nalaze u kompletu Preiser 17103:

lhAGqyI.jpg


Ovo su kolica o kojima govorim. Osobno bih izabrao gornju (tamniju) varijantu:

IsNo74C.jpg
Ima Željko taj set. U kitu su. Jeftino i odlično napravljeno.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Aha, sada je jasnije. Mogu ti reći da si se prihvatio rudarskog posla, jer je bilo toliko tipova poštanskih vagona (s 2 i 4 osovine) da ćeš čupati kosu. Neki su bili unikatni primjerci (sjećam se npr. jednog 4-osovinca koji je vozio putujuću poštu Zagreb - Osijek - Zagreb via Koprivnica).
Znam da je to komplicirano i opsežno. Zato računam na tebe. :D
 

Stanley

Poznati forumaš
Znam da je to komplicirano i opsežno. Zato računam na tebe.
Kad je tako, evo ti prva pomoć. Biti će toga još, a dijelom ću koristiti materijale koji su već objavljeni u drugoj temi - pa će tvoji starinski vagoni (i prateća oprema) biti na jednom mjestu.
Na prvoj slici je poštanski vagon u prijevozu do teretnog kolodvora Vrapče, gdje će biti spušten pomoću upletenog kolosijeka na normalnu prugu. Nekoliko takvih vagona je izradila radionica GŽZ - Gradske željeznice Zagreb (popularni Samoborček) po narudžbi PTT Beograd. Vrlo sličan vagon - ako ne i istog tipa jer je imao uvučene čeone, odnosno produljene bočne stranice - koristilo je sedamdesetih godina Poduzeće PTT Zagreb za putujuću poštu 41632 Zagreb - Gračac (na vlaku Tauern Express):

PtlKwym.jpg


Na ovim slikama iz 2012. godine, koje je hyperion postavio na forumu zeljeznice.net, desno se vidi nekadašnji poštanski vagon:

64zQOg2.jpg


1IO7awE.jpg


Odgovarajuće modele neka traži netko drugi. :vrag:
 

nik

Veteran foruma
Kad je tako, evo ti prva pomoć. Biti će toga još, a dijelom ću koristiti materijale koji su već objavljeni u drugoj temi - pa će tvoji starinski vagoni (i prateća oprema) biti na jednom mjestu.
Na prvoj slici je poštanski vagon u prijevozu do teretnog kolodvora Vrapče, gdje će biti spušten pomoću upletenog kolosijeka na normalnu prugu. Nekoliko takvih vagona je izradila radionica GŽZ - Gradske željeznice Zagreb (popularni Samoborček) po narudžbi PTT Beograd. Vrlo sličan vagon - ako ne i istog tipa jer je imao uvučene čeone, odnosno produljene bočne stranice - koristilo je sedamdesetih godina Poduzeće PTT Zagreb za putujuću poštu 41632 Zagreb - Gračac (na vlaku Tauern Express):

PtlKwym.jpg


Na ovim slikama iz 2012. godine, koje je hyperion postavio na forumu zeljeznice.net, desno se vidi nekadašnji poštanski vagon:

64zQOg2.jpg


1IO7awE.jpg


Odgovarajuće modele neka traži netko drugi. :vrag:
Ovom muzejskom je najsličniji njemački tip koji radi Piko (53344) ali nije riječ o istom nego samo o sličnom vagonu.
gsobild_3009.jpg

http://www.tkt-shop.de/Piko-53344-Postwagen-DBP-EPIIIb-H0-187
 

Stanley

Poznati forumaš
Dok noćna smjena hrče, jutarnja pijucka kavu i pročešljava Internet. Pa evo nekoliko ulova.

Poštanski vagon SDŽ iz razdoblja prije Prvog svjetskog rata:

S03fMtu.jpg


Putujuća pošta Niš - Prokuplje između dva svjetska rata:

EFrZwff.jpg


Ovo je već kapitalac - putujuća pošta Beograd - Jesenice tridesetih godina:

RcbVoPJ.jpg


I za kraj ilustracija vezana uz jedan raniji post. Na slici nije poštar nego takozvani služnik (nosač) na Glavnom kolodvoru u Zagrebu. Vrlo slična kolica (ako ne ista) koristio je poštar u Ivanić Gradu:

9tovyn8.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Ovo je snimka dijela Glavnog kolodvora u Zagrebu, preuzeta sa foruma zeljeznice.net. Sudeći po voznom/vučnom parku snimljena je na prijelazu iz šezdesetih u sedamdesete godine.
Preporučam obratiti pažnju na pozadinu slike, gdje se vidi zgrada PTT - GPPC Zagreb 2. Još nije imala aneks, koji je dograđen krajem sedamdesetih. Na peronu ispred pošte vidi se puno poštanskih vagona. Iako je sliku zamutio dim iz lokomotive serije 11…

refjYCD.jpg


… nazire se šarolikost tipova vagona:

vJ75VqO.jpg


Ovu fotografiju već imamo na forumu, ali sam je prenio da podsjetim na stare poštanske vagone. Fotografija je snimljena u kolodvoru Pađene na Ličkoj pruzi, vjerojatno na prijelazu iz pedesetih u šezdesete godine, a prikazuje putujuću poštu u sastavu brzog vlaka Split - Zagreb:

2eQHB6r.jpg


I ovu sliku smo već vidjeli, a prikazuje vjerojatno najbrojniji poštanski vagon pod upravom ZJPTT. U Poduzeću PTT Zagreb korišten je još osamdesetih godina za putujuću poštu 41632 Zagreb - Zadar, a najviše ih je imalo Preduzeće PTT Beograd:

ybWcxuY.jpg


Ne znam koja je tvornica proizvodila te vagone, a od H0 modela najsličniji mu je ovaj firme Liliput. Očiti nedostatak modela je u tome što ima ugrađen prijelaz u drugi vagon. Kod poštanskih vagona je to bilo nezamislivo, bez obzira na epohu i proizvođača vagona. U putujuću poštu nije bilo pristupa nikome osim željezničkom osoblju, a i njima isključivo u odvojen prostor na kraju vagona:

au0nvFr.jpg
 

nik

Veteran foruma
Poštanski vagon snimljen u kolodvoru Pađane je isti onaj (austrijski) tip sa relacije Beograd-Jesenice samo 'metaliziran' čime je izgubio i svjetlarnik na krovu.
 

Stanley

Poznati forumaš
Jedan od starih poštanskih vagona za koji sam siguran da je vozio na mreži JŽ bila je štuka, a pripadala je poštansko-prometnom centru Ljubljana i prometovala je kao putujuća pošta Ljubljana - Zagreb - Ljubljana.
Iako je i o tom vagonu već pisano, stavljam još jednom sliku modela Fleischmann.
Model bi približno odgovarao uz uvjet da mu se promijeni krov, jer ljubljanska štuka nije imala svjetlarnik već je krov bio zaobljen kao i kod putničkih vagona. I ima istu ''bolest'' kao i onaj Liliputov - prolaz za putnike. Nedopustiv propust za renomirane (i skupe) proizvođače modela:


0mdjkiD.jpg


Sliku ovog poštanskog vagona našao sam na forumu railserbia.net. Vagon stoji i trune s još nekoliko poštanskih vagona na nekom kolodvoru (mislim da je Šabac). Nije mi poznato o kojem se tipu radi i tko je proizvođač:

J9SCoiB.jpg


Toliko za sada od mene na ovu temu. Dobio sam žuljeve na prstima od tipkanja i surfanja po internetu, ali nisam našao više nikakvu sliku starih poštanskih vagona. Jedino mogu reći kako pamtim da sam kao klinac viđao 2-osovinske poštanske vagone (kao i putničke) s plinskim osvjetljenjem. Kasnije ću nastaviti potragu, možda se nešto novoga nađe.
 

nik

Veteran foruma
Jedan od starih poštanskih vagona za koji sam siguran da je vozio na mreži JŽ bila je štuka, a pripadala je poštansko-prometnom centru Ljubljana i prometovala je kao putujuća pošta Ljubljana - Zagreb - Ljubljana.
Iako je i o tom vagonu već pisano, stavljam još jednom sliku modela Fleischmann.
Model bi približno odgovarao uz uvjet da mu se promijeni krov, jer ljubljanska štuka nije imala svjetlarnik već je krov bio zaobljen kao i kod putničkih vagona. I ima istu ''bolest'' kao i onaj Liliputov - prolaz za putnike. Nedopustiv propust za renomirane (i skupe) proizvođače modela:


0mdjkiD.jpg


Sliku ovog poštanskog vagona našao sam na forumu railserbia.net. Vagon stoji i trune s još nekoliko poštanskih vagona na nekom kolodvoru (mislim da je Šabac). Nije mi poznato o kojem se tipu radi i tko je proizvođač:

J9SCoiB.jpg


Toliko za sada od mene na ovu temu. Dobio sam žuljeve na prstima od tipkanja i surfanja po internetu, ali nisam našao više nikakvu sliku starih poštanskih vagona. Jedino mogu reći kako pamtim da sam kao klinac viđao 2-osovinske poštanske vagone (kao i putničke) s plinskim osvjetljenjem. Kasnije ću nastaviti potragu, možda se nešto novoga nađe.
Model na slici nije Štuka nego stariji tip vagona. Što se tiče prolaza na čelu vagona to nije greška; kod nas ih nije bilo ali drugdje jest.

6c472aa5d7-Bilder-Polen-Wolsztyn-Nr-2013-17-04_PKP%20Postwagen%20Gmhx%20040%20314%20v.%20PKP-Museum%20in%20Chabowka_02.jpg

http://mikes-bahnwelt.de/ber/polen/wolsztyn/index.html

Ovaj na drugoj slici, iz Šapca, je koliko pamtim (moram provjeriti) nekakva Goša 'X' novogradnja od 26,4m i bilo ih je puno a išli su do Njemačke.

JZ 51 72 00 - 80 700-8 Post Munich 16.6.92.
JZ_51_72_00_-_80_700-8_Post_Mnchen_16.6.jpg

http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=894
 
Last edited:

Stanley

Poznati forumaš
Što se tiče prolaza na čelu vagona to nije greška; kod nas ih nije bilo ali drugdje jest.
Vidim - i mislim si svoje. Putovao sam 1978. putujućom poštom 41640 Zagreb - Beograd i 41650 Beograd - Zagreb i dobro znam kako izgleda rad osoblja. Ti poštari mora da su poludjeli od procesije putnika kroz vagon. Istina, poštanski vagon je uvijek na čelu - iznimno na začelju - vlaka, ali je netko kvragu morao tjerati zalutale putnike iz vagona.
Istina, postoji i druga, sasvim hipotetska mogućnost - da je prolaz služio tome da poštar u trenucima predaha ode u WR nešto ubaciti u kljun (kruto ili tekuće agregatno stanje). U što blago sumnjam, jer su u svojem vagonu imali sve što im je trebalo - pećicu za kuhanje, hladnjak, vodu i po želji nešto tipa C2H5OH.
 

nik

Veteran foruma
Vidim - i mislim si svoje. Putovao sam 1978. putujućom poštom 41640 Zagreb - Beograd i 41650 Beograd - Zagreb i dobro znam kako izgleda rad osoblja. Ti poštari mora da su poludjeli od procesije putnika kroz vagon. Istina, poštanski vagon je uvijek na čelu - iznimno na začelju - vlaka, ali je netko kvragu morao tjerati zalutale putnike iz vagona.
Istina, postoji i druga, sasvim hipotetska mogućnost - da je prolaz služio tome da poštar u trenucima predaha ode u WR nešto ubaciti u kljun (kruto ili tekuće agregatno stanje). U što blago sumnjam, jer su u svojem vagonu imali sve što im je trebalo - pećicu za kuhanje, hladnjak, vodu i po želji nešto tipa C2H5OH.
Prolaz je sigurno bio zaključan ali je mogao dobro poslužiti npr. ako je bilo u sastavu nekoliko poštanskih vagona ili ako je uz poštanski bio dodan i prtljažni za potrebe pošte itd.
 

Stanley

Poznati forumaš
Prolaz je sigurno bio zaključan ali je mogao dobro poslužiti npr. ako je bilo u sastavu nekoliko poštanskih vagona ili ako je uz poštanski bio dodan i prtljažni za potrebe pošte itd.
Ja sam možda utopljen u iskustvo bivše JPTT, a tamo nije bilo ovoga što spominješ.
Ako putujuća pošta nije mogla primiti svu količinu pošiljaka uz nju se na vlak prikopčavao zatvoreni teretni vagon (koji podnosi velike brzine), u koji su se ukrcavali takozvani direktni zaključci - oni koje nije trebalo putem prerađivati.
U slučaju da su u vlaku bila dva poštanska vagona svaki bi morao imati vlastitu posadu, ali za takav slučaj u JPTT nisam čuo. Da se to stvarno i događalo, teško da bi bilo ikakve manipulacije pošiljkama između vagona.
Službeni vagoni povremeno su korišteni za prijevoz poštanskih pošiljaka (konkretno znam za slučaj Split - Zagreb) ako na na vlaku nije bilo putujuće pošte. Na taj način prevozili su se samo direktni zaključci, a pratio ih je jedan službenik PTT.
Kako je bilo u drugim zemljama ne znam, ali je lako moguće da je na važnijim relacijama u istom vlaku bilo više poštanskih vagona. Također su u nekim većim zemljama (Britanija, Njemačka, Francuska) prometovali i posebni poštanski vlakovi. U tom slučaju bi prijelaznica između vagona imala smisla.
Glavno je da si ti lijepo objasnio kako prikazani modeli nisu krivotvorine. Ipak, ako ih netko želi pretvoriti u vagone JŽ/JPTT - a inzistira da svaka zakovica bude na mjestu - morao bi na neki način zatvoriti čeone strane vagona.
 

1borna

Veteran foruma
Imadem jedan zanimljiv Rocov poštanski vagon, jeli kod nas vozilo nešto slično/isto?
DSCN4706_zps4d47d320.jpg
DSCN4708_zpsfd14863d.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh