HŽ cisterna - Skidanje boje s modela + cijena

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo pitanja za iskusne modelare :).
Zanima me da li netko zna kako skinuti boju od weatheringa s ovog modela a da se ne ostete tampon tisak natpisi (plavi logo i ploce) te da se ne osteti plastika odnosno da ne postane krta? Siguran sam da ovaj model prije weatheringa nije zasticen lakom ili nekim drugim premazom. I koja bi bila realna cijena za model u ovakom stanju. Sto se tice weatheringa ne znam o kojoj se boji radi ni kojom tehnikom je napravljen weathering.
Radi se o Klein Modellbahn modelu SoSe 91-97 HŽ

KLEIN MODELLBAHN SoSe 91-97 HZ_Ukk-zz_432-4_01.jpg

Nasao sam dosta savjeta na interntu ali uglavnom se radi o potpunom uklanjanju boje koristenjem sredstva za pecnice, ulja za kocnice, pa sve do luzina?

Unaprijed hvala :)

Pozz

Davor
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Pokušaj s 90%-tnim isopropil alkoholom, ili skidačem laka za nokte BEZ acetona(iz DM-a)
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Alkohol.. ima smisla..
Ostranjivac laka pa i bez acetona bi mogao skinuti sve.. pa i tvornicku boju..
Pa oprez..jer bolje imati postaran vagon nego unisten.. :(
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Verovatno planiras da ga obojis u neku drugu boju jel? Nekom masking trakom zastiti te oznake pa iskoristi neko sredstvo sto su kolege preporucile..mada bi ga ja ostavio ovakvog zaprljanog hehe!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Verovatno planiras da ga obojis u neku drugu boju jel? Nekom masking trakom zastiti te oznake pa iskoristi neko sredstvo sto su kolege preporucile..mada bi ga ja ostavio ovakvog zaprljanog hehe!
Brojcile, znam da je skidanje boje prava komplikacija. Ako mogu talijannski restauratori slika skinuti uljanu boju kojom je prekrivena originalna slika onda sam mislio da mora postojati neki nacin skidanja boje bez da se osteti originalan :)
Obzirom da si majstor weatheringa kako ti se cini ovaj weatherig i koje komentare imas (Imam samo ovu jednu sliku)
Pozz

Davor.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Možda je postarano sa akrilom pa bi mogla proći samo voda.... :) Imao sam nekoliko ÖBB tako postarenih vagona i kupanje u običnoj vodi je skinulo akril.
No inaće se slažem, starenje je ukusno i ja bih ga ostavio na vagonu.
 

niko

Član foruma
Supporter (2016)
ako je lakiran prije weatheringa onda se moze skinut bez da ostetis oznake, uzmi stapic za uho i lagano alkoholom probaj ocistit ... samo probaj dio di nema oznaka
ako nede sa alkoholom onda uzmes white spirit ili tempertin to je uljni razredivac za slikarske uljne tempere - boje, ak nemas mozes doc do mene ili nademo se na pola puta

inace najbolji nacin za skidanje boje sa plastike je muscolo sprej za ciscenje pecnice, model se stavi u vrecicu i nasprica sa muscolom, zatvori i ostavi par sati ili preko noci, preko vrecice se moze s prstom proci po modelu i vidit kak se boja skida, izvadit model i pod toplom vodom lagano sa kistom ili cetkicom za zube skine ostatak boje ... ne ostecuje plastiku i super sve skine - i vise slojeva boje

jel vagon ima neko ostecenje ispod lojtrica, izgleda mi ko da je kitan, pa zato je slozen weathering

sto se tice weatheringa ja bi ga jos malo sa 2-3 nijanse doradio, ista je nijansa cijelom duzinom - kao prasina, al vuce na hrdu .... al opet da je tak jednolicno hrdav ... i jos malo po samoj cisterni doradit, recimo od poklopca na vrhu prema dole kak su tocili ...

:crazy:
 

nik

Veteran foruma
To je cisterna za vodu pa nema tragova točenja...

Ispod/pokraj lojtrice su bile rupe za rukohvat (na čelu) i nosač završnog signala (na boku).
 

nik

Veteran foruma
Ovako izgleda ovaj model nov ali sa polijepljenim sitnim dijelovima i dofarbanim detaljima.
IMG_4050.JPG
To sam ja davno bio sređivao nekome model...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ovako izgleda ovaj model nov ali sa polijepljenim sitnim dijelovima i dofarbanim detaljima.
View attachment 56290
To sam ja davno bio sređivao nekome model...
Hvala na prekrasnoj detaljnoj fotografiji... ocigledno je netko na onom weathering modelu pokitao rupe i uklonio dijelove. Zanimljivo je da je uklonjen i rukohvat.

Nego da li je taj "netko" kojem si sredjivao model mozda zainteresiran za prodaju? :)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Hvala na prekrasnoj detaljnoj fotografiji... ocigledno je netko na onom weathering modelu pokitao rupe i uklonio dijelove. Zanimljivo je da je uklonjen i rukohvat.

Nego da li je taj "netko" kojem si sredjivao model mozda zainteresiran za prodaju? :)
Taj model je prije izvjesnog vremena prodan, nalazi se u mojoj kolekciji, odmah mi se je dopao upravo iz razloga što je tako odlično sređen!
Bez ikakvog pretjerivanja u lickanju, i bez da je ikakav detalj na modelu nepovratno uništen....
Čak mu su i kočioni ulošci fino diskretno ofarbani u smeđu boju :)
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
A, nosač završnog signala je okrenut bočno da bi vozači cestovnih vozila vidjeli da je to zadnji vagon:hahahaha::hahahaha::hahahaha:!!????
 

nik

Veteran foruma
A, nosač završnog signala je okrenut bočno da bi vozači cestovnih vozila vidjeli da je to zadnji vagon:hahahaha::hahahaha::hahahaha:!!????
Strojovođa pa nešto ovako napiše...:hihihi::hihihi::hihihi:
Nosač stoji onako kako stoji na svim cisternama ovog tipa.
Kako je nosač u tlocrtu kvadrat zakrenut za 45 stupnjeva u odnosu na os vagona ne može biti okrenut u nekom određenom smjeru jer je simetričan.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh