Dani otvorenih vrata u Maerklinu

1borna

Veteran foruma
Svake godine u ovo doba tvornica se otvara za posjetu tisuća svojih fanova koji nerijetko čekaju i satima u
redu da bi mogli razgledati tvornicu i proizvodnju vlakova.
Mogu se povoljnije kupiti i modeli sa greškom (sitnom), neki ekskluzivni proizvodi, obilazi se muzej a na
željezničkoj stanici gradića Goppingena (u kojemu se nalazi centrala Maerklina od njegova početka) je
upriličena parada raznih lokomotiva te posebne vožnje.
Nekoliko slika iz same tvornice:
10341657_10152404369663723_8809985765102634832_n.jpg
10178090_10152404369588723_998784067535437490_n.jpg
10484552_10152404369538723_1513233813565714406_n.jpg
10649986_10152404369653723_1646315799152403957_n.jpg

Više podataka možete naći na http://www.maerklin.de/de/service/erlebnis/veranstaltungen/tag-der-offenen-tuer_2014.html
a još više na https://www.facebook.com/maerklin
 

1borna

Veteran foruma
Vlakići vrijedni 900.000 eura
Minijaturni vlakovi njemačke tvrtke Märklin imaju obožavatelje širom svijeta. Ovo poduzeće je prije samo nekoliko godina bila na rubu propasti. No, podigli su se na noge i sada razmišljaju o novim tržištima.
0,,17282960_303,00.jpg

Raj za ljubitelje minijaturne željeznice nalazi se u Göppingenu, gradiću oko pola sata vožnje udaljenom od Stuttgarta. Naime, tamo se nalazi tvornica čuvene marke Märklin koja još od sredine devetnaestog stoljeća proizvodi „vlakiće“. Tvrtak je prije samo četiri godine prijavila stečaj i to baš kada je napunila 150 godina postojanja. Ipak, to nije bio kraj. Märklin je početkom ove godine preuzela kompanija Simba Dickie, najveći proizvođač igračaka u Njemačkoj. Florian Sieber, sin vlasnika Simba Dickija, Mihaela Siebera, uvjerio je svog oca u potencijal ove čuvene tvrtke za proizvodnju maketa vlakova. Florian je sada jedan od direktora Märklina. „Usprkos dugom stečaju, radnici u Märklinu su bili motivirani i angažirani. Firma je jako dobro očuvana“, priča Florian Sieber.
0,,17282903_401,00.jpg

Kupci ovih modela najčešće su muškarci stariji od 4o-te godine života

Vlakići su ozbiljna stvar

Ciljna grupa Märklina su uglavnom muškarci stariji od 40 godina. Samo mali broj vlakića završi u dječijim rukama. To je i razumljivo obzirom na to da jedna lokomotiva ove kompanije košta i do 300 eura. Usprkos svim potresima u posljednjih nekoliko godina, mušterije su im ostale vjerne. Ljubitelji ove kompanije povezani su u klubove, grupe i udruženja i često organizirano dolaze u grad gdje se nalazi tvornica kako bi promatrali proizvodnju svojih omiljenih igračaka. „Nakon obilaska tvornice mnogi od njih se pitaju kako lokomotive nisu još skuplje“, objašnjava nam radnik kompanije Erik Michael Peschel.

Ipak, vrata odsjeka za inovacije ostaju zatvorena i za takve goste. U tom odjeljenju odvija se ogroman dio posla, prije nego što uopćte počne proizvodnja novog modela vlaka. Ako su u pitanju stare lokomotive, posao je još teži. Primjerice, kada je kompanija odlučila napraviti maketu vlaka „Big Boy“, inženjeri te kompanije morali su otputovati u Ameriku kako bi izmjerili i fotografirali originalnu lokomotivu. Naime, u cijelom svijetu postoji još samo 25 lokomotiva tog tipa. „Suradnici kompanije Märklin su u Americi napravili preko 2.000 fotografija “Big Boya”“, kaže Peschel. Uz to, radnici kompanije su se vozili ovom lokomotivom i snimali kako ona zvuči, kako bi kasnije ovaj zvuk mogli koristiti za svoje igračke.

Mušterije dobro paze
Nakon što se završi faza planiranja, od cinka se izljevaju makete lokomotive. Naravno i tu se vodi računa o svakom detalju, kao što su primjerice ventilacijski otvori. „I to je važno za mušterije“, objašnjava Peschel i dodaje kako im se već dogodilo da su se kupci javili i rekli da im nedostaje – jedna spojnica.

Modeli se zatim lakiraju i stavljaju se natpisi, odnosno oznake na lokomotivi. U ovoj fazi posla mnogo detalja se radi ručno. Čak i ako su slova na oznakama toliko sitna da se moraju čitati uz pomoć povećala, ona ipak moraju biti vjerna originalu. Jer, pravi ljubitelji vlakova neće propustiti priliku da sve dobro provjere. Potom se dodaju i djelovi od plastike i žice kako bi se maketa mogla pokretati i emitirati autentičan zvuk.

Märklin ide punom parom naprijed

„Vlakovi tvrtke Märklin sve su detaljniji i složeniji“, kaže Florian Sieber. „Danas radimo lokomotive sa 300 različitih djelova, s elektronskim komponentama, složenim mehanizmima i sustavom za transmisiju“, dodaje on. Budući da je proces toliko složen, gotovo svi djelovi se moraju napraviti za svaku lokomotivu posebice. To je još jedan razlog za visoku cijenu ovih vlakića. Konstrukcija nove lokomotive može trajati oko dvije godine i stajati i do 900.000 eura.
0,,17282965_401,00.jpg

Florian Sieber

Ova tvrtka svake godine razvije oko dvadesetak novih proizvoda i u njih investira oko osam milijuna eura. Istodobno, tržište vlakića na globalnoj razini vrijedno je oko 900 milijuna eura, procjenjuju stručnjaci. Märklin želi osvojiti još više mušterija – već su u planu malo jeftiniji modeli, namjenjeni djeci, a tvrtka planira pridobiti i inozemna tržišta, prije svega istočnu Europu, Rusiju i Ameriku. To ne bi trebalo biti teško jer kompanija Märklin već ima svoje ljubitelje po cijelom svijetu.
/ovo je objavljeno krajem prošle godine na http://www.dw.de/vlakići-vrijedni-900000-eura/a-17316196/
 

keniki7

Član foruma
Sva sreća da imaju i vlakove na istosmjernu struju pod nazivom TRIX pa se i mi, grupa modelara sa DC sustavom napajanja možemo veseliti spasu velikog Märklina !
Imam i ja nekoliko lokomotiva i kompozicija od novog TRIXA ! Što reći: vrlo, vrlo sam zadovoljan, izgledaju detaljno i vjerno originalu a djeluju čvrsto i kompaktno kao da će trajati 100 i više godina.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Zanimljiv tekst.. nisam znao da je Marklin bio pred zatvaranje! To bi bila prava steta za jednog prvenca u minijaturnim zeleznicama!
 

1borna

Veteran foruma
U prijašnjoj upravi Maerklina (koja ga je dovela u stečaj) su se malo zaletili- kupili su najprije LGB te kasnije Trixa taman u
doba kad je općenito pala prodaja.
Tome je pridonijela investicija u proizvodne pogone u Kini radi jeftine radne snage (koja nije bila dovoljno stručna niti motivirana)
pa su radi dosta loših serija došli (i oni) na loši glas.
Srećom izvukli su poučak pa se danas najsloženiji radovi odvijaju u Njemačkim pogonima, te je dosta investirano u novu
tvornicu u Madžarskoj (i obuku ljudi), u Kini se rade samo najjednostavniji modeli za malu djecu.
 

keniki7

Član foruma
A što onda reći za Brodway ili Paragon američke modele koji su 100 % napravljeni u Kini, a izgledaju i rade fantastično ?
Oprostite malo je "of topic" ali mislim da je greška bila u odabiru dijela Kine, gdje tehnika i precizna mehanika nisu prvi odabir, što je pogreška Managementa !?
 

1borna

Veteran foruma
Slažem se da i u Kini imade tvornica koje rade kvalitetno, ako se sve dobro pripremi.
No u Maerklinu su se očigledno zaletjeli i pokušali što jeftinije proći pa ih je to koštalo daleko više!
Sada se nalaze u sigurnim rukama (velikom koncernu sa pametnijim rukovodstvom) pa se nadam da neće biti problema u budućnosti.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh