Tagps - RCH/MÁV - prerada

wiggum

Veteran foruma
U ovoj temi ću prezentirati svoju preradu u mađarski Tagps vagon. :ljubav
Nažalost, vagon je čest na našim prugama i slični modeli postoje već u H0 mjerilu, ali se niti jedan proizvođač nije odvažio proizvesti mađarsku verziju. Doduše, vagoni koji postoje kao H0 modeli su nešto kraći i imaju konstrukcijske razlike s mađarskim vagonom, ali mogli bi proći (ali nisu niti Roco ili Rivarossi Tadgs vagoni vjerni orginalu pa opet dobro služe). Više o postojećim modelima i odabiru osn. modela kasnije.

Nešto o vagonima.
Vagoni su proizvedeni oko 1998. godine u Rumunjskoj, u tvornici ASTRA Vagoane Arad s.a.
U istoj tvornici su napravljeni i Tadgs vagoni.
http://www.astra-passengers.ro/index.html

Vagoni se mogu vidjeti u 4 sheme i u vlasništvu su 2 operatera. Operateri su Mađarske željeznice MÁV (točnije MÁV Cargo) i Rail Cargo Hungaria RCH (podružnica RCA).

MÁV-ovi vagoni voze u tri sheme - crvena, siva, plava.








RCH vagoni su novost kolko sam primjetil i samo su obojani (preuzeti) vagoni od MÁV-a. Zasada sam samo vidio sivu verziju s plavim oznakama.




Zašto sam se odlučio na ovo? Prvo, vagoni su redoviti na HŽ-u. Bez problema se mogu vidjeti :ljubav u Čakovcu (relacija HU <-> SLO), Koprivnica, Zagreb Ranžirni pa sve dolje do Solina gdje voze žitarice. Mislim da se primarno (ako ne i jedino) koriste za prijevoz kukuruza. Drugo, modela za preradu ima pa neće biti potrebne neke velike pregradnje/preinake modela. Treće, oni će biti dio moje mađarske kompozicije za prijevoz žitarica. Zasada za tu kompoziciju imam 6 vagona - 5 Tadgs-a (sve različiti brojevi :geek: - Roco, Rivarossi, 2x QuaBLA i Albertmodell) i jedan Uagps iznajmljen MÁV-u s MÁV oznakama. I četvrto, kako je nabavka davno izdanih limitiranih modela tipa Tadgs i Tagps firmi Quabla, BYG i Albertmodella gotovo ravna nemogućnoj misiji, a morao sam malo povećati broj vagona u kompoziciji, odlučio sam se za preradu.

Modela za preradu ima mnogo i od mnogo proizvođača. Orginalni vagon je dug preko odbojnika 15,84m što bi odgovaralo 182mm u H0. Nažalost, tu sam naišao na veliki problem- nijedan postojeći vagon u H0 nije dulji od 173mm!
Electrotren 8005 - 169mm
Trix 24500002 - 169mm
Maerklin 00799 (set) - 172mm
Rivarossi HR6035 - 173mm

Vagon je gotov 1 cm kraći na duljinu od 17 cm! Da thomcro skrati svoj Uaai vagon za 1cm, to bi se teško primjetilo, ali kod mene će se to vjerojatno primjetiti. Doduše, nema se vagon s čime uspoređivati, tako da ipak to neće biti tako očito (tješim se). :D

Uzeo sam Rivarossijev model pošto je najdulji (ili najmanje prekratak, kako tko voli). Nedugo nakon što sam nabavio vagon i počeo lagano rezbariti po njemu, pretraživajući internet naišao sam na Rivarossi HR 6148 vagon. U opisu piše da je duljina preko odbojnika 177mm! 177mm nije još uvijek dostatno, ali je opet bolje od 173mm. Sada se više nije bilo moguće vratiti pošto sam već započeo, ali imat ću na umu taj vagon za slijedeću preradu. (Ali iskreno sumnjam da je to novi kalup i dulji vagon, pa sam krenuo u provjeru tog podatka, pa sad čekam odgovor)
Sad ovdje iznosim prljavo rublje ove prerade, i sigurno će biti komentara "Ja sam mislio da ti ne skupljaš 1:100 modele." :D , ali za prvi puta će biti ovako.

Vagon koji ću raditi će biti sivi s RCH oznakama. Zašto baš neugledni sivi vagon i još koji nije MÁV verzija? Odgovor je vrlo jednostavan - dekali koji mi trebaju za RCH verziju su plavi, a za MÁV su dekali bijeli (bez obzira da li je vagon MÁV vagon crveni, sivi ili plavi). :D

Evo vagona kojeg planiram iskopirati u H0:
H-RCH
31 55 0655 657-2
Tagps





Zasada planiram napraviti jedan vagon, a za drugi onda odlučiti što ću i kako ću - rezati vagon u sredini i produljivati ga, ili samo korištenje nabavljenog vagona kao i za prvu preradu, obojati ga u jednu od MÁV boja ili napraviti još jednog RCH modela. Nikuda mi se ne žuri s tom odlukom pošto i sada sve to ide puževim korakom pošto jedine stvari koje mogu raditi na modelu su samo one za koje treba skalpel ili nožić za linorez. Stirena nemam, ljepila nemam, šmirgla nemam, kita nemam - drugim riječima nemam ništa od modelarskih potrebština. Dio toga je već naručen i na putu je, a za dio ću još pričekati da vidim što će mi sve trebati pa da znam onda to sve odjednom naručiti (stiren ploče, a možda i neki profili).
Zapravo lažem, imam tajnu tekućinu za skidanje boje na vagonu pa sam boju na vagonu već skinuo. (Hvala Sky :naklon: ) Ipak nije da imam samo skalpel i nožić za linorez. :D

U slijedećih par mjeseci ćete moći čitati o ovoj preradi, svim problemima i veseljima koja dolaze s njom, a i možda uskoro otvorim neku novu temu s jednom doradom na modelu. To će još malo pričekati pošto mi za nju treba primarno stiren, a ne samo skalpel. :D
Tolko od mene za uvod. Svaka pokuda, pohvala, a pogotovo savjet su dobro došli! :)

Pozdrav! ;)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Hej, pa to nije tek uvod, nego prava uvodčina! :D

Sretno s preradom, bit će to jako zanimljiva tema. Imaš li koju sliku modela od Rivarossija prije početka radova?
 

wiggum

Veteran foruma
Thommo kaže:
Hej, pa to nije tek uvod, nego prava uvodčina! :D

Sretno s preradom, bit će to jako zanimljiva tema. Imaš li koju sliku modela od Rivarossija prije početka radova?

Hvala. :)

Nažalost nemam, jer čim sam model dobil, doslovno u roku od 30 min je bil već rastavljen. :D Od uzbuđenja nisam razmišljal razborito, nego sam odma počel rastavljati i rezbariti bez fotografiranja. :D Kad sam se sjetil da ga nisam fotografiral je bilo prekasno. s:xx:


Sve daljnje korake sam fotografiral.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Onda da stavim sliku s neta... Interesantan model.
 

Attachments

  • riv_hr6035.jpg
    riv_hr6035.jpg
    100.5 KB · Pregleda: 282

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ovo je jedan od najboljih uvoda u preradu nekog modela, koji sam dosad pročitao! :palci_gore:

S nestrpljenjem očekujem nastavak! klopa
 

thomcro

Aktivan član
wiggum kaže:
... Bez problema se mogu vidjeti :ljubav u Čakovcu (relacija HU <-> SLO), Koprivnica, Zagreb Ranžirni pa sve dolje do Solina ...
1561410528.gif
neidu samo do Dalmacije. Svako malo ih se može vidjeti i u Rijeci gdje dovoze nešto vrlo vrlo smrdljivo što istovaruju u silos (bit će kakva mađarska užegla kuruza!)

100_5593.jpg


100_5594.jpg


100_5595.jpg


Ovo će bit zanimljivo pratiti
517545930.gif
!
 

wiggum

Veteran foruma
Danas ću predstaviti koje sve stvari (mislim) raditi na modelu, a i možda neke koje bi trebalo, ali nebudem zbog komplicirane izrade tj. radi pojednostavljenja cijelog postupka.



A - na bočnoj strani vagona treba dodati 3 poprečna ojačanja stranica (OBJE STRANE)
B - izbočeni dio (oslonac) za podizanje vagona (4 KOMADA)
C - "komandni pult" za kočnice (2 KOMADA)
D - rupa (4 KOMADA)
E - uvućeni dio na kosini (4 KOMADA)
F - spremište za otpremnice (2 KOMADA)
G - dio s ručkom (za podizanje vagona?) (2 KOMADA)
H - prilagoditi krivulju ruba (4 KOMADA)
I - dvostruka ograda na platformi (JEDNA STRANA IMA SAMO PLATFORMU)

------------------------------------------------------------------------



1 - maknuti okomite rezove (OBJE STRANE - UKUPNO 4 KOMADA)
2 - srediti ove male odjeljke (OBJE STRANE - UKUPNO 26 MALIH STRANICA)
3 - dodati kablove za uzemljenje na postolja (2 KOMADA za 2 POSTOLJA)
4 - ručka (1 KOMAD)
5 - na 1:1 vagonu nije simetričan raspored kanala za istovar, a na modelu je raspored simetričan. To neću ići dirati.
6 - napraviti neki cilindrične vrhove mehanizma za otvaranje istovarnih kanala i pripadajuće kvadratne držaće. (6 KOMADA)

----------------------------------------------------------------------



1A - maknuti ovu izbočinu (4 KOMADA)
2B - ljestve postaviti na sredinu čela
3C - napraviti 2 udubljene linije (OBA ČELA)

----------------------------------------------------------------------
Bez slika:

* dodati kočioni cilindar na svaku stranu vagona na čelo ispod kosine (u razini platforme)
** dodati 2 spremnika zraka na strani gdje je platforma (pokraj kočionih cilindara)

----------------------------

Na krovu neći ništa dirati.

----------------------------

To bi bile stvari kojih sam se sada prisjetio. Možda ima još neka, ali tu je uglavno velika većina. :)

Tolko od mene! ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Bome, čeka te posao....

Nego, s obzirom da na tvom modelu ova donja mala bočna rebra koja misliš napraviti (26 komada), idu skroz preko donje grede
(što kod pravog vagona nije slučaj i pretpostavljam da taj detalj nećeš korigirati),
morat ćeš malo povesti računa o pozicioniranju dekala koji dolaze na gredu...
 

wiggum

Veteran foruma
Sky kaže:
Bome, čeka te posao....

Nego, s obzirom da na tvom modelu ova donja mala bočna rebra koja misliš napraviti (26 komada), idu skroz preko donje grede
(što kod pravog vagona nije slučaj i pretpostavljam da taj detalj nećeš korigirati),
morat ćeš malo povesti računa o pozicioniranju dekala koji dolaze na gredu...

Svaka čast za ovo, moram biti iskren nisam to primjetio! Izgleda prekomplicirano za srediti, tako da vjerojatno to neću ići dirati. Bit će to sada već 2 veće stvari koje neće štimati na vagonu - duljina i ta rebra. :cry:

Malo sam provjerio što bi se moglo napraviti i jedino što mi je palo napamet da se greda na modelu suzi i da onda rebra ne prelaze donju gredu, a opet da liče na nešto. Ali visina grede na 1:87 vagonu je 2,54mm što točno odgovara širini na 1:1 vagonu od 22,5cm. Opcija smanjivanja visine grede otpada, tako da je sada i službeno da će bočna rebra ići preko grede do kraja kao što je i sada. :D

Trebala je ova nedjelja (engl. Sunday) biti "Funday", ali evo ode moj "Funday". :D Pogledati video :citaj:

 

thomcro

Aktivan član
wiggum kaže:
...
1A - maknuti ovu izbočinu (4 KOMADA)
2B - ljestve postaviti na sredinu čela
3C - napraviti 2 udubljene linije (OBA ČELA)
...
Ako ti mogu sugerirat:

1A -> nebi ja to micao nego čak dapače produžio oplatu preko tog komadića (jasno, ako je moguće!)
2B -> ... i malo ih povuć ka ogradi, malo ih iskositi
3C -> taj dio na modelu kako da je viši nego na pravom vagonu ... :??: ... taj dio možda najbolje pustit takav kakav je i ništa ne dirati (osim onoga što si sam zamislio, staviti linije)

Skoro sam zaboravio, ono što je na prvoj fotki označeno sa G, to su kuke i služe za povlačenje vagona cestovnim vozilom, uglavnom traktorom. Vidi se mala ravna crta odmah iza velike gume i te kuke na vagonu :D ...

100_5010.jpg


Snimljeno u Rijeci ...
 

wiggum

Veteran foruma
Zapel sam na slijedećem- tri rebra na bočnim stranicama (na slikama označeni s crvenim A)

Kako napraviti te izbočine?
Ja imam samo 2 ideje koje nisu baš nešto pa se nadam i pomoći i savjetima ;)

1.
Odrediti mjesta gdje će biti rebra, te zalijepiti 2 pik trake (one modelarske nemam) međusobno paralelno i odmaknute za debljinu budućeg rebra. Nakon ove pripreme, staviti duž cijelog vagona po toj 'rupi' kit. Čekati da se osuši i onda brusiti do potrebne debljine/visine jer potrebnu širinu već imam.

2.
Naći neku ultra tanku trakicu stirena ili neke plastike i pokušati ju na neki način zalijepiti. Problem je ako su takve tanke trakice okruglog presjeka pa možda neće djelovati kompaktno s vagonom, kontaktna površina za lijepilo je jako mala pa je pitanje čvrstoće i postojanosti spoja na tom kritičnom dijelu vagona na kojem ga se prima s rukama i manipulira, a i problem je da li je uopće moguće naći tako tanku trakicu koja meni treba.


Mišljenja, savjeti i bilo kakva pomoć su dobro došli. :molitva klopa
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Opciju 1 ti nikako ne bih savjetovao iz više razloga: sa kitom nije poželjno modelirati izbočene detalje, a i teško bi ga uspio izmodelirati u pravocrtnu izbočinu.
Opcija 2 je ta koja se obično koristi kod izrade takvih detalja. Takve trake od stirena postoje, različitih dimenzija i presjeka: kružnog presjeka, polukružnog presjeka ili bi se čak mogla upotrijebiti traka kvadratnog presjeka (zbog veće površine prijanja na podlogu, a i ako se radi sa ultra tankim profilima cca promjera 0,3 mm, ta razlika u profilu niti se ne primjeti.), sve ovisi o tome koju ćeš debljinu trake upotrijebiti. Lijepe se potezom kapilarnog lijepila.
 

wiggum

Veteran foruma
Thommo kaže:
Wiggum, da li napreduju radovi na vagončiću?

Potpis koji je aktualan od danas popodne upravo pokazuje da sam se vratio u posao. Laptop mi je bio 3 mjeseca out zbog kvara s grafičkom, a pošto mi je na laptopu sve (slike, podaci...) nisam mogao ići dalje bez njega.
Ali ova priča počinje još u proljeće kada se prvi puta pojavio taj kvar. Tada je laptop bio u ovlaštenom servisu točno mjesec dana na popravku i platio sam ga 700kn. Za 3 mjeseca se javio opet isti problem i onda nisam znao što napraviti- davati opet 700kn za popravak ovlaštenom servisu koji će napraviti isto sranje pa će opet krepati ili kupiti novi laptop. Odlučio sam se na kupnju novog laptopa pošto je ovaj star sad petu godinu i novi popravak bi opet koštao kao suho zlato. Pošto je to trebao biti neplaniran izdatak od 4500kn (uz sve ostale izdatke koji su bili ovo ljeto (npr. uvođenje etažnog)), trebao sam pričekati da se lova skupi. U tom čekanju sam malo surfao i tražio zapravo krivca/rješenje ovoga problema. Naletio sam na zbilja dobre i stručne ljude po forumima pa sam krenuo malo dublje u to istraživanje. Naletio sam na jednog stručnog servisera za laptope kojem sam odnio laptop na dijagnostiku (jer kvar je bio isti kao i proljetos, ali nikad mi nisu u servisu objasnili što je točno kvar (već su filozofirali) pa sam tražio zapravo da mi netko kaže u čemu je problem.). On je za 15 sek vidio da je samo riječ o grafičkoj i ako kupim novu, sve će biti uredu. Čudio se da mi to nisu odmah rekli u ovlaštenom servisu jer prošao bih duplo jeftinije i imao bih novi dio, već su mi oni reparirali staru grafičku (koja je opet krepala za 3 mjeseca)! Ja sam tada naručio novu grafičku, čekao tri gladne godine da dođe iz Tajvana, i evo danas odnio laptop tom čovjeku na ugradnju, skinuo popodne drivere i sada sam na laptopu na kojem imam sve slike potrebne za daljnji nastavak ovog, ali i drugih projekta.
Zato je sada jedna od prvih stvari otkriti kako se povezuju stolno rač. (XP) i laptop (VISTA) preko kućne mreže, pa da prebacim sve slike i podatke kako se ovo više nebi ponovilo. :S: :crk:

A u ovaj servis (Zel-cos d.o.o., Zagreb) nemojte niti najgorem neprijatelju reći da odnese laptop na popravak. I izbjegavajte Mikronis jer su oni njihov serviser.
U to dvoje više nogom kročit neću!! ne-ne ne-ne
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Wiggume oko kućne mreže. Kao prvo neka budu svi kompjuteri u istoj workgrupi. To je osnova. Ostalo je lakše no ipak teže je doći iz Xp-a na Vistu ili Win7 neko obrnuto. Ali problem kod Viste je da nikako da pamti lozinke za druge kompjutere ako je Home verzija.
Vjerujem da je ruter onaj koji je master za računare u grupi? Ako je jedan izmedju drugih računara koji se gasi onda opet neće biti najbolje.
I još jedan svjet. Stavi sve slike na neki vanjski disk, ako je moguće čak i NAS, pa budeš mogao dostupati do svih tih dokumenata sa bilo kojim računarom.
 

wiggum

Veteran foruma
Iz popisa obaveza, napravljeno je:
E - uvućeni dio na kosini (4 KOMADA)
H - prilagoditi krivulju ruba (4 KOMADA)

1 - maknuti okomite rezove (OBJE STRANE - UKUPNO 4 KOMADA)

1A - maknuti ovu izbočinu (4 KOMADA)
2B - ljestve postaviti na sredinu čela
3C - napraviti 2 udubljene linije (OBA ČELA)




Trenutno gubim živce s ovim:
2 - srediti ove male odjeljke (OBJE STRANE - UKUPNO 26 MALIH STRANICA)
Pravi ima 26 tih malih stranica (onda bih trebao napraviti 16 malih stranica iz stirena jer model ima 10), ali odustao sam od toga. Napravit ću samo 8 malih stranica tako da će model imati ukupno 18 stranica.

Nije usporedba sa šibicom :D , ali je s 50 lipa. Za ovu jednu malu stranicu mi treba oko 45min (debljina stirena 1mm). Od ovih 5, samo su 2 ispale kako treba, a ostale su smeće. :D Ovo ispod u obliku polumjeseca su za krivulje ruba čela- 4 za model, jedna kao uzorak za slijedeću preradu. :cool:




 

nik

Veteran foruma
Zamisli da se ovaj tip vagona pojavi kao novitet na nirnberškom sajmu za dva mjeseca...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
wiggum kaže:
. Za ovu jednu malu stranicu mi treba oko 45min (debljina stirena 1mm). Od ovih 5, samo su 2 ispale kako treba, a ostale su smeće. :D
Kako radiš te male stranice? Nemaš li za njih neku šablonu po kojoj ih radiš, tako da ti sve ispadnu jednake?

Inače, vidim da ide to tebi :palci_gore:
 

wiggum

Veteran foruma
nik kaže:
Zamisli da se ovaj tip vagona pojavi kao novitet na nirnberškom sajmu za dva mjeseca...
Da budem iskren, rekel bi "kamoli sreće!". :ljubav :D

Sky kaže:
Kako radiš te male stranice? Nemaš li za njih neku šablonu po kojoj ih radiš, tako da ti sve ispadnu jednake
Šablona: Za sve radim prvo šablonu u malo debljem papiru/kartonu. U svakoj novoj kartonskoj verziji, napravim neko poboljšanje, sve dok ne dođem do odgovarajućeg oblika koji izrezujem u stirenu i koji onda dotjeram maksimalno (vodobrusni papir) te mi on služi kao osnovna šema za izradu svih ostalih (zato imam 5 polumjeseca, makar mi trebaju 4). Tu šablonu onda stavim na stiren i pokušam špicom olovke iscrtati glavni dio koji onda izrezujem ručnom okvirnom pilom razmaka zubaca od 0,6mm. Dorađivanje je s skalpelom i vodobrusnim papirom.



Prvo sam izrezival skalpelom, ali to je bilo još sporije i nepreciznije, ali sad sam nabavil tu pilicu i služi ko zmaj. :D

 

Damir

 
Osoblje foruma
Odlično kolega!
Vidi se da su nastupili zimski dani koji tjeraju na nedovršene poslove,a tako i realizaciju nedovršenih ideja. :aplauz: :aplauz: :naklon:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh