Vasi skupi modeli

Dodi

Novi član
Gledajuci na netu razne stranice,makete i kolekcije,dosao sam na ideju da otvorim jednu temu koja me jako interesuje,a to je objektivna vrijednost Vasih dragulja u kolekciji.Na internetu nailazim na modele kojima se cijena krece cak i preko 500 eura za jednu loksu sto mi se cini jako puno,zatim vagona kojima takodjer cijene prelaze 100 eura za jedan komad,pa me interesuje da li neko posjeduje takav model ili na njegovu srecu vise njih


Znam da ta cijena uopste nije bitna i da ne predstavlja vrijednost ovog hobija,s toga nebi da se iko nadje uvrijedjen zbog ovog pitanja,za mene licno a znam i za vecinu vas je vece bogatstvo provesti lijepe trenutke,uloziti mnogo truda u izradu makete,jednostavno s ljubavlju pric ovom svemu,nego imati par hiljada na rcunu i kupiti par tih modela.Znaci ne diram u vasu sentimentalnost za odredjene modelenego cisto bih volio da tema ide u tom pravcu tipa,imam pet lokomotiva vrijede 300 eura,najskuplja medju njima je 100 eura i pravi je dragulj u mojoj kolekciji.

Zaista jos jednom napominjem da mi nije namjera ove teme da izazovem bilo kakve lose tenzije medju clanovima ili da ne daj Boze uvrijedim nekoga ko ima jedan samo star set paket,jer eto ako cemo po tome ja prvi imam jedan start set od mehana iz 80-tih godina koji je u pravo losem stanju,dizelka nece da krene
 

torrente

Poznati forumaš
U47 definitvno ima takvih modela i to dosta :) vise njego thread i ne citam. nabija mi komplexe :)

sto se tice moje kolekcije trenutno imam 18 lokomotiva i jos dvije su bas maloprije porucene trix BR 01 i FL BR50. novogodisnji poklon od zene jedna a druga moj poklon meni >:)
pored toga imam i 78 vagona. istina je da sam dosta kupovao po mnogo nizim cijena od prave vrijednosti po raznim rasprodajama na internetu. cijene mojih lokomotiva recimo kod lokshopa se krecu od 100-170€ a vagoni 15-35€. da skupljam dizel ili elektricne lokomotive mogao bi i jeftinije proci ali kao sto si rekao ovo je hobi i tu se cijena ne gleda.
kao sto majstor shuca rece kome ne odgovara nek skuplja salvete :) sama cijena makete prema cijenama modela je mnogo jeftinija. na mojoj maketi je 8 skretnica jedan R2 krug pruge jedan paket R4 15 stepeni krivih, jedan paket standardnih ravnih i deset flex sina. sve od trixa. 6 signala i 15 kucica i objekata, jedan most, oko 150 stabala (120 jelki i 30tak listopadnog) 100tinjak figurica. 7-8 auta, kamiona.
tako da generalno cijena makete ne prelazi 1000€. to kad se podijeli na tri godine koliko je pravim i nije tako puno. realna cijena modela je cca 4000€ a skupljam ih od 1999. otkad sam na N. u ovaj hobi treba dosta uloziti ali sa pametnim ulaganjem i okretanjem dva puta svake markice moze se puno postici. the sky is the limit. :) ja sam veoma zadovoljan sa ovim sto imam a i sama maketa je dobila prilicna odobravanja na ovom forumu gdje ima pravih vukova ovih hobija. tako da to srcu godi :) a i volim gledati face ljudi koji mi dodju kuci kad zebezeknuto gledaju ovu moju realno, jako malu maketu. cak imam neke prijatelje koji izbjegavaju dovesti djecu da gledaju vozovi jer ih poslije maltretiraju >:)

odo ja u drugom pravcu ali eto ljudi sa ovog foruma ce razumjeti o cemu pricam.
btw digitalizacija me ubila u pojam. ne toliko zbog cijene jer mislim da sam prilicno jeftino prosao ali ugradnja dekodera je ........ uh. jos sad me znoj oblije kad se sjetim kako sam prilazio lokomotivi sa turpijom. :uvrnut


uh dosta od mene ...
 
A

Anonymous

Guest
Zanimljiva tema....

Meni osobno je teško procijeniti. Za modele sam znao po deset trgovaca proučavati i uvijek je bilo odskakanja u cijenama. Uvijek je najeftiniji prošao na natječaju :D . E sad. Ljudi ne zaboravljajte poštarinu i carinu. I to su novci. Hoćeš - nećeš i to dodaje na konačnom iznosu modela. S obzirom da sam negdje imao povoljnije poštarine i nekada plaćao carine, krajnje mi je teško izračunati koliko sam love ulupao. Kako je moja žena rekla: "Bolje da ne znam :x:o: ."

Meketa je opet priča za sebe. Prva je završila u smeću. Srećom su samo Mehanove tračnice bile zalijepljene i tri home made mosta. Druga maketa stoji na tavanu nedovršena. To se tek ne može izračunati. Osim tračnica ima svakakvih materijala. Svako malo Bauhaus zarađuje na meni :D Gips, drvenarija, metali.... :zvizdi: Osnovna stvar. Želim sudjelovati u hobiju. Znači, radije ću kupiti jeftiniju lokicu i sam ju obojati u onu skuplju. Ili, sam ću napraviti kontaktni stup i gledati kako klizi pantograf po djelima mojih ruku. Sretniji sam i zadovoljniji.

Da sažmem. Gledam naravno što jeftinije proći. Zašto kupiti dva ista taurusa na dva različita mjesta po razlici od 10€ :nene: Uživam u svemu, trošim lovu i divim se svojim dostignućima. Svaki dan nešto novo naučim.
 

NClight

Hybernated
Kako je ebay moja najbolja trgovina (uz MOKO i još neke internet shopove :plaza: ) prolazim prilično jeftino s obzirom na trenutne cijene novih stvarčica u trgovinama i pumpanje cijene polovnih DRG modela koji uopće nisu raritetni... ali su traženi.

Ima loksi u ladici za 150€, ali ih ima i za 50... Vagona za 120+ po setu/kompletu ali i onih po 5€ >:)
U globalu, trudim se ne dati preko 12-20€ za vagon (ovisno o traženosti...naravno, ima izuzetaka) i ne preko 100€ za loksu (i tu ima lijepih izuzetaka).
Da imam mogućnosti, možda i bih pljunuo 300 ili 500€ za model... ali mene ne zanima samo "vitrina" nego i vožnja po maketi, a za to smatram da netreba davati veliki novac... jer što je skuplje to je veća šteta ako se nešto dogodi... zamislite loksu od 500€ koja leti prema podu sa makete... jeza >8-o: :eek: :eek: :eek: >:p>

Sve je stvar balansa između želja, potreba i mogućnosti.
Novo ili polovno? Meni je polovnjak dobar, čak odličan ako je usčuvan, ima sve dijelove i radi... ne patim na originalnu ambalažu ni na nov-ganc friški iz tvornice model. Što mogu popraviti - popravim sam.

Kolekcionarstvo za vitrinu je najskuplji oblik bavljenja ovim hobijem, a najjeftinije prolaze oni koji se ograniče na određeni prototip, pa čak i u nekim slučejevima na makete koje prikazuju samo jednu prugu po kojoj trče dvije-tri kompozicije.

Može jeftino... može i skupo... samo je pitanje što je nekome jeftino a što skupo :hmmm
 

Igor_A.

Član foruma
Ja ne posjedujem veliki vozni park, ali zato posjedujem par 'skupljih' modela ;) .

Dodi kaže:
Znam da ta cijena uopste nije bitna i da ne predstavlja vrijednost ovog hobija,s toga nebi da se iko nadje uvrijedjen zbog ovog pitanja,za mene licno a znam i za vecinu vas je vece bogatstvo provesti lijepe trenutke,uloziti mnogo truda u izradu makete,jednostavno s ljubavlju pric ovom svemu
Vidiš to je upravo moja ideja vodilja, najveći gušt će mi biti izrada i detaljiranje makete, kad jednom konačno krenem sa izradom, i zato sam počeo razmišljati o jednoj, eventalno dvije lokomotive za moju buduću maketu i zaključio sam da želim kvalitetnije modele. Onda sam na youtubu pogledao video koji prikazuje test vožnju Fleischmannove parnjače sa zvukom... :shock: :ljubav
Sjeo sam na bus za Graz i vratio se sa Fleischmann BR17 sound loco u džepu, cijena oko 400€ :zvizdi: , ali ni u jednom trenutku nisam požalio, za mene ta lokomotiva vrijedi te novce. Nažalost, kako sam počeo planirati maketu, tako sam se silom prilika (čitaj nedostatkom prostora) prebacio u N mjerilio, nakon toga sam se prebacio i na digital i onda sam na internetu ugledao Minitrix Dampflok S3/6 m.Sound K.Bay.S u N mjerilu, pogađaš... nisam mogao odoliti :zvizdi: , cca 250€.
Nisam zbrajao koliko sam potrošio na hobi proteklih nekoliko godina, bojim se da bi bila lijepa cifra s:xx: , al' eto za utjehu, količina zadovoljstva i gušt koji sam si priuštio otprilike odgovara količini uloženih novaca, tj. da sam te iste novce potrošio na nešto drugo, teško da bi mi priuštili istu količinu veselja. A sad, da li se isplati kupovati skuplje modele, ja mislim da je sve to stvar osobne procjene i afiniteta, naravno i količine novca koji smo spremni odvojiti za hobi :D . Mene više veseli jedna vrhunska lokomotiva, nego nekoliko osrednjih modela... svatko ima neku svoju logiku kod nabavke modela...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh