Početnik moli savjet iskusnih...

ivan2horvat

Član foruma
Za početak ću pozdraviti sve! Dakle, konačno sam se dočepao prostora i krečem u izgradnju makete u H0 mjerilu. No našao sam se pred relativno zeznutim problemom. Posjedujem gotovo sve lokomotive i vagone Mehana koji su i sami znamo većinom američki modeli. No postao sam ponosni vlasnik Fleischmann DB 103 lokse i odlučio sam preči na Europske modele. Ne zbog lokse, o tome razmišljam već duže vrijeme. Moje pitanje je sljedeće, koliko je isplativo prodati sve te Mehano modele (lokomotive i vagone) i za te novce kupiti recimo još jednu poštenu Roco ili Fleischmann lokomotivu i za njih normalno odgovarajuće vagone. S obzirom da mi prostor ne omogućava baš puno, plan mi je postaviti 2 kompozicije vlakova za početak. Jedna neka bude putnička, a druga teretna. Znači, za putnički imam DB 103 i trebaju mi vagoni, a za teretni lokomotiva i vagoni. Svoju kolekciju lokomotiva i vagona još nisam objavljivao, al planiram vjerojatno korz par dana kad mi se fotić vrati sa servisa. Moram navesti da je 98% modela Mehana u top stanju. Onih 2% su diesel lokomotive na kojima je ogradica ljepljena na par mjesta i na jednoj fali dio, al su tehnički i sve ostalo ispravne. Uredno održavane i zbrinute. Ostatak modela lokomotiva i vagona su doslovce voženi par puta na pruzi, a kupljeni su novi. Fala Vam na odgovorima unaprijed.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
zdravo kolega i da ti kazem da sam i ja bio u istom problemu! kad sam se nakupio mehano lokomotiva i vagona a moj kolega je poceo skupljati KVALITET ja sam se odlucio da pocnem i ja sa kvalitetom i tako sam sve prodao.. e sad! odnos MEHANO i kvalitet misleci na svaku drugu marku i proizvodjaca sto se tice prodaj pa kupi kvalitet je da moras prodati BRDO mehana da bi kupio malo kvaliteta ali posto ti planiras dve kompozicije a moj predlog ti je jedna putnicka i jedna teretna kompozicija za pocetak,mislim da ces moci ostvariti to ako imas dosta mehano stvarcica..
znaci prvo vidi sta hoces da posedujes u svojoj kolekciji,odredi cilj(cifru)pa pocni da prodajes mehano! koliko ti posedujes trenutno toga pa da saberemo sve?
pozdrav..
 

ivan2horvat

Član foruma
To shvaćam kolega da sam se upustio u malo dublje vode koje zahtijevaju i malo dublji džep, pogotovo kad se radi o početku. No smatram da se krajnji ishod isplati. Kao što sam rekao tek počinjem graditi maketu. Dok ta maketa bude u potpunosti gotova skupit će se još koja kunica za ostatak. ;) Odlučivši se za Europske modele Mehano mi ne treba. Danas sam izvadio sve modele, provozao ih i rade ko urica. Isto tako, zaboravio sam napomenuti u prošlom postu da ne pikiram na nove modele iz dućana jer mi je to za početak ipak preskupo. Nego nabavljat ću ovako preko foruma ili ebay-a. Bilo kakva Roco lokomotiva ili lokomotiva slične marke svakako je bolja od Mehana, također se odnosi i na vagone. Meni za početak ne treba ne znam kakva kompozicija od ne znam koliko vagona. Kako se kaže, zrno po zrno pogača. Osim toga, veći je gušt kad malo po malo nadodaš nešto nego kad imaš sve odjednom. :razz: Sutra će mi frend posuditi digitalac da to sve poslikam i stavim na forum, a onda ćemo vidjeti što se da.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Uglavno su lokomotive "jacih" firmi skuplje no sto je Mehanin asortiman istih;
vagoni na eBay-u mogu da se nadju za minimalnu cenu.

Ne zuri, prelistavaj eBay siguran sam da ce ti se pruziti dobra i povoljna prilika za neki model.
 

Lost Train

Član foruma
Pozdrav kolega.Isti problem sam imao prije dvije godine puno Mehana al srce me vuklo na skuplje modele.Samo jednu ili dvije kompozicije rekoh sebi da imam i bit cu zadovoljan.Sad imam flotu od 12 Kompozicija Roco,Piko i Fleischmann modela i naravno siromasnij novcanik bar za 2.000eura.Nisam mogao stati.Danas kad pogledam te svoje kompozicije sam zadovoljan,novac bi potrosio na nesto drugo a ovako mi ostaje ljepa kolekcija.Moj savjet ti je samo naprjed lijep je to hobi.Pozdrav :) P.S mala napomena lagao sam nisam zadovoljan ostali clanovi ce se vjerojatno slozit jer uvjek nesto zelis ,trebas nesto novo ,doradit,preradit i tako u krug.
 

ivan2horvat

Član foruma
Evo fotić na punjenju i još malo pa slikice. :) Sve u svemu, znam ja jako dobro što je maketarstvo. :cool: Sve ove lokomotive koje imam su počele tako kupit ću samo ovu, pa onda i drugu i tako stalno. Kao što sam naveo problem mi je samo prostor. Jučer sam mjerio i dimenzije su sljedeće: Dužina 3,5m, širina 2.30m. Planiram maketu složiti u slovo L s time da će se normalno na jednom cijelu dizati dok će druga kompozicija prolaziti na istom tom dijelu kroz tunel. Uskoro stižu i nacrti, samo eto...tek jučer primio metar u ruke. Sad je onaj trenutak kad ne znaš od kuda početi. Kad već tipkam, primjetio sam da dosta maketara radi od stirodura, no neki linkovi koji su stavljeni na forum gdje ga nabaviti više ne rade ili su dučani zatvoreni. Postoji li još koji dučan di se to može nabaviti? Za ploću i daske ću pogledati u Furniru i ovim ostalim trgovačkim centrima tipa Bauhaus i sl.
 

Damir

 
Osoblje foruma
Evo da ti i ja nešto napišem :D Mislim da nas je većina bar 80% počelo sa mehanom,neko je i ostao pri njemu,neko prodao i kupio kvalitetnije modele,a pak treći kao ja kvalitetni modeli,ali emotivna vezanost za neke od Mehano modela. Neki od njh će naravno na bubanj,a možda ih i poklonim jer nije neka lova u njima,a nekima od početnika mislim na mlađu generaciju koja je još po školama i faxevima (dekintirani) dobro bi došlo da dobiju mukte i da samim tim započnu maketarsku eru! Prije 2 mjeseca sam imao 1 mehano loksu i 1 vagon s 1 krugom mehano pruge! A,sada 4 lokse, 16 vagona i brdo pruge od mehana, 4 lokse i 2 putnička vagona Roco i još po 1 vagon Trix i Piko,a i kvalitetnije tračnice uskoro! Hobi je zarazan kako je i ispred mene kolega napisao,a i ja uviđam iste stvari i već si predviđam budućnost sa ubijenih jako puno Eura u tu svrhu >:finger: Kaže se što te veseli posveti se tome,a šta te davi riješi se toga kaj ne kolega :prof: :palac_gore:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
ivan2horvat, dobrodošao na forum.

A, gle, već je rečeno svi smo mi počeli s Mehanom (Mehanotehnikom) i tu smo se navukli. Prirodno je da čovjek s godinama uči i mijenja stavove i preferencije, stoga je logično da i ti kreneš na bolje. Da, prodaj to što si naumio, skupit će se nešto love, svako malo baci oko na ebay, tamo se nađe dobre robe a nije skupa. Možda da si ostaviš koju lokomotivu, tek kao uspomenu na "one dane".

Stirodur možeš nabaviti i u Bauhausu, imaju ga.
No prije nego što kreneš u izgradnju makete, točno si definiraj kakvu vožnju želiš, koliko vagona u svakom vlaku, bude li kakva industrija ili pretovar na maketi, jer ti to zapravo diktira "trackplan". Nemoj krenuti naslijepo jer ćeš poslije čupati tračnice i lupati se po glavi.
 

ivan2horvat

Član foruma
Wile fala ti na savjetima i lokaciji za stirodur! :) Dakle, vlakići su poslikani i sad se samo igram sa uređenjem posta za prodaju. :) Danas ću krenuti sa nactnom makete. Kad pridobije neku formu i organizaciju stavit ću sliku na forum pa možemo malo prodiskutirati baš da ne bi morao nešto isponova. :)
 

ivan2horvat

Član foruma
Evo čisto da obavijestim, stavio sam svoje modele pa ak se kome da nek baci oko. Stavit ću ovdje meni drage modele koje neću prodavati. Al sad da se malo ohladim od fotkanja. :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh