JŽ 25 iz KM - zainteresovani?

milošjocif

Član foruma
Jedan maloserijski proizvođač lokomotiva bi izradio na osnovi bivšeg KleinModellbahna manju seriju lokomotive JŽ25.Model bi koštao do 300eur.Zanima me,da li je neko zainteresiran? Nek mi se javi na PP.
LP Miloš
 

1borna

Veteran foruma
To su bile lijepe lokomotive, namjenjene prvenstveno za teretne vlakove
3150511602_333559e942_b.jpg
bgy-IMG-85.jpg

Serija 25
Godina prve izgradnje 1917. - BBo 270 = SHS 270, JDŽ=JŽ 25
Lokomotive te serije bile su građene za vuču teretnih vlakova, ali su se rabile i za vuču putničkih vlakova. Godine 1917. za carsku austrijsku željeznicu bile su sagrađene dvije pokusne lokomotive kao prve teretne lokomotive sustava »blizna« na pregrijanu paru. Cjelokupna izgradnja velikoga broja tih lokomotiva trajala je od 1920. do 1922.
Posebnosti lokomotiva serije JDŽ/JŽ 25 bile su okrugli parorazvodnici, kormilo
jednaki kao na lokomotivama serije 24.
Nakon I. svjetskoga rata uglavnom u Sloveniji i Istri vukle su putničke i specijalne vlakove. Na području Hrvatske vozile su do Pule, Zagreba, Karlovca i Čakovca. U prometu su bile iskorištavane do 1977, tj. do ukidanja parne vuče u Sloveniji.

Najveća brzina: 60Km/h
Snaga 662 kW
Masa lokomotive u službi: 68 t
Duljina lokomotive s tenderom: 17,446 mm
(tekst je sa vlakovi.com)
 

milošjocif

Član foruma
Samo za objašnjenje Goran,tvoja je Kleinbahn,a priprema se sada iz KleinModelbahn.Evo jedne prerade izpred par godina pokojnog Bojana Bartola.
20090419_0246.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja osobno ne podnosim glomazne KMB kotače i svjetla.
Proizvođač se na žalost nije odazvao na upit jednog potencijalnog kupca o tome dali bi bio spreman po posebnoj narudžbi na model umjesto KMB kotača montirati filigranske od Micro-Feinmechanik (za to bi vjerojatno bile potrebne i dorade drugih elementa na modelu).
 

nik

Veteran foruma
Ja osobno ne podnosim glomazne KMB kotače i svjetla.
Proizvođač se na žalost nije odazvao na upit jednog potencijalnog kupca o tome dali bi bio spreman po posebnoj narudžbi na model umjesto KMB kotača montirati filigranske od Micro-Feinmechanik (za to bi vjerojatno bile potrebne i dorade drugih elementa na modelu).
Pa KMB kotači nisu ništa glomazniji od plastičnih kotača drugih proizvođača, npr. Roco.
 

nik

Veteran foruma
Roco SŽ 03, stvarno?
Uspoređujem KMB plastične kotače sa Roco plastičnim kotačima (npr. Roco BR52 koja je kao model nastala u slično vrijeme).
Roco SŽ 03 ima metalne kotače i to je druga priča (kao i npr. novi metalni kotači na Roco BR52).
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Uspoređujem KMB plastične kotače sa Roco plastičnim kotačima (npr. Roco BR52 koja je kao model nastala u slično vrijeme).
Roco SŽ 03 ima metalne kotače i to je druga priča (kao i npr. novi metalni kotači na Roco BR52).

Stvar je veoma jednostavna, ne sviđaju mi se neki kotači i uspoređujem ih s tistima koji mi se sviđaju, to je to. I nemam pretenzija da bi međusobno takmičio tvrtke po nekim kategorijama.
 

nik

Veteran foruma
Stvar je veoma jednostavna, ne sviđaju mi se neki kotači i uspoređujem ih s tistima koji mi se sviđaju, to je to. I nemam pretenzija da bi međusobno takmičio tvrtke po nekim kategorijama.
Poanta je u tome da su se do prije nekoliko godina takvi kotači ugrađivali na većinu modela kod većine proizvođača pa niti KMB nije mogao biti iznimka tada.
 

nik

Veteran foruma
Ali model od tada će se prodavati "sutra".

I razgovor o praktično istome iz 10. januarja/siječnja 2014:
http://forum.malezeljeznice.net/index.php?posts/77629/
Pa Roco je doslovno do prije nekoliko mjeseci prodavao 52-ce isključivo sa starim plastičnim kotačima. Drugih nije bilo pa su se kupovale. Isto je i sa 25-icom .
Tkođer roco dan-danas nudi 53-cu (Rh 93) isključivo sa plastičnim kotačima koji imaju predebele metalne bandaže dok je samo tijelo kotača zato nešto sitnije nego bi trebalo biti; metalni kotači na Liliput modelu istog tipa lokomotive puno bolje izgledaju ali se Roco modeli svejedno prodaju.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nismo da sudu gdje bi se sudilo KMB kotačima i da bi zbog toga trebalo treba organizirati njihovu obranu i nabrojavati olakšavajuće okolnosti u njihovu korist, i ne vidim smisla u konstantnom naglasivanju da Roco nije ništa bolji - ja u osnovi Roco-a nisam uopšte spomenuo, samo sam rekao da ne podnosim te KMB kotače koji će doći i na najnoviji model, i da bi želio nešto filigranskije.
 

nik

Veteran foruma
Nismo da sudu gdje bi se sudilo KMB kotačima i da bi zbog toga trebalo treba organizirati njihovu obranu i nabrojavati olakšavajuće okolnosti u njihovu korist, i ne vidim smisla u konstantnom naglasivanju da Roco nije ništa bolji - ja u osnovi Roco-a nisam uopšte spomenuo, samo sam rekao da ne podnosim te KMB kotače koji će doći i na najnoviji model, i da bi želio nešto filigranskije.
Nije stvar o osudi ili obrani KMB nego o tome da taj model nije ništa lošiji od drugih iz tog vremena a ako se ova najavljena mala serija bazira na preostalim dijelovima sa starog KMB skladišta jasno je da nikakvih modifikacija ne može biti niti ih ima smisla priželjkivati kako god one bile smislene.
Znači može se ili kupiti/prednaručiti/štoveć ovaj model ili čekati da jednom/možda/ako neki drugi proizvođač napravi bolji model ovog tipa lokomotive.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nije stvar o osudi ili obrani KMB nego o tome da taj model nije ništa lošiji od drugih iz tog vremena .

Nisam rekao da je lošiji od drugih, ali je za mene svejedno loš.

Znači može se ili kupiti/prednaručiti/štoveć ovaj model ili čekati da jednom/možda/ako neki drugi proizvođač napravi bolji model ovog tipa lokomotive.


Točno to. I ja ću čekati ako proizvođač neće biti spreman montirati bolje kotače.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Umjesto da budemo veseli, da se napravi neki naš model tražimo greške. TV što se kotača tiče postoji opcija da se nabavi kotače od Micro Metakita ali komplet stoji za 156 alias25 80 Euriča i još treba nešto prepraviti kod štangi. I meni se pokoja stvar ne svidja ali mi je život ograničen na neke godine pa je onda bolje uživati sa manje ili nešto slabije nego čekati i čekati. Ali svako ima svoje pravo. Da sam muva u sobi gde Roco odnosi odluke šta i kada če raditi.
pozz
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Znam da je to skupo, ali radim na tome da kod svih svojih modela promjenim kotače na RP25 Code 88. Evo kako izgleda MOKO SŽ 642 s starim i kako s novim filigranskim kotačima, i ako govorimo o veselju, mene uvijek iznova razveseli izgled tih kotača na lokomotivi.

Stari MOKO kotači:

Maribor, 5. 7. 20110002.JPG


Novi kotači RP25 Code 88, cijena je bila 74,95 EUR:

Maribor, 3. 7. 20110001.JPG

Maribor, 3. 7. 20110005.JPG

Maribor, 5. 7. 20110004.JPG

I ja ću s radošču kupiti KMB model ako će proizvođač nuditi varijantu s kotačima od Micro Metakit i rješenim problemom kod štangi.
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Jedan maloserijski proizvođač lokomotiva bi izradio na osnovi bivšeg KleinModellbahna manju seriju lokomotive JŽ25.Model bi koštao do 300eur.Zanima me,da li je neko zainteresiran? Nek mi se javi na PP.
LP Miloš
Što je s ovom davno zaboravljenom inicijativom?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh