Materijali

Seltik

Novi član
Ja bih volio raditi neku manju maketicu, čisto da na nju stane autobus jedan, dakle samo cestovna, pa me zanima:

od čega radite predjele, planine brda doline, kakve boje koristite, i ono najbitnije kako radite tako vjerno cestu kao asfalt i općenito crijepovi prozorčići i to, kako to radite i gdje bih ako ima mogao nabaviti materijale za raditi takve makete...


puno hvala unaprijed na odgovoru...
 

NClight

Hybernated
Kolega je dobro uputio, ja bih samo dodao...

Materijali su razni kao i tehnike izrade. Za kućice se koriste kitovi (tvornički izrađeni od plastike kao Faller, Vollmer, Kibri, Auhagen itd...) ili čak gotove, sastavljene i obojene (Engleski Hornby). Spretniji rade od plastike, gipsa, drveta ili kartona/papira.

Drvca se također mogu izraditi ali mnogi preferiraju gotove proizvode od Nocha, Fallera, Hekija, Woodland Scenic-a itd...

Okoliš, tj teren se radi kombinacijama materijala, obično od stiropora / stirodura prekrivenog gipsom (može i gipsanim zavojima, papirnatim krpicama namočenim u gips ili stolarsko ljepilo) papir macheom (smjesa pahuljica papira i ljepila) ili kaširanjem (papirnate trake namočene u ljepilo). Ima toga još... ali za početak je ovo dovoljno.

Ukoliko želite raditi samo cestovnu maketu ili nešto za auto-piste (utrke minijaturnih autića) dobar izbor ima Faller za svoj Faller Car Sytem :arrow: http://www.faller.de
FCS je sistem pokretnih vozila na baterijski pogon koja se naizgled slobodno kreću po maketi.
Na "cesti" nema utora kao na pistama za auto-utrke već vozilo slijedi magnetsku žicu ugrađenu u "asfalt"
Mjerila su 1:87 (H0) i 1:160 (N) sa povelikim izborom vozila i pribora.

Većina gore nabrojanih stvari se može nabaviti u nekoliko trgovina u Sloveniji i Hrvatskoj te u susjednim zemljama. Većina nas kupuje i na internetu ili na e-bayu.
U HR na stranicama www.hm-sport.net , www.balista.hr
Slovenija: www.moko.si

Postoji još i daljinski upravljani modeli u 1:87 mjerilu, takozvani Table Top Trucking (TTT)
Modeli su vođeni radijski ili na infracrveni sustav upravljanja. TTT je natjecateljskog karaktera i zahtjeva dosta rada na samim modelima jer su većinom uradi-sam.

Nadam se da je pomoglo... ;)
 

NClight

Hybernated
Nema problema, drago nam je da možemo pomoći (zato i postoji forum kao takav) ;)
nadam seda ćemo se još družiti ovdje... i voljeli bi smo vidjeti konačan rezultat, naravno ;)
 

hyperion

Veteran foruma
Zanima me, gdje u ZG i okolini bi mogao dobiti lepenku (tvrdi karton) debljine 1,5 do 3 mm? Ima tamo kakve otpadne lepenke, koja bi se mogla potrošiti za izradu maketa?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh