Tunel - Interijer - Kamena tunelska obloga

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zahvaljujuci odlicnoj uputi od Didya vezanoj uz izradu kalupa od latexa upustio sam se u izradu Tunelskih kamenih obloga. Kao original mi je posluzio NOCH 58030 i 58031.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zahvaljujuci odlicnoj uputi od Didya vezanoj uz izradu kalupa od latexa upustio sam se u izradu Tunelskih kamenih obloga. Kao original mi je posluzio NOCH 58030 i 58031.

Pratio sam Didijeve savjete i rezultat je odlican. Ima par napomena za one koji zele napraviti slican tip kalupa.

U Vukovarskoj u Hobby Shopu u Zagrebu kupio sam za 100 kn ovo latex mlijeko. Mozda jedan savjet ako ne mislite sve potrositi kupite ga upravo onoliko koliko trebate. jer se iznimno brzo susi i stvrdnjava. Trebaju vam i jeftini kistovi jer se iznimno tesko ciste. (postoji i specijalno otapalo ali ga nemaju u prodaji).
043 - Izrada Gumenog Kalupa - Latex.jpg

Originalni uzorak treba detaljno ocistit. (Latex je toliko snazno prijanja da mi je odlijepio orignalnu boju uzorka). Kako je i Didy rekao uzorak treba dobro ucvrstiti ja sam ga ucvrstio/zaljepio na komad stare daske.
Jedino na sto nisam obratio pozornost je da treba zabrtviti spoj izmedju uzorka i podloge jer se lateks zavuako ispod uzorka sto mi je stvaralo manje probleme prilikom skidanja.
044 - Izrada Gumenog Kalupa.jpg

Bez ikakvog straha treba originalni uzorak dobro premazati latexom (nikako ne stedjeti)
045 - Izrada Gumenog Kalupa - Latex.jpg

Brzo se susi tako da je proces izrade brz. Hvala Didyu na super detaljnoj uputi... svima preporucam da ju procitate.
Kada se posusi iznimno je tanak i transparentan i iznimno elastican tako da nemorate imati strah da ce puknuti prilikom skidanja kalupa s orginalnog uzorka ili odljevka
046 - Izrada Gumenog Kalupa.jpg

Kako je lateks iznimno mekan ja sam koristio obicnu gazu da bih ucvrstio kalup. Gazu sam poceo stavljati nakon nanesena 3 sloja latexa. Ukupno sam satvio 6 slojeva latexa.
047 - Izrada Gumenog Kalupa.jpg
 

ilijevski

Član foruma
Pravio sam prošle godine neki odlivak na isti ovakav način. Nema nikakve veze sa hobijem (pravio sam neku vrstu gipsanih plaketa).

Morao sam prvo da napravim gipsanu ploču i na njoj izrezbarim ono što sam naumio. Zatim sam detaljno izduvao od prašine, a onda četkicom naneo prvi sloj lateksa. Napominjem da sam nabavio nekakav industrisjki lateks, pa sam ga dobio u običnoj plastičnoj flaši, tako da ne znam čije je proizvodnje... Za sušenje svakog sloja bilo je potrebno 12 sati. Morao sam ukupno da nanesem 4-5 slojeva. Kada se lateks osušio, nisam ga pomerao, već odmah preko njega nalio novi sloj gipsa, debljine 2-3 cm. Tek kada se i on stegao, okrenuo sam sve naopačke i izvadio model. Odlivci su ispadali identični... :palci_gore::palac_gore:

Postaviću par slika kao primer... :fotic:

Evo.... ;)

Nisam lepo uradio stranice pa mi se od stajanja malo pokrivilo, ali vidi se suština. Treba pustiti malo lateks sa strane kao što je to uradio kolega @Kameni na svom elementu :respect:



20191019_132648.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh