Roco BR 151 (63636)

Turner

Član foruma
Pozdrav!

Lokomotivu sam kupio u Grazu bez originalne kutije u K+K još u 9. mj. prošle god. i do jučer sam je samo isprobao. Kako radim maketu sada je mogu konkretno isprobati i uočio sam da se prva osovina ne okreće, tj. lok. normalno vozi, ali ju gura. Danas je otvorim i vidim da je zupčanik krivo okrenut pa zato nema prijenosa. Zupčanik sam namjestio kao i ostale u postolju i sada lokomotiva normalno vozi u jednom smjeru dok u drugom blago poskakuje i kao da se čuje taj prvi zupčanik.

Plastični poklopac koji se skine da dođem do zupčanika nije za česta skidanja, tako da mi se odlomio dio u kutu kada sam otvarao. Inače poklopac ima 10 štiftova na koje treba uklopiti, a meni se poklopac odlomio baš na prvom koji drži prvu osovinu, tako da kada vratim poklopac ima milimetar više tolerancije od ostalih.

Kada lokomotivu malo pritisnem u vožnji onda i u tom drugom smjeru vozi ok.

Zanima me kako može u jednom smjeru voziti sasvim normalno, a u drugom me eto zeza? :mad:
 

1borna

Veteran foruma
Problem je u tom mm tolerancije odnosno mogućeg pomaka osovine! Probaj nedomjestiti taj puknuti štift nečim drugime ili staviti neku
podlošku na poklopac iznutra tako da osovina nema pomaka (a mogao bi i slikati to, bilo bi nam jasnije)
 

Turner

Član foruma
Bez naslova.png

Malo je mutno, ali ne mogu bolje. Vidi se lijevo dolje da je odlomljen kut plastike, tako da tu nema ništa za držat.
 

1borna

Veteran foruma
Vjerojatno je situacija slijedeća- kad lok ide u jednom smjeru vrtnja zubčanika do ovoga na osovini ga tjera prema gore (na slici dolje)
tako da se osovina ne odmiče od svoga ležišta.....u drugom smjeru odmiče osovinu te povremeno zubčanici preskaču ili zapinju.
Moglo bi se staviti nekakvu protezu od komadića neke spajalice npr. kojom bi se osovina držala pritisnutom, samo za to bi trebao
jasnije slike (i u rastavljenom stanju).
Još bolje bi bio osobni susret i viđenje problema (ne moram to biti baš ja, imade i drugih kirurga), probaj odnesti lok u KžmZ....
 

Turner

Član foruma
Vjerojatno je situacija slijedeća- kad lok ide u jednom smjeru vrtnja zubčanika do ovoga na osovini ga tjera prema gore (na slici dolje)
tako da se osovina ne odmiče od svoga ležišta.....u drugom smjeru odmiče osovinu te povremeno zubčanici preskaču ili zapinju.
Moglo bi se staviti nekakvu protezu od komadića neke spajalice npr. kojom bi se osovina držala pritisnutom, samo za to bi trebao
jasnije slike (i u rastavljenom stanju).
Još bolje bi bio osobni susret i viđenje problema (ne moram to biti baš ja, imade i drugih kirurga), probaj odnesti lok u KžmZ....

Baš tako kako si objasnio, tako se i ponaša :)

Taj cijeli komad plastike košta oko 5 eura, ali da naručim lupi me duplo za poštarinu. Ne znam kad ću put zagreba, znači bitno da je utorak od 19- 21?
 

1borna

Veteran foruma
Ja rijetko navratim u klub, i to obično ponedjeljkom oko 18 do 19 sati (jednom mjesečno) jer radim pretežno popodne do kasno pa ne stignem.
Možda jednog dana naručiš još ponešto pa se poštarina objedini ili ti netko drugi donese...
 

1borna

Veteran foruma
Hmm, ti razni majstori koji se bave varenjem plastike rade sa povelikim komadima (odbojnici na automobilima npr) a ovo je za njih premalena
minijatura. Možda bi se moglo probati sa jakim dvo-komponentnim ljepilima zalijepiti malo veći komadič pa ga naknadno obraditi (izbrusiti),
u svakom slučaju što je predmet manji to je teže obnoviti ga!
 

mehano

Član foruma
Ma ako je majstor pedantan i majstor nije mu to problem. Istina da će zavariti malo veći komad koji će kasnije brušenjem trebati obraditi ali nije to veliki problem. Meni je čovijek u zagrebu za kamion na daljinski u mjeriliu1:22 popravio neke plastične djelove na podvozju koje je bivši vlasnik potrgao.
 

1borna

Veteran foruma
Ovo je ipak gotovo točno 4 x manje mjerilo.....
Možda bi dok se ne nabavi originalni dio bilo najlakše izbaciti međuzubčanik koji ide do te osovine tako da nema trzanja, preostale su još 2
osovine za dovoljno vučne sile!
 

Turner

Član foruma
gdje god sam gledao na internetu taj dio nemaju na zalihama, jedino na rocovim stranicama ali je poštarina za hrvatsku prek 20 eura :palac_dolje:
 

wiggum

Veteran foruma
gdje god sam gledao na internetu taj dio nemaju na zalihama, jedino na rocovim stranicama ali je poštarina za hrvatsku prek 20 eura :palac_dolje:
To jedino ako naručuješ direktno preko njih. A ako naručuješ preko nekog dućana, poštarina je jednaka poštarini tog dućana u Hrv. Nema 2 tjedna da sam to upitao Roco, zašto je poštarina za Hrv tako velika, a baš sam trebao nešto naručiti. Ovo je bio njihov odgovor, tako da ću preko nekog dućana kupovati.
 

Turner

Član foruma
To jedino ako naručuješ direktno preko njih. A ako naručuješ preko nekog dućana, poštarina je jednaka poštarini tog dućana u Hrv. Nema 2 tjedna da sam to upitao Roco, zašto je poštarina za Hrv tako velika, a baš sam trebao nešto naručiti. Ovo je bio njihov odgovor, tako da ću preko nekog dućana kupovati.

Dakle mogu ih tražiti da bi kupio preko npr. Modellbahnshop Lippe i bude mi 9,50 eura poštarina?
 

wiggum

Veteran foruma
Dakle mogu ih tražiti da bi kupio preko npr. Modellbahnshop Lippe i bude mi 9,50 eura poštarina?
Pošalji upit samo dućanu kod kojeg želiš kupiti da trebaš te i te dijelove, onda oni provjere kod Roca i naruče, ti platiš i kad im dođu u dućan, pošalju ti na kućnu adresu.
 

nik

Veteran foruma
To je ostarjela, krta, plastika. Kod skidanja radi popravka, i vraćanja nakon toga, opet će neki dio puknuti. Ja sam prije 20-ak godina prijatelju popravio takvu lokomotivu tako što sam na oba postolja umjesto tog plastičnog poklopca napravio četvrtasti okvir od debele mesingane žice i na dva mjesta, između osovina, zalemio još i poprečni komad žice da drži razmak (da se žica ne raširi i spadne sa plastičnih izbočenja na koje je nataknuta); jedino je problem što su zupčanici sada otvoreni pa skupljaju prašinu prilikom vožnje.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh