Teretni vagoni - modeli za prerade - generalna diskusija

Železničar

Poznati forumaš
Nekoliko firmi kao Klein Modellbahn i Piko su izradile serije odredjenih vagona kao Gas-z, Eas-z, onda onaj mali dvoosovinac. Mislim da Roco pravi SZ Eanos. Ruku na srce ima dosta vagona koji se mogu uz malo napora preraditi u JZ (ili HZ, SZ, ZS,...) vagone kao: E, Eanos, Gs, Gbs, Res, DDm, Rils (?), Facs, Habbins (?), Hbbins, Tads, Zags, Sggmrs,...
 

wiggum

Veteran foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Bora Somborac kaže:
Nekoliko firmi kao Klein Modellbahn i Piko su izradile serije odredjenih vagona kao Gas-z, Eas-z, onda onaj mali dvoosovinac. Mislim da Roco pravi SZ Eanos. Ruku na srce ima dosta vagona koji se mogu uz malo napora preraditi u JZ (ili HZ, SZ, ZS,...) vagone kao: E, Eanos, Gs, Gbs, Res, DDm, Rils (?), Facs, Habbins (?), Hbbins, Tads, Zags, Sggmrs,...

Onaj mali vagon dvoosovinac je E, ima ga u jž, hž i sž.
Eas-a ima sž, hž i sž-oebb, ali sve je to postalo preskupo ako malo pratiš ebay, drugim riječima fali modela jer tržište je gladno.
Gas u ex-jž? To bi se dalo napraviti, ali serijski takav ne postoji.
Gbs HŽ, SŽ, JŽ radi Heris.

DDm, Rils, Hbi(ll)s, Saadkms, Sgnss HŽ sam videl uživo prerade.

Moglo bi se napraviti i Eamos, Fals, Kgs, Rgs, Rs npr. Postoji i hž Zacs mislim...

A ko ima od ex JŽ kompanija Sggmrs vagone? Mislim da si tu malo pogriješil.


Dok jedan običan Eas koji je koštal 15 EUR, otiđe za 49,50 EUR, to mislim da govori da je potrebno takve modele napraviti. I tak je otišlo 6 komada. <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?p=18055#p18055" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=18055#p18055</a>
Ti modeli nisu putnički koji koštaju 50 EUR, već obični za 15-20 EUR i mnogi si ih mogu priuštiti.

Pošto si i sam rekel da se uz malo truda (znači samo oznake) mogu preraditi u hž, žs, sž , onda ne kužim kaj je firmama problem napraviti samo drugačiji tampon tisak. Netrebaju ništa prepravljati jer kalupe imaju pošto su modeli isti, već samo nove natpise staviti. O tome se radi ;)


i tu možeš pogledati kaj postoji od tvorničkih modela i od prerada:
http://www.kzmz.hr/modeli_katalog.asp
 

Železničar

Poznati forumaš
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

wiggum kaže:
A ko ima od ex JŽ kompanija Sggmrs vagone? Mislim da si tu malo pogriješil.
Sggmrs, to su oni sestoosovinski sa dve sekcije za dva kontejnera? Takvi su na gartner vozovima. Fabrika vagona Kraljevo je pravila takve vagone za Deutche Bahn ali je DB otkazala porudzbinu tako da je intervensala drzava pa je odluceno da ce ZS da kupi te vagone jer fabrika je ionako u finansijskim teskocama. Sada ZS ima oko 15 ovih vagona, ako se ne varam.
Frem im je inace u narandzastoj boji.
http://www.legios.eu/public/gallery/(2)hinged-container-wagon-type-sggmrs(s)-plan-preview.png
 

damir661

Veteran foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Pošto si i sam rekel da se uz malo truda (znači samo oznake) mogu preraditi u hž, žs, sž , onda ne kužim kaj je firmama problem napraviti samo drugačiji tampon tisak. Netrebaju ništa prepravljati jer kalupe imaju pošto su modeli isti, već samo nove natpise staviti. O tome se radi

Pored dosadasnjih JZ,HZ,SZ Eas, Es, Gbs vagona, kao i nekih iz starijih epoha, renomirane firme mogu uraditi i jos nekoliko teretnih vagona koji su bili upecatljivi za JZ, kao i kasnije njihovim naslednicama.

Jouef je pravio jednu verziju francuskog Gas-z vagona, kome ako sam dobro upucen treba samo promeniti oznake i nastancovati od JZ do svih ostalih zeleznica koje su kasnije nastale.
Mislim na ovaj vagon
IMG_9079.jpg


Roco od svojih verzija Tadgs vagona (66370,66374 itd), treba samo zaobliti one otvore i eto Taddnsa, moze kao JZ, ZS, HZ
IMG_5021-1.jpg


Na Rocovom OBB Falnsu (Roco 47408) treba samo ubaciti JZ
IMG_1279.jpg


Takodje iz Rocove siroke plejade "plinskih" cisterni moze se uraditi npr JZ, ZS "NIS-Naftagas" ili npr za HZ "INA"
makis005-1.jpg


Od Pikovih cisterni se moze preraditi npr JZ "MSK Kikinda", mislim da bi ovaj model bio vrlo interesantan jer MSK vozi metanol u Austriju, a video sam vrlo uspesne prepravke ovih cisterni, cak sta vise mislim da se moze naruciti u Conradu bez oznaka.
IMG_1852-1.jpg


Mislim da takodje Piko radi jednu od ovakvih verzija cisterni
80_79_925_0_943-8_ZM1.jpg


Fleischmann i Roco imaju neke modele Rs vagona, koji mogu odgovarati nasim, ali im se moraju malo promeniti rasporedi siljaka
 

damir661

Veteran foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Bora Somborac kaže:
wiggum kaže:
A ko ima od ex JŽ kompanija Sggmrs vagone? Mislim da si tu malo pogriješil.
Sggmrs, to su oni sestoosovinski sa dve sekcije za dva kontejnera? Takvi su na gartner vozovima. Fabrika vagona Kraljevo je pravila takve vagone za Deutche Bahn ali je DB otkazala porudzbinu tako da je intervensala drzava pa je odluceno da ce ZS da kupi te vagone jer fabrika je ionako u finansijskim teskocama. Sada ZS ima oko 15 ovih vagona, ako se ne varam.
Frem im je inace u narandzastoj boji.
http://www.legios.eu/public/gallery/(2)hinged-container-wagon-type-sggmrs(s)-plan-preview.png

ZS nije kupila ovakve vagone, vec su obicni cetvorosovinski vagoni Sgnss, to su ovi vagoni, sto me podseti da se recimo id rocovih ili Fleischmann modela moze napraviti i ovakav vagon, kao i recimo isto i ZCG,SZ. razlike su samo po boji, oznakam i sl
IMG_8725-1.jpg


Iako mi se ne svidja kako su Roco i Trix razvili seriju Rils vagona (puni su gresaka), od njih se moze napraviti npr HZ Cargo ili USS Steel Serbia
IMG_0579-1.jpg


Od Rocovih modela DR Ks vagona se isto moze napraviti i JZ, s tim sto primecujem neke razlike u poduznim nosacima
IMG_1807.jpg


Ali zato Fleischmann ima jedan verovatno 100% isti, bez obzira sto se radi o starijem tipu vagona
IMG_9632.jpg


Mislim da je LS models najavio nesto sto je jako slicno ovom SZ Sgs-u, nekada i JZ Sgsu
RIMG0038.jpg
 

NClight

Hybernated
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Auuu Damire... ovo zaslužuje posebnu temu i to sa prikazom modela i pravog vagona! :palac_gore: :aplauz:
Ima li još?
 

damir661

Veteran foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Mislim da ima. :o
SZ Taems (46951), se lako moze preurediti u JZ npr.
Secate se Rocovog polu SZ,polu JZ Hbis vagona (Roco 46954), zatim isto kao Roco Clin, i SBB vagona, moze se od njega napraviti kao pravi JZ.
IMG_1298.jpg


Zatim, isto od Rocove plejade Habis vagona, moze se sklepati i HZ Habbillns, kao i SZ u metalik-braon bojenju
IMG_1812.jpg

IMG_1853.jpg


Ukoliko bi Roco, malo pokusao da skrati modele npr (OBB Hbis 46428), mogli bi se dobiti i HZ i ZS Hbis vagoni koji su nastajali od nekadasnjih Gbs vagona, zbog cega su kraci od Rocovih modela.
IMG_9091.jpg


Pored ovih modernih vagona, ima nekoliko vagona iz starijih epoha, koji se mogu preraditi, jedan je G vadon tipa "Bremen" koga izradjuje Roco (npr.66218 CSD ili 66222)
gkklmsos8.jpg


Drugi je Gs120, koga Fleischmann pravi kao model (5311) u verziji DR,DB i SBB verzijama, JZ je imala dosta ovakvih vagona, bilo kao drvene ili metalizirane
IMG_5442-1.jpg


I jos jedan koji je gotovo isti kao rebrasti SZ Gbs koga je uradio Roco, slikano u Doboju
IMG_6435-1.jpg


Mislim isto da se od Liliputovih modela moze napraviti i JZ Ekklo vagon, onakav kao sto se nalazi u istocnoevropskom setu, gde se nazali i jedan JZ G vagon tipa Opeln.

I da ne zaboravim od rocovih Eanoss vagona se moze napraviti i HZ Eannoss, treba promeniti samo oznake
 

Izidor

Član foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Odlično Damire.
Vidim, da vrlo dobro poznajše situaciju oko teretnih vagona. :palci_gore: :aplauz: :naklon:

A sada idemo u akciju, da se napravi i nešto na tom području. :ples2:

Kada imamo več nekoliko najavljenih modela putničkih vagona, bilo bi dobro, da se napravi i poneki teretnjak sa HŽ, ŽS, JŽ,....oznakama. :citaj:

Pozdrav svima,
Izidor
 

damir661

Veteran foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Pa evo ovako, ovo su odgovarajuci modeli.

Za ove G vagone iz starijih epoha.
Gs120 - Fleischmann 5311
5311.jpg


Za tip "Bremen" Roco 66222
66222.jpg


Za Ks Fleischmann 5227
5227.jpg


Za Rils HZ Cargo ili US Steel Serbia, npr Roco 47600 ili neki drugi ovog tipa. Nazalost ovaj vagon je pun gresaka
47600.jpg


Za Taddnss, npr Roco 66399, obrtite paznju da samo treba one otvore preurediti da budu okrugli. Pored Rocovih moze se iskoristiti i Rivarosijev model, cak mu se i krov otvara
66399.jpg


Zatim za HZ i SZ Habbilns moze bilo koji iz Rocove plejade (47152,66454 isl, da ne redjam slike za dzabe), s tim sto samo treba povesti razuna o celima, jer se oni razlikuju. Za SZ treba naci samo Habins koji ima na celima nosac u obliku obrnutog "V", a to ima recimo 47130.
 

damir661

Veteran foruma
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Roco 47549 SZ Gbs, od njega bi se dalo napraviti i JZ, kao onaj iz Doboja, s tim sto bi trebalo promenti vrata
IMG_8279.jpg


Roco plinske cisterne, duzina koja odgovara Naftagasovim cisternama moze da posluzi od npr Nacco 47367 ili 67714 npr, ne znam da li INA cisterna ima istu duzinu u stvarnosti kao i Naftagas 17,16m, nadam se da
IMG_8287.jpg


Falns OBB 47408, moze se prepraviti u JZ i SZ Taems 46951
IMG_8292.jpg


Za JZ Hbis se moze iskoristiti bilo koji ovakav
hbis.jpg


MSK Kikinda se moze dobiti od bilo koje cisterne ovog tipa, jedna Pikova
54185.jpg


Ona SZ cisterna, odgovara isto Pikovim cisternama
54370.jpg


Nazalost nemam sliku Jouefovog Gas vagona, posto je u pitanju stari Jouef, takav vagon se verovatno moze nabaviti samo po ebay i sl.
Isto nemam sliku za SZ Sgs, ali sam poprilicno siguran da ih je najavio LS models.

To bi bilo to za sada, ovo su samo gruba poredjenja na prvi pogled sto bi se reklo, ostaje da sada konkretno za svaki model ponaosob, imamo detaljne fotke, kao i mozda po primerak modela, da bi se sve detaljno uporedilo.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: U paklu Ep.V i "domaćih" modela

damir661 kaže:
Zatim, isto od Rocove plejade Habis vagona, moze se sklepati i HZ Habbillns, kao i SZ u metalik-braon bojenju
IMG_1853.jpg
HŽ Habbinss-z bi i prošao, ali SŽ malo teže.... Roco kalupi za Habbins/Habbillns modele su vagoni sa 2 x 9 polja na bočnim stranicama,
dok smeđi SŽ ima 2 x 10! Roco je svojedobno najavio izradu ovog SŽ modela, ali je na kraju pod tim kataloškim brojem napravio SŽ Habbillns 31 79 278 0 002-7:

2007-12-19_HO_SZ_Habbillns_5.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Drugovi,
najlakše je modele samo obojati, imajte to u vidu. Ako treba bilo šta preraditi, recimo okrugle otvore, napraviti neko zaobljenje itd., to znači praviti novi alat (kalup) za ta model i onda za proizvođaća nije više tako jeftino. Isplatiolo bi se da bi se pokupilo recimo 2000 vagona a to je skoro neostvarivo prodati na trgovima ex SFRJ + nešto malo u zemaljama gdje se može vidjete te vagone. Ne bih vas želio obeshabriti ali imajte u vidu da zato se stvaraju neki kompromisi. Dobar primjer je Roco SŽ Habillns, koji nije 100% tačan ali je dovoljno dobar.

I opet ponavljam. Da bismo se uspjeli dogovoriti sa nekim proizvođaćem onda treba imati dobre fotke, što više to bolje. Ja bih to uradio tako da poslikam cijeli vagon sa svih strana onda detajle - natpise i to tako da se može lako pogoditi gdje taćno je taj napis. Recimo kod registracijskih brojeva na nekom G vagonu (Gbs, Gas...) to znaći dobra fotka brojeva i ostalih natpisa te recimo dio ćela i spodnjeg dijela vagona. Ako dobijemo takve fotke onde treba samo još se dogovoriti sa proizvođaćem. A neki čitatelji foruma imaju vezice ali i sami proizvođaći čitaju forume... ;) Katkad trebaju samo impuls :ples
 

NClight

Hybernated
Slažem se Gorchi, sa svime što si rekao, no ovakva tema je dobra iz prostog razloga što ima modelara koji žele imati vagon, i kada vide da je potreban mali zahvat možda se odluče prepraviti ga sami.
Zato i je naziv teme "Teretni vagoni - modeli za prerade"

Kao što si rekao, najlakše je prebojati i staviti nove oznake... Damir je lijepo naveo dosta modela koji bi samo bojanjem i oznakama mogli uspješno dočarati "domaći vagon"
Vagoni koji traže manji zahvat izmjene nekoliko dijelova malko su veći zalogaj... no ne toliko rizičan da se spretniji modelari nebi uhvatili i takve prerade ;)

Ono što već godinama pokušavam je napraviti kritičnu masu modelara koji bi imali interesa izrađivati dijelove ili sklopove za prerade (resin, etch) dakle kit-sistem za preradu.
Dekali tj. oznake su druga priča, ali i to se može lijepo odraditi uz mali trošak i ponuditi na tržištu. Kladim se da bi broj "domaćih modela" i jednostavnih prerada značajno porastao kada bi smo imali osnovnu ponudu dijelova i detalja za preradu vagona. Uz dobro odrađen posao sa dijelovima, mislim da ni "exact" i "brojači zakovica" nebi bili nezadovoljni. :plaza:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Poštovanje svima!

E, ovo mi je drago, da se stvara "inicijativa" i za teretne vagone!
Ovo što Gorchi govori, meni je već dugo na pameti predložiti Rocu HŽ Eanoss vagon.

Roco #66502 OBB Eanos:

HŽ Eanoss:
Eanoss-z_07_v.jpg


Nakon inicijative ACME-u, bacamo se na posao za ljubitelje teretnjaka! :>idea:
 

Attachments

  • 66502.jpg
    66502.jpg
    37.1 KB · Pregleda: 85

Izidor

Član foruma
Nakon inicijative ACME-u, bacamo se na posao za ljubitelje teretnjaka! :>idea:
Odlična ideja Thommo. Samo tako dalje. :palci_gore:

Da se firmama pokaže zanimanje i na taj način.
Kao što je več Gorchi napisao, što više informacija o svakom vagonu, to veča mogučnost, da se nešto izradi. *mudri*

Nadam se, da bude uspjeha i na teretnjakima.

Pozdrav iz Slovenije,

Izidor
 

damir661

Veteran foruma
Zahvaljujem se Sky-u za ispravku sto se tice SZ Habbinsa, taj deo mi je promako :crvenilo:

Nazalost, mislim da je gotovo neoguce naci 100% identican odgovarajuci model na kome bi trebalo promeniti samo boju i oznake, a i pored toga pitanje je kada bi se iole ti modeli i napravili, koliko bi oni bili interesantni za nekoga ko nije sa ovih prostora, ali ajd ne treba gubiti nadu.

Za neke od vagona koje sam postavio gore, postoje detaljne slike, za neke, ali se mogu i uraditi itd.
Npr imam detaljne fotke Naftagasove cisterne, JZ Falns-a, a ne bi bio problem uraditi i za recimo US Steel Rils, MSK cisternu, Gas-z itd.

Thommo, dobar predlog za HZ Eanoss, treba nazalost samo dodati one stepenice ispod vrata :zvizdi:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Falns OBB 47408, moze se prepraviti u JZ i SZ Taems 46951
Damire, nisam baš razumio što si ovdje htio reći. :hmmm

Uglavnom, Roco OBB Falns je potpuno drugačiji vagon od JŽ/HŽ Fals vagona:

IMG_8292.jpg


PA049786.gif

Foto: Kapo

SŽ Taems već postoji u dvije serije od Roca.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh