Stavljanje gipsa na tunel

K 357

Član foruma
Imam pitanje vezano za: Kako staviti gips na tunel ?
Napravio sam tunel i stavio mrezu e sad me zanima koliko staviti gipsa na to i koliko gusto,dali da gips razmutim pa pospricam po tome, dali da ga stavljam kao kit ili da mrezicu umocam u gips pa stavljam i cekam da se osusi, te koliko da gips bude zgusnut dok umocam mrezu. ?

Trazio sam po temama i nije bilo teme vezano za ovo ,a ako je i bilo molim da se premjesti

K 357
 

1borna

Veteran foruma
Kakvu mrežu si stavio preko tunela, žičanu ili od platna? Ako je žičana i čvrsta, preko nje možeš stavljati u gips dobro namočene komade platna (gaze) pa čak
i papira (od novina). Gips može biti rijedak poput tekućeg jogurta npr.(da se ne stvrdne pre brzo) ali ne zaboravi prije dobro prekriti prugu (ako je pričvršćena u tunelu) te staviti veći
komad najlona na pod (da ne bude galame od mame zbog tragova od radova na maketi).
U principu uvijek je bolje stavljati više tankih slojeva nego jedan debeli....
 

K 357

Član foruma
Na jednome mjestu je gaza ali koju sam vec stvrdnuo pomocu maminog cvrstaca kose naravno bilo je galame pa to vise ne koristim. Nabavio sam cvrscu mrezu i nadam se da ce ovo sto kazes upalit :)
 

K 357

Član foruma
Gips može biti rijedak poput tekućeg jogurta npr(da se ne stvrdne pre brzo)

ehhh moje citanje :fp: :fp: :fp: Evo kako sam radio:Natocio sam 3dl vode i dodavao gips.Ja jesam procitao ovo sto sam citirao ali je moj mozak samo zapamtio da mora biti tvrd kao JOGURT. Posto mi u kuci kupujemo CVRSTI jogurt smatrao sam da tako treba biti. Pa sam napravio malo gusce i lijepo raskosno otiso da stavim najlone da se pod ne ufleka i nakon par minuta dosao a gips skoro tvrd !!!!!:eek:
Odmah sam ulio vode i mjesao da bude tekuce ali ipak malo gusto. Otiso do makete i uzeo WC papir presavio ga 3x i probo umocit u gips. Posto gips nije bio skroz tekuc sve mi se zalijepilo za gips :mad:
˝Poludio sam˝ i uzeo ruku pa u gips i nanositi po brdu.
Tako sam napravio dio gdje je bila gaza a to je brdo. Slike mojeg cina ce doc u Utorak :andjel:
 

1borna

Veteran foruma
Ima jedna dobra fora- gips se ne dodaje u vodu nego obrnuto! U plastičnu mekanu posudu staviš gipsa do pola ili manje, te na njega polako dodaješ vodu
sve dok je svu ne popije.....onda se Lagano promiješa i Odmah počinje koristiti! Dakle sve drugo se pripremi Prije!
Postoje i vrste gipsa koji se polakše stvrdnjava te je pogodniji, ja sam nekada koristio Plastofil (neznam točno kako se danas zovu slične vrste).
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
ulij malo čarlija pa se neće odmah stvrdnuti
 

dado25

Član foruma
Pozdrav,slucajno sam naletio na ovaj razgovor i imao sam isti problem,sve dok nisam saznao ovo:
stavi se gips u pola posude i otprilike 1/4 dodati fino prosijan pijesak,dodro promijesat i
tek onda ulit vode po zelji,da bude rijetko ili tvrdo,moze se koristiti od 5do10min do stvrdnjavanja
 

mmatja

Poznati forumaš
...moze se koristiti od 5do10min do stvrdnjavanja
Samo???:fp: A zašto radije ne upotrebljavate Knauf gips, koji se može koristiti nakon mješanja još nekoliko sati. A ako se odmah ne potroši svega, jednostavno se ga prelije sa toliko vode, da je masa pokrivena. Drugi dan se sve dobro promiješa i može se nastaviti sa radovima. Ako kod Vas Knauf gipsa nema, u što čisto sumnjam, raspitajte se malo šta maleri koriste za gipsovanje stijena u kučama. Ko kaže, da mora biti gips striktno za modelarstvo...Onome što tako tvrdi je cilj samo zarada...Jedini gips, što stvarno nije primjeran za modelarstvo, je tako zvani Alabaster odnosno onaj gips, kojeg upotrebljavaju elektroinstalateri kod postavljanja instalacija po zgradama. Taj gips je ustvari brzo vezujuči i on je stvarno upotrebljiv samo nekoliko minuta.
L.P.
 
  • Like
Reactions: Mon

K 357

Član foruma
Nakon slika kako je ispalo prvo gipsanje a onda ˝normalno˝ gipsalje za nasip
Brdo 1.gipsanje
sam0006i.jpg


I sad drugi dio lijepo gipsano u rijeđoj gips vodi nego prije. Stavljao sam gazu 2x
sam0008l.jpg
 

Pejc

Veteran foruma
Samo da pitam zašto pruga nije pričvršćena za podlogu pre gipsiranja? Tunel nema izlaz sa druge strane?
 

dado25

Član foruma
Samo???:fp: A zašto radije ne upotrebljavate Knauf gips, koji se može koristiti nakon mješanja još nekoliko sati. A ako se odmah ne potroši svega, jednostavno se ga prelije sa toliko vode, da je masa pokrivena. Drugi dan se sve dobro promiješa i može se nastaviti sa radovima. Ako kod Vas Knauf gipsa nema, u što čisto sumnjam, raspitajte se malo šta maleri koriste za gipsovanje stijena u kučama. Ko kaže, da mora biti gips striktno za modelarstvo...Onome što tako tvrdi je cilj samo zarada...


Super receno samo interes,ima za kupit Knauf gips kod nas u HR i tak pise na pakovanju(KNAUF spahtle gips),i stvarno se moze radit s njime drugi dan i dugo se stvrdnjava,nego K357 je pitao kako da izmjesa gips da mu se me stvrdne odmah,a ja sam mu samo dao prijedlog,kako da radi,a i sto vise pjeska stavis to se duze tvrdne,mislim na obicni elektricarski gips
 

K 357

Član foruma
Kad sam radio drugu turu gips mi je sasvim dovoljno trajao a mislim da ono sto sam koristio i je bio Knauf gips. Susio mi je 2-3 dana
 

K 357

Član foruma
Samo da pitam zašto pruga nije pričvršćena za podlogu pre gipsiranja? Tunel nema izlaz sa druge strane?

Pruga nije pricvrstena zato jer je na sredini nasipa zapravo drvo.

Tunel sam zamislio da ce mi bit malo duzi i da mi on sluzi za rudarstvo. No dok sve ne zavrsim tamo mi je trenutno parkiraliste vagona.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh