ŽS ACME 55076 (AB Z2, B Y) / ACME 52889 (Z2)

Vedi

Član foruma
Vozio je kako kaže Damir na Sarajevskom 450/451 i prolazio kroz Hr od Šida do Šamca, a na Savi je bio kad je bio u narančastoj boji dok je Sava još bila 290/291

Treba pitati čitače Mappera jesu li ga uočili na 210/211, jer ja nemam vremena to pratiti. ABlm je bio, sad točno koji broj nisam vidio, uglavnom, u sivoj boji je bio. Znači da je taj tip vagona u toj boji bio kod nas. I to je razlog da ga kupim. Pa kupio sam i MAV vagone tip Z od CAF-a i Goše, a nisu baš svi bili kod nas, a vozili su na "Venezia Exp".

Ni ja nisam baš siguran dal se takav sivi ABlm vagon mogao naći u prolazu kroz Zagreb, jer je zadnjih nekoliko godina (koliko i jesu ti vagoni sivi) AB vagon za Savu dostavljao SŽ.

Prije toga je bilo JŽ/ŽS ABlm vagona u Zagrebu, ali narančastih.
 

Zoki

Član foruma
Ima on svoje mjesto u kompozicijama tak da se ne brinem. Sad sam ulovio jednog ACME MAV Bmz 21-91 108 koji možda nije bio u HR, a možda i je, ali sam ga kupio, jer ne mogu sve pratiti jel baš taj broj bio kod nas.
 

wiggum

Veteran foruma
Ima on svoje mjesto u kompozicijama tak da se ne brinem. Sad sam ulovio jednog ACME MAV Bmz 21-91 108 koji možda nije bio u HR, a možda i je, ali sam ga kupio, jer ne mogu sve pratiti jel baš taj broj bio kod nas.
Mislim da se kod tog ABlm-a ne radi o broju vagona, već o tipu i bojanju. ;) Vagon tog tipa u tom bojanju nije prolazio kroz Zagreb na nekom značajnijem vlaku.

Kod ovih ACME MAV CAF modela treba jedino paziti da li je vagon označen kao MAV, H-START (bez loga), H-START (s logom). Numeracija je nebitna u ovom slučaju.
 

wiggum

Veteran foruma
zsz2.jpg
 

nik

Veteran foruma
Mislim da jesu prvi. Njihov problem je što nisu imali neku ozbiljniju 'međunarodnu karijeru'; pogotovo ABm u toj boji baš i nije išao okolo osim kratko vrijeme na Avali do Praga. Za razliku od ta dva nesretnika JŽ/ŽS Z1 vagoni bi se neusporedivo bolje prodavali u toj shemi a i u novoj 'naopakoj'.
 

damir661

Veteran foruma
Meni sive deluju sasvim ok, možda je do svetla. Nijanse bi trebale da su iste kao i kod predjašnjeg ABlm-a samo okrenute drugačije.

Jedva čekam da uporedim sa drugim ABlm
ABm 51 72 30-70 010.jpg
 

damir661

Veteran foruma
Malo o "kolekcionarskom značaju" ovog modela.
Saobraćao je uglavnom po zemljama u susedstvu, (iako ga nikad nisam video prema Budimpešti, na Avali isl), ali je recimo bio uobičajan na vozu za 450/451 za Sarajevo (tako da je vozio kroz HRvatsku i BiH). Makedonija,Crna Gora se podrazumevaju, od skoro je krenuo i za Grčku
Postoji i ona jedna fotka gde je jednom izuzetno zamenio SŽ ABl na 414.
I treba napomenuti da možda vreme za ovaj model tek dolazi s novim 410/411, jer je po sastavu predvidjen ŽS B, koji može biti i ABm.

Zemun, voz 414
414, SBB Bpm, ZS ABm.jpg

Negde u BIH
574955_405245832854119_2139525373_n.jpg

autor slike : SEjdalija Kešetović


Ako nekog slučajno interesuje, prvi ABm u ovoj boji je bio s brojem 006, i pojavio se 11.2011.
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh