Vagoni za čišćenje tračnica/pruge

Ćiro_bos

Član foruma
Namjeravam kupiti Roco Clean vagon za čišćenje pruge. Iako to nije neka velika investicija, želim čuti iskustva onih koji su ga prije nabavili i isprobali >:) . Koliko je djelotvoran? Koji je princip rada-čišćenja? Mora li ići sa posebnom lok, je li ga teško vući? Da li je djelotvoran i preko skretnica? Da li ima "radne i neradne" vožnje?
Pa navalite... :citaj:
Mislim kupiti ovaj, jer je potpuno isti tip vagona imao i ima ŽFBH i danas :hmmm .
 

Attachments

  • feb6_1.jpg
    feb6_1.jpg
    21 KB · Pregleda: 582

boki

Član foruma
Re: Vagon za čišćenje pruge

U klubu imamo takav vagon (ja mislim da je takav, u SŽ farbanju).
Ispod ima gumicu za čišćenje pruge na pločici koju 2 opruge pritišću prema dolje na prugu.
Ne čisti loše ali nije za "tvrdokornu" prljavštinu.

Postoje 2 problema s njim:
1. opruge su bile prejake i bez obzira na to što se mogu podešavati uvijek su toliko gurale da su dizale kotače sa pruge i vagon se ponašao kao da je super lagan. Na kraju smo skinuli opruge i sada gumica naliježe samo svojom težinom ali to je ok za lagano redovno održavanje.
2. gumica će zapeti za sve što strši između tračnica pa moraš paziti na putne prijelaze i slične stvari jer nema tolerancije

Ne treba posebna lokomotiva, uglavnom sve ga mogu vući. Skretnice dobro čisti ali ako ti jezičak strši malo prema gore može zapeti.

Nema neradne vožnje ali ako ti prolazi bez problema svagdje nema razloga da bude neradni.

Sve u svemu nije loše, ali još jednom, za redovito održavanje.
Uvališ ga u neku kompoziciju i vozi (ako prolazi svagdje).

Mudri ljudi su rekli da redovita vožnja najbolje čisti prugu ;)

boki
 

NClight

Hybernated
Re: Vagon za čišćenje pruge

Ja imam N Roco Clean i do sada mi se pokazao odličnim, boljim od nekih drugih riješenja (Fleischmannova loksica sa rotirajućim čistačima mokro/suho)
Isplati ga se nabaviti za čišćenje.
Jedino što mi se čini bolje je Tomix-ov vagon sa usisačem i mokrim/suhim čišćenjem (neznam dali ga rade u H0... mislim da ima nešto slično od drugih proizvođača) ali za njega valja izdvojiti 40-tak Eurića.

Roco Clean vagon i njihova gumica za ručno čišćenje su po meni najprihvatljivije riješenje koje ne košta mnogo. Samo ih treba redovito koristiti >:)
 

Schvabo

Novi član
Na netu sam pronašao specijalne vagone za čišćenje tračnica, pa me zanima na kojem principu to radi i kako.
Primijetio sam da neki imaju i nekakav rezervoar ( ako to nije stilska fora ).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo!
Nemam nekih iskustava oko toga ali možda češ na ovom linku dobiti čak i neku ideju ;)
Inaće imaš čuda jednih čistaća, od recimo RocoClean vagona koji ima samo spužvu za čiščenje pa do takvih vagona, koji imaju spužvu na motor i odsisavanje i naravno nisu baš jeftini. Ali sa ovom vagonom možeš očistiti ne samo tračnice nego i prah koji se nabire na njime. Evo jednog takvog ovdje, ako trebaš "Mercedesa" imaš takvog vagona-čistaća od Lux-Modellbau. A ako ima ko volje do samogradnje, evo prijedloga ;)
 

dvlase4

Poznati forumaš
EVO JEDNE IDEJE. PREPRAVLJENI JEDAN VAGON KOJI SLUŽI ZA ČIŠČENJE TRAČNICA. STVAR FUNKCIONIRA SUPER. NA TEŽU PLOČICU KOJA SLOBODNO VISI, STAVLJEN JE SAMOLJEPLJIVI FILC. NATOPI SE ALKOHOLOM I ČIŠČENJE MOŽE POČETI.LAKO SE PROMIJENI I IDEALNO JE ZA ČIŠČENJE NEPRISTUPAČNIH MJESTA NA MAKETI. MATICAMA JE UHVAČENO UNAKRSNO,DA BI SE MOGLO OČISTITI PRUGU NA MJESTIMA GDJE JE NAGIB.MATICAMA SE ISTO REGULIRA SLOBODNO PRITISKANJE FILCA NA TRAČNICE.MENI TO LJEPO RADI PA MISLIM DA ČE POMOČI I DRUGIMA.
 

Attachments

  • P3132092.JPG
    P3132092.JPG
    60.2 KB · Pregleda: 599
  • P3132093.JPG
    P3132093.JPG
    95.9 KB · Pregleda: 599
  • P3132087.JPG
    P3132087.JPG
    32.6 KB · Pregleda: 599
  • P3132088.JPG
    P3132088.JPG
    36.5 KB · Pregleda: 596
  • P3132089.JPG
    P3132089.JPG
    41.6 KB · Pregleda: 597
  • P3132090.JPG
    P3132090.JPG
    33.5 KB · Pregleda: 596
  • P3132091.JPG
    P3132091.JPG
    35.8 KB · Pregleda: 595
A

Anonymous

Guest
:ples2: :palci_gore: :palci_gore:

Pripremio sam nešto slično. Nadam se da će doživjeti upload ovaj vikend :molitva
 

vule

Poznati forumaš
nightrain kaže:
:ples2: :palci_gore: :palci_gore:

Pripremio sam nešto slično. Nadam se da će doživjeti upload ovaj vikend :molitva
to je to!moj isto sličan bom i slikal,u biti si isto mislimo i kemijamo u kučnoj radinosti :palci_gore: :ples2:
 

dvlase4

Poznati forumaš
IZMEĐU DOLJNJEG POSTOLJA VAGONA I PLOČICE, MOGU SE STAVITI MEKŠI FEDERI ALI ONDA TRAŽI I VEČU TEŽINU NA VAGONU RADI KOTAČA,DA ŠTO BOLJE LEŽE NA TRAČNICAMA. JEDNO I DRUGO RADI ODLIČNO.
 

keko

Poznati forumaš
Danas sam otišao na izlet do Ljubljane i pohodio Moko u Domžalama.
Maketu u H0 sam počastio s Rocovim vagonom za čišćenje i moram reći da smo ja, tračnice i lokse jako zadovoljni...
 

Attachments

  • DSC06425.JPG
    DSC06425.JPG
    276 KB · Pregleda: 311
  • DSC06421.JPG
    DSC06421.JPG
    280.6 KB · Pregleda: 308
  • DSC06420.JPG
    DSC06420.JPG
    248.9 KB · Pregleda: 306

keko

Poznati forumaš
Moja buduća maketa u N mjerilu imat će ovu čistačicu tračnica.
Radi se o Fleischmannovom modelu brusilice BR 740.
Kupio sam je jer je bila na sniženju. UVP je 149 eura, a ja sam je upiknuo za 99 eura.
U Fleischmannovom katalogu jesen/zima 2010 u ponudi je i u crvenom bojanju.

Model lijepo vozi i pri niskom naponu, a bogme i fino "brusi" tračnice.
 

Attachments

  • DSC06417.JPG
    DSC06417.JPG
    289.2 KB · Pregleda: 321
  • DSC06416.JPG
    DSC06416.JPG
    335 KB · Pregleda: 319
  • DSC06415.JPG
    DSC06415.JPG
    323.3 KB · Pregleda: 322
  • DSC06414.JPG
    DSC06414.JPG
    325.9 KB · Pregleda: 320
  • DSC06413.JPG
    DSC06413.JPG
    351.8 KB · Pregleda: 318

NClight

Hybernated
Re: DB stvarčice

Imam ti ja dvije ovakve, ali za zupčastu prugu... crvenu i zelenu, još pecam plavo-bijelu i ovu žutu ("skupi ih sve" >:) )
Inače, za ovo čudo ne postoji prototip iako jako sliči nekim loksama na švicarskim i njemačkim zupčanicama ali samo u par točaka - sve ostalo je fantazija (one koje sliče su na metarskom kolosjeku ili još užem) >:finger:
Ono što je super je to da je sva ispunjena olovom . za svoju veličinu ima popriličnu težinu!
 

keko

Poznati forumaš
Re: DB stvarčice

Al mala radi ko grom!!! :) Super je!
Sad kad sam malo pogledao prugu - vidim da ipak ona nešto i brusi (ili mi se možda čini).
 

NClight

Hybernated
Re: DB stvarčice

Ako ima na diskovima brusni papir tj. abraziv, onda brusi... što i nije najbolje riješenje, jer s vremenom ćeš uništiti prugu, pogotovo jezičke na skretnicama.
Dali si sa njom dobio dva diska sa filcom za čišćenje?
Filc je zgodniji jer ga natopiš alkoholom što je dovoljno za redovito čišćenje, a ne "pojede" tračnice. Uz to, abraziv ostavlja za sobom sitno smeće koje treba poslije počistiti.

U N-u imaš:
Roco-clean vagon (još ih se može naći po trgovinicama i na bayu),

NOCH "papučice" koje se vješaju na osovine (kao i za H0),

Tomix radi najbolju stvarčicu za mokro/suho čišćenje a ima i usisač ugrađen (pitao si na PP - BTW za DAPOL verziju istog vagona u H0 kažu da je bananica) jedino je zez što nije za minijaturne makete jer je malkice širi i ne podnosi radijuse ispod 220mm. Tomixa otkupljuju ameri, britanci a po novome i njemci/austrijanci i stavljaju svoj logo gore... za cca 45-50€ se dobije kompletno riješenje za redovito održavanje pruge. Mnogima skupo, no za veće makete neophodno po mom mišljenju.

Trix/Minitrix radi svoju verziju Rocovog vagona za čišćenje no nije baš vrhunski... još ostaje ručno čišćenje ili neki od preskupih vagona iz njemačkih radionica. :plaza:
 

keko

Poznati forumaš
Re: Lokomotiva za čišćenje pruge - Fleischmann N

Je, ima još neka dva diska u vrećici koju sam dobio s njom u kutiji. Koliko sam skužio dovoljan je samo jedan prelazak preko tračnica i sve čisto. Ne treba pretjerivat. A ove druge diskove ću probat ovih dana.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Lokomotiva za čišćenje pruge - Fleischmann N

Brusni papir se koristi samo ako su sine/skretnice duuuugo stajale po podrumima, tavanima i svim onim mestime gde im ustvari nije mesto
i ako su tamo nabasali 'rdju, prasinu ili ono zeleno (kako se na naskem to zove??)! :??:
Posle toga kad su vec sine jednom obrusene, nadalje se koristi "filc" koji uspesno otklanja prljavstinu koja nije talozena godinama.

Ne pitajte gde sam ovo procit'o, nemogu da se setim... *mudri*
 

Martin

Poznati forumaš
Re: Lokomotiva za čišćenje pruge - Fleischmann N

Pozdrav,

moze netko reci sto bi bilo dobro u H0. Mislim, neka lokomotiva, vagon, ili ima kakav komplet?

Mladen
 

NClight

Hybernated
Re: Lokomotiva za čišćenje pruge - Fleischmann N

Kod Tomixa je mali problem digitalizacija, ali ruku na srce, na onom Felix-ovom linku je tip seronja koji očekuje jednostavno utaknuti komad nečega i još jedan komad u to i da će raditi... bananica. Tu se treba malko potruditi i neće biti problema... malko ćemo prošnjofati netom ;) a mislim i da je Tomix u međuvremenu nabacio kit za digitalizaciju :??:

Za čišćenje imamo i temu u ČPP/FAQ dijelu foruma, tko želi nešto dodati - slobodno! ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh