Dimenzije zgrada i gabariti

hyperion

Veteran foruma
Zanima me gdje bi mogao dobit nacrte raznih zgrada; benzinske crpke, kolodvori, kuče itd? Kako ih vi izrađivate; imate nacrt s točnim mjerama ili odokativno?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Mislim da je najbolje da pitas Zdakija za dimenzije a mislim da je neko pisao o raznim dimenzijama..
Ajde Zdaki pomagaj coveku!
 

nik

Veteran foruma
hyperion kaže:
Zanima me gdje bi mogao dobit nacrte raznih zgrada; benzinske crpke, kolodvori, kuče itd? Kako ih vi izrađivate; imate nacrt s točnim mjerama ili odokativno?

Prema nacrtu pravog objekta. Sa neta, iz knjige, iz arhiva itd. Ili sam izmjeriš objekt.
 

zdaki

Aktivan član
Izvinite sto kasnim sa odg. :) Npr na fallerovom sajtu imas dimenzije (gabarite) svake makete. Mozes nesto iskoristiti odatle, mada mi uglavnom nesto promenimo :) Nama su u pocetku mnogo pomogle neke torrentove smernice. Visina sprata obicne kuce ide oko 28mm, a nekog visokog plafona oko 32-33mm. I onda na osnovu toga, rasporeda vrata, prozora... dodjes do dimenzija. E sad, iskustvo i osecaj za proporciju steknes vremenom.
I ima jedna bitna stavka, na koju mi je obratio paznju iskusniji kolega, a koju sam i sam potvrdio tokom rada :D Ne bakci se puno milimetrima i nanometrima, bitno je da model ili maketa izgleda lepo na oko, a da li je delic milimentra duze, krace, vise ili nize nije toliko bitno.
Ako ti je lakse, napravi sam neki tehnicki crtez i videces da li ce ti dimenzije odgovarati. Ako hoces mogu da ti posaljem ovih dana, dimenzije pumpe koju smo mi radili, pa vidi da li ti odgovara.

Pozdrav
 

MrVirus

Poznati forumaš
@zdaki, savjet jednostavan i bez puno filozofije... svaka čast...
@hyperion, samo naprijed bez straha.... ;-)
 

Mon

 
Osoblje foruma
"Ne bakci se puno milimetrima i nanometrima, bitno je da model ili maketa izgleda lepo na oko, a da li je delic milimentra duze, krace, vise ili nize nije toliko bitno."
Ja se 100% slazem se sa ovim. *mudri*

Da i ja pomognem malo sto se dimenzija tice, ali posto se dimenzije objekata/kuca mogu naci na NET-u,
ja sam se odlucio da pomognem i uslikam dimenzije vrata i prozora gotovih modela.
Uzeo sam Auhagenov model iz razloga sto mislim da su ovi modeli u tacnom 1:87 srazmeru
a i objekte ovog tipa takoreci nema gde nema po citavoj Evropi.

Prvo dolaze vrata, kako s prednje tako i sa zadnje strane...

evo i prozora, prvo oni sa zadnje strane:

a zatim i oni sa prednje strane:

sirina prozora zadnje i prednje strane je ista tako da se dimenzije sa sledece slike
mogu iskoristiti u prilikom izgradnje i jednih i drugih.


Nadam se da polozaj lineara (to sto ne pocinje od nule) vam nece praviti problema. ;)

Mislim da se ove dimenzije vrata i prozora mogu primeniti gde nam zatrebaju
i ukombinovati se u modele objekata koje bismo sami napravili.
 

Attachments

  • 11392a.jpg
    11392a.jpg
    174.7 KB · Pregleda: 174
  • vc01.JPG
    vc01.JPG
    350.4 KB · Pregleda: 173
  • pb01.JPG
    pb01.JPG
    235.3 KB · Pregleda: 173
  • pf01.JPG
    pf01.JPG
    246.4 KB · Pregleda: 171
  • pf02.JPG
    pf02.JPG
    240.8 KB · Pregleda: 172

hyperion

Veteran foruma
Dečki, nisam siguran da li smo se razumjeli. Možete uz H0 nacrte stavit i nacrte s dimenzijama pravih zgrada, pa ću dimenzije pretvorit u H0 mjerilo.
 

MrVirus

Poznati forumaš
oznaka H0 je 1:87, a to je i formula za izračun gabarita... sve je ostalo matematika...
 

MrVirus

Poznati forumaš
u potpunosti te razumijem, ali to što ti tražiš je u najmanju ruku čudno. nađi nekog građevinara koji će ti reći gabarite prave zgrade, kuće, robnog centra i sl, a onda si računaj kao što si i sam rekao....
 

zdaki

Aktivan član
Mi prozore i vrata radimo uglavnom u sledecim dimenzijama. Vrata 10x22mm, jednokrilne prozore 10-11x 13-14mm. Kuca u kojoj zivim nije moja i velika prednost je sto su svi prozori razlicitih dimenzija, pa sam izvukao najvece i najmanje dimenzije koje mogu da koristim :D
Sto se tice nacrta u 1:1, najbolje ti je da nadjes preduzimaca, arhitektu ili inzinjerapa da te zatrpa nacrtima :) Ali si tu opet ogranicen naobjekte koje je neko od njih radio.
 

DOIH007

Novi član
Ako mogu da se ukljućim u diskusiju o dimenzijama, želio bih reći da nije svaka benzinska, robna kuća, stambena zgrada istih dimenzija. U svome poslu ćesto putujem po Hrvatskoj i dolazim na razne benzinske pumpe od velikih na auto-cestama do malih u nekim zabaćenim selima i vidio sam da nisu iste ni kada su u istoj kategoriji po velićini. Tako da bi mojprijedlog bio da si praviš ono kako bitebi odgovaralo, ali da ima sve što je potrebno od vrata, prozora i pratećih stvari. Nadam se da nisam otišao u OT i daće moj prijedlog nekome pomoći.
 

hyperion

Veteran foruma
Kad sam pravio svoju prvu benzinsku crpku prije 15 godina, napravio sam ju na osnovi "lijepih" mjera (vozni park u mjerilu 1:55, 1:60 i 1:64); zgrada je imala mjere 10 x 10 x 5 cm. Pošto sam s vremenom postao zahtjevniji, danas ni slučajno ne bi izrađivao zgrade na taj način. Zbog toga i ova tema. Inaće imam Neuferta, ali ipak i tamo nema svega.
 

Pejc

Veteran foruma
Šta te konkretno od objekata interesuje druže? Možda ja mogu da pomognem, od projekata živim ;)
 

hyperion

Veteran foruma
Pejc kaže:
Šta te konkretno od objekata interesuje druže? Možda ja mogu da pomognem, od projekata živim ;)
Sve šta ima. :) Inaće imam Nojferta, ali i tamo nema svega. Interesuju me svakakšne zgrade: trgovine, kupovni centri, škole, železničke i autobusne stanice... dakle sve, što može da bude na maketi.
Pozdrav iz Slovenije
 

dejan

Član foruma
Supporter (2016)
hyperion kaže:
Pejc kaže:
Šta te konkretno od objekata interesuje druže? Možda ja mogu da pomognem, od projekata živim ;)
Sve šta ima. :) Inaće imam Nojferta, ali i tamo nema svega. Interesuju me svakakšne zgrade: trgovine, kupovni centri, škole, železničke i autobusne stanice... dakle sve, što može da bude na maketi.
Pozdrav iz Slovenije

probaj da nadjes bazu projekata u SkecthUp-u. Ima raznih zgrada uradjenih u tom projektu, najcesce sa merama.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh