Zglajzani kolski park

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ima još toga: za početak švicarci...nisu s kamatama kao kak se zove ta kreditna linija sa beskonačnim sudskim epilogom. Ovi prastari iz Švice su došli da obogate vozni park HŽP, kao što je i samo poduzeće bilo obogaćeno novim ljudima. A ideje su pristizale sam od sebe, izvana, da se riješe stare krame. Kasnije će u ratu stići i bordo Šveđani bez Inge, kao i vagoni lijekova s pređenim rokom trajanja...
Fleischmann je gotovo identičan našem tipu, ovdje u preradi ŽES, sekundarnom i zadnjem bojanju do kasacije.HŽ Bt 50 78 20 17 001-1 exSBB (prerada ZES-Fleischmann 5939).jpgHŽ Bt 50 78 20 17 004-2 exSBB (prerada ZES-Fleischmann 5939).jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Još jedna teretna kola, očito vakcina protiv cinkove kuge još je aktivna jer se relativno dugačak nije izvitoperio kao da je u nekoj atletskoj disciplini. Sa kontejnerom, sve u izvedbi pokojnog Željka. Inače u originalu SŽ.1.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
još jedan proizvod iz radionice pok. Željka Sestrića - nanjušio je da Kgs Electrotrena paše anšem Kgs, a ja sam u to doma putovao za Espanju, i dobila se ova prerada, zbog objektiva mobitela izgleda malo slomljeno:HŽ Kgs-z (Electrotren 1569K).jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Nije se niti mogao pohvaliti da ima Saadkms-z, kad ima Saadmks-z. :hihihi:
Ali moram pohvaliti da je za ono vrijeme, kad je ta prerada vjerojatno rađena, HŽ logo sasvim lijepo ispao (možda malo prevelik, ali to je sve sasvim ok). Dosta je tih prerada iz onog vremena viđeno, HŽ logo je dosta loše bio izvučen. Ipak nam je logo nekak prva etiketa na modelu, koja nam kod tih braon teretnjaka odmah zapne za oko.
@zglajzan , lijepo, lijepo... dosta HŽ voznog parka, baš si me iznenadio..:)
Nego, jel' ti ovaj HŽ Rola jedini model, ili ih imaš još? A, prsne grede na modelu; prerađene u HŽ, ili su ostale original Marklin netaknute?
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Već sam negdje prikazao preradu u domaću cisternu INA, iz jeftinih Eletrotren modela, pašeju po dužini i lojtri od fronte vagona, najbliže našem modelu. Željko Sestrić je svojedobno napravio tri prerade i zmazao ih, jer sam tako htio. Ostala mi je i uspomena na sinčića koji je malo viši od stola makete pokazivao na zmazanoću i govorio: to ce mama ocistiti. A tada je znao za i stojovodju i pauntogaf. Teško je napisati govor minijature s karakterom, kako se opisuju djeca koja će odrasti. Ako tko vidi 1001 ne priču za laku noć nego grešku na modelu, nek to ostavi za sebe, jer znam sve greške i svoje makete, a to me i sjeća na prve početke mojih domaćih modela - tada me zanimala HŽ era. Mjesta gdje samo kod Darka W. upoznao Željka S., isto tako nema kao i njih dvoje...HŽ Zas-z 33 78 796 0 151-2 (ZES-Electrotren 5866).jpgHŽ Zas-z 33 78 796 0 151-2 (ZES-Electrotren 5873K).jpgHŽ Zas-z 33 78 796 0 151-2 (ZES-Electrotren 5865K).jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Opet tonem u neke druge epohe, za teretnjak iz 50-tih, odredište VWT-ajnc ili Juga ili dalje na Istok. Dal da stavim stupce?, bilo bi da da, ali opet vidio sam fotke i Stuttgart vagona iz tog doba bez runga, kao i vjerovatno češće da budu oni sa metalnim niskim stranicama.
unnamed(12).jpgunnamed(12).jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Mala razbribriga za vikend na način godine sedamdeset i neke - mogli bi i fićeki crveni se pridružiti crvenim stojadinima... Lakirerske šprice Zavoda Crvene zastave trošile su crvenu boju dok je ima. Druga runda biće bela ali to ne znači predaju u motorizaciji Juge. Stojadine sastavio i obradio Dražen69, a meka uspavanka ovom modelu je kutija stiropor od Marklin-kompleta koji ima predviđen prostor i za odlaganje automobila.
Tko se i verbalno deliktira u vezi ovoga, slijedi stanica. Naravno ne teretna s rampom za istovar nego milicijska.
DB Laaes541 21 80 433 3261-6+Zastava 101 (Klein Modellbahn 3526+Večernik model 1650).jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Još jedno mezimče iz historijata prevoza g(l)anc novih kola. Prvo da se zahvalim kolegi s foruma Duro iz Maribora koji mi je ponudio ovaj grumen zlata modelarstva, 101 auteke i auto-vagon u zakupu za potrebe Crvene zastave. Donio sam odluku da će i taj vagon ići u kutiju Marklina koji je za setove sa autičima predvidio i male rupice u stiroporu za njih, pa mi je to optimalno skladištenje i vagona i tereta. Sve je isto k'o i na fotografiji prije, samo je ovdje Dražen69 Bijelić osmislio i vozilo nemoć-pomoć-informacije na cestama. To bi mogao biti bilo koji AMSJ član, ali kako nemam dekala sad je to primjeren bez natpisa model u transportu.
Dal je bilo na tom tipu 5 kola u nizu? Na mnogim fotkama se baš tako vide ukrcani... jer to je ipak stariji tip DB vagona, dok u 70-tih je bilo i domaćeg troosovinca koji je imao tovaranje koliko ih više stane.
Možda ljubiteljima jajca (ab) ovo bude sličilo na kombinaciju "žutanjki i belanjki".
NS Laes 21 84 044 4049-5P  S.I.T.V.A.-Zavod Crvena zastava (Exact Train EX20028).jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Dok ovo pišem nisam u morgenroku, a niti ne pišem o flajšvagenu. Stanje OeBB kraj 50-tih i većina 60-tih: modernizirani šircenvagen na stalnim lutanjima na nekom od dnevnih veza Beča sa Jugoslavijom ili na noćnom Balkan-expressu. Obavezni "mali kratki" na bifeu na Zidanom Mostu. A tamo ne važi ono leve li desne, neg obavezni stop pa napred (Ljubljana) ili kontra-pravac (Zagreb). Mogao je povući do Atene, Sofije ili Istanbula. Ili samo do Zagreba, Beograda, Sarajevo Novo ili Splita po ljeti. Originalnom Marklin modelu dodani su dvodjelni prozori i što drugo nego Wegmann okretna postolja.
Ipak priča neće biti dovršena, jer austrijske modernizacije su bile malo drugačije (temeljitije) od intervencija na njemačkom originalu kojeg Liliput i Marklin koriste zbog uštede na kalupu. Isto tako, modernizirani originalni austrijanci tipa N28 bili su ipak mnogo češći na naši prugama nego malobrojni zaostaci njemačkog voznog parka iz doba Anschlussa i III. Reicha. Vagon sa suknjom Gruppe 39 u austrijskoj varijanti:unnamed(16).jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Reportaža iz časopisa Saobraćaj vratila me u slavno doba zagrebačkog velesajma, na kojem osim domaće ponude nije šta nije bilo. Jedan stariji član zagrebačkog Kluba modelara pričao je kako se nekad išlo na Savsku cestu gledati mortadelu.. Ova ideja slanja izložbenih primjeraka firme Saurer u neutralnom fabrikat-farbanju potekla je od Dražena Bijelića, a predstavlja kraj 50-tih... kad je već nova lokacija Južnog/Novog Zagreba bila u punom zamahu. Sic prolazi slava mundi. ÖBB Slm + Saurer Komet i 7G1F-F (Brawa 47204).jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Globalno zatopljenje događa se negdje drugdje... ali mora se dogoditi, pa stoga uzavrelu pojavu korektnog modela hladnjače po receptu UIC tip 2 objavio je Tillig, pa se roba kupuje. Ovdje za sa sastave brzovoznih teretnih vlakova kao puni koji hitaju na Zapad ili porazbacani po teretnjacima "normalnih" brzina u smjeru Istoka - za vlakove od početka 60tih do oko 1967 (epoha III). Ne treba tajiti da je iste varijacije nabavio i JŽ. Ova hladnjača je sopstvenost DB-a ali data u djelokrug društva Interfrigo. DB Tehs50 Tillig 76776.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh