Pomoć oko tunela

KAPO

Poznati forumaš
Pozdrav
Ja sam novi tu.Početnik.Jako volim vlakove.Sad planiram se zabavljat sa prugom i zanima me kako napraviti tunel.
Ima neki posebni materjal ili jednostavno. Tunel bi bio za ho skalu.Puno hvala unaprijed.
 
A

Anonymous

Guest
KAPO kaže:
... i zanima me kako napraviti tunel...

Nije mi baš jasno :??:

Misliš li na ulaz u tunel (portal) ili na cijelu cijev tunela? Ako je cijev, onda ovdje toga nema. Portale imaš gotove za kupiti ili ih sam izradiš od gipsa!
 

NClight

Hybernated
Kod izrade tunela možeš koristiti gotove portale (ulaze) ili ih izraditi sam od materijala koji ti odgovara (najčešće gips, ali neki rade i od drveta i kartona)

Ulaz u tunel se može jednostavno napraviti, no bitno je paziti na širinu samog ulaza i naravno visinu, a za to potraži prevedene NEM-norme (prvi post na ovim stranicama)

Ako je tunel u zavoju tj. pruga koja kroz njega je u zavoju, valja računati na previjes vagona i lokomotiva, tj. koliko izlaze izvan gabarita pruge, kako nebi zapeli za ulaz tunela.

Unutrašnjost tunela neki rade, a neki ne... zavisi kako želiš.
Može se napraviti cijeli tunel ili samo prvih par centimetara cijevi tunela od kartona.
Karton se oboji sivom bojom sa prijelazom prema crnoj u dubinu tunela.

Tračnice u tunelu bi trebale biti dobro postavljene, bez neravnina i sl. kako nebi došlo do iskakanja vozila. Kako su tuneli mjesta slabog dohvata i u slučaju iskakanja teže je dohvatiti kompoziciju, dobro je predvidjeti servisni otvor ili više njih.
Otvori mogu biti obične rupe, dovoljno velike da se može dohvatiti vozilo (npr. ako je tunel uz rub makete- napravi se otvor na stražnoj strani tj rubovima. Ako je tunel u sredini, napravi se "poklopac" da se može pristupiti čišćenju i dohvatiti kompozicija odozgo itd...)

Netreba zaboraviti i redovno održavanje pruge, čišćenje itd... pa ako je maketa sa puno tunela zgodno je pribaviti vagon za čišćenje tračnica koji se stavi u kompoziciju i proveze par puta kroz tunele.

Nadam seda je pomoglo :)
Ako ima još pitanja, samo naprijed ;) ...i dobro nam došao na forum :cool:
 
A

Anonymous

Guest
NC riječit kao i uvijek :palac_gore:

Evo slika da vidiš kako se može otvor postaviti. Meni je to obična ploča na vijke...

dsc02797resize.jpg


dsc02798resize.jpg
 

NClight

Hybernated
Ajd, da još malko pomognemo...
Na nightrainovim sličicama se dobro vidi najbitnije:
-otvor portala mora biti okomit na prugu
-mora biti paralelan sa pragovima ("drvenim nosačima tračnica") tj. pod 90° na horizontalnu i vertikalnu os
-dovoljno širok da u zavoju i najduži vagon može proći

Gotove portale rade mnogi proizvođači, npr. Faller, Auhagen, Vollmer, Kibri, Busch, Noch itd...
Gotovi portali rade se od plastike a dolaze u nekoliko izvedbi teksture, npr. grubi ili fini kamen, cigla, beton. Obično ih valja obojiti, a uz njih je od istih proizvođača moguće nabaviti i ploče materijala kako bi se napravili podzidi, zidići i sl.

Faller - otvor tunela (portal, tunelportal) za dvokolosječnu i jednokolosječnu prugu, visine dovoljne za provođenje KM (kontaktne mreže ili gornjeg voda za električne lokomotive):
170881.jpg

170880.jpg


Faller - Ploča meterijala - arkade za podzid:
170838.jpg


Faller - Ploča metrijala - isti izgled uz prethodne dvije za doradu, izradu zidića, podzida itd...
170861.jpg


Faller - ploča materijala sa teksturom kamene stijene.
170862.jpg


Faller - Tunel sa unutrašnjim uređenjem u stilu kamena (ploča metrijala savijena kao polu-cijev):
170886_01.jpg


Eto...

Za lijevanje gipsanog odljevka potrebno je napraviti odgovarajući kalup, i naravno izliti gips. Naši kolege su napravili nekoliko, možeš vidjeti kako izgledaju ovdje:
<a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=20&t=677&p=8770&hilit=tunel#p8770" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=20&t=677&p=8770&hilit=tunel#p8770</a>
<a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=50&t=714&p=8389&hilit=tunel#p8389" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=50&t=714&p=8389&hilit=tunel#p8389</a>
<a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=18&t=97&hilit=tunel" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=18&t=97&hilit=tunel</a>
 
A

Anonymous

Guest
NClight kaže:
...
-dovoljno širok da u zavoju i najduži vagon može proći...

Da. To je zaista bitno. Moj najduži vagon je u stvarnom mjerilu 1:87 i stoga je dugačak 303mm. Prema njemu je sve izrađeno pa onda i tuneli. Bitno je pripaziti kada vagon ulazi da njegov kraj ne udari u jednu stranu portala i da njegova sredina ne udari u drugu stranu portala. Nesmetanim prolaskom najduljeg vagona, sva ostala vozila prolaze bez problema!

dsc02805resize.jpg


dsc02806resize.jpg
 

KAPO

Poznati forumaš
Hvala na odgovorima
sad jasno kužim i smislit ćemo nešto naravno šaljem slike
 

blubacy

Član foruma
E, sad bi ja imao pitance:

Ove sve ukrasne zidiće i imitacije cigle i kamena bih želio napraviti sam ( od gipsa, stirodura ili sl. materijala, urezivanje i sl. tehnika) za H0 mjerilo, ali me interesira kako pogoditi pravu dimenziju ciglice ili kamena koji imitiraju zid ili ciglu (osim da skupljam i istražujem pravo kamenje i cigle i dimenzije umanjim za mjerilo)!??

Hvala. :S:
 
A

Anonymous

Guest
Mene to nije previše zamaralo, onako odokativno sam odredio. Nisam imao noćne more zbog grižnje savjesti. :D Ako te stvarno zanima dimenzija cigle....znaš što ti je činiti
 

NClight

Hybernated
Kod tunela se često zaboravlja na jedan jako bitan detalj, a to je uklapanje u okoliš. Portali tunela tj. sama "vrata" i podzidi u većini slučajeva rađeni su od lokalnog materijala, pa je rijetkost u brdima /alpama vidjeti ciglom zidani portal tunela i podzide. Ciglu i beton naći ćete u gradskom i prigradskom okružju i to kod novijih gradnji, stariji tuneli i pogotovo oni u zabitim dijelovima rađeni su gotovo uvijek od lokalnog materijala - kamena. Kako je kamen obrađen zavisi, no nećete pogriješiti mnogo birajući teksturu obrađenog kamena u nepravilnim ili pravilnim blokovima, ili nešto u stilu neobrađenog kamena. Prosurfajte netom... pronađite sličice koje odgovaraju prototipu... dobiti ćete realniju sliku na maketi.
Teksturu cigle ostavite za tunele koji su blizu gradova, a betonski (iako korišteni već početkom 20. stoljeća ili u Ep1-2) najbolje djeluju na maketama sa prikazom modernog željezničkog prometa (pogotovo pruge za ICE, Shinkansen, Eurostar i TGV vlakove velikih brzina). Dobro ga obojajte i postarajte (patiniranje) i imati ćete umjesto nužnog zla na maketi jedan lijep detalj!

U slučaju da nemate KM i vozite samo parnjače i diesele, ili ste ograničeni na Ep1 bez struje, otvor tunela može biti nešto niži. Takve tunele nude u proizvodnom programu svi veći proizvođači pribora, no oprez... elektre bi čak i sa spuštenim pantografom mogle zapinjati!

I još jedan detalj: tuneli su različito označavani i opremani signalizacijom, a nerjetko kroz njih idu i telekomunikacijski vodovi... pozabavite se malko izgledom prototipa i pokušajte te detalje dočarati na maketi, postići ćete uvijek onaj "UUUUUUUUU... ovo je SUPER!" efekt ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh