Roco BR 110.3 DB AG

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dakle kupio sam Rocov novi model 72572 - BR 110.3 DB AG (DCC) i evo prvih dojmova.
Model je korektno napravljen. Tampon-tisak je precizan, interijer, strojovodja, detalji...
Dekoder se lagano postavlja samo se treba malo vise paznje.

Roco 72572 - BR 110.3 DB AG.jpg


Na prvi dojam izgleda korektno ali kada se rastavi onda je vidljivo da je ROCO ulozio velik napor na optimizaciji modela (SMD plocice) i rezanja troskova kod sklapanja zbog izrade velikih serija. Na pantografima je vidljivo da nisu obojani do kraja. Mozada se varam ali nekako mi se cini da ovaj model nije napravljen u Austriji?!?!. Oznake DB na prednjem odnosno straznjem dijelu mozda zbog bijele podloge izgledaju nekako neuvjerljivo, plasticno kao decal naljepnica. Da su ostavili "begie" boju bilo bi bolje (ne znam kako je na prototipu te lokomotive)

Vecina sitnih dijelova (rucke, crijeva) ne moze se postaviti u predvidjene rupe. Potrebna je manja dorada. Uz to mogli su staviti bolji nacrt mislim na citljiviji.

Najveci problem je rasvjeta modela. Gornji reflektor ujedno je i rasvjeta kabine i s njim nema nikakvog problema. S bijelim svijetlima uvjetno receno isto nema problema
Problem je kod prednjih i straznjih svjetla. Na prednjem i straznejm kraju nalaze se dva plasticna svjetlovoda koji bi trebali provesti crveno odnosno bijelo svijetlo. Roco-va zamisao je bila da se putem prizmi, svjetlost reflektira i distribuira prema prednjim odnosno straznjim svjetlima. No tu nastaje problem.

Donja slika prikazuje takav svjetlovod (tlocrt). Na srednjem dijelu tog plasticnog svjetlovoda nalazi se SMD i prizma.
Roco 72572 - BR 110.3 DB AG - SMD LED.jpg

Ako LED nije tocno u sredini prizme onda ce svijetlost biti neravnomjerno rasporedjena na lijevoj odnosno desnoj strani lokomotive. LED se ne moze pomicati kao ni plasticna prizma. Dovoljno je samo malo odstupanje da se pojavi problem s rasvjetom kao sto je slucaj na mom modelu.
Roco 72572 - BR 110.3 DB AG - SMD LED 2.jpg

Na desnoj strani crveno svjtlo se uopce ne vidi a na lijevoj je vidljivo iako ne u punom intezitetu.
Rastavio sam model i izvadio taj plasticni svjetlovod i vidljivo je da je napravljen recimo to tako priblizno dobro (kod optike je najgora ta pribliznost). SMD plocicu je moguce malo pobrusiti ali previse je tu faktora koji se mogu namjestati. Pokusao sam naci tu tocku pomicanjem te plastike na kojoj ce obje strane svjetliti istim intezitetom i mogu reci da se radi o djelovima milimetra.

Mislim da je ovo tipicna brzopeltost Roca jer to nisu dobro testirali i da ce sigurno razocarati kupce ako ovako nastave.

Napisat cu im pismo u svakom slucaju. Uglavnom nije lijepo vidjeti na lokomotivi da svijetli samo jedno crveno svjetlo i to ne punim intezitetom a drugo svijetlo svijtli gotovo neprimjetno.

Hm...
 

Damir

 
Osoblje foruma
Oznake DB na prednjem odnosno straznjem dijelu mozda zbog bijele podloge

Nije slučajno i nije promašeno kod prototipa je isto!
110 141-9 mit RE11148 in Duesseldorf Hbf 07.04.2002-.JPG

Imao sam ovakovu Roco lokomotivu starije generacije i mogu ti reći da je bila izvrsna,ali radi neuklapanja pod moju epohu prosljeđena je dalje. I kako si spomenuo,Roco se proizvodi u Slovačkoj i Mađarskoj,a uprava je u Beču.
 

mikado

Član foruma
Supporter (2016)
Tako tipicno za Roco.Imam oko 40-ak njihovih loksi,na 80% nisam zadovoljan osvetljenjem.Isto vazi i za dodatne detalje za montazu,gotovo uvek se mora obradjivati deo koji ulazi u loksu.Evo i nasvezijeg problema,u pitanju je Roco CFL serije 1600(nohab),pick-up je napravljen od tako mekanog materijala-bakra,posle 15 min voznje mora se nanovo naspanovati jer loksa trza i zastajkuje zbog gubitka kontakta!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nije slučajno i nije promašeno kod prototipa je isto!
View attachment 41857

Imao sam ovakovu Roco lokomotivu starije generacije i mogu ti reći da je bila izvrsna,ali radi neuklapanja pod moju epohu prosljeđena je dalje. I kako si spomenuo,Roco se proizvodi u Slovačkoj i Mađarskoj,a uprava je u Beču.
Hvala na pojasnjenju i slici.
Ova nova vozi odlicno samo sto joj svjetla ne rade najbolje. Na svim starijim Roco lokomotivama koje imam (a nemam ih piuno) svjetla rade savrseno :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Tako tipicno za Roco.Imam oko 40-ak njihovih loksi,na 80% nisam zadovoljan osvetljenjem.Isto vazi i za dodatne detalje za montazu,gotovo uvek se mora obradjivati deo koji ulazi u loksu.Evo i nasvezijeg problema,u pitanju je Roco CFL serije 1600(nohab),pick-up je napravljen od tako mekanog materijala-bakra,posle 15 min voznje mora se nanovo naspanovati jer loksa trza i zastajkuje zbog gubitka kontakta!

Sada mi je lakse jer sam mislio da se to dogodilo iskljucivo meni i to na ovom modelu. Osjetan je pad kvalitete a cijene su iste. Pokusavao sam ststavit rukohvate bezuspjesno. Jednostavno je ne moguce montirati opremu bez dodatne obrade. Sto se tice tog kontakta za sada je sve ok. Najgora od svega je rasvjeta. Razmisljam napraviti manju modifikaciju tog svjetlovoda s dvije SMD LEDice a opet to je nova novcata lokomotiva. Na Fleischamnovoj parnjaci BR 81 DB koja je dvosturko manja svjtla rade savrseno. Da je netko u Rocu ispitao rasvjetu sigurno nebi lokomotiva prosla njihov Quality Check.
 

nik

Veteran foruma
Nije slučajno i nije promašeno kod prototipa je isto!
View attachment 41857

Imao sam ovakovu Roco lokomotivu starije generacije i mogu ti reći da je bila izvrsna,ali radi neuklapanja pod moju epohu prosljeđena je dalje. I kako si spomenuo,Roco se proizvodi u Slovačkoj i Mađarskoj,a uprava je u Beču.
Roco se proizvodi u Slovačkoj, Rumunjskoj i Kini (a alati, motori i sl. u Austriji) dok u Beču nema ničeg/nikog.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Roco se proizvodi u Slovačkoj, Rumunjskoj i Kini (a alati, motori i sl. u Austriji) dok u Beču nema ničeg/nikog.
Nik, obzirom da si dobro upucen u Roco, imas li mozda neki katalog s dimenzijama Roco 5 polnih motora?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)

nik

Veteran foruma
Tako tipicno za Roco.Imam oko 40-ak njihovih loksi,na 80% nisam zadovoljan osvetljenjem.Isto vazi i za dodatne detalje za montazu,gotovo uvek se mora obradjivati deo koji ulazi u loksu.Evo i nasvezijeg problema,u pitanju je Roco CFL serije 1600(nohab),pick-up je napravljen od tako mekanog materijala-bakra,posle 15 min voznje mora se nanovo naspanovati jer loksa trza i zastajkuje zbog gubitka kontakta!
Mislim da je NOHAB iz Kine...
 

mikado

Član foruma
Supporter (2016)
Bas i deluje kao da je iz Kine.Pored tog problema sa pick-up -om,osvetljenje je najblaze receno tragicno.Fotkacu danas pa dokumentujem.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dakle kupio sam Rocov novi model 72572 - BR 110.3 DB AG (DCC) i evo prvih dojmova.
Model je korektno napravljen. Tampon-tisak je precizan, interijer, strojovodja, detalji...
Dekoder se lagano postavlja samo se treba malo vise paznje.

View attachment 41853


Na prvi dojam izgleda korektno ali kada se rastavi onda je vidljivo da je ROCO ulozio velik napor na optimizaciji modela (SMD plocice) i rezanja troskova kod sklapanja zbog izrade velikih serija. Na pantografima je vidljivo da nisu obojani do kraja. Mozada se varam ali nekako mi se cini da ovaj model nije napravljen u Austriji?!?!. Oznake DB na prednjem odnosno straznjem dijelu mozda zbog bijele podloge izgledaju nekako neuvjerljivo, plasticno kao decal naljepnica. Da su ostavili "begie" boju bilo bi bolje (ne znam kako je na prototipu te lokomotive)

Vecina sitnih dijelova (rucke, crijeva) ne moze se postaviti u predvidjene rupe. Potrebna je manja dorada. Uz to mogli su staviti bolji nacrt mislim na citljiviji.

Najveci problem je rasvjeta modela. Gornji reflektor ujedno je i rasvjeta kabine i s njim nema nikakvog problema. S bijelim svijetlima uvjetno receno isto nema problema
Problem je kod prednjih i straznjih svjetla. Na prednjem i straznejm kraju nalaze se dva plasticna svjetlovoda koji bi trebali provesti crveno odnosno bijelo svijetlo. Roco-va zamisao je bila da se putem prizmi, svjetlost reflektira i distribuira prema prednjim odnosno straznjim svjetlima. No tu nastaje problem.

Donja slika prikazuje takav svjetlovod (tlocrt). Na srednjem dijelu tog plasticnog svjetlovoda nalazi se SMD i prizma.
View attachment 41855

Ako LED nije tocno u sredini prizme onda ce svijetlost biti neravnomjerno rasporedjena na lijevoj odnosno desnoj strani lokomotive. LED se ne moze pomicati kao ni plasticna prizma. Dovoljno je samo malo odstupanje da se pojavi problem s rasvjetom kao sto je slucaj na mom modelu.
View attachment 41856

Na desnoj strani crveno svjtlo se uopce ne vidi a na lijevoj je vidljivo iako ne u punom intezitetu.
Rastavio sam model i izvadio taj plasticni svjetlovod i vidljivo je da je napravljen recimo to tako priblizno dobro (kod optike je najgora ta pribliznost). SMD plocicu je moguce malo pobrusiti ali previse je tu faktora koji se mogu namjestati. Pokusao sam naci tu tocku pomicanjem te plastike na kojoj ce obje strane svjetliti istim intezitetom i mogu reci da se radi o djelovima milimetra.

Mislim da je ovo tipicna brzopeltost Roca jer to nisu dobro testirali i da ce sigurno razocarati kupce ako ovako nastave.

Napisat cu im pismo u svakom slucaju. Uglavnom nije lijepo vidjeti na lokomotivi da svijetli samo jedno crveno svjetlo i to ne punim intezitetom a drugo svijetlo svijtli gotovo neprimjetno.

Hm...

Evo ako nekog zanima kako izgleda ovo lose tehnicko rjesenje od Roca koje daje jako lose rezultate.
Ocigledno da to nisu testirali jer sigurno to ne moze biti stavljeno na trziste?!?!?
SMD LED su previse uvucene i udaljene od tih plasticnih svjetlovoda.
Ocigledno je da je Bijela puno jaceg inteziteta nego crvena ali ako se parametri crvene promijene onda i bijela svjetli jace?!?!?!

DSCF0700.JPG

DSCF0698.JPG
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nije slučajno i nije promašeno kod prototipa je isto!

Ja sam nasao DB oznake E110.3 u ocean plavoj boji (sto bi modelu mozda vise odgovoralo)

fkys99klk8iq.jpg

Ali evo jedne s crvenim DB oznakama
DB_110_3_TuBe.jpg
 

nik

Veteran foruma
Pa kupio si model iz epohe V sa DB-AG oznakama. Ako ti se više sviđaju DB oznake iz epohe IV onda si takav model trebao i kupiti.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh