Skladištenje i transport voznog parka

Dun Ringill

Član foruma
Vjerujem da ste se svi u jednom trenutku susreli sa tim problemom pa me zanima kako ste to riješili. Pod skladištenjem ne mislim na one lijepe fiksne vitrinice kakve mnogi od vas imaju, već na "pokretna" riješenja koja se ujedno daju i lijepo pospremiti u ormar.

Pretpostavljam da je vagončiće najbolje držati u plastičnim kutijama u kojima su i kupljeni ali šta kad se neka izgubi ili razbije ili je, kao što je kod mene slučaj, vagončić došao u starter setu pa nikada nije ni imao svoje pakiranje? Čudi me da sam pretražujući Internet našao samo dvije firme koje prodaju prazne kutijice u N mjerilu, Micro-Trains i Kato, a obje dolaze bez "uloška". Da li je u tom slučaju ok da sam napravim odgovarajući uložak od stiropora ili se treba koristiti neki specijalni materijal (navodno stiropor oštećuje boju na modelu, pogotovo onu kućne radinosti)? Wargameri, čini mi se, koriste spužvu. Prodaju li europski (čitaj njemački) proizvođači išta?

Što se tiče lokomotiva, pročitao sam negdje da se one moraju arhivirati uspravno. Jeli to točno?

S druge strane, naišao sam na mnoga riješenja koja potpuno ignoriraju originalno pakiranje, kao što je npr. ovo:

nshort20sysne3.jpg


Takvih rješenja ima puno a neka su prilično skupa pogotovo ako se uzme u obzir da se takve kutije lako daju napraviti i ručno... a nisam siguran ni koliko su modeli dobro fiksirani u takvim kutijama... Koliko sam vidio, najpoznatiji proizvođači su A-line, Axian i Deluxe Innovations.

Nekako najelegantnije rješenje (ali opet skupo) mi se čini ovo od Kato-a:

10213zw7.jpg


No u njega stane samo 7 kutijica (to je neka standardna veličina jer većina novijih vagončića i lokomotiva koje imam je došla u kutijici točno takvih gabarita). Čini mi se da je na ovakav način možda najbolje spremati lokomotive jer se kutija može držati uspravno na polici... Daklem, kako vi ostali spremate svoj vozni park?

Ispričavam se ako otkrivam toplu vodu, nemušt sam :) ali pretpostavljam da nisam ni prvi ni jedini koji ima par vagončića kojima nedostaje originalna ambalaža. Posebno me zanimaju rješenja za N mjerilo...
 

Dun Ringill

Član foruma
@ o na kraju sam nabavio fascikl od KATO-a i namjeravam od nekakvog stiropolikog materijala napraviti uloške za te nesretne vagone i lokomotivu. Tako da je moj (očito jedinstven) problem riješen ;)
 

NClight

Hybernated
Heh, ja svoju N kolekciju držim u ladici :arrow: <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=19&t=209&start=0&hilit=kolekcija+u+ladici" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=19&t=209&start=0&hilit=kolekcija+u+ladici</a>
Sve u originalnom pakiranju (ako ga ima) a ako nema, onda u zamjenskom pakiranju ili raznim kutijicama.

Za transport koristim aluminijski kofer, koji je taman po dimenzijama da stane velika većina kolekcije... što se i osjeti na težini kod nošenja >:)
Kada dođe maketa, a kako je sve bazirano na kompozicijama, najvjerojatnije ću koristiti sistem kasete za postavljanje kompozicija (kao na slici gore)
Ima zgodan štos za N-ovce... jednostavna kaseta se može izraditi od kanalice- nadžbukne plastične vodilice za kablove odgovarajućih dimenzija!

Lokse uvijek držim uspravno, sa kotačima na dolje... to je ispravan način zbog otjecanja maziva. :arrow: <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=32&t=432" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=32&t=432</a>

Nadam se da pomaže... ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh