U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Didy

 
Osoblje foruma
No dobro sada, mislim da ovdje nije poenta u tome koji je stvarno model bio prvi nego to da se napokon skupila kriticna masa ljudi za nesto poduzeti na ovom polju i tu je kolega Branko samo dao potporu i naveo primjer da incijative ovakvog tipa na kraju mogu uroditi plodom.

Nisam niti na jednoj "strani" nego samo zelim da izbjegnemo nepotrebne prepirke i eventualne svadje. ne-ne
 

Vedi

Član foruma
Thommo kaže:
Slažem se, Didy! Na dopis možemo naslagati logotipe udruga, klubova i foruma, pa će izgledati još dojmljivije.

Vedi, Sky, wiggum, jeste li za to da pokrenemo inicijativu, da se javimo ACME tvornici emailom, ali i poštom, na službenu adresu?
Ja mogu napisati uvod, ali bi mi trebao neko ko je bolji znalac o putn. vagonima, za podatke o modelima koji bi bili najtraženiji na tržištu.

Trebalo bi prvo pričekati da vidimo koji budu sve JŽ UIC-Y vagoni izašli u prvoj seriji.
Nigdje ne piše da nebude vagona Zagrebačkog ŽTP-a.

A ako idemo već kreirati neki popis koje HŽ vagone bi mogli izbaciti (budući da su najavljeni samo JŽ i SŽ vagoni), po meni neizostavni model bi trebal biti sivo-plavi Bl, serije 20-70:

2aine5c.jpg

Rolf Wiemann/Railfaneurope

Doduše, vagon na slici je sa GOŠA-100 postoljima, no mogu biti i sa GOŠA-23 i li 26 postoljima (budući da takva postolja nisu najavljivana), isto serija 20-70 za koje već A.C.M.E. ima kalupe, također sa dvokanalnim grijanjem.

Ti vagoni su već gotovo 20 godina u unutarnjem i međunarodnom prometu, pa bi kao takvi bili interesantni i za međunarodno tržište, budući da su dugo vozili na vlakovima za München, Zürich, Prag, Ljubljanu, Beograd, Budimpeštu, Veneziu, Sarajevo, a i na nekima još uvijek voze.
 

Vedi

Član foruma
Drugi model koji bi bio zanimljiv, definitivno i za naše i za međunarodno tržište je vagon za spavanje WLl.

Kao takav je vozil na "Simplonu" za Genevu, "Lisinskom" za München, 414/415 za Zürich.

2s1skde.jpg


Po meni bi to bilo to.

Treba vidjeti još jedino ako A.C.M.E. izbaci i eventualno kušete, onda bi najprikladnije bojanje bilo tirkizno-bijelo, jer je tirkizno-bijelih kušeta bilo više od sivo-plavih:

2vmzldx.jpg

Rolf Wiemann/Railfaneurope

Opet su u igri Austrijsko, Švicarsko i Njemačko tržište.

Ovo najnovije bojanje bijelo-sivo po meni nebi trebalo raditi jer takvo bojanje se koristi svega 4 godine, a UIC-Y neklimatiziranih vagona je sve manje van države, pa bi bili promašaj na međunarodnom tržištu, prošli bi jedino kod nas.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Thommo kaže:
Slažem se, Didy! Na dopis možemo naslagati logotipe udruga, klubova i foruma, pa će izgledati još dojmljivije.
Vedi, Sky, wiggum, jeste li za to da pokrenemo inicijativu, da se javimo ACME tvornici emailom, ali i poštom, na službenu adresu?
Ja mogu napisati uvod, ali bi mi trebao neko ko je bolji znalac o putn. vagonima, za podatke o modelima koji bi bili najtraženiji na tržištu.
Naravno, da ću podržati i sudjelovati u bilo kakvoj inicijativi ovoga tipa! ;)
ACME za slijedeću godinu sigurno već ima okviran program što će ponuditi i vjerujem da će se i tu naći i naših modela! ;)
Mislim, da bi za početak prvi dopis trebao ići sa ciljem uspostave kontakta, pokazivanja organiziranog interesa za modelima sa ovoga područja (pod okriljem naših udruga i klubova),nuđenja eventualne buduće suradnje, bez nabrajanja želja koji bi sve to vagoni mogli doći u obzir! Pa da vidimo što će nam ACME odgovoriti! U dodatku ovih vagona koje je Vedi već spomenuo, ukoliko bi se uspostavila ovakva suradnja, danas-sutra bi se moglo razmišljati i o razvoju nekih potpuno novih modela! No, za sve to treba strpljenja! ;)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Jučer sam se čuo s Mariom, predsjednikom zagrebačkog KŽMZ-a. Oni su svakako ZA ovu inicijativu! :palac_gore:

Ja ću na sebe preuzeti napisati inicijalni dopis za uspostavljanje kontakta, naravno u suradnji sa svima tko želi pomoći, ili samo dati podršku.

Predlažem da u dogovorima za ovu "Inicijativu" pređemo na kontakt e-mailom, pa pišite na moj hobistički email: [email protected]
 

MrVirus

Poznati forumaš
pozdrav ekipi. čitajući ovu temu pala mi je na pamet jedna ideja, iako sumnjam da sam jedini, a to je da u ovo sve uključimo i kolege sa ostalih foruma u regiji. ipak govorimo o modelima jedne željeznice koja je prethodila današnjem stanju, a iz toga opet svi možemo izboriti i ostalo što nas zanima.
 

Branko

Član foruma
Thommo kaže:
Jučer sam se čuo s Mariom, predsjednikom zagrebačkog KŽMZ-a. Oni su svakako ZA ovu inicijativu! :palac_gore:

Ja ću na sebe preuzeti napisati inicijalni dopis za uspostavljanje kontakta, naravno u suradnji sa svima tko želi pomoći, ili samo dati podršku.

Predlažem da u dogovorima za ovu "Inicijativu" pređemo na kontakt e-mailom, pa pišite na moj hobistički email: [email protected]

Poštovani prijatelji malih željeznica.
Ako vam treba pomoč˙(direktni e-mail.... i ostalo) tu sam.

Branko
 

Izidor

Član foruma
Prvo svima pozdrav iz Slovenije,
več dugo pratim ovaj forum i oduševljen sam vašim postovima i znanjem oko domačih modela.

No sada, kako več svi znate došlo je mogučnost, da se nešto napravi i za vaše područje.

Dapače, za to treba modelarskima firmama pomoč - dovoljno potrebnih informacija, koje bi bile dosta veliki poticaj, da se napravi i neki model sa HŽ oznakama.
A tu je potrebno napomenuti i kritičnu masu ljudi u Hrvatskoj i drugdje (gde ta vozila voze), da bi se modeli izradili, odnosno kupili.

Što se ACME-a tiče, na dobrom je putu, da se napravi i poneki model sa HŽ oznakama.

Da bi se to napravilo, treba im štoviše informacija (toga na ovom forumu ima dosta).

Zato slobodno pišite na njihovu mail adresu : info @ acmetreni.com

ili direktno na adresu njihovog direktora :

Alessandro Buonopane : alessandro.buonopane @ acmetreni.com

Slobodno, možete pisati na engleskom, jer oni to vrlo dobro razumiju ( pa rade sa Kinezima).

Ako vama treba još nešto, samo recite.

Nadam se, da čete uspjeti i dobiti vrlo lepe modele sa HŽ oznakama.

Pozdrav iz Slovenije,

Izidor
 

NClight

Hybernated
Hvala Branku i Izidoru na podršci i informacijama :ples2: sigurno će nam trebati još poneki savjet ;)
Thommo će prirediti pismo namjere, a na nama ostalima je da pripremimo materijale ;)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Kratko ću se i ja uključiti u razvoj situacije.

Prvo, posebno mi je drago da i kolege slovenci daju ovoliku podršku kako moralnu, tako i konkretnu. To nam treba, ne samo radi modela, već i radi daljnjeg učvršćivanja odnosa, prvo u modelarskim klubovima i zajednicama a onda i šire.
Hrvatsko tržište je gladno "matičnih" modela. Pa pogledajte dokle idu cijene toliko osporavanog Roco H0 (1:100) putničkog vagona na ebay-u. I ne kupuju samo Hrvati...

Izgleda da je uistinu došlo vrijeme za ofenzivu prema proizvođačima s naše strane. ACME je povukao prvi potez i za nadati se da će se svi prvi vagoni dobro prodavati, jer samo to može biti garancija za ostale verzije. Ako to izostane, zabadaf nam želja i čežnja. ACME ima mogućnost da utrži dobru prodaju jer je prvi ozbiljnije zakoračio na tržište bivše Juge, a s modelima koji su interesantni i modelarima u inozemstvu. Izgleda da su ipak i sami uvidjeli tržišni (ako hoćete financijski) potencijal koji je već predugo neiskorišten. Na nama modelarima ostaje da pokažemo da su bili u pravu kad su riskirali ulaganje za naše tržište. To će im biti jasan znak i ohrabrenje da ponude i ostale modele-inačice. Ja to očekujem.

Svakako je važno da svi doprinesemo da bilo koji budući HŽ (ili JŽ, SŽ, ŽS, MŽ, ŽCG...) model bude čim točniji, a za to trebamo dobre kontakte i dobru logistiku. Pokazalo se da imamo jako puno korisnih informacija, potkrepljivih s fotografijama ili drugim dokumentima, a to pak je neprocjenjiva pomoć svakom proizvođaču modela. Jasno da od željezničkih uprava neće dobiti sve što im treba, ali tu smo onda mi na štihu, ali i proizvođač to mora znati.
zasigurno je to opsežan istraživački posao kojeg ne može odraditi jedan ili dva pojedinca, na kraju zajedno smo pametniji, pa će to iziskivati i neke žrtve, no na to moramo biti spremni.

I KAD se jednom pojavi HŽ Z1 vagon :D moramo biti spremni na kritike onih koji budu samo prigovarali, a u realizaciji nisu prstom mrdnuli. Na žalost, tako to ide. Samo se nadam da toga pametnovanja ne bu previše onda kad bu već kasno.

I na kraju, ako ikako mogu pomoći, stojim na usluzi....(engleski jezik mi je struka)

Gledam na početak ovog posta i mislim da se nisam samo kratko osvrnuo, ali hajd'...
 

Železničar

Poznati forumaš
Racunajte i na moju podrsku!
Jedino to sto vam ne mogu pomoci oko vagona ali mogu pomoci oko dizel i elektrolokomotiva, a mozda i nekih parnih. Rucno crtam crteze u 5:87 (ova razmera nije slucajno odabrana!) a oni koji su zainteresovani samo neka izvole.
Evo to odprilike ovako izgleda:



Pored ovog crteza 661-258 tu su isti ovakvi crtezi od 661-5, 662-0, 663-0, 664-0, 644-0, 645-0, 712-206/714-206 i 812-175/818-175. Za sad samo to ali cu se baciti na usavrsavanje i na druge popularne lokomotive kao 642, 643, 666, 441, 461, 442,...
Pozdrav,
Boris
 

Attachments

  • 661-258a.jpg
    661-258a.jpg
    81.4 KB · Pregleda: 160
  • 661-258b.jpg
    661-258b.jpg
    84.5 KB · Pregleda: 161
  • 661-258c.jpg
    661-258c.jpg
    85.5 KB · Pregleda: 162

Železničar

Poznati forumaš
Cudi me kako jos niko nije predlozio da se rade i X-1 vagoni, kada ACME ima kalupe za njih (FS, DB,...) pa sto ne pokrenemo inicijativu i za JZ X-1, koji bi tako dobro dosao kao i Gosa Y-1. Svi se nekako fokusirate na medjunarodne sastave ali nikome nije posebno stalo do unutrasnjih vozova. Mogu vam reci imam 2 661 i jednu 643 i stvarno bi dobro dosli X-1 za putnicke vozove. Mogli bi se uraditi Am, Bm, ABm, Dm,...
Heris je uradio Bcl koji kako cujem i nije 100% ali dobro, bolje je i to nego nista.
 

alsbgd

Član foruma
Bora Somborac kaže:
Cudi me kako jos niko nije predlozio da se rade i X-1 vagoni

Mislim da bi to bio cist promasaj... Zasto?

1. Zato sto ti vagoni nikada nisu napustali teritoriju SRJ!!!
Ispravite me ako gresim...

2. Zato sto oni ne predstavljaju SFRJ, vec SRJ, samim tim nabavljani
su sredinom 90-ih...

3. Nema ekonomske racunice da rade model samo za jednu drzavu...
Neko je napomenuo da ACME ne pravi modele JZ-a zato sto nas mnogo
vole, vec zato sto je zapad gladan za nasim modelima...

Pozz Igor!!!
 

Vedi

Član foruma
alsbgd kaže:
Bora Somborac kaže:
Cudi me kako jos niko nije predlozio da se rade i X-1 vagoni

Mislim da bi to bio cist promasaj... Zasto?

1. Zato sto ti vagoni nikada nisu napustali teritoriju SRJ!!!
Ispravite me ako gresim...

2. Zato sto oni ne predstavljaju SFRJ, vec SRJ, samim tim nabavljani
su sredinom 90-ih...

3. Nema ekonomske racunice da rade model samo za jednu drzavu...
Neko je napomenuo da ACME ne pravi modele JZ-a zato sto nas mnogo
vole, vec zato sto je zapad gladan za nasim modelima...

Pozz Igor!!!

To ja govorim od samog početka, treba biti jako oprezan pri odabiru modela vagona kao prijedlog, jer njima je jako važno tržište zapadne Europe, a ne Hrvatske, Srbije, Bosne i sl.
Njima je važno da se model prodaje, a ne da se napravi samo zato jer mi želimo da taj model postoji.

Zna se koje je tržište najjače, a to je Njemačka, Austrija, Švicarska, Italija, Francuska, zato su i u planu vagoni koji su bili u sedamdesetima i osamdesetima nezaobilazni na više vlakova u navedenim zemljama.

Zato sam i navel samo tri modela vagona koji bi se mogli prodavati (naravno, uz kalupe koji već A.C.M.E. ima), na ostalo zaboravite.
 

Stanley

Poznati forumaš
Za modelare u mnogim zemljama mogao bi biti zanimljiv vagon Goša X. Riječ je o ovom vagonu (snimio Ranko Bralić u Lipiku 2007., preuzeto sa foruma zeljeznice.net):


Kao vagon JŽ prometovao je krajem pedesetih i u prvoj polovici šezdesetih (možda i kasnije) u brojnim međunarodnim vlakovima. Konkretno se sjećam vagona Beograd - Basel, Beograd - Oostende i Beograd - Budapest (u njemu sam se vozio 1968. godine). Sasvim sigurno je bio u sastavu i brojnih drugih međunarodnih vlakova.
Ove vagone Goša je radila po poljskoj licenci, stoga valja pretpostaviti da su bili u voznom parku PKP, a koristio ih je i OSE/CEH.
Da se ne govori koliko su bili zastupljeni u sastavu brzih vlakova JŽ.
Molim, ovo je samo nabačeno kao ideja, da ne bi sad navalili s prevelikim željama.
 

Attachments

  • 8-LipikABl2.jpg
    8-LipikABl2.jpg
    135 KB · Pregleda: 118

Vedi

Član foruma
Stanley kaže:
Molim, ovo je samo nabačeno kao ideja, da ne bi sad navalili s prevelikim željama.

I ja sam naravno isto razmišljal o Gošinim UIC-X vagonima, oni su bili baš kak veliš redoviti mnogo godina vani, i ja bi bil jako sretan da imam modele UIC-X jednog dana, no stvar je u tome da netko treba naći cijeli vagon sa svim (po mogućnosti originalnim) dijelovima (ako još postoji uopće negdje), izmjeriti ga "glave do pete", prenijeti u nekom grafičkom programu u 2D, kasnije u 3D, pa naći dokumentaciju sa točnim oznakama, itd.

Inače, Stanley, ŽTO Skopje ih je koristilo (kušete) i čak do devedesete na Akropolisu i Hellasu. ;)
 

Stanley

Poznati forumaš
Mislim da je ovaj vagon u Lipiku jedini očuvani Goša X u Hrvatskoj.
Vagon je u lošem stanju, ali bi za nuždu mogao poslužiti kao uzorak. Svi natpisi su sačuvani (ili su bar bili 2007.).
Još nekoliko slika tog vagona. Preuzete su sa foruma zeljeznice.net, autor je Ranko Bralić osim posljednje koju je snimio Željko Halambek:






Napominjem da je zaštita prijelaza između vagona u originalu bila izvedena klasičnom ''harmonikom'' kao kod starijih vagona, da bi naknadno bila zamijenjena gumenim cijevima kao kod vagona Y. Time su djelomice izmijenjeni i malo produljeni krajevi vagona.
Pretpostavljam da bi u drugim krajevima ex-Yu (Srbija, BiH, možda Makedonija i Crna Gora) moglo biti još ovih vagona, izvan prometa ali u relativno pristojnom stanju pa bi mogli poslužiti kao uzorci.
P.S. Jest da ovo ne spada u epohu V, no kad se već govori o potencijalnoj proizvodnji ''domaćih'' modela...
 

Attachments

  • 7-LipikABl1.jpg
    7-LipikABl1.jpg
    123 KB · Pregleda: 96
  • j0901043tl1.jpg
    j0901043tl1.jpg
    121.1 KB · Pregleda: 95
  • j0901044im7.jpg
    j0901044im7.jpg
    179.3 KB · Pregleda: 96
  • P9010008.jpg
    P9010008.jpg
    113.2 KB · Pregleda: 95
  • 1 Halambek.jpg
    1 Halambek.jpg
    266.9 KB · Pregleda: 95

markez

Član foruma
Stanley kaže:
Pretpostavljam da bi u drugim krajevima ex-Yu (Srbija, BiH, možda Makedonija i Crna Gora) moglo biti još ovih vagona, izvan prometa ali u relativno pristojnom stanju pa bi mogli poslužiti kao uzorci.

Imas pravo Stanley. Tri poljaka se nalaze u BL. Fotke stare dve nedelje.
 

Attachments

  • JZ_ABm_50_72_31-26_400-7_sl3.jpg
    JZ_ABm_50_72_31-26_400-7_sl3.jpg
    94.3 KB · Pregleda: 74
  • JZ_ABm_50_72_31-26_400-7_sl2.jpg
    JZ_ABm_50_72_31-26_400-7_sl2.jpg
    85.3 KB · Pregleda: 74

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ovaj vagon zaista zasluži pažnju jer je bio u premnogim međunarudnim vlakovima pa i u unutrašnjom prometu :prof: Vjerojatno bi se isplatil za izradnju. Treba znati da se tu govori o izradnji i prodaji otprilike 1500 vagona ili još više. Zato su zanimljivi vagoni i lokse koji se mogu prodati u takvoj nakladi. Na žalost se neka Bosna express iako je zanimljiv i za modelare u ex SFRJ ne bi isplatil za izradnju nekoj veliki firmi. Ali pošto je model jednog vagona već razvijen i treba ga samo ofarbati, onda ako bi se našlo barem 150-200 potencialnih kupaca, onda bi možda išlo.
U svakom slućaju kod izrade nekog novog modela treba brinuti o:
  • potencialu prodaje, t.j. količina modela koja bi mogla biti prodata
  • dokumentaciji za izgradnju modela; tehnički nacrti, fotografije detajla tako unutrašnjosti kao i vanjskog izgleda iz svih mogućih uglova, posebna napomena su i detajli ispod vagona (kutije, žice...)
  • fotografije vanjskog i unutrašnjeg izgleda sa natpisima i njih pozicija, ako je moguće čak i tačne boje (RAL)...
Ako imate sve te informacije onda se može pristupiti ka izradnji modela. :citaj:

Evo toliko prije budete pisali na ACME. Sada možete ići tražiti stare fotke, ići u muzeje, možda do proizvođaća pravih vagona, u arhive ŽTP-a... *mudri*
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gorchi kaže:
U svakom slućaju kod izrade nekog novog modela treba brinuti o:
  • potencialu prodaje, t.j. količina modela koja bi mogla biti prodata
  • dokumentaciji za izgradnju modela; tehnički nacrti, fotografije detajla tako unutrašnjosti kao i vanjskog izgleda iz svih mogućih uglova, posebna napomena su i detajli ispod vagona (kutije, žice...)
  • fotografije vanjskog i unutrašnjeg izgleda sa natpisima i njih pozicija, ako je moguće čak i tačne boje (RAL)...
Ako imate sve te informacije onda se može pristupiti ka izradnji modela. :citaj:
Kad već ova tema kreće u smjeru potencijalnih modela, ukoliko bi se u neko buduće vrijeme uspjelo dobiti neku od firma za proizvodnju novih modela,
ovi bi vagoni svakako mogli ući u uži izbor, pošto bi mogli udovoljiti uvjetima iz Gorchijevog posta! ;):
HŽ Wlee: (Photo: Helmut Uttenthaler)

HŽ Bcee: (Photo: Ivo Gracanin)
 

Attachments

  • HZ WLee.jpg
    HZ WLee.jpg
    143.8 KB · Pregleda: 53
  • Bcee[1].jpg
    Bcee[1].jpg
    146.1 KB · Pregleda: 53

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh