Weathering - postarivanje modela

nik

Veteran foruma
Tračnice su im zapravo flexice
Da ali oni to nisu tako zamislili...
1688_1_tru00213_2.jpg

https://www.super-hobby.com/products/German-Railway-Track-Set.html
 

matt

Član foruma
Malo slikica nedavnih radova dok ne napravim temu o izradi nove makete ;)
Radi se o betonskom kraju pruge koji će doć na jedan slabo korišteni kolosijek.
Nije slikano na maketi zbog trenutno neadekvatne rasvijete da bi slike ispale prihvatljive. Uskoro više...1590659627727_0_20200519_153805_compress6.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Matt možeš malo obrazložiti ovu prugu? H0? Jel su pravi drveni pragovi ... Ovo zbilja izgleda natur, samo fali još onaj tanak lim na krajevima pragova pa ajde moguče one značke sa godinom pripreme :D
 

matt

Član foruma
Matt možeš malo obrazložiti ovu prugu? H0? Jel su pravi drveni pragovi ... Ovo zbilja izgleda natur, samo fali još onaj tanak lim na krajevima pragova pa ajde moguče one značke sa godinom pripreme :D
Sad kad sam malo vremena od odmora ulovio mogu koju riječ napisat ;)
Pruga je H0, sve je krenulo sa nekom idejom da napravim jedan slijepi kolosijek koji jelte nije baš održavan...za vrijeme ove takozvane koronakrize sam htio isprobat neke metode viđene po internetu za weathering drva i pragova... korišteni su večinom plastični Roco pragovi koji su napravljeni da izgledaju ko drveni, tu i tamo je koji baš drveni, jer se lakše obrađuje da izgleda uništeno.20200514_113246_compress82.jpg20200514_113241_compress86.jpg20200514_113238_compress63.jpg
Ovo je rezultat tog pokušaja koji mi se svidio toliko da sam ga odlučio na maketu stavit ;)
U tom stilu sam nastavio dalje, puno je pragova u međuvremenu obrađeno i "uništeno"... slike će bit kroz koji dan kad se vratim sa godišnjeg i uspijem poslikat pod pravim svijetlom ;)
 

matt

Član foruma
Najuvjerljivija pruga do sada. Jedna nova razina. Matej koliko cca vremena po pragu za ovaj hiperrealizam?

.... I nemoj sad udariti po prečicama.

Puno hvala kolega Kameni ;)
E sada ovisno o materijalu i stanju samog praga, u principu radim tri komada odjednom i za njih mi treba između pola sata i 45 minuta. U početku kada sam još isprobavao tehnike je dulje trebalo, ali kad sam ušao u štos je krenilu brže :)
20200823_212846_compress27.jpg
Ovo su Rocovi plastični pragovi, odrezane su kopče za šine i izbrušen je prag u potpunosti, onda su kombinacijom fine oštrice pile i oštrog alata za graviranje napravljeni godovi. Zatim bušim male rupe na mjestu gdje dolazi Weinertove mesimgane pričvrsne kopče za šine. Nakon toga prag drybrusham raznim tonovima sive boje (light gray, yellow gray, brown gray). Pričvrsni materijal prvo farbam sa Tamiya Red Brown, na to drybrusham Burnt Umber i MMediumRust po potrebi i sviđanju ;)
20200823_213741_compress13.jpg20200823_212927_compress97.jpg
Za ove pragove je postupak u principu isti samo na neke dodam još i zelenilo u pukotine za malo boje i raznolikosti.
Naravno kada budem prugu "šodrao" ću dobiti tu raznolikost (i dodat ću još zelenila) jer se radi o djelomično demontiranom kolosijelu.
20200823_213635_compress22.jpg
Ovi pragovi su, radi lakše obrade, rađeni od drva te su oni prije, na samom početku navedenih postupaka, obojani tamnosmeđom bojom + Burnt Umberom u godovima zbog dobivanja dubine.
Hvala na kraju kolegi @Domagoj na ecanju ravnih pločica pričvrsnog materijala.
 

matt

Član foruma
Kad sam tu počeo da nastavim. Ipak se radi o weatheriranom objektu ;)
Radi se o Auhagenovom kitu 11382, meni će na maketi predstavljati napuštenu kućicu korištenu za obsluživanje cestovnog pružnog prijelaza. Kućica je prefarbana, naneseni su ostaci i radim interijer, a sve je rađeno po referentnoj slici iz bivšeg DDR-a. Objekt još nije gotov, treba tu napraviti krov, završiti interijer, ali o tome kada bude napravljeno :)20201223_235207_resized(1)_compress16.jpg20201223_235708_compress45.jpg20201223_235207_compress71.jpg
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh