Vodotoranj Lajkovac/Kosovo polje

GP 18

Aktivan član
Forumasi trebala bi mi mala pomoć! Hteo bih da izradim vodotoranj na mojoj novoj maketi ali imam mali problem! Interesuje me zna li neko dimenzije vodotornja Lakovac ili Kosovo polje posto sam gledajući slike zaključio da se radi o slicnom vodotornju!
Evo i slika
23514348.jpg

21.jpg

Ako neko ima bolje slike tog vodotornja iz Kosovog polja bio bih veoma zahvalan!
 

1borna

Veteran foruma
Sudeći po veličini ulaznih vrata vodotoranj bi mogao biti visok najmanje 20-ak metara (22-23 cm u H0).
Najjednostavnije bi bilo izmjeriti barem tu početnu visinu te nekako špagom i opseg donjeg dijela?
 

hyperion

Veteran foruma
Najjednostavnije bi bilo izmjeriti barem tu početnu visinu te nekako špagom i opseg donjeg dijela?
Ne treba se ni penjati na toranj. Samo treba znati udaljenost od tornja na tlu in kut prema vrhu. Trigonometrijskim funkcijama se izračuna visina.
 

nik

Veteran foruma
Ne treba se ni penjati na toranj. Samo treba znati udaljenost od tornja na tlu in kut prema vrhu. Trigonometrijskim funkcijama se izračuna visina.
A čemu trigonometrija? Slika se iz malo veće udaljenosti i izmjeri mu se promjer na tlu. Onda se na slici iz odnosa širine i visine/promjera dobije ovo drugo.
 

hyperion

Veteran foruma
Mislim da je moja metoda točnija, odnosno izračun je točniji. Dobra je i tvoja metoda. Zavisi o tome kako precizno želi da bude model tornja napravljen.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh