Weathering - postarivanje modela

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Jednom sam na jednom US forumu iapk smogao hrabrosti i pitao, zašto gotovo svi bacaju weathering na modele. Nitko ne vozi čiste modele kakvi su izašli iz tvornice. zašto to?
Objašnjenje je bilo kratko i jednostavno.
"A kad su vagoni i lokomotive u US savršeno čisti, osim onih par dana kad izađu iz tvornice? Mi samo repliciramo stvarnost..."
:aplauz:Najbolje do sada:aplauz:
Daj da pokusam naci CP train sa ugljenom,pa da vidim koji od vas ce moci nacrtati bilo sta na vagonima??
I onda je cudno sto se ljudi plase promise da ce se iz Vankuvera odvuchi za Kinu preko 50 miliona tona tog istog sranja??
Trenutno je 22-23 miliona tonaIMG_8471.JPG IMG_8472.JPG
BTW,za to isto sranje su krivi i CN i CP i BNSF
Eh,sada spojiti odgovore svima?Nemoguche!
Mon,nije prozivka,pogledaj gornju fotku i donju?!
Neki zamak iz djecijih pricha?Barem kako ja vidim?
Donja fotka?
Malo je tesko parkirati taj kamion/dizalicu na taj tip vagona?!
Mozda je to i bilo,ne kazem?
Znam da sam nekada davno parkirao T55 na neki vagon od Nisha do Krivolaka,i da me je Major ??hebao
Eto kako sam bio dobar:crvenilo:
Zato i jesam u Kanadi:palac_gore:
BTW,BTW,ako nekada odes u Tanec,pozdravi mi Kiru Zifovskog,JNA uspomene!!!Znat ce!!
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Slican,u filmu je Peterbilt.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Nebi mi skodilo malo takvog ludila.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Nesto gledam ovu temu pa mi se jedna fotka cini onako apstraktnom..?!:cool_2: kao da umetnik nesto zeli pokazati ali ne zeli biti direktan a a?
Weathering loc..jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma

1borna

Veteran foruma
Gospodin Vern Niner (onaj iz Sonora Grande makete) si je dao i truda da nam lijepo prikaže kako je patinirao svoje modele!
Napominje da imade puno načina i tehnika da se nešto obradi te da treba vremena dok se ne stekne iskustvo kako treba raditi.
vgn-image-rusty02.jpg
vgn-image-rusty03.jpg

On doduše spominje neke boje za koje ja nisam nikad čuo (ali pretpostavljam kako bi se kod nas mogle zvati).
Tako je npr. za ovaj rezervoar upotrijebio rattle can spray (efekt-lak? Efekt tragova od razlivene vode je postigao miješajući akrilnu boju sa tekućinom
za pranje stakla u omjeru pola/pola te je uz lagano puhanje dobio efekt valova.
Zanimljiv je Rustoleum-spray koji imade razne efekte nakon primjene.....za ostale spray-eve napominje da se mogu koristiti i najjeftiniji, te da je poželjno
imati što više raznih nijansi.
vgn-image-rusty04.jpg

Primjer drugi je kako obojati razne "željezne" djelove- sve te djelove treba dobro oprati sa deterđentom, isprati te posušiti.
vgn-image-rusty05.jpg
vgn-image-rusty06.jpg

Kao prvo je sve dobro obojio primerom za plastiku (desna slika)
 

1borna

Veteran foruma
Nakon par sati je upotrijebio crni lak, špricajući iz daljine (na taj način se kapljice boje već u zraku počinju sušiti pa ostavljaju hrapavu površinu!)
vgn-image-rusty07.jpg
vgn-image-rusty08.jpg

Potom je počeo bojati sa tamnijom smeđom,ali samo djelomično te pod drugim kutem. Onda je prelazio na svijetlije boje, sa malo špricanja.
vgn-image-rusty09.jpg
vgn-image-rusty10.jpg

Zadnji je taj Rustoleum-spray (meni se čini kao efekt-lak) te napominje da je neke djelove izdvojeno bojao svjetlijim ili drugačijim tonovima da dobije
na raznovrsnosti
vgn-image-rusty11.jpg
vgn-image-rusty12.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Nastavak radova, ovaj puta na jednom vagonu.....najprije primer!
vgn-image-rusty13.jpg
vgn-image-rusty14.jpg

Nakon što je nanio nekoliko slojeva razne boje u sprayu (opet važi isto pravilo- od najtamnije prema svjetlijima te bojati sa veće udaljenosti)
zamiješao je akril boju sa tekućinom za pranje vjetrobranskog stakla (a moglo bi i sa malo sredstva za pranje suđa te alkoholom) da dobije
rijetki premaz te da nema površinske napetosti.
vgn-image-rusty15.jpg
vgn-image-rusty16.jpg

Tu razrijeđenu boju je nanio bez pretjerane pažnje, ionako će se stisnuti kad se osuši te će biti još dotjerivanja.
Kad se boja osuši to izgleda ovako:
vgn-image-rusty17.jpg
vgn-image-rusty18.jpg

Onda je zamiješao malo guste nijanse koju će nanijeti starim kistom sa malo dlaka.
 

1borna

Veteran foruma
vgn-image-rusty19.jpg
vgn-image-rusty20.jpg

Tu i tamo je nanio malo drvofixa (an to zove ACC ljepilo) Nakon par minuta na ta mjesta polaže i malo guste boje štapićem ili malim kistom
vgn-image-rusty21.jpg
vgn-image-rusty22.jpg

I po sušenju to izgleda kao debeli sloj rđe! Još je malo na par mjesta lagano gotovo suhim kistom povukao svijetlije tragove kao od kiše koja ispire rđu
vgn-image-rusty23.jpg
vgn-image-rusty24.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh