TEEM vlak kroz exYU 1975. godine

Davor

Veteran foruma
Jedan od "glavnih junaka" filma je DB Gbs sa žutim logom. Osim toga, pojavljuju se i dva teretna voza interesantnog sastava. Jedan sa 661 čeka ukrštanje a drugi se sa 441 mimoilazi negde na putu za Zagreb. Mislim da se i iza 441 pojavljuje onaj "vinski" vagon.
 

nik

Veteran foruma
Predlažem da se ova tema preimenuje u TEEM vlak kroz exYU 1975. godine jer je to puno jasnije.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nije rečeno da je to sve jedan te isti vlak....
Meni izgleda kao da je jedna kompozicija manjeg formata krenula iz Grčke prema severu a putem su joj dodavani ostali vagoni u zavisnosti koji je gde punjen
tako da je već posle Skoplja kompozicija bla u svojoj punoj dužini.

Moguća vaijanta je da u prvom delu filma imamo dve kompozicije:
sa prvom je "Otto" došao iz Grčke do Skoplja gde je prenoćio, sačekao vinske cisterne iz Titovog Velesa i zajedno s' tim vagonima sledećeg ili nekog drugog dana, zakačen za drugu kompoziciju, produžio put ka Beogradu:
U Beogradu se kompozicija deli, deo kreće prema Budimpešti a deo prema Zagrebu.

Onaj DB Gbs "Otto" vagon sa žutim slovom "O" po stranama je prisutan takoreći u svim kadrovima po YU počevši od Đevđelije pa sve do Jesenice.

PS: Märklin ima model DB Gbs254 sa datumom revizije iz 1972 godine, kat. broj: 47329. Većina prodavca nude i DC točkove: E700580.
DB Gbs254 - Märklin 47329.JPG
Photo: eBay
.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da, jer su baš taj »reklamni« vagon pratili sa kamerom. Imam i njegovu sliku negdje na mom računalu, ali nažalost kao svaki kraj tjedna nisam kod kuće.

A Märklin-a ne bi nikad uzeo, ne zbog kotača ̸ točkova, nego zbog toga jer su (pretpostavljam svi) vagoni previsoki.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ne žurimo se mi nikud TV Slovenija, tu smo, a ti kad budeš uhvatio vremena nabaci tu slikicu "Otto" vagona. :palac_gore:
Ja sam iz kurtoazije naručio jedan Märklin-ov model Gbs-a da ne kažu ljudi da nemam baš ni jednog jedinog Märklin-ovog modela. :hihihi: ;)
.
 

nik

Veteran foruma
Na YouTube u objašnjenju o filmiću navodi se da je isti iz 1976. godine.
.
Film je završen/prikazan 1976. ali su snimke iz 1975. što se jasno vidi na listicama vagona pa zato treba tako biti i u naslovu teme jer prikazuje vlak iz 1975. a to je vezano za povijest željeznice i modelarstvo jedino bitno.
 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Da, jer su baš taj »reklamni« vagon pratili sa kamerom. Imam i njegovu sliku negdje na mom računalu, ali nažalost kao svaki kraj tjedna nisam kod kuće.

A Märklin-a ne bi nikad uzeo, ne zbog kotača ̸ točkova, nego zbog toga jer su (pretpostavljam svi) vagoni previsoki.
Nisu vagoni kao takvi previsoki nego odbojnici stoje previsoko pa je onda i frem pozicioniran nešto više...:mamurluk:
Ali to vrijedi za sve Marklin/Trix modele.:fp:
A koja je alternativa kod DB Gbs vagona u epohi 4a - čini mi se da su Rocovi svi 3c ili 4b i kasnije.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Film je završen/prikazan 1976. ali su snimke iz 1975. što se jasno vidi na listicama vagona pa zato treba tako biti i u naslovu teme jer prikazuje vlak iz 1975. a to je vezano za povijest željeznice i modelarstvo jedino bitno.
Odlično objašnenje, godina u nazivu promenjena u 1975. :palac_gore:
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
Ukoliko ne postoji drugi možda bi model FS Transfesa vagona iz seta Brawa 48301 koji se navodi kao pripadajući IV-V epohi
mogli upotrebiti kao kompromisno rešenje za FS Transfesa vagona u filmu:

View attachment 81475

FS model iz seta Brawa 48301:
View attachment 81474
http://www.brochardy-online.com/reseauYB/WagonsMarchandisesEU/IndexPhotosWagonsEU02.htm
.
To okruglo su ploče koje se vješaju na 3 kukice koje se vide i na vagonu iz videa samo na njemu nema ništa.
index.php

Ako te smeta natpis Transfesa daj negdje gdje kompjuterski režu samoljepivu foliju da ti izrežu 4 kruga odgovarajućeg promjera od bijele folije pa zalijepi preko.
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
...Ako te smeta natpis Transfesa daj negdje gdje kompjuterski režu samoljepivu foliju da ti izrežu 4 kruga odgovarajućeg promjera od bijele folije pa zalijepi preko.
I smeta i nesmeta ali mi se ideja sa folijom dopada. :palac_gore:

U tom Brawinom 48301 setu pored FS modela ima i modela belgijskog kao i nemačkog vagona pa sam mislio da "s' jednim metkom - dva, tri zeca...". :)
z. Brawa 48301.jpg
https://www.reynaulds.com/products/Brawa/48301.aspx
.
.
 

nik

Veteran foruma
Od prikazanih modela jedino mi se kratki Liliput (sa agregatom) i Lima (bez agregata) čine smisleni (ali vagone pod njima treba zamijeniti novijim odnosno boljim modelima).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
... ako se u H0 ponudi i ne nađe nešto adekvatno za kontejnere (nisam niti gledao ima li što u ponudi), uvijek ti ostaje opcija da si nabaviš neke pristojne undecorated kontejnere, koje propisno odradiš dekalima!
 
  • Like
Reactions: Mon

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh