Kalup za HO figurice

Jevra

Poznati forumaš
Neznam da li je već nekome pala na pamet ovakva zamisao ali mom sestriću sigurno jeste :D .Video Monove figurice koje sam dobio na poklon i rešilo dete da proba sa livenjem i pomogne malo ujki.Sada je pitanje kako napraviti ovako mali kalup i od kog materijala liti figurice.Da li od topljene plastike ili nešto drugo.
 

1borna

Veteran foruma
Utočiti rastopljenu plastiku u tako male kalupe je nemoguće bez pritiska (i visoke temperature)- pa onda trebaš skupu mašinu za brizganje plastike, pa skupe kalupe od metala koje izrađuje alatničar, pa graver u metalu gravira polovice negativa...... sve u svemu za nekoliko vrsta figurica investicija je puno tisuća eura!(nije Preiser bez razloga tako skup) Ja sam pokušao pred 35 godina ući u biznis sa izradom kućica od plastike, ala Faller. Mehanotehnika je prihvatila moj projekt i rekli su mi- mi ćemo prodavati vaše kućice, ali trebate biti u stanju isporučiti nam najmanje 1.000 komada od svke vrste predloženih kućica (najmanje 10 raznih)! I ja sam tada trebao investirati barem 100.000 Maraka za izradu 10-ak raznih alata, kupnju stroja za brizganje plastike, najam radnih prostorija, nabavku sirovina......da bi na kraju dobio 1/4 prodajne cjene na što bi još plaćao porez, pa godišnji obračun poreza- neisplativo bez obzira na dobre ideje i namjere! Pokušavao sam i sa lijevanjem polieterskih smola, ali je to prespor i relativno nesiguran postupak za tako male stvarčice, a pogotovo nije za neku veću proizvodnju! Kupi si neobojane figurice i uživaj u pituranju, tako je barem dva puta jeftinije!
 

Jevra

Poznati forumaš
:naklon: na ovakvom odgovoru.Znam i sam da je teško to izvesti ali kako to objasniti detetu.Molio me je par dana da postavim temu jer se baš upalio.Tako da je ova tema zbog njega najviše,to bi on probao i video da neide i opet bi ja najeb.......jer bi posle terao mene.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jjevra, ukoliko malisa vec hoce da isprobava svoj talenat onda nek proba da uradi neke figurice od drvceta sibica.
A sto se livenja u kalupe tice, slazem se potpuno sa 1borna.
Previse je tu posla za malu proizvodnju.
 

NClight

Hybernated
Može probati sa tzv. FIMO masom, posebnim materijalom za modeliranje nakita, ukrasa i slično... samo što se njega peče u pećnici. Figurica se napravi od fimo-mase i zapeče.
FIMO se može naći u boljim trgovinama sa umjetničkim/slikarskim i hobby priborom.
IgorA sa foruma je napravio figurice za N od toga... jako dobro je ispalo!
 

Attachments

  • opto.PNG
    opto.PNG
    696.7 KB · Pregleda: 11

Jevra

Poznati forumaš
Upravo sam tražio FIMO masu po internetu.Postoji i polimerska glina Beolin,pakovanje je nekih 0,60eura.
 

1borna

Veteran foruma
Svako malo se izmišljaju neke nove mase i razne cake- tako i novi nazivi potiskuju stare, poznate.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh