Roco-v prijenos preko opruge

1borna

Veteran foruma
Vidim da je umjesto kardana opruga- dobra stvar za ublažavanje trzaja, prenos radi mekše!
 

malimiha

Član foruma
Vidim da je umjesto kardana opruga- dobra stvar za ublažavanje trzaja, prenos radi mekše!
Ja mislim, da je bolji prenos kardan nego opruga. Takav sistem prenosa sa oprugom imao je Roco na nekim svojim modelima, ali su modeli pod opterećenjem skakali i trzali i zato su to opustili.
Ako je stavljen dekoder on radi na mekšim prenosima.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da, i moje razočaranje kad sam kupio prvu Roco lokomotivu, bila je to DB 111 u godini 1976 ili 1977, bilo je golemo - takav prekrasan model, a zbog opruga katastrofalne vozne osobine…
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ne zaboravite da je ovo model u H0e i da kao takav neće vući 200 vagona na uzbrdicu od 10 promila. ;)

Ovaj će način prenosa odlično obavljati posao kad je ova loksica u pitanju! :palac_gore:
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Moj Roco model DB 111 je katastrofalno vozio tako opterečen kao i neopterečen, teret uopšte nije igrao nikakvu ulogu. O slabim voznim osobinama Roco modela sa oprugama može se i mnogo pronaći na internetu.
 

malimiha

Član foruma
Ako bi način prenosa sa oprugom odlično obavljao posao onda bi Roco još uvjek u svoje nove modele stavljao opruge!
Ja kažem, model sa oprugom tijekom vožnje trza.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
moje GG-1 obje imaju opruge i voze izvrsno, ali opruge moraju stajati isto da istovremeno zatežu ili odpuštaju. ako je drugačije lok trza. na ROCO su opruge stajale kontra jer imaju jedan dosjed na motor a drugi na postolje tako da jedna steže, a druga odpušta. kada se jedna strana okrenu dosjedi na motoru i postolju lok više ne trza.
 

1borna

Veteran foruma
To je pravi odgovor (na kritike) , ja se samo sjećam da sam davno bio ugodno iznenađen mekim radom jedne lokomotive pa mi je vlasnik
pokazao u čemu je štos!
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
moje GG-1 obje imaju opruge i voze izvrsno, ali opruge moraju stajati isto da istovremeno zatežu ili odpuštaju. ako je drugačije lok trza. na ROCO su opruge stajale kontra jer imaju jedan dosjed na motor a drugi na postolje tako da jedna steže, a druga odpušta. kada se jedna strana okrenu dosjedi na motoru i postolju lok više ne trza.

Pošto mi nije jasno na šta se misli sa tim opisom molio bih jednu (ili više) fotografija tog GG-1 pogona.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Evo i Roco Art. Nr. 04197 S ÖBB 1044.27, sa oprugama. Ako je kome jasno čime se princip ovog pogona razlikuje od pogona GG-1, neka mi, molim, to nacrta – ja ne vidim razlike.

Maribor, 16. 12. 20130001.JPG


Moguče su naravno razlike u tvrdoći žice, i kod tvrdije žice bi trzaja bilo manje, ali bi tada bila veća buka.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
kolega baš obrnuto više žice u opruzi manje trzaja, dugačka osovina( plastična ) stvara veće vibracije, posebno sa ove strane gdje je zamašnjak.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Dakle da sam sebi odgovorim – nema razlike između jednog i drugog pogona, nema razlike u vezi nekakvog »zatezanja i opuštanja«. Svoju lokomotivu sam danas posle skoro 30 godina mirovanja opet stavio na testni oval i sada je vozim več nekoliko sati i naravno trza kao kada sam je kupio. Trzanje prestaje tek kod velike brzine. To je ono blago trzanje, kao kad se gleda kakav lošiji snimak na Yotube, i kojeg možda jedan dio modelara uopšte ne primječuje, a drugima stvarno zagorčava modelarski život. Već pre nekoliko godina sam nabavio kardane ali do sada još nisam našao vremena za preradu.
 

wiggum

Veteran foruma
Nije li pametno svako malo provozit modele da se kondenzatori ne osuse? (ako ih uopce ima?)
 

1borna

Veteran foruma
Kod ekstremno dugog stajanja (godinu i više) može se dogoditi da se mast stvrdne a ulje osuši pa se prenos zapeče, zna se desiti da el.motor
uopće ne može raditi! Ja bih preporučio provozati lokomotivu barem svakih 2-3 mjeseca, umjerenom brzinom u oba smjera barem po 10-ak
minuta!
Kod jako starih modela koji su ionako prešli puno kilometara te je vjerojatno već i vrijeme za promjenu četkica preporuka je kompletno
rastaviti motor i prenos (koliko se može), očistiti sve dobro benzinom za čišćenje ili sličnim ne-agresivnim sredstvom pa onda umjereno podmazati
i sastaviti te razvoziti.
Uz to treba dobro očistiti i kotače te kontakte za prenos struje. Uskoro ću opet pod Maerklinom ponovo početi sa serijalom o Maerklin lokomotivama,
povijesti i uređenju gdje će biti više spomenutoga u slikama.
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Možda OT pitanje: kako često bi trebalo voziti modele i koliko dugo neka traje jedna vožnja?
Najbolje ti je da modele provozaš svako malo "da se ne ohlade"!
tj. najsigurnije bi ti bilo da umjesto spavanja vozaš lokomotive po maketi...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh