Autobusi na kat (double deckeri)

Thommo

 
Osoblje foruma
Nedavno sam čitao o Skoplju i uvođenju dvokatnih buseva u tamošnji promet, po uzoru na London... Pa je u kolekciju sletio jedan zanimljivi crveni njuškaš! Nije 1:87, nego 1:76, tj. OO mjerilo - vrlo uobičajeno u Britaniji.

Tip busa je RTW, a proizvođač je bio AEC (Associated Equipment Company).

IMG_6076.jpg


IMG_6077.jpg


IMG_6078.jpg


Ovim stepenicama ide se na gornju etažu.

IMG_6085.jpg


Uz model je slikan uobičajeni 1:87 kamionski kotač...

IMG_6090.jpg


A ovo mu je prototip. Izgleda da su ga sačuvali! :palac_gore:

RTW-bus1-600x450.jpg

Foto: http://www.doubledecker-bus.com/models/
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Evo i Wikingov model Berlinskog katnjaka, lijepo se vidi da je Londonac izrađen u cca. 14,5% većem mjerilu.

IMG_6093.jpg


IMG_6094.jpg


A Wikingov MAN je solidan model... To je MAN D89. Negdje sam pročitao da se rade (tj. radili su se) posebno za Berlin.

IMG_6095.jpg


IMG_6096.jpg


IMG_6097.jpg
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nisam siguran, al mislim da sam gledao, čitao :?: da su ustvari te autobuse su kupili i dovoze i to baš iz Londona u Makedoniju???
Repariraju motore, dotjeravaju ih i biti će kao turistički za razgledavanje..baš po uzoru na London kao je Thommo napisao..
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Skopje kupuje kineske doubledeckere Yutong, naručeno je navodno 202 komada, potpuno nova konstrukcija baš za javni prijevoz Skopja.

yutong_citymaster.jpg


New reality of Macedonia's capital Skopje are these Chinese-made Yutong Citymaster double deckers - a total of 202 have been ordered. The first test-bus appeared on Skopje streets in early 2011 and was followed by additional 40 that arrived in mid-August 2011 so to enter in mass use on Macedonia's Independence Day - 8 September. About Skopje legacy with double deckers: hundreds London double deckers were bought by the Yugoslav government in the fifties and shipped to Skopje. But in 1963 an earthquake resulted in destroying about 80 per cent of the city, wiping out public transport including those fancy buses.
Izvor: http://www.trekearth.com/gallery/Europe ... 323864.htm
 

Mon

 
Osoblje foruma
Da, u Skoplju su Yutong-autobusi... kolko ce da izdrze, videcemo...

Medjutim, i Zagreb je imao doubledeckera.
Ja i moja drugarica smo imali cast da se (samo) uslikamo pored njega ne tako davne 1997 godine. :zvizdi: :D
A nehotice je i tramvaj uhvacen u kadru. :palac_gore:
 

Attachments

  • Londoner Zagreb Jan1997.jpg
    Londoner Zagreb Jan1997.jpg
    194.9 KB · Pregleda: 82

Mon

 
Osoblje foruma
nik kaže:
Taj je samo dovežen da bude kafić...
Odlicno, onda bi njegov model pasao na nekoj maketi sa HZ-tematikom! :palac_gore:
Samo, pitanje je jel ga je moguce naci u H0 ili N ?
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
nik kaže:
Taj je samo dovežen da bude kafić...
Odlicno, onda bi njegov model pasao na nekoj maketi sa HZ-tematikom! :palac_gore:
Samo, pitanje je jel ga je moguce naci u H0 ili N ?

Englezi ne koriste mjerilo 1-87 pa u H0 postoji samo jedan generički model busa, sličnom ovima koji su vozili u Zagrebu, a radi ga EKO već 30-40 godina.
 

Josip1311

Član foruma
Pozdrav,evo vidim da rasparvljate oko buseva,ja sam sa tatom prije 2 tijedna bio u engleskoj i kupio tamo ovakav bus double decker al' to je kao suvenir,kasica je mislim da je isto mjerilo kao i ovaj crveni na prvoj sliki,dosta je detaljan i ima stepenice itd.
Ima u zagrebu double decker u sesvetama stoji kod jednog covjeka sto ima buseve mozda ga je netko i vidio vec ja sam prije par dana bio tamo al' nisam ga slikao. :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh