Vagoni za denčane pošiljke

Stanley

Poznati forumaš
Stanley kaže:
Kad već spominjemo denčare, nije na odmet dodati još nešto na tu temu. Možda netko od forumaša dobije inspiraciju da si složi takav vlak.
...nas to ne bi trebalo spriječiti da dodamo ponešto novoga - ako se nađe. Od viška glava ne boli.
Ovu fotografiju dobio sam preko Facebooka od prijatelja koji je nekada bio prometnik. Na slici je denčar s lokomotivom JŽ 38 u kolodvoru Zemun 1964. godine:
38 Zemun.jpg

Prikladni vagoni mogu se nabaviti na tržištu modela. Jedino bi ih trebalo obojati u tamnozeleno i staviti odgovarajuće oznake. Za detalje me ne pitajte, jedino se sjećam da je pisalo ''Dom.st. Ljubljana-Moste''.
Što se tiče lokomotive, na čelo vlaka može se slobodno staviti i JŽ 33 (DB 52). Viđao sam ih na denčaru na pruzi Zagreb - Dugo Selo - Novska.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Modeli jednog 2. penzica

Odlicna fotka, pogotovu sto i 33-ka pase pri slaganju kompozicije.

A jel pasu i PIKO-vi JZ teretni vagoncici? Nisu zeleni, vec braon boje...
 

Stanley

Poznati forumaš
Re: Modeli jednog 2. penzica

Mon kaže:
A jel pasu i PIKO-vi JZ teretni vagoncici? Nisu zeleni, vec braon boje...
Zeleni su bili samo oni vagoni koji su bili međusobno spojeni ''harmonikama'' - na ovoj slici od drugog na dalje (prvi je bio u klasičnoj boji), a ne znam do kojeg jer se na fotografiji ne može baš dobro razabrati. Obično ih je u garnituri bilo 5-6, možda ponekad i više.
Podsjećam da dvije slike denčara imamo na stranicama 2 i 3 ove teme.
Ne znam na koje Pikove vagone misliš. Ako su obični, koji se samo dodaju u denčar, naravno da pašu.
A ako je i Piko izrađivao vagone s ''harmonikama'' (nisam ih imao prilike vidjeti) bilo bi dobro objaviti kakvu sliku. Na JŽ je bilo i denčara sa spojenim vagonima u klasičnoj crvenosmeđoj boji. Takvi su prestali voziti ranije od tamnozelenih, bili su manji (niži i kraći), a domicilni kolodvor je bio Ljubljana-Šiška.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Izvinjavam se ali pošto mi je izraz "denčar" potpuno nepoznat, htio bih pitati kaj je to? Mogu zamoliti za objašnjenje? :crvenilo: :crvenilo: :crvenilo:
 

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Izvinjavam se ali pošto mi je izraz "denčar" potpuno nepoznat, htio bih pitati kaj je to? Mogu zamoliti za objašnjenje? :crvenilo: :crvenilo: :crvenilo:

komadne pošiljke - Stückgut
http://de.wikipedia.org/wiki/St%C3%BCckgut

denčana roba (tur. Denk: zavežljaj), roba koja se u komadima predaje na otpremu željeznicom ili brodom, i to u težini manjoj od one za koju se prema tarifnom propisu plaća prijevozna pristojba
http://www.hrleksikon.info/definicija/dencana-roba.html

Leig_530601_front_01.jpg


33_475060169.jpg


Bild1.jpg
 

Davor

Veteran foruma
Denčana pošiljka je ona koja se predaje na prevoz po jednom tovarnom listu, čija težina ne sme preći pet tona i ne zahteva jedan vagon za isključivu upotrebu.
 

Stanley

Poznati forumaš
Vidim da su me, dok sam pisao ovaj post, već pretekla dvojica forumaških kolega ali od viška glava ne boli.
Denčar = brzovozni teretni vlak za prijevoz denčane ili komadne robe.
Izraz denčano, denčar… potječe od turske riječi denk (= zavežljaj).
Denčari su prometovali po magistralnim prugama ex-Yu, a mogli su se prepoznati po vagonima koji su bili tamnozelene boje i međusobno su bili spojeni takozvanim ''harmonikama'' radi lakšeg manipuliranja teretom. Uvijek su bili na čelu vlaka, a između njih i lokomotive nalazio se službeni vagon za vlakovođu i manevarsko osoblje. Uz to je denčar imao i vlastitu posadu za manipuliranje teretom (na slici iz Zemuna vidi se da je drugi vagon iza lokomotive, tj. prvi s harmonikom, imao prozor i dimnjak).
Denčar je bio namijenjen prije svega brzom prijevozu komadne robe (za što su služili vagoni s harmonikama), ali je prevozio i drugu brzovoznu robu u vagonima koji su dodavani garnituri. Bio je kraći od klasičnog teretnog vlaka i udaljenost od-do prelazio je većom brzinom.
Temeljna razlika između denčara i sabirno-manipulativnog vlaka bila je u vremenu bavljenja u usputnim kolodvorima za istovar/utovar. Denčar se zadržavao najkraće moguće vrijeme i nije obavljao manevar. Ukoliko je u nekom usputnom kolodvoru morao ostaviti vagon, tada ga je otkačio i samo gurnuo na sporedni kolosijek, a na mjesto istovara naknadno ga je postavljala lokomotiva sabirno-manipulativnog vlaka.
S obzirom da je otvorena posebna tema o denčaru nije na odmet postaviti i dvije već objavljene slike. Obje su snimljene šezdesetih godina.
Denčar Zagreb - Ljubljana s lokomotivom JŽ 29 u ranžirnom kolodvoru Borongaj:
1parnjaazg.jpg

Denčar Ljubljana - Zagreb s lokomotivom JŽ 10 nedaleko Zidanog Mosta u smjeru Zagreba:
10.jpg

A da ostanemo u okviru modelarstva evo i koliko-toliko prikladnog seta (Märklin H0). Tu bi se uz nešto prerade i bojanja u tamnozeleno, plus dodatak tri-četiri obična vagona, mogao složiti lijepi denčar:
Denčar.jpg
 

Davor

Veteran foruma
Stanley vrlo dragoceni podaci. :palac_gore:
Jel možeš još nešto da napišeš šta se uglavnom slalo denčanim vozovima?
Pretpostavljam da je i cena transporta bila veća?
 

Stanley

Poznati forumaš
Davor kaže:
Jel možeš još nešto da napišeš šta se uglavnom slalo denčanim vozovima?
Pretpostavljam da je i cena transporta bila veća?
Što se konkretno slalo nažalost ne znam, jer nisam nikada zavirio u zelene vagone. A što se prevozilo u ostalim vagonima dakako ne pamtim - previše davno je to bilo.
U svakom slučaju bilo je i zatvorenih i otvorenih vagona, a pretpostavljam da se prevozilo sve od dječjih pelena do traktora i kombajna, uz uvjet da pošiljatelj plati odgovarajuću cijenu (naravno veću).
Mogu samo navesti da smo mi našu tešku izviđačku opremu (šatori, kuhinja i slično) kod odlaska na taborovanje i povratka slali kao obične/sporovozne pošiljke. Od Zagreba do Šibenika i obratno, na primjer, to je putovalo 3-4 dana. Da smo slali denčarom stiglo bi idućeg jutra, ali nam je to bilo preskupo.
Nego, sjetio sam se da na forumu zeljeznice.net ima nekoliko fotografija vagona nekadašnjeg JŽ denčara koji i danas stoje u kolodvoru Sunja. Dakako da su u jadnom stanju, ali se još uvijek nazire kako su izgledali. Fotografije je 7. travnja 2012. snimio Ranko Bralić, na forumu seabral:
P4070729res.jpg
P4070734res.jpg
P4070743res.jpg



Da se malo osvrnemo i na modele. Na denčaru Zagreb - Ljubljana vidio sam najmanje jednom (vjerojatno i više puta) i lokomotivu JŽ 36. Kao DB 58 proizvodi je Rivarossi:
steam-locomotive-with-tender-dr-class-58-pr-g12-running-number-58-1040-3.jpg

Usput, ova tema je tek načeta jer je osim starog denčara s ''harmonikama'' bilo još brzih teretnih vlakova za prijevoz denčane ili komadne robe.
Još krajem šezdesetih ili početkom sedamdesetih godina tadašnje ŽTP Zagreb uvelo je u promet četiri brzovozna teretna vlaka koji su imali svoja imena, a rekonstruiram ih po sjećanju:
- Merkantili Express Zagreb - Split - Zagreb
- Hermes Express Zagreb - Rijeka - Zagreb
- Agraria Express Zagreb - Osijek - Zagreb
- Merkur Express Zagreb - Beograd - Zagreb (za ovo ime nisam 100% siguran)
Ovi vlakovi su naširoko reklamirani putem TV-spotova koji su se vrtjeli više puta dnevno, uključivo i elitni termin prije i poslije TV-dnevnika. Iz TV reklame ih i pamtim, a ''uživo'' nisam vidio ni jednog (vozili su noću, a ja sam tada imao pametnija posla ;) ). Za vagone mogu samo pretpostaviti da su bili tipa Gas i/ili Gbs.
Ti vlakovi nisu vozili dugo, ali je zanimljivo kako se željeznica u ono vrijeme pokušavala (iz)boriti za svoje mjesto na tržištu usluga prijevoza.
Osamdesetih godina tadašnje ŽG Ljubljana uvelo je brzovozni teretni vlak koji se zvao Nočni skok. Služio je za brzi prijevoz tereta na relaciji (ako dobro pamtim) Ljubljana - Zagreb - Beograd i obratno. Mislim da je vozio i na drugim prugama, ali točnih podataka se ne sjećam. Vjerujem da ima forumaša koji će me dopuniti, a po potrebi i ispraviti.
 
  • Like
Reactions: Mon

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
Fleischmann 5306 varijante
Fleischmannovi mi izgledaju bolje od Märklinovih jer imaju ''harmonike'', a ne one gumene... kako se to već zove, kao što ih imaju putnički vagoni.
Kod Märklina mi je nelogično da nude set od tobože 6 vagona, a zapravo je riječ o 3 seta po 2 vagona strpanih u jednu kutiju. Kada ih se posloži zajedno, to priliči denčaru kao kamionu gaće. Dakle, tu bi trebalo puno prerade.
Osobno, kada bih slagao denčar (za sada mi nije u planu) uzeo bih dva seta Fleischmann 5306 i spojio ih zrcalno. Pri tome bi trebalo ''iskemijati'' još jednu harmoniku. Tome bih dodao - nezavisno - službeni vagon i to u crveno-smeđoj boji JŽ, kao što je onaj na slici kod Zidanog Mosta na prethodnoj stranici.
Vagoni iz seta mogu se obojati tamnozeleno, a harmonike tamnosivo ili čak crno. Staviti odgovarajuće oznake, sve skupa malo ''postarati'' i tih 5 vagona već liče na denčara. Tome dodati još 4-5 teretnih vagona (epoha III, eventualno i IV), zatvorenih i otvorenih. Na jedan otvoreni ukrcati neki traktor, na drugi neke velike sanduke... ovisno o mašti. Sve skupa k'o grom za ljubitelje antikviteta.
 

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
nik kaže:
Fleischmann 5306 varijante
Fleischmannovi mi izgledaju bolje od Märklinovih jer imaju ''harmonike'', a ne one gumene... kako se to već zove, kao što ih imaju putnički vagoni.
Kod Märklina mi je nelogično da nude set od tobože 6 vagona, a zapravo je riječ o 3 seta po 2 vagona strpanih u jednu kutiju. Kada ih se posloži zajedno, to priliči denčaru kao kamionu gaće. Dakle, tu bi trebalo puno prerade.
Osobno, kada bih slagao denčar (za sada mi nije u planu) uzeo bih dva seta Fleischmann 5306 i spojio ih zrcalno. Pri tome bi trebalo ''iskemijati'' još jednu harmoniku. Tome bih dodao - nezavisno - službeni vagon i to u crveno-smeđoj boji JŽ, kao što je onaj na slici kod Zidanog Mosta na prethodnoj stranici.
Vagoni iz seta mogu se obojati tamnozeleno, a harmonike tamnosivo ili čak crno. Staviti odgovarajuće oznake, sve skupa malo ''postarati'' i tih 5 vagona već liče na denčara. Tome dodati još 4-5 teretnih vagona (epoha III, eventualno i IV), zatvorenih i otvorenih. Na jedan otvoreni ukrcati neki traktor, na drugi neke velike sanduke... ovisno o mašti. Sve skupa k'o grom za ljubitelje antikviteta.

A koje su to odgovarajuće oznake...? :??: :D :D

BTW koliko mogu vidjeti na slikama koje si postavio JŽ 'vagon denčar' se sastoji od 3 vagona spojena harmonikama pa onda eventualno još jednom ista takva grupa.

P.S. Märklin radi potpuno drugačiji tip vagona!

Gllmghs 37 (Gllmhs Leipzig) Leigeinheit Nachbauart
http://www.modellbahnfrokler.de/archiv/ ... ghs37.html
gsobild_36984.jpg


Isti taj tip je radio i Roco (stari model bez KKK)...
http://www.hagens-lokschuppen.de/ebay/V ... 7_6631.JPG

Kasnije se isti model pojavio kao Sachsenmodelle (čini mi se sa KKK).
/img]
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
A koje su to odgovarajuće oznake...? :??: :D :D
JŽ oznake - ako netko želi sastaviti takav vlak, te ima volje i namjere baviti se preradama do najsitnijih detalja. A što bi drugo?
Jedan detalj koji sam ja zapamtio već sam ranije spomenuo: ''Dom. st. Ljubljana-Moste''. Što ne znači da nije bilo i drugih domicilnih kolodvora.
I moram priznati da ne razumijem čemu iščuđavanje i čemu smajlići koji sugeriraju da sam izvalio nekakvu vanzemaljsku glupost.

BTW koliko mogu vidjeti na slikama koje si postavio JŽ 'vagon denčar' se sastoji od 3 vagona spojena harmonikama pa onda eventualno još jednom ista takva grupa.
''Vagon denčar'' je očito lapsus pri pisanju (riječ je naravno o vlaku). ... ''Denčar se sastoji od 3 vagona spojena harmonikama pa onda eventualno još jednom ista takva grupa'' - na kojim slikama si to vidio? Ona tri vagona-olupine u Sunji nisu denčar, već ostaci njegovih ostataka. Otkada tamo stoje, gdje su završili ostali vagoni, koliko ih je ukupno bilo u garnituri itd. može se, nažalost, samo nagađati.
Ja pamtim denčare s 5-6 spojenih vagona i to sam već napisao. Tako izgleda i na onoj slici gdje je vučen lokomotivom JŽ 10, a na slici iz Zemuna s lokomotivom JŽ 38 očito ih ima i više.
Naravno da sebe ne smatram nepogrešivim, pa ako imaš nekih drugih saznanja biti će mi drago da i ja pod stare dane saznam nešto novo.
 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Čuđenje i ostali smajlići u vezi oznaka nisu zbog toga što si napisao nego jer je ustanoviti koje je oznake taj vagon nekad imao danas skoro pa nemoguća misija... :S:

Zašto spominjem 3 vagona; pogledaj sliku iz Zemuna i vidjeti ćeš da su u stvari iza službenog 2 grupe po 3 vagona a ne grupa od 6, vidi se po dimnjacima na službenim odjeljcima kao i velikim bočnim prozorima istih. A u Sunji je isto 3-djelni pa zaključujem da duljih nije niti bilo a niti bi jedna 'posada' mogla opsluživati tako dugačku grupu.
 

Stanley

Poznati forumaš
Ma sve je O.K., znao sam ja da ćemo se brzo usuglasiti u interesu ove teme, a novih saznanja nikada dosta. ;)
Nego, iz putopisa forumaškog kolege seabrala sa zeljeznice.net iskopao sam još neke detalje o vagonima denčara u Sunji. Najprije tri dodatne fotografije.
Podaci koji se vide odnose se na prenamjenu vagona (o tome više na kraju posta):
P4070735res.jpg

Harmonike su odavno nestale:
P4070736res.jpg

Pripadnost ex-ŽTP:
P4070738res.jpg

Na kraju dodajem i tekst koji je u putopis stavio forumaš gordana357, inače umirovljeni željezničar i nekada prometnik u Sunji. I tu se može naći zanimljivih dopunskih podataka:
''Postojao je denčar sa tim vagonima magacinima sa mjehovima na relaciji Ljubljana - Skoplje - Ljubljana. Po starom označavanju vlakova na JŽ nosio je oznaku Lasta 1/Lasta 2, a po novom (po Up. 54) broj 54003/54002 i vozio je sve do 1977. Vagoni su bili dom.st. Ljubljana Moste. Postojao je još jedan na relaciji Zagreb Ist. kol. - Split - Zagreb Ist. Kol. (via: Sunja - Bihać). Ovi vagoni što su uslikani u Sunji su upravo od garniture tog vlaka, a dom.st. im je bila Zagreb Ist. kol. Kako su oni završili u Sunji? Kad je 26./27.06.1978. pušten u rad Zagreb RK tad je Sunja prestala da bude ranžirna stanica i ložionica Sunja više nije služila svrsi obrta lokomotiva (dom. Bihać, Prijedor, Banja Luka, Zagreb). Tad je u Sunji u krugu ložionice oformljeno stovarište rezervnih djelova i materijala za KM u sastavu ETS Zagreb. Kompletna hala ložionice je bila puna rez. dijelova, a vani su bili portali i konzole svih vrsta. Ta garnitura bivšeg denčara… dati su za potrebe ETS i dovučeni u krug ložionice Sunja i upotrebljeni su kao magacini rez. dijelova za KM (sitni djelovi tipa sklopke i razno.)''
 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Jel ta grupa u Sunji još čitava ili je u međuvremenu 'nestala'?

Inače na slici sa oznakama se vide one iz ep.IV a ispod proviruju one iz ep.III...
 

Stanley

Poznati forumaš
Fotografije su snimljene prije osam mjeseci, pa postoji vjerojatnost da su vagoni još na istom mjestu. Nisu baš atraktivni za ''skupljače sekundarnih sirovina''.
 

mali.paja

Član foruma
Stanley kaže:
Osamdesetih godina tadašnje ŽG Ljubljana uvelo je brzovozni teretni vlak koji se zvao Nočni skok. Služio je za brzi prijevoz tereta na relaciji (ako dobro pamtim) Ljubljana - Zagreb - Beograd i obratno. Mislim da je vozio i na drugim prugama, ali točnih podataka se ne sjećam. Vjerujem da ima forumaša koji će me dopuniti, a po potrebi i ispraviti.
Malo sam nešto pisao o tim vlakovima na drugom forumu. Osim Laste (54002 Bg-Lj/54003 Lj-Bg) postojala je Lasta Ploče-Vinkovci i obratno. Pretpostavljam da ih je bilo i na drugim relacijama. Ova iz Lj za Bg se najduže zadržala. U ZGK je vlak imao preradu. Išao je sa voznom lokomotivom na magazin.
Postojala su samo dva noćna skoka. Prvi je bio Ljubljana-Beograd, 50113. U povratku je nosio broj 80002. Prerada vlaka je bila u Sevnici, ZRK i Vinkovci. U Sevnici je samo uzimao vagone. To je bio dosta lagan i kratak vlak. Za Beograd, 50113 je vozio redovito. Rijetko je kad otkazivan. Iz Beograda se na prste jedne ruke moglo nabrojati koliko je puta vozio. Kasnije se pojavio još vlak 50115, Ljubljana-Sarajevo. On nije išao preko ZRK nego preko Glavnog kolodvora. Imao je preradu u Sevnici. Za drugo se ne bi mogao sjetiti. Isto je bio kratak. U Sevnici je uzimao vagone. To su najčešće bili vagoni tovareni sa RADENSKOM. U Pločama je Radenska imala svoje veliko skladište. Vlak je često puta znao uzimati vagone u Zapadnom kolodvoru. Znali smo otpremati betonsko željezo u kolutovima za Zenicu. Vagoni bi bili tovareni u Konjšćini. Koja je to tada logika i trgovina bila ni danas ne kužim. Jedan mali OT. Moj šogor je radio nekad u Ferimportu. Iz Šibenika je došao šleper natovaren sa aluminijem. Samo su vozaču dali nove papire i aluminij je otpremljen za Split? Tko zna, možda je i to jedan od razloga propasti Ferimporta? No vratimo se mi našim vlakovima. Iz Sarajeva je vlak nosio broj 70070. Nije vozio rijetko, ali ni prečesto. Uglavnom nije vozio bruto koje je bilo namjenjeno za njega. Znao je kasniti i preko jednog dana. Uglavnom bi vozio GOLFOVE iz Vogošće za prijelaz Jesenice.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh