Zglajzani kolski park

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Za ljubitelje padobranaca idealan u prvoj polovici 70-tih na liniji Ostende (kako to gordo zvuči) - Split (kako to nedostižno u korona-vremenima djeluje) je neki belgijaner. Podmukli SNCB nije birao u nizu svojih generacija putničkih vagona veće brojeve od 1, tj. najčešće je slao I-1 tip, kojeg još uvijek nema na tržištu. Čak ni autor knjige o TB-u (slovna oznaka Tauern express, još od vremena kad se trasa protezala do Atene) iz plemena Sölch nevoljko bi stavio I-2 u kurseve tog ali i drugih vlakova koji su pokretani iz Belgije. Da, ipak francuski reporter J-C Roca u francuskom časopisu La Vie du Rail (broj je iz aprila 1976.) ubacio je u kadar sa pristojne točke osmatranja postaje Otoče kako hita brzi ekspres u zimsko doba sa ekstraordinarnim A vagonom klase I-2. Naime, pretumbavanjem klasa 1956. taj izvorni AB I-2 postao je čista 1 klasa. Vjerovatno je nešto zakazalo u Ostendu pa je ubačen umjesto ABm JŽ-Zg, i to baš taj I-2, koji je 1964. dobio aluminijske prozore, a UIC numeraciju 1969. godine.
Na temi sastava Tauern express na ovom forumu Stanley je prepričao svoja sjećanja na I-1 belgijanere na proputovanju poč. 70-tih kroz Zagreb, jer TB je bio noćni vlak na relaciji Zagreb-Split. Kako je vučen ličkom prugom, umjesto đurica u zimsko ali i snježno doma ca. 1971. vukle su i parne lokomotive serije 33, regrutirane iz Siska npr., a bilo je i problema s održavanjem voznog vremena na taj način. Inače do sada nisam naišao (EWP 1970-71) i STU 1973-74) da je SNCB redovito davao kurseve za taj vlak.
U svakom slučaju I-2 nije karakterističan za naše linije (naročito u 50-tim do 1962. (tada veza iz Belgije na nekoliko godina zamire zbog supstitucije sa holandeskim vlakom Austrija-expressom iz Hoek v. itd.- tko ga stavi u sastav ide prijava za modelarsko-željeznički delikt), ali fotografija pokazuje da ga je bilo. Slijede daljnji informativni razgovori, kokošje čeprkanje da se ovaj vagon dovede u kontekst istine jednog prošlog doba.

PS ima li tko kakvu vagicu da vidimo koliko ima plastike u tom modelu vagona?

View attachment 112959View attachment 112960
Kad smo kod belgijskih I2 vagona, doduše na slici se radi o vremenskom periodu s kraja '80-ih, uslikana u Munchenu, kompozicija posebnog vlaka, pravac Istanbul (autor fotografije Peter Roding):

Sonderzug der nach Istanbul.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Jedan "#budimo odgovorni" novitet kao doza ispunjavanja sastava TEEM i drugi brzovoznih kompozicija IVa epohe - opet demižonka francuska, barem jednom omočena makedonskim vinom (rinfuza naravno), u preradi table s podacima Danijel Likar, a izvorno komplet dve cisterne iz III. epohe. Izvor je već poznati "TEEM sastav 1975." iza objektiva njemačke filmske ekipe.DSC_0006.JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Dug se mora vratiti pa makar i u originalnoj epohi - evo i druge Ermewa cisterne iz tog seta WB-106, koja je ostala u originalnoj epohi III., za kompoziciju opskrbe antialkoholičara.11. SNCF SCwf ERMEWA (REE models, WB-106-1).JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Prilog transportu školjki fićeka za Crvenu zastavu, prema fotografiji snimljenoj u Zagrebu, prerada Wiking modela - Dražen Bijelić. Originalno model Fleischmann 5230K imao je male rezervoare za pivo.DB BTms33 fićeki školjke.JPGriginalno
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Da prekinem ovo sparno (ne)vreme, kad nebeski ritter je popodnevni gewitter, idealna je E vagon sa krovom. U Zagorju čest od MAV. Za planiranu kompoziciju iz druge polovice 70-tih.DSC_0214.JPGDSC_0220.JPG4. MAV Tcs (Klein Modellbahn 3265).JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Sledeči je jeden zmazanec, neče se prati a kaj morem kad jer moj. Mogu to biti i ledična* kola među smeđom elegancijom klasične boje. Ovakav-kakav i uklapa se u boje teretnjaka. Koštal me 20 deka nerva al ne da bude čist nego da ga uprljam. Pa nek se fali da je videl Engleze. 7. SNCB Icefs engl.profil drveni (LS Models iz seta 32 102-1) - IV. epoha.JPG
*nema veze s ledom, ali i u braku lako se dođe na led, tanki led itd.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ni ovaj se neće prati - ako bi' bu zaželio pakla, nek ne bude tamo vruće, samo čisto i uredno.
Makar, pod konec 60-tih godina za neku međunarodnu kompoziciju ti drvenjaki bili su na zalazu trčanja pa i treba da budu tak'i. DB kola dana na korištenje društvu Interfrigo, zar ne? Teret? Dal repa i šargarepa, ma ne. Svinjske polovice viseće. Režim "S" pa mora i u TEEM.6. DB .Ichs-v 01 80 816 2017-3  (Klein Modellbahn 3205).JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Čađav sam u duši ako je imam, a onda barem u crnoj đigerici. Na naglo, lagana vatrica, zdinstan luk prije toga.
Naprosto željeznica je to od mene napravila.... Baš da su svi čisti i uredni, nije to to.
Ovaj vagon sam kupil preko ovog foruma od našeg člana, koliko se sjećam. Malo je bio i oštećen pa ljepše izgleda (sur)realno postaran. Tad nije bilo korone niti grafit-viroze. Sada je s KKK šasijom. JŽ Gdv 189898 špic-vagon, Piko 5-6448-110.JPG
 

nik

Veteran foruma
Čađav sam u duši ako je imam, a onda barem u crnoj đigerici. Na naglo, lagana vatrica, zdinstan luk prije toga.
Naprosto željeznica je to od mene napravila.... Baš da su svi čisti i uredni, nije to to.
Ovaj vagon sam kupil preko ovog foruma od našeg člana, koliko se sjećam. Malo je bio i oštećen pa ljepše izgleda (sur)realno postaran. Tad nije bilo korone niti grafit-viroze. Sada je s KKK šasijom. View attachment 115132
Ta šasija ne valja. To je njemački tip. Ti trebaš talijansku šasiju.

Piko original (njemačka šasija).
Piko original.JPG

Talijanska šasija (klizni ležaji).
klizni ležaji.JPG
Ovdje još nisu montirane kočione papuče.

Talijanska šasija (kotrljajući ležaji).
kotrljajući ležaji.JPG

Talijanske šasije su od TTM kitova, bez izmjena.

ACME model (za usporedbu).
acme40130n.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ja ništa ne trebam osim da se igram. Moja igra nije infektivna, a onaj tko je prvi uočio da ACME širi infekciju sa GOŠA kušetom za CEH zbog niskog krova, mogao je otkupiti cijelu seriju i mirne duše reći u stilu: spasio sam čovječanstvo od korone. Apropo špičastog vagona, nek se nitko na njega ne našpranji, samo sam spašavao prastari model da bude za...igru. Sugestije i kritike ljepše bi bilo na p.p.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Smijem li ovo belo čudo (nije vozilo čez beli Zagreb grad) objaviti? Kritike mjesta, vremena i radnje molim da pošaljete na pp. (ovo je izgenerirana poruka). Da mi se ne upropasti tema, jer jedan ovaj belać je ko i nijedan, ali ipak ću govoriti ću-ću i pravni nasljednici CIWIL-a neće se buniti da me zbog smanjene ubrojivosti.... jedan Wl + ja lokomotiva..... Ne pitajte me koji kuplung imam.. za imati primjerak LS Models je najbolja nota je bank-nota kuplung! A vlasnici licence ubiru i zagarantirani minimalni prihod od produkcije LS Modelsa.... ah ta je igra je biznis!
Tko bi iz daljine gledao i s dipotirijom a nema đozluke na nosu, mislio bi: Ah, još jedna hladnjača.
Ipak, prije bi se reklo da je to izotermno luksuzno mjesto za dremuckanje u zemlji mumija i piramida te pokoje sfinge.
DSC_0038.JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Nadam se da previše ne grešim.... u korona cajtima rabotati na utovaru probnog tramvaja iz vremena 1975., na DB platou s rungama, da se skoristi udruženi rad tare na putu Beograd-Zagreb ili obratno. Reklame na tramvaju samo s jedne strane. Beogradski ČKD sa uspjehom isproban u Zagrebu. Prva serija stigla u Zagreb 1976., ali to je već druga modelarska priča. Tramvaj se drži platoa pomoću magneta. Sklapanje tramvaja i kolor - Dražen Bijelić, a natpisi reklame Danijel Likar. Financministar: dopušteni minus na tekućem računu...DSC_0020.JPG
 

nik

Veteran foruma
Nadam se da previše ne grešim.... u korona cajtima rabotati na utovaru probnog tramvaja iz vremena 1975., na DB platou s rungama, da se skoristi udruženi rad tare na putu Beograd-Zagreb ili obratno. Reklame na tramvaju samo s jedne strane. Beogradski ČKD sa uspjehom isproban u Zagrebu. Prva serija stigla u Zagreb 1976., ali to je već druga modelarska priča. Tramvaj se drži platoa pomoću magneta. Sklapanje tramvaja i kolor - Dražen Bijelić, a natpisi reklame Danijel Likar. Financministar: dopušteni minus na tekućem računu...View attachment 116914
Beograd-Zagreb teoretski moguće ali Zagreb-Beograd nikako. Strani teretni vagoni su se u domaćem prometu mogli koristiti samo u smjeru povrata u domicil. Obratno ne.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
HŽ je bio moja prva tema, za V. epohu i jedina osim eventualno SŽ-a. Tada sam počeo kopati u retrovizor i, na sreću nisam došao do I. epohe. Jer bio bih zakopan u puste decenije gdje je sve na prvu nepoznato a malo je i modela. Preko pok. Darka W. upoznao sam i pok. Željka Sestrića, na čiji je prijedlog prefarban ovaj model prije nego je oficijelno se pojavio tvornički od još uvijek malobrojnih postjugoslavenskih modela. A HŽ modeli su i tako velika manjina u asortimanu proizvođača. HŽ Eanoss-z prerada Märklin 00757-04.JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Još jedan povratak u petu. Naravno ne brzinu jer otkako je uvedena i šesta brzina, nije fora. Ali domaći suvremeni model uvijek dobro naiđe. U doba prerade nije bilo Roco-modela s kojim je pregazio svečano obećanje da neće raditi modele jugoslavenske i postjugoslevenske. Malo otkriće koje je stajalo u prozirnoj Train safe tubi, drugi iz serije prerade Marklinovog vagona u produkciji pok. Željka Sestrića ZES-a.DSC_0034.JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
I njegov pandan, Eas-z kupljen u više komada svojedobno dok je firma Klein Modellbah postojala. Nažalost, jer bili su skromni i solidni proizvođač zanimljivih modela, pa i onih prema našim "klaupima."DSC_0056.JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
I njihov mlađi brat E, kojeg su laboratoriji napretka novo-osnovanog HŽ-a po ubrzanom postupku poslali u staro željezo kao neperspektivne zbog omjera tare i nosivosti, ovdje izvedba sa binom, na kojoj je davnih dana, od kraja 50-tih ili poč. 60-tih stajala metalna kočničarnica.DSC_0069.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh